Maart roert zijn staart Van boeren moet je houen! Er rust een vloek op het woord asbest Laatste MAS is opgegaan in AOC Vogelijn wat zingt gij vroeg is de dag niet lang genoeg 15 Dat dit spreekwoord ook wel eens z'n letterlijke kant laat zien, blijkt ook nu weer, want na het voortref felijke voorjaarsweer is de staart van maart wisselvallig en guur. Zo ook in de LANGSTRAAT. Gelukkig dat iedereen van het mooie weer wat we in de afgelopen periode ook hier hadden, flink geprofiteerd heeft. Het voorjaarswerk heeft onder opti male omstandigheden plaats kun nen vinden. Dat maart ook figuurlijk voor een staart kan zorgen, zien we weer aan het naderend einde van het super heffingsjaar. Waar de eén alles op alles moet zetten om zijn of jaar quotum 'vol' te krijgen loopt bij de ander de melk alweer de drijfmest- kelder in, of wordt direct over het land uitgereden om zodoende geen extra kosten voor injecteren te krij gen. Door dit alles staat ook de meerjarige superheffing weer in de belangstelling, waarbij men onder- of overschrijding mee kan nemen naar het volgend jaar. Of het werke lijk zover komt valt te betwijfelen ze ker gezien de extra administratieve rompslomp die zo'n systeem onge twijfeld weer met zich mee zal bren gen. En dat is iets waar we zeker niet op zitten te wachten, maar waar we toch al steeds meer en meer mee te maken hebben. Je vraagt je wel eens af waar men in Nederland mee bezig is: werken vanuit een gezond verstand met een op de praktijk aansluitende regelge ving of een vanuit Haagse? bureaus bedachte en uitgevoerde en boven dien geldverslindende en ondoor zichtige regelgeving. Helaas moeten we de laatste jaren concluderen dat het laatste maar al te vaak praktijk is. Misschien moeten we echter de hand ook wel eens in eigen boezem steken, want wat bijvoorbeeld te denken van het plan van het Land bouwschap om het leasen van melkquota te gaan ontmoedigen. Hebben we eindelijk eens een mo gelijkheid om iets flexibeler met melkquota om te gaan, nee, als het enkele jaren draait moet er zonodig weer van alles aan veranderd wor den. Over dit en ook het andere Landbouwschapsvoorstel om geza menlijk gebruik te maken van de hoorzittingen om de bezwaren op het streekplan toe te lichten, zal bin nen onze organisatie en zeker bin nen onze kring nog eens duidelijk gesproken moeten worden. Terug te komen op de staart van maart, hebben we ook nog met een andere staart te maken, namelijk de staart van de ruilverkaveling ZAK- BD. De lijst van geldelijke regelingen ligt nu nog ter inzage in café 'De Dreef' en gezien de ingewikkeldheid van het geheel is het zeer verstan dig om van de door de commissie geboden mogelijkheid tot toelich ting op deze lijst gebruik te maken. Komt u er toch niet uit of als u een bezwaarschrift overweegt let dan goed op de door de SEV geboden mogelijkheid om naar 'Zidewinde' te komen (zie ZLM-blad pag. 2). Ook het vergaderseizoen in onze kring had de afgelopen week z'n staart met de jaarvergadering van de afdeling landbouw. De heer De Met de toetreding van de Rijks Mid delbare Agrarische School te Gouda tot het AOC Zuid-Holland Oost per 1 augustus a.s. is de laatste MAS in een AOC opgegaan. In eerste instantie onthield de me dezeggenschapsraad haar toestem ming tot toetreding - als nevenvestiging - van de MAS tot het Agrarisch Opleidingscentrum. Op grond van een uitspraak van een geschillencommissie zijn die bezwa ren uit de weg geruimd. Ruyter, directeur van de Gezond heidsdienst van Dieren in Zuid- Nederland, liet ons duidelijk zien hoe weinig invloed wij als Nederlan ders eigenlijk hebben in de dièrwet- geving in de EEG. Bovendien bleek ook weer hoe kwetsbaar we zijn, gezien onze exportbelangen. Helaas wist hij nog weinig duidelijkheid te geven over de abortusbang-kwestie in en rondom Elshout. Iets waar ver schillende leden misschien wel wat meer van hadden verwacht. Of juist niet en waren ze daafom soms weg gebleven? Feit is dat er toch helaas, sprake was van een matige op komst. Misschien dat dit in de toe komst met mogelijk een nieuwe organisatiestructuur wel verbetert. Zo zijn we dan aan de staart van de ze 'Uit de Praktijk' met een nieuw superheffingsjaar en een nieuw groeiseizoen voor ons, kijken we on danks alles met vertrouwen de