Loonwerker door 0,5 ha werkt leegloopuren weg aardbeien te gaan telen Heffingen zijn dolkstoten in de rug van tuinders Garantieprijzen pootaardappelen met 10 procent verlaagd C02-uitstoot kan helft minder Kom in de kas "Ik heb altijd geleerd met vee! knuppels te gooien' Voorzitter CBT: Loonwerker en fruitteler Cees van de Velde te Zierikzee heeft een mooie oplossing bedacht voor de leegloopuren van zijn vijf vaste me dewerkers in de winter. Hij is dit jaar gestart met 0,5 hektare kasaardbei- en, en daarvan moet in de maanden december t/m maart het verdorde blad weggehaald worden, hetgeen nogal wat arbeid vraagt. Het maakt niet uit wanneer in dat tijdvak het bladplukken plaatsvindt, zodat op elk gewenst moment iedereen in zetbaar is voor het loonwerk. Van de Velde is gespecialiseerd in het aardappels opscheppen. Hij be schikt hiervoor over vijf opschepma- chines en twee heftrucks, waarmee hij voor enkele handelaren en grote fritesfabrieken alle opschepwerk doet op Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland. Behalve de vijf vaste medewerkers kan de on dernemer nog over vijf oproep krachten beschikken. Arbeidstechnisch probleem hierbij is dat het soms zo druk is dat hij ter nauwernood alles opgeschept kan krijgen, terwijl er bij wijze van spre ken de volgende dag niets te doen is. Toen Van de Velde in een vakblad las dat het telen van kasaardbeien dit probleem zou kunnen ondervan gen is hij gelijk hierop ingesprongen. Omdat hij van huis uit fruitteler is - hij heeft 6 ha appels en peren - was voor hem de stap niet zo groot. Het bladplukken vereist geen gespe cialiseerde kennis, doch het moet wel zeer zorgvuldig gebeuren om de plant niet te beschadigen. Als de medewerkers dus de komende win- ter(s) niets anders te doen hebben gaan ze blad plukken. Het snoeien van het fruit wordt door derden gedaan. Hangkultuur De 0,5 ha kas, waarvan het dek uit tweedehands materiaal is gemaakt, heeft een investering van 3,5 ton gevergd, exklusief inrichting. Het ophangsysteem heeft de teler zelf De uitstoot van kooldioxide (een van de grootste veroorzakers van het z.g. broeikaseffect) in de EG kan met 60 procent omlaag. Daartoe is een groot aantal maatre gelen nodig, die in totaal 150 miljard gulden per jaar kosten. Dit blijkt uit een studie van het TNO, uitgevoerd in opdracht van de EG. De goed koopste maatregelen zijn energie besparing en het gebruik van duurzame energie Het duurst zijn herbebossing en energielandbouw. Deze laatste bieden echter wel se cundaire voordelen, zoals het ver vallen van braakpremies en exportsubsidies op landbouwpro- dukten, aldus TNO. Cees van de Velde toont een aardbeienemmer, waarvan er in zijn kas 10.000 hangen. geïnstalleerd. Van de Velde Jeelt de aardbeien in emmers. In zijn kas hangen er hiervan 10.000, met elk vier plantjes van 45 ct. per stuk. De emmers hangen op plukhoogte. Het witte plastic (0,7 mm dik) op de grond dient om de groei van onkruid te voorkomen en om licht en warm te te reflekteren. De enige warmte bron is de zon, maar Van de Velde overweegt om over enkele jaren een verwarmingsstelsel in de kas aan te leggen, om de teelt meer te kunnen sturen en ook te spreiden in de tijd. De komende winter hangt hij wel enkele kachels in de kas om de vorst buiten de deur te houden. Voorteelt en doorteelt De aardbeien die er nu hangen zijn enkele weken geleden geplant en beginnen met de produktie begin mei. De teler noemt dit een 'voor teelt'. Als de plukperiode voorbij is rooit hij deze planten. Daarna gaat hij over op de 'doorteelt', een teelt cyclus die een jaar duurt. De planten