Voor de vrouw Vrouw en Jongeren Loftrompet op een guur station p.j.zuid geluid Agenda De erfenis van de Inca's NAJK-kongres in de aanval met konsumenten Jaarfeest PJZ-Walcheren leuk en gezellig Jaarvergadering afdeling Noord-Brabant NBvP 23 onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Landbouw was in alle oude culturen de basis van de cultuur. We schre ven al over het Columbusjaar en de vele aktiviteiten die naar aanleiding daarvan zijn opgezet. Er is in die 500 jaar na Columbus veel veran derd in de hele wereld. Een paar honderd vrouwen kwamen dinsdag 24 maart in Cultureel Cen trum Zidewinde te Sprang-Capelle bijeen voor de 54e jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Noord- Brabant. Het ochtendprogramma zag er an ders uit dan de voorgaande jaren. De presidente mw. Lien van de Vecht-Verlaan ging daar op in en zei in haar toespraak: 'Nu 'Recht streeks' vaker en in 'Plattelands vrouw' verschijnt meenden wij, dat de vijf-minuten praatjes achterwege konden blijven. Het doel van de jaar vergadering moet blijven: het reke ning en verantwoording afleggen van het bestuur tegenover haar leden. Waarom veranderen? We hebben het toch altijd zo gedaan? Maar stilstand is eigenlijk achteruitgang en dat willen we toch geen van al len. De Bond kende in de loop der jaren heel wat veranderingen, som mige schoksgewijs, andere lang zaam. Pas achteraf zie je deze veranderingen. De leden zijn door de bondsonderwerpen veranderd. Gingen ze vroeger van huis dan stond de koff ie klaar voor de thuis blijvers. Ik denk dat de meesten nu wel zeggen: 'daag, jullie redden het wel hè'. Het niveau is flink omhoog gegaan. Er komen onderwerpen aan de orde waar we vroeger niet van gedroomd hadden. Daar moet je wel iets voor over hebben, want het is moeilijker geworden de leden iets te bieden waar ze wat mee kunnen. Dé we reld is figuurlijk gesproken kleiner geworden. Onze leden zijn meer met allerhande zaken op de hoogte dan zo'n 40 jaar geleden. We heb ben meer tijd gekregen om ons in al lerlei problemen te verdiepen en de Bond geeft ons daar alle gelegen heid voor. In eigen kring kunt u over het gehoorde napraten. En het is uw contributie waarmee gewerkt wordt. De afdelingsavonden worden ervan betaald, u krijgt 'Plattelands vrouw'. Bestuursleden krijgen een opleiding, die weer verzorgd wordt door andere Bondsvrouwen, die ook daarvoor binnen de Bond opgeleid worden. U weet wel: vrouwen voor vrouwen. Van dit alles kunt u als lid profiteren. Kregen we in de vooraf gaande jaren nog af en toe subsidie voor bepaalde thema-dagen, nu is dat afgelopen. Gelukkig hebben we dit jaar weer een bijdrage gekregen van de ZLM waarvoor onze hartelij ke dank. Niet niks Brabant is klein vergeleken bij ande re provincies. Maar beslist niet min der. In landelijke commissies zijn vier vrouwen uit Brabant actief en onze landelijke presidente komt ook uit onze gelederen. Dat is niet niks! Twee keer ging de binnenlandse Bondsreis niet door omdat de pro vincies het niet rond konden krijgen. Nu Brabant aan de beurt is lukt het wel. De werkgroep heeft er hard voor moeten werken en kan hulp in de vorm van logeeradressen nog goed gebruiken. Als de presidente naar huis gaat na een teleurstellende studiedag, geor ganiseerd door een professioneel bureau, wordt ze aangesproken door een onbekende dame. Van haar krijgt ze te horen, dat dagen die door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen worden georga niseerd altijd zo goed zijn. Kortom een wildvreemde stak de loftrompet over de Bond op een guur station. In de komende jaren zullen wij ons best moeten doen om dit beeld vast te houden. Een bestuur kan dat nooit alleen maar alleen met uw hulp. Want het is tenslotte onze Bond!' Samenvatting van toespraak door C.J. de Jonge-Stols