toe komst in. Mochten we begin maart hebben gedacht dat het lente was, we we ten nu wel beter. Sinds de lente offi ciéél begonnen is op 21 maart razen de maartse buien met regen en wind over WEST ZUID-BEVELAND. Het is te hopen dat de suikerbieten, die voor de regen gezaaid zijn, nog niet te ver boven staan. De meeste suikerbieten moeten nog gezaaid worden, wie er gelijk heeft, de vroege- of late zaaiers, het komt vanzelf uit. Zaaien is raaien dat is bekend. Onlangs hoorde ik het liedje 'Van boeren moet je houen' van Rinus Razenberg, de zingende veearts. Je kunt deze titel op verschillende ma nieren uitleggen. Rinus Razenberg bedoelt met boeren het uitoefenen van het boerenbedrijf. Het is vooral tegenwoordig duidelijk dat je van boeren in deze betekenis moet hou en, anders kun je er beter n iet aan beginnen. Boeren is geen vak, het is een levenswijze! Boeren zijn ook de mensen, die het boerenbedrijf uitoefenen. Je vraagt je wel eens af hoeveel mensen er zijn die nog van boeren houen. Te genwoordig komen de boeren voor al op een negatieve manier in het nieuws: ze vervuilen het milieu, ze produceren te veel en ze mishande len dieren. Overigens hadden in de vorige eeuw, toen men het woord milieuvervuiling nog niet kende, de boeren ook al geen beste naam. In de streekromans, die vaak in die tijd spelen, worden boeren meestal af geschilderd als grote potentaten, de boerenzoons maken altijd een arbei dersmeisje zwanger en trouwen vervolgens met een rijke boeren dochter (want boeren denken in bunders!). Deze romans, die tegen woordig veel gelezen worden, dra gen niet bij aan een goed imago voor de boer. Wat ik me afvraag is of Albert Heijn van boeren houdt. Ik las dat A.H. uitsluitend eieren gaat verkopen van kippen, die vrolijk rondstappen in een volière. Bij A.H. is de klant ko ning, het milieu moet worden ont zien en er moet rekening worden gehouden met het welzijn van het dier. Het volièresysteem blijkt op dit moment trouwens nog niet zo ide aal te zijn. Verenpikken komt meer voor dan in een batterij en de kans op ziekten en de ammoniakemissie zijn groter. Bovendien zijn de ar beidsomstandigheden in een voliè restal voor de pluimveehouder slechter (meer stof en buitennestei- eren). Voor A.H. blijkt het belang van het dier, waar het gaat om het ei, zwaarder te wegen dan het mi lieu en de arbeidsomstandigheden van de pluimveehouder. De consu ment wordt deze afweging niet ge boden, alle batterij-eieren worden vervangen door volière-eieren. Over eieren gesproken, deze week las ik in de PZC het verheugende opschrift: 'Broedpremie voor boe ren'. Het artikeltje bleek te gaan over een premie die betaald wordt voor het instandhouden, nee niet van boeren, maar van zeldzame vogel soorten. Ik denk dat veel boeren, ook zonder premie wel rekening houden met de broedperiode van vogels. Boeren houden van vogels en vogels houden van boeren. Dat laatste is goed te zien op het land waar de gerst fris groen boven staat. Het lijkt zo af en toe wel een dierentuin en vooral de fietsers die op zondag langskomen genieten ervan. Als je de Dikke van Dale erop naslaat dan blijken er nog meer be tekenissen van boeren in te staan. Waarom men het 'gassen uit maag lozen' of 'het losbandig leven' boe ren noemt is mij niet duidelijk en boeren in de betekenis van het af brokkelen van scherpe kantjes lijkt me ook niet zo toepasselijk, volgens mij komen er steeds meer scherpe kantjes bij voor de boeren. Ik denk dat we onze aandacht dus maar vooral moeten richten op de positie ve betekenis van boeren en dan hou ik van boeren, u ook? Schapenhouder Jan Henneman uit Lelystad heeft 30 schapen die al lemaal op punt van lammeren staan. Omdat zijn schapenwei nogal afgelegen ligt en vossen en loslopende honden een liefde voor lam metjes hebben heeft Henneman enkele haantjes loslopen tussen zijn schapen. A/s er een hond of vos bij de schapen komt zullen ze hoogstwaarschijnlijk achter het rennende pluimvee aangaan en de lammetjes sparen. Dat de ideeën van Jan daadwerkelijk werken is te zien aan deze hond die met plezier op de haan jaagt en de schapen geheel vergeten blijkt te zijn (foto Peter Mastenbroek). In MIDDEN- en OOST-BRABANT heeft het in de afgelopen veertien dagen behoorlijk geregend. Voor sommige