Gegevens landbouwtelling '92 gaan meteen de computer in MENSELIJKE TREKJES? Landbouwuniversiteit trekt eigen type studenten aan Uitvoering regelingen vergaand geautomatiseerd imago-onderzoek maakt duidelijk: Hoofd Uitvoering Regelingen in Zeeland ing. A. Loos (foto: Anton Dingemanse). De jaarlijkse landbouwtelling staat weer voor de deur. Alle boeren wor den geacht op de aangekondigde zitdagen te verschijnen en de beno digde bedrijfsgegevens te verstrek ken. Dit jaar zal de werkwijze op de zitdag wat anders zijn dan men ge wend is. Ook bij de landbouwtelling gaan pen en papier plaats maken voor de computer. De gegevens die voorheen door het CBS in de computer moesten wor den gestopt en vervolgens door de DBH's werden gecontroleerd, wor den dit jaar voor het eerst op de zit dag al meteen ingevoerd in de computer. De boer kan zelf op het beeldscherm meelezen welke gege vens in het bestand worden opge nomen. Eventuele opvallende afwijkingen ten opzichte van vorig jaar kunnen ter plekke worden toe gelicht dan wel gecorrigeerd. Ver volgens worden de gegevens uitgeprint en kan de boer zijn hand tekening er onder zetten. Hij krijgt meteen een afdruk mee naar huis. De automatisering van de land bouwtelling is onderdeel van een to taal automatiseringsprogramma bij de afdelingen Uitvoering Regelingen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Een pro gramma, dat geruime tijd geleden al in gang is gezet en nu voor het grootste deel operationeel is. Doel is een efficiënte uitvoering van regelin gen met waarborgen voor betrouw baarheid, rechtmatigheid, rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. Met andere woorden: de regelingen moeten snel, efficiënt en rechtvaar dig worden toegepast. Cijfers Dat automatisering geen overbodi ge luxe is bij Uitvoering Regelingen mag blijken uit een paar cijfers. In de provincie Zeeland zitten 8.430 rela ties in het bestand en werden vorig jaar 7.000 aanvragen behandeld, die betrekking hebben op inmiddels zo'n 120 regelingen. En dat alles moet door 11 mensen worden uit gevoerd, verdeeld over de kantoren Goes en IJzendijke. Om welke rege lingen gaat het hier? Een paar voor beelden: de complementaire regelingen investeringssteun (vorig jaar in Zeeland 220 aanvragen), de premieregeling zoogkoeien (300 aanvragen), de stierenregeling (900 aanvragen), de ooipremie (750 aan vragen), de steunverlening kleine graanproducenten oftewel terugbe taling medeverantwoordelijkheids- heffing (1900 aanvragen), de stimuleringsregeling bedrijfsbeëindi ging (5 aanvragen), de vlassubsidie regeling (700 aanvragen), de bijdrageregeling bos- en land schapsbouw (120 aanvragen), het verlenen van afschotvergunningen (700 aanvragen), secretariaat wild- schadecommissie (514 verzoeken). Pas geleden zijn er nog 25 regelin gen voor de visserij bij gekomen. Om de zowel in aantal als in com plexiteit toenemende regelgeving vanuit Den Haag en Brussel in goe de banen te leiden, is een sterk ge reglementeerde werkwijze onvermijdelijk. De computer is daar bij een nuttig en onmisbaar hulp middel. Zakelijke aanpak De boeren en andere belanghebben den en ook de medewerkers van Uitvoering Regelingen zelf zullen moeten wennen aan de nieuwe, meer zakelijke aanpak. Ing. A. Loos, hoofd Uitvoering Regelingen in Zee land: 'tot voor kort mocht de boer ervan uitgaan dat de DBH nogal eens de helpende hand toesprak bij het invullen van formulieren. Dat kan helaas niet meer. We gaan nu uit van gescheiden verantwoorde lijkheden. De boer wordt geacht zijn aanvragen volledig in te dienen, waarbij wij natuurlijk altijd duidelijke informatie moeten geven. Is een aanvraag niet volledig, dan pikt de computer dit op en stuurt de DBH een brief de deur uit waarin men wordt verzocht alsnog de aanvullen de gegevens binnen de gestelde ter mijn te leveren. Wij passen dus vrij consequent de geldende spelregels toa Tijd om zelf achter ontbrekende gegevens aan te gaan, is er niet meer. Aan de andere kant weet de aanvrager duidelijk wat er van hem verwacht wordt'. Het lijkt er op dat deze efficiëncy- operatie alleen maar bedoeld is om het ministerie werk uit handen te nemen. Wat staat daar voor de boer tegenover? Ing. Loos: 'de boer mag er van onze kant op rekenen dat zijn aanvraag - mits volledig en tijdig in gediend - snel wordt afgehandeld. Vroeger kon een aanvraag nog wel