Bezwaren landbouw in Biesbosch nog niet weggenomen Waterschappen kiezen voor Nationale Ombudsman Door lage bandenspanning blijft structuur behouden Veehouder sproeit melk over zijn land NIEUW KANTOOR GROENTEVEILING Opleiding milieutechnologie Hoofdingelanden in Brabant gaan zich bijscholen Strikte controle handhaving beregeningsvoorschriften Pleidooi voor Overlegplatform Demonstratie in Sirjansland Vrijdag 20 maart 1992 is het nieuwe kantoor van Groentevei ling Westland, vestiging Poeldijk, officieel geopend door mr. S. Patijn, commissaris van de Koningin van de provincie Zuid- Holland. Door middel van een computergestuurde projectie werden de twee oude logo's van Westland West en Delft- Wester/ee omgevormd tot het nieuwe logo van Groenteveiling Westland. Probeer te komen tot een zeer breed samengesteld permanent overlegplatform van bestuurlijk zwaar gewicht voor de Biesbosch. Dit platform dient een ontmoe tingspunt te zijn voor alle relevante partijen, waarin standpunten kun nen worden uitgewisseld. Daar moet geprobeerd worden afspraken met elkaar te maken om de verschil lende belangen in dit gebied op een goede wijze met elkaar te laten sa mengaan. Deze. oproep uitte de heer J.P.C. van Hoven, voorzitter van de ZLM- afdeling Biesbosch/Werkendam, op de algemene vergadering van de af deling op 19 maart jl. te Werken dam. Zijn oproep werd door een breed publiek beluisterd. Naast de leden van de afdeling waren ook le den van de NCB en CBTB uitgeno digd en boeren van de Zuidhollandse Biesbosch. De heer Van Hoven gaf zijn gehoor een kort historisch overzicht van de totstandkoming van het gebied De Biesbosch. Er waren indertijd zeer serieuze plannen de gehele Bies bosch in te polderen. Op dit mo- unent zegt Van Hoven weinig mensen te kennen, die het natuur gebied niet weten te waarderén. De afdelingsvoorzitter zei zich over een aantal punten grote zorgen te ma ken. Het gaat daarbij met name om de dijkverbetering, de kwaliteit van het Maaswater en de begrenzing van het nationaal park. Kritische brief De klankbordgroep De Biesbosch, die door de regionale landbouwor ganisaties en het Landbouwschap Noord-Brabant speciaal in verband met de vorming van het nationaal park is opgericht, heeft in het najaar een kritische brief gestuurd naar het Overlegorgaan, dat het beheers- en inrichtingsplan voorbereidde. Het Overlegorgaan heeft inmiddels het plan aan de minister aangeboden. De minister zal het rapport voorleg gen aan de Voorlopige Commissie Nationale Parken (de Commissie Kleisterlee), waarna de minister be slist over de oprichting van het na tionaal park. De bezwaren vanuit de landbouw zijn bepaald nog niet weggenomen. Er is ongerustheid over het feit of er bufferzones rond het nationaal park moeten komen, hoe breed ze zullen zijn en of daar een normale agrari sche bedrijfsvoering mogelijk is. Ook de begrenzing op zich is een punt van aandacht. De landbouw heeft altijd gepleit voor korte gren zen. Daarom is ingestemd met het op termijn opnemen van de land- bouwenclaves (na verwerving) in het nationaal park. Een logisch uit vloeisel daarvan is, dat het Steur- gat, dat als een angel in het landbouwgebied priemt, niet in het nationaal park wordt opgenomen. Zodoende worden zo kort mogelijke grenzen gerealiseerd. Praatpaal De gedeputeerde Sonneveld fun- De Agrarische Hogeschool in Den Bosch start in augustus 1992 een nieuwe studierichting, genaamd mi lieutechnologie. Het gaat om een vierjarige hogere beroepsopleiding. De studie kent vijf differentiaties: schone technologie (preventie), schoonmaaktechnologie (sanering), bedrijfsmilieuzorg, handhaving mi lieuwetgeving en bestuur/beleid. Voor meer informatie: Agrarische Hogeschool, H. van Heeswijk, 073-120788. geerde als een soort "praatpaal" op deze vergadering. Hij komt uit Wer kendam en kent het gebied en de mensen zeer goed. Hij gaf aan de spanning en ongerustheid van de mensén heel goed te begrijpen. Hij kon echter op dit moment ook niet de gewenste duidelijkheid bieden. Wel ondersteunde hij het voorstel van Van Hoven