worden hierbij in juli geplant, waar na in augustus/september voor het eerst geplukt kan worden. Na de winter - waarin dus het verdorde blad verwijderd moet worden - gaan de planten opnieuw groeien, waar na van eind april tot half juni een tweede keer geplukt kan worden. Daarna worden ze gerooid en begint een nieuwe teelt. Voor beide teelten gebruikt hij het ras Elsanta, volgens De nieuwe aardbeienkas van Van de Velde is zaterdag 4 april opengesteld voor pu bliek tijdens de landelijke open dag 'kom in de kas'. Van de Velde hoopt op een talrijk bezoek. Hij heeft zijn zakelijke relaties allemaal een persoonlijke uitnodiging gestuurd om van de open dag gebruik te maken. A/s het meezit zijn rond die tijd de eerste bloemen van de emmeraardbeien uitgeko men, zodat de kas een fleu rig aanzien heeft. de teler hèt ras op dit moment om te telen. Van de Velde is overigens niet over één nacht ijs gegaan. De afgelopen twee jaar heeft hij al ervaring met de aardbeien opgedaan in een tun- nelkas van 500 m2. Ook hierin wor den de aardbeien van de grond af geteeld, niet in emmers maar in veenbalen. Om werk en afzet te spreiden gaat de teler in de toe komst de aardbeien in de tunnelkas enkele weken eerder planten dan in de kas. Om dezelfde reden plant hij de drie verschillende kasafdelingen niet tegelijk in. Voor het plukken van de aardbeien gaat Van de Velde huisvrouwen in schakelen, net zoals hij dat altijd al deed voor de appels en peren. Voor dat hij de kas ging zetten heeft hij zich ervan vergewist of hij voldoen de pluksters kon krijgen, door een advertentie in de krant te zetten. Dit bleek geen probleem. Ook de meeste fruitpluksters helpen bij het aardbeien plukken. De planten krijgen water via een ge automatiseerd druppelsysteem. Van de Velde gebruikt hiervoor regenwa ter, dat hij via het kasdek opvangt in een 500 m3 groot bassin. Ook voor de fertigatie van de boomgaard haalt hij water uit dit bassin. Het drainwater uit de aardbeienemmers valt nu nog gewoon op de grond, maar in de toekomst wil Van de Vel de goten aanbrengen onder de rijen met emmers, en het recirculatiewa ter gebruiken bij het fertigeren van de boomgaard. Zo gaat er niets ver loren. De temperatuur en vochtig heid regelt de teler door de ramen al dan niet open te zetten. De bedie ning van de ramen is dus wel ge automatiseerd, alleen moet de teler zelf een knop bedienen, en is het niet de computer die zegt wanneer de ramen open of dicht moeten. "Ikzelf moet vanwege het loonbe drijf toch altijd bereikbaar zijn en la minute iemand op karwei kunnen sturen, dus ik ben bijna altijd op het bedrijf", zegt Van de Velde. "Mede om die reden hebben we ook een uitbreidingsmogelijkheid gezocht die toelaat dat ik altijd op het bedrijf ben, en bereikbaar. Ik heb altijd een draagbare telefoon bij me". Van de Velde is een ondernemer die van aanpakken weet. Hij schroomt niet om eens iets nieuws of onbe kends te beginnen, maar oriënteert zich wel altijd eerst goed. "Ik heb altijd geleerd met veel knuppels te gooien en nieuwe dingen uit te pro beren. Een uitdaging spreekt me wel aan". Komend oogstseizoen zijn de garan tieprijzen voor pootaardappelen met ongeveer 10 procent verlaagd. Dit is een gevolg van een reeds in oktober 1991 genomen besluit in de schap pen, maar de Stopa informeerde pas onlangs telers en handelaren middels een brief over de wijzigin gen. Een andere belangrijke veran- derning is het feit dat de naheffing per ras, per hectare, is veranderd in een naheffing per ras over de plom beheffing. De verlaging van de garantieprijzen met ongeveer 10 procent, betekent