Flectron Hoge vrije doorgang Nettuno regenhaspels bij Cebeco Agritech ■n l&R-oormerk gecombineerd met vlïegenbestrijding Nieuwe precisie zaaimachine van Kleine Nieuwe 3-punts maaier van JF Apparaat meet fotosynthese bij planten Produktinformatie ■EM het oormerk tegen vliegen op rundvee Compacte hakselaar Informatiesystemen varkenshouderij Fendt 380 GHA op spoor 1500 mm en voorzien van loofscheiders Voor speciaalteelten als (spruit)kool, asperges e.d. is de vrije doorgang onder de traktor van groot belang. Vaak is deze bij een standaardtrak- tor te gering. Fendt heeft met de GHA- totaalzichttraktoren reeds een vrije doorrijhoogte van bijna 70 cm. Toch is dit voor sommige teelten nog te gering. Met 11.2/10-28 Taurus voor wielen (1710 mm) en 12.4/11-54 Fi restone achterwielen (1938 mm) is het gelukt om bij de Fendt 380 GHA een vrije doorrijhoogte van maar liefst 82 cm te creëren. Naast de Emergo haspelautomaat zijn nu de Nettuno regenmachines het Cebeco programma gaan aan vullen. De Nettuno haspels zijn compact gebouwd met een laag ge positioneerd zwaartepunt. Er is een heel scala aan modellen le verbaar met een doorsnee van 63 mm tot en met een doorsnee van 125 mm in diverse slanglengten. Het frame en de haspel van alle mo dellen zijn gegalvaniseerd. Stan daard is een waterturbine met by-pass aanwezig. De Nettuno's hebben een grote turbine aandrij ving met minimaal drukverlies, ener giezuinig en vanaf 3 bar volledig werkbaar. De snelheidsregeling van de haspel geschiedt hydraulisch. Het geheel is gemonteerd op een licht draaibare draaikrans van 360°. Verder is de machine voorzien van verstelbare steunpoten. De sproeierwagen is voorzien van 3 wielen met verstelbaar spoor zodat deze weinig trekkracht vraagt en een rustige gang heeft. Tevens zijn de haspelautomaten uitgerust met een snelopwikkelinrichting. De oprolsnelheid is traploos regelbaar met variator (0 - 100 m/uur). Stan daard is een slangspindel aanwezig, zodat de slang weer correct wordt opgewikkeld. Verder zijn de Nettuno's leverbaar met een kleine verzinkte regenboom van 32 meter. Voor de bredere uit voeringen van 42,50 en 54 meter gebruikt men aluminium bomen. Voor meer informatie: Cebeco Agri tech BV te Steenwijk, tel. 05210-27200. Voor Noord-Brabant: Landbouwbelang, Roermond, tel. 04740-90202. Het prototype van de fotosyn thesemeter in aktie. Het Delftse ingenieursbureau Ears heeft een instrument ontwikkeld dat meet hoe goed de plant het licht gebruikt voor zijn fotosynthese. Het apparaat, de 'Plant Photosynthesis Meter' of PPM, meet het onbenutte licht, dat de plant terugkaatst als ro de fluoriscentiestraling. Hoe meer fluoriscentie, hoe meer de plant het licht onbenut terugkaatst en dus hoe slechter de plant eraan toe is. Het apparaat meet dus als het ware de stress waaraan de plant onder hevig is. Dit verschijnsel heeft te maken met de energietoestand van het chloro- ,fyl (dat is de stof in de plant die het zonlicht in energie omzet). Het licht brengt het chlorofyl in een hogere energietoestand, doordat een elec tron in een hogere baan wordt ge schoten. Deze extra energie kan op twee manieren worden gebruikt, voor de normale fotosynthesereak- tie, of voor het terugval^n van het elektron naar een lagere baan. Dit laatste gaat gepaard met het uitzen den van fluoriscerentiestraling, het geen door het apparaat PPM gemeten wordt. Model Junior heeft hardstalen mes sen welke op een ronde schijf ge plaatst zijn en in lengterichting snijden. Hierdoor worden alle soor ten tuinafval hout en takken ver snipperd tot lange zachte vezels welke versneld composteren. Het unieke van dit snijsysteem is de on gekend hoge verwerkingscapaciteit waarbij ook knoesten en zijtakken mee naar binnen gaan. Hierdoor be hoort het tijdrovende probleem van alleen maar rechte en dunne takjes te kunnen verwerken tot het verle den. De Eliet Junior is uitgevoerd met een 3 pk