Nieuwe kas AHS Delft geopend Landbouwschap wil meer duidelijkheid in Tracéwet Zoet water voor de Reigersbergsche Polder Zegge en schrijve Waarde kaasexport gestegen Minister Alders wil halvering groei waterverbruik Mestac: 1000 leden Wé willen perspectief Het Horti-Dröme te Delft Is op vrij dag 13 maart j.l. feestelijk geopend. Bij de opening sprak vice-voorzitter J. de Groot van het bestuur van de Agrarische Hogeschool de voorkeur uit voor een sectorale opzet van het onderwijs, waarbij van Landbouw onderwijs deel blijft uitmaken van het Ministerie van LNV. Mr. ing. W.G.J.M. van de Camp, on- derwijsspecialist van het CDA in de Tweede Kamer, en drs. H.L. Blok, D'66 gedeputeerde van de provin cie Zuid-Holland, verrichtten de ope ning door het lint door te knippen. De realisatie van de kas werd moge lijk dankzij een subsidie van het Mi nisterie van LNV en door diverse sponsoren. In zijn welkomstwoord wees De Groot op het belang van de kas voor de Agrarische Hoge school, zowel voor het reguliere on derwijs, als voor het contractonderwijs en onderzoek. Ook biedt de kas mogelijkheden om er projecten uit te voeren, die van belang zijn voor de tuinbouwsector. De vice-voorzitter richtte de aan dacht ook op de plaats van het agrarisch onderwijs. "Het landbouw onderwijs maakt samen met de voorlichting en het onderzoek deel uit van het landbouwkennis- systeem. Vanwege deze samen hang moet het landbouwonderwijs deel uit blijven maken van het Minis terie van LNV", aldus De Groot. De Groot stelde dat deze keus voor het sectorale onderwijs met voldoende verspreide vestigingen alleen verwe zenlijkt kan worden met een goede en op die verspreide ligging geba seerde bekostiging. De Groot wees verder druk van bovenaf op nog meer fusies in het Hoger Agrarisch Onderwijs af. Wel moet volgens hem oog worden gehouden voor sa menwerking met andere vormen van onderwijs, vooral als dit een meerwaarde betekent. Onderwijsspecialist v.d. Camp is voorstander van sectorale samen werking, waarbij de regio niet mag worden vergeten. Met betrekking tot de plaats van het Agrarisch Ho ger Onderwijs wacht hij de uitkomst van de Commissie-Biesheuvel af. Het Landbouwschap wil dat in de zogenoemde Tracéwet voldoende waarborgen worden ingebouwd om alle betrokken belangen goed te kunnen afwegen. De Tracéwet is bedoeld om bij de aanleg van grote infrastructurele werken zoals spoor lijnen, bruggen en snelwegen, een langdurige procedure voor de aan passing van bestemmingsplannen te omzeilen. Over het algemeen is het Landbouwschap positief over het wetsvoorstel. Er moet voor elk project een gede tailleerde kaart komen waarop het tracé met de te doorsnijden eigen dommen precies staat aangegeven. In de praktijk is namelijk gebleken dat op basis van gedetailleerde kar tering tracé's vaak zodanig kunnen worden aangepast dat er minder storende doorsnijdingen van perce len nodig zijn. Voorts vindt het schap dat voor ieder aan te leggen tracé een duide lijke keuze moet worden gemaakt of het betrokken gebied in aanmerking komt voor landinrichting of dat de betrokken grondeigenaren finan cieel schadeloos worden gesteld. Ook moeten betrokken grondeige naren, waaronder veel boeren en tuinders, individueel op de hoogte worden gebracht van een tracé- voorstel. Ten slotte zal de inspraaktermijn minstens acht weken moeten be dragen in plaats van de voorgestel de zes, zo stelt het schap in zijn reactie aan de Tweede Kamer. Die ruimere termijn is nodig om een zorgvuldige reactie op te kunnen stellen over ieder tracévoorstel. De algemene vergadering van het Waterschap Noord- en Zuid- Beveland heeft in zijn vergadering van 24 maart j.l. groen licht gege ven voor inlaat van zoet water uit het Zoommeer in de Reigerbergsche Polder en 1e Bathpolder op