Uit de praktijk ÖaW 'Voor een bloementeler zal altijd plaats blijven' Geldt beregeningsverbod niet voor sportvelden? Bundeling van belang dringend nodig Vaste kosten rijzen de pan uit Een nieuwe lente, nieuwe prijsvoorstellen 17 Het beregeningsverbod heeft op menig veehouderijbedrijf in WEST BRABANT ZUID voor een gewijzig de bedrijfsvoering gezorgd. Vooral de droogtegevoelige zandgrond. In de specifieke groeimaanden voor gras moet de haspel in de schuur blijven. Bij droogte na het inkuilen van de eerste snede laat de tweede het afweten. Om toch verzekerd te zijn van voldoende ruwvoer in de stalperiode gaat de veehouder het meer zoeken in snijmais. De eerste snede levert normaal gesproken een flinke hoeveelheid kwalitatief hoog waarde voordroog af. Snel na het inkuilen komt de ploeg om dan, zij het wat later, snijmais in te zaaien. Los van het beregeningsverbod biedt deze methode toch een paar voordelen. Op een goedkope manier kan drijfmest weggewerkt worden. Injecteren is niet verplicht. Voor bouwland geldt dat mest in één werkgang in de grond verdwijnt. Bij later inzaaien van snijmais hoeft de totale opbrengst niet onder te doen voor vroeg gezaaide. Praktijkerva ring heeft geleerd dat vroeg gezaai de mais vaak door een koude periode een groeistilstand krijgt. Nu er een groot aantal maisrassen met allerlei uitblinkende eigenschappen te koop zijn is een keuze zo ge maakt. De veehouder kan voor zijn perceel de juiste kiezen. Van Vroeg rijp tot laat, van kort tot lang en, een belangrijk kenmerk, de droogte resistentie. Door deze ontwikkeling is de verwachting dat het maisare- aal dit jaar wederom uit zal breiden. Wat veehouders met een haspel niet lekker zit is het te verwachten gebruik van regeninstallaties door de lokale overheden. Vorige week was in de dagbladen weer te lezen dat enkele gemeenten krediet heb ben uitgetrokken om de sportvelden in de zomermaanden van water te kunnen voorzien. Gemeenteraadsle den hadden met dit voorstel geen moeite. Hoe zal dit in de praktijk gaan werken. Ook gemeenten heb ben zich te houden aan de berege- ningsregels van de provincie. Of gaat men een grasgroen sportveld zien als een eerste levensbehoefte? Zoals het er nu naar uitziet zullen de commissies sportaccommodatie zich weinig van een verbod aantrek ken. Wie zal dat controleren? Opsporingsbeambten hebben het veel te druk met het buitengebied. Komen zij toch in de plaats dan is het om een succesvolle 'vangst' te melden. Vanaf juni is beregenen alleen in de avond- en nachturen toegestaan. Stel dat een gemeente zich toch aan de regels wil houden. Het wordt dan een hele organisatie voor ge meentewerken om voor de nachte lijke uren mensen te vinden. Dat gaat een groot aantal vrije dagen kosten, wat weer tot gevolg kan hebben dat het budget overschre den wordt. Naar de praktijk toe ver taald zal het er wel op neerkomen dat uit algemeen belang het nodige door de vingers wordt gezien. Ook in ALTENA BIESBOSCH begin nen we ons wel ongerust te maken over de steeds vochtiger wordende grond en de teruglopende toestand van de structuur. Ondanks dat de afgelopen winter nauwelijks vorst heeft gebracht, was de winterse in vloed op de structuur van de grond positief te noemen. Het mooie voor jaarsweer kondigde zich ongeveer een maand geleden te vroeg aan om er op te kunnen vertrouwen dat de mooie start zou doorzetten. Het is nu duidelijk afwachten tot er dro gere tijden komen om het veldwerk te hervatten. De weilanden, graszaad- en tarwe- percelen zien niet alleen mooi groen, maar zijn ook in groeiontwik- keling voor op het gemiddelde van andere jaren. Ook de fruitboom gaarden vertonen een ontwikkeling waarbij de bloesemtooi vroegtijdig te zien zal zijn. De verwevenheid van de boer en de natuur is on losmakelijk met elkaar verbonden. De agrarische politieke wolkenhe mel wordt er de laatste tijd niet vro lijker op. Europees en wereldwijd is dit bedreigend voor de landbouw, die als speelbal in de politiek ge bruikt wordt in de wetenschap dat boeren wel door blijven produceren tot het bittere einde, waarbij handel en consumenten altijd de lachende derde zullen zijn. De Nederlandse overheid, aangemoedigd door natuur- en milieulobby, is bezig een aanzienlijk deel van de agrarische sektor onderuit te halen. Dit jaar zal in onze regio Altena- Biesbosch het jaar der waarheid worden: hoeveel hectare agrarische Ook in 1992 roert maart weer zijn staart. De neerslag van het afgelo pen weekend zorgt er ook op THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND voor dat de