Briggs Stratton mo tor en wordt ook leverbaar met 2200 Watt elektromotor. Nadere inlichtingen: Van Tuyl Avam, Postbus 150, 6850 AD Huissen, te lefoon 085-259034. Shell Nederland Chemie heeft als eerste leverancier een toelating ge kregen voor een aan het l&R- oormerk aangepast vliegenoormerk Flectron Extra. Het vliegenoormerk Flectron is al tien jaar een doelmatig middel tegen met name de wrangvlieg. Vliegenoormerken worden vanwege de langdurige en geleidelijke afgifte bij jonge dieren als de beste be scherming tegen de wrangvlieg be schouwd. Om dezelfde reden is er gezocht naar een toepassingsvorm van een vliegenoormerk, aangepast aan het l&R-oormerk te zoeken. Het aanbrengen van twee merken in het oor is niet toegestaan. Shell heeft de nieuwe Flectron Extra uitgebreid beproefd op doelmatig heid, voorkoming van verlies in de weide, gemak van aanbrengen, zo weinig mogelijk hinder bij het dier, etc. Met in de handel verkrijgbare Sterimatic bevestigingspijlen wordt het vliegenoormerk aan het l&R- oormerk bevestigd. Eliet heeft een hakselaar ontwikkeld voor de particuliere markt met een nieuw snijsysteem als variant op het inmiddels alom gewaardeerde lengterichting - hakselprincipe van de grotere modellen. medeel. Voordeel is dat geen kwets bare koppelingen nodig zijn, die storingen kunnen veroorzaken en die onderhoudsgevoelig zijn. De aandrijving loopt in oliebad, zodat het onderhoud minimaal is. De 6 meter machine is standaard hydraulisch opklapbaar. In trans portstand bevinden de buitenste fra- medelen zich horizontaal boven het middelste deel. Ook de markeurs worden hydraulisch bediend. De transportbreedte bedraagt weinig meer dan de breedte van de trekker en de hoogte niet meer dan de hoogte van de cabine. De zaaimachines zijn voorzien van parallellogramgeleiding van de fra- medelen. Daardoor volgt de machi ne altijd exact de bodem. Hierdoor is de rijafstand altijd nauwkeurig. Al le opeenvolgende bewerkingen, zo als bijvoorbeeld schoffelen, kunnen probleemloos worden uitgevoerd. Meer informatie wordt u gaarne ver strekt door Cebeco Agritech, Post bus 19, 8330 AA Steenwijk, telefoon 05210-27200. De Unicorn-3 zaaimachines van Kleine zijn degelijk gebouwd maar toch licht in gewicht. De zaaimachi nes zijn leverbaar in een 6- en 12-rijige uitvoering met een werk- breedte van respectievelijk 3 en 6 meter. De machine met een werkbreedte van 3 meter staat op 1.50 meter spoorbreedte en de 6 meter machi ne is geschikt voor 1.50 en 2.00 meter spoorbreedte. De zaaimachines zijn voorzien van een afzonderlijke aandrijving per fra- De verschillende soorten drukrollen of vingers De Stichting Informatieverwerking Varkenshouderij (SIVA) heeft het ini tiatief genomen om voor uitwisse ling te zorgen tussen de technische en financiële informatiesystemen voor de varkenshouder. Het hiertoe gestarte project draagt de naam TF. Het project start met de uitwisse ling van gegevens over de dieren en het voer. Hierdoor hoeven de var kenshouders met een management systeem of deeladministratie deze gegevens niet nog een keer te bere kenen en op te schrijven voor de ac countant. De gegevens komen kant en klaar uit het technische pakket. De nieuwe JF 3-punts maaier type CM 2250 C heeft een werkbreedte van 2,25 meter en kan worden voorzien van een kneusinrichting. De capaciteit bedraagt ongeveer 2,5 ha/uur, afhankelijk van het gewas en de omstandigheden. De maaier heeft 2 maaitrommels en elke trom mel heeft 4 mesjes. De instelling van de stoppelhoogte geschiedt traploos en de transportstelling is hydraulisch. De kneusinrichting is voorzien van 48 kunststof kneusvingers en is eenvoudig af te nemen en weer te monteren. Door de verstelbare kneusplaat is de mate van kneuzen instelbaar. De zwadbreedte be draagt 1.00 meter. Voor meer informatie: Cebeco Agri tech, Steenwijk, tel. 05210-27203.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 24