werkzaamheden op het land betekende dat wel dat ze gestaakt moesten worden, maar het is nog vroeg genoeg dus geen nood. Echter met deze regen kwa men ook een aantal hagelbuien mee en dat alles gepaard gaande met harde windstoten. Niets aan de hand zult u zeggen, dat gebeurt wel meer. Maar toch, bijna iedere agrariër heeft wel eens een stal of loods met golfplaten die ka pot kan waaien. Dan vervang je ze toch door nieuwe. Uiteraard, maar dan wel door asbestvrije golfplaten. Asbesthoudend materiaal zoals golfplaten en eternitplaten gaan een behoorlijk probleem worden voor iedere ondernemer. Er rust momen teel een ware vloek op het woord asbest. Wanneer je de mensen van volksgezondheid moet geloven dan is asbest volksvijand nummer één aan het worden. Maar wat is danwel zo gevaarlijk. Er zitten in asbest een aantal vezels die het materiaal (gewonnen uit mijnen) die eigenschappen geven waar as best om bekend staat, zoals water dicht, isolerend, goedkoop en onbrandbaar. Echter het blauwe as best is erg schadelijk en helaas heb •je deze nodig om het gewenste re sultaat te verkrijgen. Wanneer men werkt aan asbesthoudend materiaal komen vezels vrij in de lucht voor, en bij inademing heb je kans op al lerlei ziektes. Vandaar dat men van af 1993 geen asbesthoudend materiaal meer mag verkopen en reeds nu al moet men bij schade en/of renovatie van enige omvang een aantal handelingen verrichten waarvan men zich af kan vragen 'moet dat zo?' Zo dient men bij sloop vergunning bij de gemeente aan te. vragen en een onderzoeks rapport te overleggen. Daarna moet het slopen gebeuren door een des kundig bedrijf en de arbeidsinspec tie dient op de hoogte hiervan gebracht te worden. Het afval dient dan op een afgesloten terrein lucht dicht verpakt opgeslagen te wor den. Gevolg: hoge kosten. Maar niet alleen bij renovatie werkt dit zo, ook bij storm en brandscha de. Vandaar dat een ieder zich goed moet realiseren in onze af en toe on stuimige regio dat men goed verze kerd is voor dit soort zaken, anders is men met een volgende stormach tige regendag letterlijk en figuurlijk goed nat. Het is het begin van een carna valsliedje dat we in onze jongere jaren meegalmden. Het gekke van dit lied is dat het ieder vroeg voorjaar weer boven komt drij ven. Het zal altijd aktueel blijven. Als we nu over de dijken gaan dan zien we dat die vroege vo gels niet voor niets zo vroeg in de weer zijn geweest. Ondanks dat het gewas dat zomergerst heet, wordt gestriemd door ha gel en sneeuwbuien, staat het boven de grond en laat het een mooi en vol gewas zien. Door de goede structuur die de grond toen had zien we heel weinig piasvorming. Het zal wel even duren voor we weer op dat ni veau zitten, want het is gewoon kletsnat. Dit weekend 30 mm af getapt. Dat is niet niks als je niet naar regen zit te verlangen. Aan de andere kant weten we dat het voorjaar als een tover- doosje fungeert. Zodra wind en zon gaan samenwerken zeggen we ieder jaar opnieuw: 'Hoe is het mogelijk'. Nu de weerman nen nachtvorst voorspellen zijn we blij met het wat koudere weer van vandaag en gisteren. Laat die bloemknopjes nog even hun jasje aanhouden. Neemt de warme zonnestraal toe, dan houdt niets ze meer tegen en springen de knoppen open. Wel ke gevolgen dit kan hebben we ten we Het voorjaar 1991 zijn we nog niet vergeten. Er is een Frans spreekwoord 'uit de botsing van alle meningen ontspruit de waarheid'. Dat er verschillende gedachten zijn over het beheer van dijken, slootkan ten, schorren en slikken weten we. Dat boeren botsen met mi lieubeheerders is bekend. Nu waren er geruchten door onze polders dat sloot- en wegkanten weer gesierd moeten worden met klaprozen en allerlei ander onkruid. Onkruid mogen we niet meer zeggen, want het zijn krui den. Voor mij staat vast dat kruid dat daar staat waar het niet hoort onkruid is. Hoe leuk of de kleuren ook zijn, hoe mooi het bloemetje lijkt, hoe vrolijk sloot en wegkant lijken. Als ze willen dat boeren minder gaan spuiten, en dat is terecht dacht ik, dan moeten ze ophouden met dat gedram over al die onkruiden die zo nodig terug moeten komen. Ik ben benieuwd naar de waarheid die uit de botsingen van boeren- belangen en natuurbeheer zal komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15