eens lang blijven liggen, omdat de gegevens onvolledig waren. We gin gen dan zelf op onderzoek uit. Dat gebeurt nu niet meer. Dat betekent dat de boeren die hun aanvragen op de juiste wijze indienen hun geld snel in huis hebben en niet meer de dupe worden van collega's die dat niet doen. Die garantie durf ik wel te geven, zij het met de aantekening dat ook de techniek van de compu ter ons wel eens in de steek kan laten'. Duidelijke voorlichting Ing. Loos wijst er op dat de regelge ving steeds ingewikkelder wordt. Men streeft weliswaar naar vereen voudiging, maar op uitvoeringsni veau komt er van die vereenvoudiging nu nog niet veel te recht. Nu de boeren bij het indienen van aanvragen steeds meer op zich zelf zijn aangewezen, is duidelijke en overzichtelijke voorlichting noodza kelijk. Daar wordt door het ministe rie veel aandacht aan besteed. Ook formulieren worden zo duidelijk en compact mogelijk ingericht met daarbij een goed leesbare toelich ting. Toch is de ervaring dat de men sen slecht lezen, boeren niet uitgezonderd. Het bestuderen van een brochure of het invullen van een formulier is nu eenmaal geen werk, dat een doorsnee boer graag doet. Toch valt er zo nu en dan niet aan te ontkomen en men kan er zelfs geld mee verdienen! Over de landbouwtelling, die op het punt staat te beginnen, wil ing. Loos nog één ding kwijt: bescherming van de gegevens is volledig gewaar borgd. Het ministerie geeft de gege vens niet uit handen. Als instellingen met een algemeen land bouwbelang om adressen vragen, wordt overigens een enkele keer wel medewerking verleend. Dat is bij voorbeeld het geval als het AOC haar cursusprogramma wil versprei den. Maar ook in dat geval gebeurt de verzending vanuit het Land bouwcentrum. De adressen komen dus niet in handen van derden. Volgens aardappelkweker JJ. Lamse uit Colijnsplaat is het niet zo'n wonder dat het de firma Mogen te Leiden gelukt is een menselijk eiwit uit een aardappel te maken. Hij heeft zelf namelijk een nieuw aardap pel ras gekweekt waarvan de knollen trekjes van een menselijk gelaat vertonen, zelfs de oogwimpers zijn niet vergeten. 'Sommige geleerden beweren dat de mens is ontstaan uit een in zee levend wezen, maar het kan ook uit een aardappel zijn', aldus de heer Lamse. Hij verzekert dat er met deze knollen niet is gemanipuleerd. De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen trekt een type studenten aan dat speciaal bij haar past. Meer dan bij andere universiteiten het geval is komen studenten naar Wageningen omdat de inhoud van de studie hen boeit. Daar moet de Landbouwuni versiteit bij de werving van nieuwe studenten vanuit blijven gaan. Dit blijkt uit een onlangs gepubliceerd onderzoek naar het imago van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Bijna alle studenten van de Land bouwuniversiteit blijken voor Wage ningen te kiezen omdat zij interesse hebben in de inhoud van de studie: natuur, milieu, landbouw. De plaats Wageningen, de reputatie van de universiteit, zelfs de (nogal eens on duidelijk genoemde) be roepsperspectieven spelen bijna geen rol in de argumentatie om voor Wageningen te kiezen. Dat klopt niet met onderzoeken die voor an dere universiteiten zijn gedaan. Een mogelijke verklaring hiervoor is het unieke taakveld van de Wageningse universiteit. Wie daarvoor een in houdelijke keuze maakt laat zich vervolgens minder leiden door 'rand-argumenten'. Het onderzoek was gericht op eind examenkandidaten van het VWO, hun ouders en leraren. Hieruit ont stond het volgende beeld van de Landbouwuniversiteit Wageningen: een sterk gespecialiseerde (land bouw en milieu), met goede oplei dingen, vooral van natuurwetenschappelijke en tech nologische aard. Men is in Wagenin gen wel gericht op vernieuwing, houdt daarbij de praktijk duidelijk in de gaten. Er heerst een mentaliteit die meer uit is op samenwerking en idealisme dan op rivaliteit en zake lijkheid'. Het type jongere dat bij dit beeld van Wageningen past komt tamelijk welomschreven uit het onderzoek tevoorschijn. Zowel de v.wxx- leerlingen als hun ouders en leraren komen steeds weer uit bij omschrij vingen als 'heeft interesse in land bouw', 'interesse in milieuvraagstukken', 'is een sociaal type', 'idealistische student', 'is goed in exacte vakken', 'een be wuste student'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13