Uit de praktijk De lente is dood, leve de lente Waterbeheersingsplan voltooid Veranderingen gaan ieder aan! Het aftellen gaat door WATERSCHAPSBOS 14 Wanneer je als Buitenstaander de organisatorische opbouw be kijkt van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij dan valt het op dat die organisatie zeer hecht is ge organiseerd. In bijna ieder dorp is een ZLM-afdeling en in ieder ge bied één of meerdere kringen. De bestuursleden van de afdelin gen worden gekozen door de le den. De voorzitters van de afdelingen vormen het kring- bestuur en de voorzitters hiervan zijn op hun beurt in het hoofd bestuur vertegenwoordigd. Deze opbouw heeft jarenlang goed gewerkt. De afdeling van de ZLM in het dorp was een ver eniging waar men zich ten zeerste mee verbonden voelde. Niet alleen de agrariër, maar ook zijn vrouw en de andere ge zinsleden. De gezinsavonden ge tuigden daarvan. Op het gebied van voorlichting, het organiseren van cursussen, excursies en lezingen deed de af deling veel en goed werk. Er werden vaak initiatieven geno men om nieuwe landbouwme thoden ingang te doen vinden. Bij her- e'n ruilverkaveling speelde de afdeling een belangrijke rol. Onderwerpen waar men in de praktijk mee had te maken en waarover men gezamenlijk kon discussiè'rren mochten zich in een goede belangstelling verheu gen. De doorstroming van afdelings- naar hoofdbestuur en omgekeerd was gewaarborgd. De landbouworganisaties gaan meer samenwerken door zich te bundelen op onderdelen of zelfs te fuseren. Steeds meer gaan ook afdelingen van de verschil lende landbouworganisaties sa menwerken. In landelijk verband zien we een gezamenlijke huis vesting van de 3-CLO tot stand komen en op provinciaal niveau zijn eveneens besprekingen over samenwerking gaande. Als Bui tenstaander ga je je automatisch de vraag stellen: is het niet drin gend noodzakelijk dat de afdelin gen en kringen van de ZLM zich gaan beraden of ook daar geen bundeling moet plaatsvinden om voor de toekomst de kracht te behouden die de ZLM altijd heeft gehad en nu nog heeft'. Het zul len vooral de jongeren in de af delingen en kringen moeten zijn die wat dit betreft het voortouw moeten nemen. De ouderen bo ven de 60 vinden het wel goed. Zij zijn erg vertrouwd met het oude en zien een vergadering van hun organisatie meer a/s een avondje uit en voor het behoud van contacten. De afdelingen en kringen zullen (nieuwe) initiatieven moeten ne men van belang voor regio, voor boer en tuinder en de gemeen schap. Dit vereist een krachtige organisatie in de regio. De scha kels in de ketting verminderen én versterken is ook op afdelings- en kringniveau gewenst. Het is mijns inziens zaak hierover goed door te praten in afdelingen en kringen, wellicht in de vorm van een zakelijk opgesteld vraag punt. Het zijn toch de agrarische leden en hun vrouwen met een bedrijf als hoofd- of nevenbe roep, die de koers mee moeten bepalen. Zij moeten zich hecht met de landbouworganisatie ver bonden blijven voelen. De orga nisatie die zoveel heeft gedaan, nog doet en in de toekomst kan doen voor hen en hun gezinnen en de samenleving. Het kan niet anders dan dat men dan een stukje van het oude vertrouwde los zal moeten laten. Buitenstaander Het is ook in onze NOORD WESTHOEK anders met het weer dan een paar weken geleden. Het leek erop dat het een heel vroeg voorjaar zou worden, droog en pri ma struktuur en voor de tijd van het jaar een hoge temperatuur. Maar de maartse buien moesten nog komen en dan kan er veel veranderen. Dat ondervinden we nu. Vanmorgen nog zei een oudere boer tegen me dat het een laat voorjaar wordt, 't Is niet te hopen, maar het weer is niet berekenbaar. De dagen gaan echter al weer lek ker lengen en dan krijgt toch alles weer een ander uiterlijk. Ook de per celen krijgen al veelal een andere kleur, een groene gloed van onkruid opslag. Waar de kunstmest al gestrooid is snoept het onkruid hier lekker van mee Als dit vochtige weer even aanhoudt, en er wat tem peratuur bij komt, zal de spuit er weer aan te pas moeten komen (een extra kostenpost) om het te groot geworden onkruid te vernieti gen. Het pootgoed begint nu ook af geleverd te