voor het "hart" van het pootgoed (de maten 28/35 en 35/45 millime ter) dat de garantieprijzen voor de klassen S en SE dalen van 30 naar 25 gulden per 100 kilogram en voor de klassen E en A van 27 naar even eens 25 gulden per 100 kilogram. Voor de maat 45/50 millimeter is de garantieprijs in de klassen S en SE verlaagd van 22 naar 17 gulden per 100 kilogram en in de klassen E en A van 18 naar eveneens 17 gulden per 100 kilogram. De naheffingen die tot en met oogst 1991 per hectare werden opgelegd variëerden van 100 gulden tot maxi maal 800 gulden per hectare. De hiervoor in de plaats gekomen na heffing over de plombeheffing loopt op van 20 procent tot 100 procent, afhankelijk van de landelijk bij de Stopa overgenomen hoeveelheden van een ras gemiddeld per hectare. Een teler kan nu, in het kader van de garantieregeling, dus in totaal met vier heffingen te maken krijgen; twee basisheffingen (basisareaal heffing en basisplombeheffing) en twee extra heffingen (naheffing per ras en calamiteitenheffing). De twee laatstgenoemde heffingen zijn even tueel verschuldigd, afhankelijk van de overgenomen hoeveelheden van de Stopa. Klasse C Wat de plombeheffing betreft; bij certificering in de klasse C werd in het verleden nooit een Stopa- heffing in rekening gebracht. Met ingang van volgend oogstjaar zal al leen geen Stopa-heffing in rekening worden gebracht indien het poot goed betreft dat bij de veldkeuring of de nacontrole definitief in de klas se C is goedgekeurd. In alle andere gevallen (bijvoorbeeld certificering van een partij met een hogere klas se in de klasse C, op verzoek of we gens knolkwaliteit) zal de Stopa-heffing in rekening worden gebracht. Regulerende heffingen op energie en gewasbeschermingsmiddelen worden als dolkstoten in de rug er varen. Dat zei de voorzitter van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen in Nederland (CBT), mr. A. Kroon, op de algemene vergadering van zijn organisatie, die dinsdag jl. plaatsvond. Mr. Kroon wees er op dat de telers zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid, zoals wel blijkt uit de grote deelname aan het projekt Milieubewust Geteeld en de snelle omschakeling van hout naar recy clebaar karton en meermalig fust. In plaats van heffingen moet de over heid zich toeleggen op gedegen on derzoek naar de relatie tussen teeltmaatregelen en milieu. Wat de exportkansen van Neder landse groenten en fruit naar Oost- Europa betreft ziet het CBT de beste mogelijkheden voor de kasproduk- ten. De export naar Joegoslavië in 1990 en naar Polen in 1991 bewij zen dat. Een geleidelijke uitbreiding naar Tsjechoslowakije en Hongarije behoort tot de mogelijkheden. Vol gens mr. Kroon biedt uitbreiding van de EG-markt voor de Nederlandse tuinbouw aantrekkelijke vooruitzich ten. Scandinavische landen, Oostenrijk en Zwitserland hanteren op dit moment "nog hoge invoer rechten, beperkingen en verboden. Bemiddelingsbureau De voorzitter van het CBT wees in zijn lezing verder op de schaalver groting van de teeltbedrijven. Deze Mr. A. Kroon grote bedrijven geven aanleiding te bezien of de logistieke taakverdeling tussen veiling en teler verandering behoeft, om nog beter te kunnen in spelen op de wensen uit de markt. Om een en ander goed in beeld te krijgen, is door het CBT een werk groep ingesteld die de veilingen op korte termijn gaat adviseren. Vanwege de toestroom vanuit de akkerbouw heeft het CBT het Be middelingsbureau Tuinbouwproduk- ten (BBT) in het leven geroepen. Met name om deze nieuwkomers in de vollegrondsgroenteteelt met het veilingwezen bekend te doen gera ken. