Wijzigingen WAO ZLM Huwelijksvoorwaarden en financiering: meetekenen noodzakelijk? NCB-bedrijven gaan samen Sociaal Voorlichting Aangiftebiljet Verpachter BBL-percelen seizoen 1992-1993 AANVRAAGFORMULIER van derden schulden (borgstelling). - het verkopen of het met een hy potheek belasten van de echtelij ke woning. Bij een financiering eist de bank soms ook dat de echtelijke woning onder hypo theek wordt gebracht. Volgens de wet kan dat alleen als man én vrouw daarmee akkoord gaan. Indien u als agrariër getrouwd bent op huwelijksvoorwaarden, is het aan te raden waakzaam te zijn bij het meetekenen van de niet- ondernemende partner. Dit kan het geval zijn bij bijvoorbeeld een be- drijfsfinanciering. Allereerst moet onderscheid ge maakt worden tussen de "soorten" handtekeningen: - de handtekening, waarmee de niet-ondernemende partner toe stemming geeft voor de finan ciering; - de handtekening waarmee de niet-ondernemende partner aan- Het Bureau Beheer Landbouwgron den verwerft gronden ten behoeve van de diverse landinrichtings- projekten. Deze gronden worden in beheer uitgegeven op basis van éénjarige pachtkontrakten. Voor het seizoen 1992-1993 worden gron den uitgegeven in de land- inrichtingsprojekten Sint Philipsland, Sint Annaland, Stave- nisse. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Walcheren, Breskens-ZuidZande, Schoondijke, Aardenburg, Biervliet, Uzendijke-Hoofdplaat, Kust West- Zeeuwsch Vlaanderen, Axel en Axelse Sassing. Agrariërs die in aanmerking wensen te komen voor pacht van BBL- percelen in het seizoen 1992-1993 dienen dit kenbaar te maken door bijgaand aanvraagformulier volledig in te vullen en na ondertekening te zenden aan het Hoofd Beheer Land bouwgronden in de provincie Zee land. Onvolledig ingevulde aanvraagformulieren worden niet in behandeling genomen. Bij de toewijzing van gronden zal sprakelijk wordt voor de schul den bij de bank. Tekenen voor toestemming In sommige situaties vraagt de bank de handtekening van de partner voor toestemming. Voor het aan gaan van een financiering en het stellen van zekerheden is in bepaal de gevallen de medewerking van beide echtgenoten nodig. Dit is vastgelegd in het Burgerlijk Wet boek ter bescherming van het gezin. Toestemming van man én vrouw zijn ondermeer noodzakelijk voor: het verlenen van zekerheid voor onder meer gelden dat: de aanvra ger niet ouder dan 65 jaar mag zijn, tenzij er een bedrijfsopvolger is; het hoofdberoep van de aanvrager land bouwer moet zijn; de te pachten percelen inpasbaar moeten zijn in het bedrijf van de aanvrager voor wat betreft grootte en ligging. De verpachting vindt plaats onder normale voorwaarden, behoudens het recht van het BBL om voor wat betreft de bouwlanden voorwaar den te stellen met betrekking tot de vruchtwisseling. De door het BBL gemaakte kosten (bijvoorbeeld ploe gen op wintervoor), dienen door de gebruiker te worden vergoed. Bij de oplevering op 1 november 1993 die nen de sloten in schouwbare staat te zijn en de bouwlanden te- zijn gestoppelploegd, respektievelijk met de cultivator te zijn bewerkt. Uw aanvraag dient u binnen veer tien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan: Het Hoofd Beheer Landbouwgronden, ir. P.M. Bruijning, Postbus 6, 4460 AA Goes. voor aansprakelijkheid Soms verlangt de bank dat de part ner van een zelfstandige de finan cieringsovereenkomst tekent voor mede-aansprakelijkheid bij financie ring van het bedrijf. Bijvoorbeeld als de bank twijfelt aan de winstge vendheid van het bedrijf of als de bank onvoldoende zekerheden in het bedrijf aanwezig acht. Door te tekenen voor mede aansprakelijkheid ondergraaft men de huwelijksvoorwaarden. Immers ook het vermogen van de niet- ondernemende kan aangesproken worden indien de ondernemende partner niet aan zijn financiële ver plichtingen kan voldoen. In een der gelijke situatie is het belangrijk dat man én vrouw afspreken hoever zij kunnen en willen gaan in het veilig stellen van hun huwelijksvoor waarden. Vragen om 100% duidelijkheid Zorg er steeds voor dat u goed weet waarvoor u tekent: voor toestem ming en/of voor aansprakelijkheid. Indien een handtekening van de niet-ondernemende partner voor aansprakelijkheid wordt gevraagd, ga dan na of dit wel nodig is. Heeft de investerende echtgenoot vol doende zekerheid aan de bank te bieden, dan staat u sterk om te eisen dat de andere echtgenoot zich met zijn/haar vermogen niet mede- aansprakelijk hoeft te stellen. Is dat echter niet het geval, dan kunt u voorstellen dat de niet- ondernemende partner maar voor Sociale verzekeringen staan in het middelpunt van de publieke belang stelling. Veranderingen in onze ver zorgingsstaat halen met grote regelmaat de landelijke pers. Zo lij ken b.v. ambtenaren in de toekomst te maken te krijgen met werkne mersverzekeringen als de ZW, WAO en de WW. Belastingverhoging t.g.v. minder fiscale aftrek door de ver schuiving van ziekenfondspremie of premie voor een particuliere ziekte kostenverzekering naar de premie AWBZ zal ook nog wel een keer breed worden uitgemeten. Nadelige wijzigingen in de AOW voor gehuw de AOW-gerechtigden met een part ner jonger dan 65 jaar, die een eigen inkomen heeft, zitten eveneens nog in de pen. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Ik wil kort ingaan op de komende veranderingen in onze WAO. Wijzi gingen die minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld voorstaan m.b.t. deze wet zullen immers ook financiële gevolgen met zich mee brengen, terwijl onduidelijkheid t.a.v. de hoogte van uitkering zal toene men. Voor zelfstandigen is de verze keringspremie tegen arbeidsongeschiktheid (AOV- premie) een jaarlijks terugkerende last, doch voor veel werknemers is het verzekeren van een dergelijk risi co niet gebruikelijk. Nu Op dit moment is het vrij eenvoudig en een ieder bekend. Wanneer een werknemer arbeidsongeschikt wordt dan ontvangt hij eerst een jaar Ziektewet en vervolgens een een bepaald bedrag aansprakelijk is en dat deze aansprakelijkheid opge heven kan worden indien er een be paald bedrag afgelost is. Het hangt van de onderhandelingspositie én de mondigheid van man en vrouw De Coöperatieve Handelsvereniging van de NCB, gevestigd te Veghel en de Coöperatieve Brabantse Vee- en Vleescentrale van de NCB, ge vestigd te Boxtel hebben de intentie uitgesproken te streven naar een fu sie van hun ondernemingen - Ceha- ve en Encebe - alsmede hun coöperatieve organisaties. Cehave is een landbouwcoöperatie, aktief in de sektoren mengvoeders, pluimvee en agrarische/technische goederen. De jaaromzet bedraagt ca. 2 miljard gulden, bij een perso neelsbestand van ongeveer 2500 medewerkers. Encebe is een coöpe ratie in de vee- en vleessektor. De jaaromzet bedraagt ca. 1,6 miljard gulden, bij een personeelsbestand van ongeveer 1100 medewerkers. Eind 1989 is een eerste aanzet ge geven tot intensievere samenwer king tussen Cehave en Encebe in de vleesverwerkende industrie door een gezamenlijke participatie in de Lunenburg Groep, met een omzet van ca. 0,8 miljard gulden en onge- WAO-uitkering van maximaal 70% van het laatstgenoten salaris met een maximum van f 51.000,—. Wanneer het inkomen meer be draagt dan ca. f 74.000,— moet de werknemer zich, eventueel via een aanvullende privé dekking of via zijn werkgever, bijverzekeren om een mogelijke