Zuid- Beveland. Dat betekent dat de bouw van de inlaatinstallatie en de aanpassing van de waterlopen kun nen doorgaan. In eerste instantie was een besluit door de algemene vergadering aan gehouden in afwachting van toe zeggingen met betrekking tot de kwaliteit van het in te laten water. In gesprekken met Rijkswaterstaat is intussen gebleken dat bij het toe komstig beheer van het zoommeer in voldoende mate rekening zal wor den gehouden met de zoetwater voorziening van de land- en tuinbouw. Verwacht wordt dat het chloridegehalte op een zodanig ni veau wordt gehouden (400-450 milligram per liter), dat het water geschikt is bevloeiing van agrari sche gronden. De investeringen voor de aanvoer van zoet water in dit deel van Oost- Zuid-Beveland zijn begroot op f 1,7 miljoen. Hiervan wordt f 1,1 miljoen door subsidie gedekt. De opening van het Horti-Dröme van de Agrarische Hogeschool Delft werd verricht door mevrouw Blok (links), gedeputeerde in Zuid- Holland, en de heer Van de Camp, lid van de Tweede Kamer van het CDA. Minister Alders (VROM) wil dat in de komende 20 jaar de groei van het waterverbruik in de drink- en in- dustriewatersector tenminste wordt gehalveerd. Dat staat in het 'actie plan waterbesparing' dat hij aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. In het plan geeft de minister aan welke maatregelen nodig zijn om die halvering van de groei van het waterverbruik te bereiken. In het Beleidsplan Drink- Industriewatervoorziening zal het actieplan verder worden geconcreti seerd. Dit plan verschijnt halverwe ge het jaar. De minister vindt een voortzetting van de huidige ontwikkeling van het waterverbruik ongewenst. Ramin gen geven aan dat bij ongewijzigd beleid in 2010 ruim 30% meer wa ter zal worden gebruikt dan nu. De onttrekking van grondwater ten be hoeve van de drink- en industriewa tervoorziening draagt, naast andere ingrepen, bij aan de verdroging van natuur en landschap. Daarnaast ne men watervoorzieningswerken, zo als spaarbekkens, veel ruimte in beslag, kosten de winning, de zuive ring en het transport van water en ook het verwarmen van water ener gie, moeten'chemicaliën worden ge bruikt voor de bereiding van drinkwater, terwijl bij die bereiding afvalslib ontstaat. Aan het eind van de verbruiksketen blijft er tenslotte verontreinigd afvalwater over. Mestac, de mestafzetcoöperatie van de NCB, heeft deze week haar dui zendste lid ingeschreven. Het is de mts. Loomans te Asten-Heusden, een bedrijf met vleesvarkens en zeugen. De voorzitter van Mestac, A. Vermeer, verwelkomde het nieu we lid. De vorige week door de Europese Commissie bekend gemaakte prijs voorstellen zijn de landbouw rauw op de maag gevallen. Ondanks de zgn. bevriezing gaan de graanprijzen wederom automatisch fors om laag en is een quotumkorting van 2% voor de melk nog niet aan de orde maar wel al voorzien. De rekening van het uitblijven van constructieve beslissingen over de hervorming van het Europese landbouwbeleid wordt zo bij de boeren weggelegd. Blijkbaar willen de Europese politici eerst de uitkomst van de onderhandelingen over de Wereldhandelsovereenkomst (GATT) afwachten om vervolgens het Europese landbouwbeleid daarop te enten. Ondertussen wordt de landbouw met lege handen het bos in gestuurd. Mijn eerste reactie op deze voorstellen was dan ook dat we dit niet zo maar over ons heen moeten laten komen. Actie dus. Inmid dels heeft het COPA opgeroepen tot een grote demonstratie op 6 april in Straatsburg. Er wordt gedemonstreerd tegen de voorstellen van de Europese Commissie voor de hervormingen van het Europese markt- en prijsbeleid en de GATT. Ik vind dat we vanuit de ZLM deze actie breed moeten ondersteunen en daaraan ook moeten deelne men. Behalve 'waartegen' zou ik echter ook wel willen