om te komen tot een platform. Daarin zouden uit gangspunten en kondities kunnen worden afgesproken met een tijdspad en te komen tot een geza menlijke breed gedragen intentiever klaring. Daarmee zou een boel Burgers die niet tevreden zijn over waterschappen kunnen straks de Nationale Ombudsman inschakelen. De waterschappen hebben de mi nister van Binnenlandse Zaken ver zocht, vooruitlopend op de algemene uitbreiding van de be voegdheid van de ombudsman tot alle overheden, de waterschappen aan te merken als administratieve organen in de zin van de Wet Natio- .nale Ombudsman. De waterschap pen zullen voorlopig ook de extra kosten die hiermee gemoeid zijn voor hun rekening nemen. Waterschapsbestuurders krijgen te maken met een steeds complexer wordende taak. Naast de derde no ta Waterhuishouding en het Bra bantse waterhuishoudingsplan komen zaken als ruimtelijke orde ning en milieubeleid aan de orde. Reden voor de Gewestelijke Raad en de Noordbrabantse Water- schapsbond om voor de hoofdinge landen in april te Breda en Boxtel een vierdaagse cursus te orga niseren. 'De opgave voor deze bijscholing is boven verwachting', zegt Land bouwschapsmedewerker A. Boer. 'Een goede zaak. De bestuurders van de waterschappen zullen zich moeten bewijzen. Zeker nu de dis cussie over een verdere reorganisa tie weer aktueel wordt. Het opstellen van een goed be heersplan, waarbij de inpassing van de ecologische richtlijnen geen ge makkelijke opgave is, kun je zien als een graadmeter voor het volwaardig functioneren'. Een aantal bestuur ders zal de cursus niet kunnen vol gen omdat de limiet van 30 al overschreden is. Ook voorzitters en dagelijkse bestuursleden van waterschappen zijn ingenomen met de bereidheid van hun hoofdingelanden om zich te verdiepen in de vaak ingewikkelde materie. Binnen de kwaliteitswater schappen is momenteel het tussen rapport van de commissie Waterschapsbestel, met ir. A. de Bekker als voorzitter, aktueel. Deze commissie is met een onderzoek bezig of de huidige structuur nog wel de juiste is. Drie jaar na een in grijpende concentratie staat het functioneren van de waterschappen weer ter discussie. De vorming van een all-in waterschap waarbij kwali teit en kwantiteit onder één bestuur komen gaat de inliggende water schappen te ver. 'We hebben amper tijd gehad om ons te installeren', zeggen de kwaliteitsbestuurders. onduidelijkheid en onrust kunnen worden weggenomen. Sonneveld zei bereid te zijn het realiseren van zo'n platform bij het College van G.S. te willen bepleiten. Ook uit de reakties uit de zaal bleek, dat men behoefte had aan duidelijk heid met name wat betreft de land bouwkundige consequenties. Ook bleek, dat uit ervaringen uit het ver leden het vertrouwen van de boeren in de streek nogal eens een knauw had gekregen. Het idee van een overlegplatform werd door de zaal niet verworpen, maar ook niet met beide handen aangegrepen. Het Kabinet had vorig jaar om finan ciële redenen besloten de algemene uitbreiding van de Nationale Om budsman tot gemeenten, provincies en waterschappen uit te stellen. De waterschappen vinden het echter van belang dat een onafhankelijke externe instantie toeziet op het zorgvuldig omgaan met klachten, dit temeer waar op grond van de onlangs in werking getreden Water schapswet in grote delen van het land binnenkort ook de huurders waterschapsbelasting zullen moe ten gaan betalen. Dit gegeven heeft ook commissie- De Bekker overigens mee laten wegen. De elf kwantiteits waterschappen vinden de tussenrapportage van Commissie-De Bekker niettemin on toereikend en de naar voor gebrach te knelpunten te mager. Zij blijven pleiten voor handhaving van een gesplitst beheer. In zo'n structuur levert waterbeheersing een meer waardevolle bijdrage aan het inte grale waterbeheer. Tevens blijft de elementaire kern van deze zorg, bestuurlijke zelfstandigheid, be houden. De provincie Noord-Brabant neemt de met ingang van 1 januari 1992 ingevoerde beregeningsvoorschrif- ten voor de landbouw serieus. Op 13 maart werd in het Provinciehuis in Den