inkomensdaling, ten gevolge van arbeidsongeschiktheid, binnen de perken te houden. Straks Wanneer de nieuwe voorstellen worden ingevoerd is niet alleen het inkomen en de mate van arbeidson geschiktheid voor de werknemer van belang maar zal ook zijn leeftijd én arbeidsverleden een belangrijke rol van betekenis gaan spelen bij het bepalen van hoogte én duur van de uitkering. Voor werknemers ouder dan 58 jaar blijft alles bij het oude. Zij behouden de 'oude' regeling tot hun 65-jarige leeftijd. Vooral voor de jongere werknemers, die in de praktijk nauwelijks stilstaan bij de gevolgen van arbeidsongeschikt heid, kan een arbeidsongeschiktheid een dramatische val in het inkomen be tekenen, omdat de duur van de 70%-uitkering beperkt zal zijn. Zeker wanneer men meer verdient dan de hiervoor genoemde f 74.000,— zal in de toekomst het onderbrengen van het arbeidsongeschiktheidsrisico bij een verzekeringsmaatschappij overwogen moeten worden. De kans bestaat im mers dat men geconfronteerd wordt af in welke mate de niet- ondernemer aansprakelijk wordt voor de schulden van de on dernemer. M.J. Meijer s-Doppenberg SEV/ZLM veer 600 medewerkers. In het kader van de voorgenomen fusie zullen de aktiviteiten van Encebe en Lunen burg in een te vormen vleesgroep worden geïntegreerd. De slechte gang van zaken in de varkensslach- terijsektor raakt ook Encebe/Lunen- burg. De integratie van de slachterijaktiviteiten binnen de 'vleesgroep' vereist een reorganisa tie en sanering om door middel van een noodzakelijke kostenreduktie de concurrentiekracht te verbeteren. Daarbij zal het aantal arbeidsplaat sen met ongeveer 200 verminderen. U gelieve het door u ontvangen aangiftebiljet inkomstenbelas ting etc. van 1992 per om gaande bij een van onze kantoren in te leveren. met een inkomensdaling op termijn van maar liefst 60% of meer! Bij een gesprek over de arbeidsvoorwaarden kunnen de gevolgen van arbeidsonge schiktheid, alsmede de voorzieningen die een bedrijf of dit punt aan zijn me dewerkers wil aanbieden, ook een punt van onderhandeling worden. Een willekeurig voorbeeld: Stel een werknemer van 36 jaar heeft een in komen van f 85.000,—. In geval van arbeidsongeschiktheid ont vangt hij gedurende 1,5 jaar de 70%-uitkering, welke f 51.000,— bedraagt. Relatief gezien daalt zijn inkomen tijdens die periode met 40%! Wanneer hij na die 1,5 jaar nog steeds arbeidsongeschikt is dan ontvangt hij een uitkering van slechts 44% van genoemde f 74.000,— ofwel een bedrag groot ca. f 32.000,—. Dit betekent dat na 1,5 jaar uitkering nog maar 37% van zijn oorspronkelijk inko men tijdens zijn actieve periode ont vangt, ofwel een daling van meer dan 60%! Hoewel ook verzekeringsmaat schappijen aandacht zullen geven aan invoering van de voorstellen verdient het aanbeveling voor iedere werknemer om in de toekomst stil te staan bij de gevolgen die een abrupt einde van een carrière met zich mee kan brengen. J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom AAN HET HOOFD BEHEER LANDBOUWGRONDEN, POSTBUS 6, 4460 AA GOES Aanvraag 1-jarige pacht B.B.L.-grond Ondergetekende wenst in aanmerking te komen voor 1-jarige pacht van B.B.L.-grond in de ruilverkaveling Naam en voorletters Geboortedatum Adres Postcode en Woonplaats Telefoonnummer Bank/Gironummer Naam van de Bank Naam opvolger Bedrijfstype/oppervlakte: Akkerbouw ha. Fruit Grasland ha Boomteelt Aantal stuks melkvee Aantal stuks ov. vee Eventuele opmerkingen, c.q. voorkeuren voor bepaald perceel: Plaats: Geb.datum: ha. ha. Ondergetekende verklaart hierbij tevens zijn hoofdberoep in de land bouw te hebben. Datum: Handtekening: i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4