weten 'waar voor' we naar Straatsburg gaan. We weten immers dat de belangen van de Europese boeren niet altijd parallel lopen. Het gaat er natuurlijk om dat er een landbouwbeleid in Europa wordt gevoerd dat voor de boeren op langere termijn perspectief biedt. Dat zou dus onze slogan kunnen zijn voor Straatsburg: we willen perspectief! De politiek zal dan overigens wel vragen hoe wij ons dat gedacht hadden. Dan zullen we het antwoord niet schuldig mogen blijven. Lukt ons dat? Glastuinbouw Vlak nadat in Zeeland bekend werd gemaakt dat de regio Zuid- Beveland zich het best leent voor de vestiging van een driehonderd hectare glastuinbouw verscheen er in Noord-Brabant een provinciale nota waarin de ontwikkeling van maar liefst 4.500 ha intensieve tuin bouw (glas en vollegrond) in de regio Breda wordt aangekondigd. De tuinbouw heeft het maar voor het kiezen: de voordelen van Zeeland of de centrumfunctie van Breda. Liever zou ik het echter niet zo ver willen laten komen. Volgens mij moet voorkomen worden dat loca ties in Zeeland en Noord-Brabant hoe dan ook tegen elkaar uit gespeeld worden. Ik zou er daarom voor willen pleiten om eens te bekijken in hoeverre de Brabantse en Zeeuwse intiatieven gekoppeld kunnen worden zodat we met z'n allen aan dezelfde kar kunnen trek ken. Ligt hier wellicht een schone taak voor de veilingen CHZ en RBT om dit eens gezamenlijk op te pakkenZo nodig willen we vanuit de ZLM daarin graag een handje helpen. Oggel 'Voor veel boeren telt in de eerste plaats de melkprijs die hij vandaag krijgt en die vergelijkt hij met wat zijn collega's bij andere coöperaties ontvangen. Als we nu een cent per kilogram minder uitbetalen, weten ze dat over tien jaar nog. En a/s we een dubbeltje meer betalen, zijn ze dat morgen vergeten'. P.J. Loonen, voorzitter bestuur Campina Melkunie (Het Finan ciële Dagblad, 24 maart 1992). Tk haal meteen een streep door elk plan voor investeringen zodra blijkt dat ze alleen goedgemaakt kunnen worden op basis van subsidies. Aan het eiwit-verhaal hebben we een flinke kater overgehouden'. Bram Bierens, direkteur Cebeco-Zuidwest (Agrarisch Dagblad, 20 maart 1992). Ua, ik ken het probleem. De schuld ligt bij de beleidsmakers. Maar het is niet anders, de produktie van de Nederlandse boer is jarenlang opgevoerd ten koste van het milieu. Nu klampen de boeren zich vast aan de overheid, die denkt dat het probleem opgelost kan worden met behoud van de veestapel. Dat is echter een illusie'. Laurens-Jan Brinkhorst, direkteur-generaal milieu van de Euro pese Commissie in Brussel (Oogst, 20 maart 1992). Ook de kaasexport naar Frankrijk, België, Italië en Griekenland is gestegen. De uitvoer naar landen buiten de EG nam met 9 miljoen kg toe. De boterexport naar Duitsland bleef vrijwel gelijk: 52 miljoen kg met een waarde van 342 miljoen gulden. Nederland Op de Nederlandse markt bleef de zuivelconsumptie in 1991 stabiel. De afzet van Nederlandse kaas is met bijna 5 miljoen kg toegenomen, terwijl die van buitenlandse kaas stagneerde De geconsumeerde hoeveelheden boter en consumptie- melk waren nagenoeg gelijk aan die van 1990. De waarde van de kaasexport is in 1991 met 300 miljoen gulden gestegen tot 3,6 miljard gulden. De definitieve afzetcijfers laten zien dat de kaasuitvoer in volume met 35 miljoen kg is toegenomen tot 473 miljoen kg. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door het Nederlands Zui- velbureau. Op bijna alle grote afzetmarkten werd vooruitgang geboekt. De groei was het grootst in Duitsland. De kaasuitvoer naar dat land nam met 10 miljoen kg toe, vooral dankzij extra-afzet in de nieuwe deelstaten. Duitsland nam in totaal 196 miljoen kg af, dat is ruim 40 procent van de totale export.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3