Bosch onder leiding van mi lieugedeputeerde R. Welschen een draaiboek gepresenteerd, waarin het pakket maatregelen ter handha ving van de voorschriften staat be schreven. Een brede band in combinatie met een lage spanning geeft minder in- sporing en structuurbederf dan de tot nu toe veel gebruikte band. Dit bleek op een demonstratie ploeg en voorjaarswerkzaamheden van bandencentrum Rinus Roon te Zie- rikzee, in samenwerking met enkele mechanisatiebedrijven. De de monstratie vond op 11 maart plaats op een perceel land van C. Meier te Sirjansland. Een Deutz Fahr DX 611 SE met een zaaibedcombinatie was links uitge rust op de bandenmaten 600/65 R 38 (achter) en 480/65 R 28 (voor) Michelin XM 108 tl en rechts op de bandenmaten 18.4/15 R 38 en 14.9/13 R 28 Michelin M18 T2, de bandenspanning links 0.4 en rechts 1.0 bar. Deze combinatie de monstreerde de insporing over het vers geploegde land, met de zaai bedcombinatie in de hefinrichting. Het resultaat van deze proef was dat de brede banden met de lage spanning 4 cm minder insporing te In het komende groeiseizoén gaat het (nog) alleen om grasland, dat van 1 januari tot 1 juni in het geheel niet en in de maand juni alleen van 17.00 tot 11.00 uur met grondwater mag worden beregend. In het stroomgebied van de Aa is in de maanden juni en juli ook het berege nen, van grasland met oppervlakte water beperkt. In het draaiboek is een handha- zien gaven dan de rechtse banden. Er werd ook gedemonstreerd met twee ploegcombinaties, een Same Antares trekker met een 3-schaar Kongskilde breedvoorploeg, en een Case 5130 met een 3-schaar Lemke breedvoorploeg. De vaste berijders van deze traktoren ploegden een 45 cm voor, terwijl de banden een voetprint hebben van 55 cm breed, daarmee werd visueel aangetoond dat door de overbreedte van de band de voor niet werd beschadigd. De in grote getale aanwezige be langstellenden werden in de gele genheid gesteld zelf de ploegcombinatie te berijden, waar veel gebruik van werd gemaakt. Diverse instanties hebben onder zoek gedaan naar de invloed van de structuur op de opbrengsten. Het land waar preventief structuurbe derf wordt bestreden heeft een ge middeld hogere opbrengst van 7 tot 10% t.o.v. het land dat beboerd wordt met gewone banden. Er is ongeveer 10 jaar nodig om een goe de structuur te realiseren. vingsmodel uitgewerkt, dat door de provincie in samenwerking met rijkspolitie, waterschappen en de ar rondissementsrechtbanken in Den Bosch en Breda is ontwikkeld. Deze instanties zullen bij de controle op de handhaving nauw met elkaar sa menwerken. Overtreders van het 'beregeningsverbod' kunnen wor den bestraft. Melkveehouder Jo Swaans uit het Oostbrabantse Casteren heeft op een spraakmakende wijze de discussie over het pro bleem van de melkoverschotten doen losbarsten. Vorige week verschenen in alle streekbladen foto's van de veehouder, die met zijn gierton het (overtollige) witte goedje op zijn land sproeide. Swaans is tot zijn protestdaad gekomen omdat hij al aan zijn quotum zit, dat op 28 maart af loopt. Het is voor de Casterense boer goedkoper om de overtolli ge melk, al gauw een dikke 3 mille waard, over zijn akker te la ten lopen dan de pittige super heffing te betalen. Vorig jaar koos hij ervoor om de overpro duce van zijn vijftigkoppige veestapel in de mestput te laten stromen. Voor illegale praktijken als het 'koe-toerisme' (het stallen van enkele koeien bij de buurman die zijn quotum toch niet haalt) voelt veehouder Swaans niet zoveel. Swaans pleit er wel voor om het nu geldende quoteringssysteem zodanig aan te passen, dat boe ren een deel van hun quotum kunnen opsparen als buffer voor het volgend jaar. Nu kan een melkveehouder pas tegen het eind van het jaar zien of hij zijn quotum gaat overschrijden. Juist dat gegeven leidt tot illegale acties. Overigens is de melklozing op zich toelaatbaar, omdat de zuivel geen schadelijke stoffen bevat. Dat is de mening van de algeme ne inspectiedienst. De melk mag niet in de sloot belanden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11