Priester uit de Moeke Cultuur in Peru, 450 na Chr. De grote oude culturen zijn onder zocht en beschreven. Maar hoe spreekt het tot de mensen van nu als het zichtbaar wordt gemaakt. Het Museum voor Volkenkunde te Rotterdam heeft de wereld van de Inca's, zonen van de zon en doch ters van de maan, doen herleven. In de Andes (westelijk Zuid- Amerika) was er 5000 jaar vóór on ze jaartelling één cultuur; dezelfde landbouwmethoden, dezelfde reli gie, dezelfde politieke structuur. De ze zijn alle nu nog bij de Inca's bekend. Men bouwde in die tijd een stad en de mythe die over deze bouw bekend is leert, dat de zon zijn zonen opdroeg een stad te bou wen. Na een dag werken kwam de wind en die blies alles weer weg. Zo kwamen ze nooit klaar en dus maakten ze een afspraak met de wind om hen met rust te laten zo lang het licht was. De zon bleef daarna schijnen tot de stad klaar was en ging toen pas weer onder. De wind had geen vat meer op de stevige bouwwerken. De Inca's waren landbouwers en herders, ze verbouwden mais en aardappelen in zo'n 500 varianten. Er was terrasbouw in de bergen, ter voorkoming van erosie en men had een irrigatiesysteem aangelegd van kanalen en aquaducten. Deze vóór- Spaanse traditie die voor de oriënta tie van de bevolking zorgt, staat nu onder druk van draglines van ont wikkelingswerkers die rechte kana len willen trekken door 3000 jaar sociale geschiedenis. Voor de rust in het Inca-rijk was het, net als elders, noodzakelijk dat men geen honger leed. De staat zorgde voor een per manente voedselvoorraad. Bij een misoogst ergens in het rijk kon uit die voorraad voedsel naar het ramp gebied worden gebracht. Alle rituele ceremoniën waren verbonden met perioden in de landbouw. Tot 16 augustus is dit alles en nog veel meer te zien als u de 'Erfenis van de Inca's' in Rotterdam bezoekt. drs. P.J. de Rooy-Janse Redaktie Henk Tegels Agrarische jongeren gaan aktief in spelen op de wensen van de konsu menten. Ze waarderen de kritische betrokkenheid bij de land- en tuin bouw en beschouwen de wensen van konsumenten niet als onge wenste inmenging maar juist als uit daging. Met deze aanvallende stellingname sloot het NAJK het jaarthema 'Producent - Konsument' af op 27 februari. Hierna geven we de ingenomen standpunten letterlijk weer. Alle agrarische produkten moeten in de hele EG voldoen aan de wettelijk geregelde basiskwaliteit. Bijvoor beeld: geen gebruik van hormonen, geen verboden bestrijdingsmidde len, residuen beneden de toegelaten grens, veiligheidstermijnen in acht nemen, voldoen aan de dierenwel- zijnswet. Producenten die niet vol doen aan de wettelijk geregelde basiskwaliteit benadelen de konsu menten, beschadigen het imago en brengen de afzet van onze produk ten in gevaar. Producenten, verwer kende industrie en handel die de wettelijke regels ernstig overtreden, verdienen zware straffen. De over- heidskontrole op de handhaving van de kwaliteit en de sankties op over treding dienen te worden verscherpt bij zowel de producent als de handel en de verwerkende industrie. Als de producent buiten zijn schuld om niet aan de basiskwaliteit kan vol doen, dient hij/zij schadeloos gesteld te worden. Verhoging van de huidige kwaliteits normen in ons land is noodzakelijk om de konkurrentiepositie van Ne derlandse land- en tuinbouwproduk- ten in de rest van de EG en daarbuiten verder te versterken. Een nog betere kwaliteit vergroot ook het vertroqyven van de Nederlandse produkten. De aanduiding 'geprodu ceerd in Holland' moet voor alle pro dukten een aanbeveling zijn. Deze aanduiding moet ook een wettelijk beschermde term zijn. Voldoende marktbescherming door het (EG-)landbouwbeleid dient kostendekkende prijzen mogelijk te maken voor produkten van basis kwaliteit. Produkten van basiskwali teit zijn de bodem in de markt. Indien verhoging van de basiskwali teit de kostprijs verhoogt, dienen de opbrengstprijzen mee te stijgen om de extra kosten goed te maken. Producenten hebben behoefte aan een beperkt aantal uitstekende keurmerken van agrarische produk ten uit (delen van) Nederland. Deze produkten van extra kwaliteit door produktiewijze, recept of streek van oorsprong kunnen door middel van een keurmerk meerwaarde krijgen. Voor het welslagen van een keur merk is het noodzakelijk dat: - er voldoende aanbod is en het aanbod wordt afgestemd op de vraag; - de kwaliteit van het keurmerk gegarandeerd kan worden; - de producenten tenminste een kostendekkende prijs ontvangen; - de vermarkting en reklame uit stekend is. Producentenverenigingen van boe ren en tuinders kontroleren en ga randeren de kwaliteit, reguleren het aanbod en onderhandelen met afne mers over kwaliteitsnormen en prijzen. Agrarische jongeren hebben behoef te aan een konsumentenplatform. Dit platform moet breed van sa menstelling zijn. Naast deskundigen van konsumenten- en milieu organisaties moeten hierin ook de producenten vertegenwoordigd zijn. Via dit platform willen we een goe de wisselwerking tussen producent en konsument. Op die manier kun nen we snel inspelen op de wensen en eisen van de konsument. Alle boeren en tuinders hebben de more le plicht om overlast voor burgers en milieu tot een minimum te beperken en natuur en landschap goed te on derhouden. (uit Binder) Op vrijdag 20 maart j.l. werd in 'Ons Huis' te Meliskerke het jaarfeest van de PJZ-afdeling Walcheren gehou den. De 150 aanwezigen wacht ten bij aanvang vol spanning op wat er, allemaal te gebeuren stond. Na afloop ging iedereen voldaan naar huis. De plaatsvervangend voorzitter. Pe ter Wisse, opende de avond. Hij heette iedereen van harte welkom. Hij bedankte de adverteerders voor hun advertentie in het programma boekje. Daarna vertelde hij het een en ander over de aktiviteiten van de afdeling. Tot slot kondigde hij het to neelstuk 'Gouden Dagen' aan. Dit stuk werd volledig door de leden van de afdeling op de planken gezet. En met succes. Er werd veel gela chen en iedereen genoot van de op voering. In de pauze werden de loten voor de loterij verkocht. Hier voor waren mooie prijzen beschik baar gesteld. De provinciale PJZ - toneeljury was aanwezig om het stuk te beoordelen. We zijn be nieuwd naar het resultaat. Rond half elf was het toneelstuk af gelopen. De toneelspelers werden bedankt en kregen, evenals de gri- meuze en de souffleur, een mooie bos bloemen. Hierna volgde de ver loting. Vervolgens kon iedereen een dansje gaan wagen, waardoor het nog leuker en gezelliger werd. Wij van het bestuur vonden het een geslaagde avond en we hopen dat het volgend jaar ook weer zo mag zijn. Het bestuur van de PJZ-Walcheren Op bijgaande foto's twee scenes uit het toneelstuk. Op de ene foto ziet u Mieke Maas en Ko Vader, en op de andere foto vln.r. Bram de Nood, Marian Dreessen, Mieke Maas, Eduard Kleinjan en Petra Blankers Afd. Fijnaart 27 maart: Ledenvergadering met na afloop dia's en een verslag van de studiereis naar Maleisië. Belangstel ling voor bestuursfunctie, bel vóór 25 maart naar Sandra Kok, tel. 01686-2033. Plaats: 'De Graan- beurs' te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. 20 april: Volleybaltoernooi in Zeven bergen. Voor informatie en opgave, bel. tel. 01686-2033. Afd. Tholen/St. Philipsland 10 april: Theater in de Meulvliet. Een optreden van Bert Visscher met o.a. absurde sketches en geflipte ty petjes. Aanvang: 20.15 uur. Opgave bij het bestuur. Provinciaal 28 maart: PJZ-Juweel. Plaats: het dorpshuis op de Ring te Ouwerkerk. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 7,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 23