worden. Er zijn partijen die nogal aktief zijn (schot), hetgeen weer werk met zich meebrengt als ze lang moeten staan. Maar te vroeg beginnen als de grond niet optimaal is, gaat ook niet best. De reeds gezaaide gewassen zullen niet droog liggen maar een korstvorming is ook niet wenselijk voor een goede opkomst van onder andere bieten en uien. Met de prijzen van de aardappelen oude oogst gaat het niet naar wens. Eerder een tendens naar onder toe dan naar boven. Al zijn er nog steeds die op langere termijn de prijs ontwikkeling positief zien worden. Ik hoop met hen mea De uien zijn wat vriendelijker de laatste tijd, al thans de grove partijen, maar de an dere moeten ook weg. Maar dat is nu de vrije markt, waar we elk jaar weer mee te maken hebben en die gelukkig voor de marktpartijen nog wat ruimte laat om zelf keuzes te maken. En dan loop je tegen ups en downs aan. Anders is het met de gewassen waar alles voor geregeld is en met een steeds lager wordend rendement vanwege de zgn. over schotten. Misschien zijn die er in Europa en Amerika, maar niet we reldwijd, gezien de hongergebieden in de wereld. Ja, regeren is moeilijk. Vroeger was dat vooruitzien toen alles nog veel stabieler was. Maar nu is het kijken in een mistwolk. Weinig kunnen zien ondanks de radar waar men te genwoordig over beschikt. Men gaat af op moeilijk te kontroleren schattingen, uitspraken waar niks van klopt; dan weer een financiële meevaller dan weer een tegenvaller gevolgd door een ombuiging. Het is gewoon niet meer te volgen en vele weldenkende mensen hebben daar moeite mea Zeker van een wat ouder bouwjaar. Het Copa heeft opgeroepen om te gaan demonstreren in Straatsburg tegen de afbraakplannen binnen de EG. Het is wel erg stil binnen onze organisaties, durven ze de ring niet meer in of zijn we al k.o. als we bin nen de touwen zijn? Reken echter wel: het aftellen gaat door voor on ze sektor, vooral voor de graanboe- ren, de wals is al gestart. Wat de gewasbeschermingsmidde len aangaat lijkt het er op dat het gezonde verstand terug gaat ko men. Het alles terugdringen gaat gewoon niet. Maar naar de burger toe moeten de milieumensen zich toch waarmaken, die denken niet aan overlevingskansen maar stellen het gewoon zwart-wit. We reden pas geleden met een exkursie langs een fabriek waar allerlei groenten worden gesneden voor supermark ten en andere winkels. Aan de des kundige leiding werd gevraagd of dat allemaal onbespoten groenten waren. Het antwoord was dat dat onmogelijk kan. De vragensteller was tevreden. Wat gaan we toch heel andere mid delen krijgen in de gewasbescher ming. Neem nu het nieuwe produkt dat gebruikt wordt in de granen: 300 gram per ha. Ook voor de ziek tebestrijding in de aardappelen schijnt zo'n soort middel op de markt te zijn. Zou het dan toch zo wezen dat we binnen nu en enkele jaren met de boodschappentas voor ons hele bedrijf pillen en strips in geconcentreerde vorm kunnen ko pen voor alle ziekten en plagen in en op onze gewassen. Dus geen gif- kasten meer in de bedrijfsgebou wen, maar een klein (medicijn-)kastje is dan groot ge noeg. Laten we het hopen. Volgens de kalender begint op 21 maart de lente. Met stormachtige wind, regen en natte sneeuw lijkt het erop dat we terug zijn in novem ber. De weersverwachtingen voor deze week met minimum tempera turen rond het vriespunt onderstre pen dit nog eens. Toch hebben we ook op NOORD- BEVELAND al kunnen profiteren van een aantal mooie periodes. Door de hoge temperaturen staat de over de vorst gezaaide gerst en zo- mertarwe al mooi op rij, lucerne wordt met de dag groener. Ook de levende have wordt aktief. Waar er bij de jacht werd geklaagd over te weinig fazanten, nu 'stikt' het er van. Torenvalken zijn ook al bezig voor een nieuwe generatie te zor gen. Hopelijk loopt het voor deze vogels beter af dan vorig jaar, toen de vier eieren door kraaien of kau wen (worden echt een plaag) uit de nestkast werden geroofd. Van het prijzenfront valt alleen de uienprijs op. Een plotselinge stijging redde veel produkt van de bestem ming schapevoer. Overigens komen de schapen niets te kort met het grote aanbod peen. Het plan Mac S. is