voorjaarswerkzaamheden stil ko men te liggen. Hierdoor zullen de verschillen dit jaar in opkomst groot worden. De eerste zomergranen staan weeral volop boven, terwijl een ander misschien nog wat moet zaaien, omdat hij zijn bouwplan niet naar wens vol kan krijgen. Voor de oppervlakte konservenerw- ten die normaal in ons gebied ge teeld wordt moest nu een vervangend gewas gevonden wor den, omdat er niet tot prijsovereen- komst gekomen kon worden. Wellicht dat een gedeelte hiervan in geplant gaat worden met knolselde rij. Hopelijk worden wij dan niet weer getroffen door ziekteproble men zoals in het afgelopen jaar. De kontraktprijs die momenteel voor dit produkt gemaakt kan worden is ook te laag en voor de vrije markt telen is riskant nu blijkt dat er een uitbrei ding is van ongeveer 30%. Maar wat dan. Alles met vroege aard appelen en bloemzaden kan ook niet, en als de berichten juist zijn dat de tarweprijs weer met 11% daalt, brengt dat ook nauwelijks meer dan de kosten op. En dit terwijl de vaste kosten op ons bedrijf de pan uit gaan rijzen. Diege nen die een januariboekhouding hebben kunnen al zien wat hun kostenstijgingen het afgelopen jaar zijn. Voor 1992 zal daar een nog sterkere stijging tegenover staan. De loonkosten zullen dit jaar met ongeveer 4% omhoog gaan. Wij zullen dit zeker doorberekend krij gen. Waterschapslasten en andere vaste lasten stijgen soms wel met tientallen procenten. Telt men daar de prijsdaling van onze produkten nog eens bij op, dan zou dat voor 1992 wel eens tussen de 10 en 20% in de min kunnen komen. Ze ker als men hierbij nog rekening houdt met kosten die gemaakt moeten worden ten aanzien van mi lieumaatregelen zoals vernieuwing van brandstoftanks, mestwetge- Het weer gooit roet in het eten, juist nu het mooi tijd is om de bieten te zaaien valt de regen met bakken uit de lucht. Dat was trouwens al heel lang geleden, zo'n echte regenperio de. De afgelopen twee weken is er in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN weinig meer gebeurd op het land. Aanvankelijk bleef de grote hoeveel heid water uit, maar zo mooi droog en rustig als voordien was het niet meer. De gerst staat er al goed op, waarbij de februari-zaai niet lijkt onder te doen voor de nog vroeger gezaaide. Ook vlas staat hier en daar al boven, een van de gewassen die nog ge vaar lopen bij nachtvorst. Olievlas kan dit jaar bewijzen welke zaaitijd wenselijk is, er zit nog in de zak, maar er is drie weken geleden ook al gezaaid. Voor de zaaiuientelers is de tijd van afbranden aangebroken. Niet zo eenvoudig tijdens zo'n slecht weer periode, maar de erva ren telers durven nog wel een groei- puntje weg te spuiten, niet met alle middelen uiteraard. Voor de vroeg gezaaide bieten is het ook span nend, de vorstkans is nog niet ge weken. De grassen en granen beginnen te veranderen, de uitstoe- ling van de wintertarwe doet de rij en vervagen. Het graszaad ligt gereed voor een eerste selektieron- de en de betere weiden beginnen een eerste snede te laten zien, als het iets verzacht kunnen de eerste beesten naar buiten. En zo gaat het elk voorjaar opnieuw, zaaien, nieuwe knoppen aan de bo men, jonge lammeren op de zeedijk en weer veel werk en financiële middelen in de grond stoppen, in de hoop op een goed resultaat. Ook tij dens het voorjaar, elk jaar opnieuw komt Brussel met de nieuwe prijs voorstellen. Een goed moment, de boer richt zijn aandacht van krant gronden zullen in het Biesboschge- bied voorbestemd worden voor (natte) natuurontwikkeling? In het Beheer- en Inrichtingsplan van het Nationaal Park zijn al 1.000 ha voor bestemd, te weten de zogenaamde enclavepolders die merendeels een eilandbestaan leiden. Middels het natuurbeleidsplan en de ecologi sche hoofdstructuur deinst de over heid er niet voor terug om ook goed ingerichte grootschalige agrarische gebieden die met veel inspanning en investeringen geworden zijn tot wat je zou kunnen noemen 'Neer- lands trots', wederom voor te be stemmen tot de oerstatus 'nat natuurgebied'. De lobbyisten van het Nationaal Park willen het Park niet met 1.000 ha maar met 2.000 ha agrarische grond uitbreiden, zo dat het park 9.000 ha groot wordt. De provincie Noord-Brabant laat de ze mogelijkheid open op basis van financiële haalbaarheid bij het Rijk. Op 19 maart j.l. hield de afdeling Biesbosch/Werkendam haar alge mene ledenvergadering met daar aan gekoppeld een 3 CLO-vergadering voor belangstellen den en belanghebbenden rond het Nationaal Park. Het GS-lid van Noord-Brabant, de heer Sonneveld, hield een inleiding over de ontwik keling van het N.P. In dit betoog viel te bespeuren dat de overheid in feite meer vraagt dan verwacht wordt te kunnen realiseren. Dat de lobbyisten in deze aan het werk zijn geweest is zonneklaar. In de discussie vielen enkele punten op die kenmerkend zijn voor de agrarische ondernemer, zoals, a: de geaardheid om enigszins gelaten de ontwikkelingen maar af te wachten, b: in het openbaar geen tegenoffen sief te lanceren om aan te tonen dat de overheidsplannen absurd zijn, c: nalaten om gezamenlijk te willen optreden, d: onvoldoende blijk ge ven dat zonder vrijwillige medewer king van de betrokkenen de overheid hun plannen niet kunnen realiseren. Gedeputeerde Sonneveld lanceerde het idee om een gespreksplatform te organiseren met alle betrokken partijen om hier door te bereiken dat er aanvaardba re besluitvorming voor deze partijen kan ontstaan. Dit idee verdient zeker nadere overweging in de klankbord groep als agrarische belangengroep vertegenwoordiging van het Bies- boschgebied. ving, eventuele aanpassing van opslag voor gewasbescher mingsmiddelen en wellicht ook nog een aantal heffingen die we opge legd krijgen. Hoe lang kunnen de meeste bedrij ven dit nog volhouden, moeten de aardappelen dat goed maken? De grote oppervlakte plastic geeft te denken, en wat denkt u van de ter- mijnmarkt 1993 f 25,-/100 kg. Wellicht zullen ook in 1992 weer een aantal groenteteelten een goed resultaat geven, maar welke? Het ene jaar is het peen en rode kool, het andere jaar weer spruiten en bloemkool, maar je zult maar met witlof zitten, die nauwelijks de koe- lingskosten opbrengt. Wie brengt hier licht in de duister nis? De DLV? Voor een paar duizend gulden doen ze aan bedrijfsdoorlich- ting. Zetten ze u daarmee werkelijk op het goede spoor, dan is dit gauw terugverdiend, maar als jonge boer die een bedrijf over moet nemen, en nog niet de mogelijkheid heeft om zelfstandig te boeren, wordt zo'n stukje begeleiding onbetaalbaar. Met een 'schraper' zorgt Piet Zuijdweg voor een continue toevoer van de bollen (foto: Anton Dingemanse) en vergaderzaal naar buiten, dat bespaart veel onrust. Dit jaar lijkt er ook weinig te klagen, alle prijzen be vriezen, zo luidde de boodschap in de media. Alleen graan moet wat naar beneden, de optelsom van prijsdaling en heffingen (diefstal vol gens velen) komt neer op 11% prijs daling voor de boer. Bedenkend dat we al op een bedroevend niveau zit ten is dat toch zeer ernstig, vooral door het spileffekt van de granen zal dit voor andere gewassen ook nog eens gevolgen hebben. Het heeft er alle schijn van dat het laatste beetje akkerbouwbelang zal worden opgeofferd aan de zuivel- export. De organisaties hebben geen antwoord meer op de proble men en het heeft er alle schijn voor dat de praktijk ook ten einde raad is. Een aantal belangrijke transakties in het gebied lijken daar in ieder geval wel op te wijzen. Al 32 jaar teelt Chris Jansen uit Kloosterzande gladiolen. Tot 1986 teelde hij ze voor de bollen, maar sinds daarin geen droog brood meer is te verdienen is hij overgeschakeld op de teelt van gladiolen als snij bloem. Deze zet hij rechtstreeks af aan de groothandel, vooral in België en Frankrijk. 'Wat betreft de gladiolenteelt voor de bollen kunnen we, als wat kleine re teler, nog nauwelijks concurreren met de grote jongens', zegt de teler. 'De grote bedrijven kunnen hun kosten meer drukken, en de afne mer koopt ze daar waar ze het goedkoopst zijn. Omdat wij toch he lemaal gericht zijn op de gladiolen- teelt zetten we deze teelt wel voort, alleen hoofdzakelijk voor de bloem in plaats van de bol. Maar zo gauw het weer beter gaat in de bollen, schakelen we daar weer op over, al le mechanisatie daarvoor hebben we nog. Alleen het planten laten we over aan de loonwerker'. De heer Jansen is ervan overtuigd dat de mensen altijd bloemen zullen blijven kopen, en dat er dus voor een bloementeler altijd een plaats zal blijven. Dit jaar teelt hij enkele bijzondere soorten met weinig voor komende kleuren. 'Niet iedereen kan daar zomaar aankomen, daar voor moet je een goede naam heb ben bij de leverancier. En: ze moeten erop kunnen vertrouwen dat je ze niet vermeerdert maar uitsluitend voor de bloem teelt'. Jansen heeft alle gladiolen - op rug gen - inmiddels in de grond zitten. Op de foto ziet u Piet Zuijdweg uit Schore van het loonbedrijf op de plantmachine. Met een schraper zorgt hij dat de toevoer van de bol len niet stokt. Dit 'schrapen' is no dig omdat de bollen een grote maat hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17