voorlopig van de baan. Bevriezing van de prijzen behalve granen. Het zijn weer de akkerbouwers die wor den gepakt, een prijsdaling van 6 tot 11%, bij een kostenverhoging die niet in het minst wordt veroorzaakt door de eigen overheid. Welke be volkingsgroep zou dit zo gelaten over zich heen laten gaan? Voor de fruittelers loopt de snoei de volgende weken naar zijn eind. Een hele winter goed doorwerkweer zo dat vele bedrijven op tijd klaar zijn. Het snoeien van percelen is dit jaar geen pretje, weinig of geen In de Lovenpoider bij Hoek hebben schoolkinderen afgelopen woens dag - boomplantdag - de laatste bomen geplant van het groenvoorzie ningsproject aldaar. Volgens de praktijkschrijver uit het Land van Axel ligt het Waterschapsbos op de minst nadelig lokatie in verband met wildschade en dergelijke, "al zal niet iedereen even tevreden zijn met de totstandkoming van het bos" (foto Cami/e Schelstraete bloemknoppen en erg veel hout in de bomen, dus geen opbrengst en veel werk. Oorzaken hiervan: grote oogst 1991, spuiten met giberella (de perepil), en een sterke vegetatie ve groei na de droogte. De eerste schurftbespuiting heeft ook alweer plaatsgevonden. Net als vorig jaar is er nu een vroege knop- ontwikkeling. Hierdoor komt de angst voor nachtvorst weer boven. Toch denk ik dat vele telers met de resultaten van afgelopen oogst in het achterhoofd zich hierover wat minder zorgen maken. Het is 21 maart en dus is de lente begonnen, ook het in 'LAND VAN AXEL' is dat zo. Maar aan het weer is het niet te merken, dat is de laat ste dagen nogal buiig. Toch is dat zeker niet abnormaal voor de tijd van het jaar. Bij een ritje door het Zeeuws-Vlaamse land blijkt dat de vroeggezaaide grassen mooi boven komen, van dichtgeslagen of verzo pen plekken is geen sprake. Niet te verwonderen overigens, want zwa re slagregens of veel langdurige re gen hebben we niet gehad de laatste tijd. —S31 Ook dit weekend blijft het, hier al thans, bij zo'n millimeter of acht, ne gen. Daarbij mag aangetekend worden dat het eventueel overtolli ge water dankzij de waterbeheer- singswerken, uitgevoerd door het Waterschap, vlug kan worden afge voerd. Want juist deze week zullen deze laatste werken, deel uitmakend van het hele waterbeheersingsplan, worden opgeleverd. In een buiten gewone vergadering van de algeme ne vergadering van het Waterschap 'De Drie Ambachten' zal officieel aandacht worden geschonken aan de voltooiing van het plan waar 20 jaar aan is gewerkt of beter gezegd waar 20 jaar over is gewerkt. De eerste werkzaamheden werden in 1972 in gang gezet, overigens toen nog door het voormalig Waterschap 'Axeler Ambacht'. Nu in 1992 kun nen de werken feestelijk in gebruik worden gesteld. Niet los te zien van deze A2-werken zal ook deze week het groenvoorzie ningsproject worden afgesloten. In dit kader is in de Lovenpoider een Waterschapsbos tot stand geko men, weliswaar niet tot ieders te vredenheid, maar ons inzien toch op de minst nadelige lokatie in verband met wildschade en dergelijke voor de omliggende percelen. In verband met de Nationale Boomplantdag helpen leerlingen van een tweetal scholen een aantal bomen planten. Een bank zal worden geplaatst en de dijkgraaf zal een naambord met overzichtsplaquette onthullen. Het bos vormt in de toekomst een buf fer tussen landbouw en bebouwing van Hoek. Tevens is er een ideale wandelgelegenheid gecreëerd voor ouderen, maar mogelijk ook voor jongere paartjes. De naam 'Tooren- bos' zal mogelijk de herinnering le vend houden aan een vroegere naam voor de huidige Lovenpoider. Immers op een oude landkaart van rond 1750 staat vermeld 'De Looven- of Toorenpolder'. Zo heeft de hele omgeving hier in het Land van Axel een soort face-lift ondergaan door de uitvoering van voormelde werken, zonder dat er tot nu toe van ruilverkaveling maar op zeer beperkte schaal sprake is ge weest. Enorm veel geld, gehono reerd met zo'n 50% rijkssubsidie, heeft dit alles gekost. Het geschot is gestegen, maar de waterbeheer sing is in de hand te houden en daar profiteert toch de hele agrarische sector van en dat was de opzet ook.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14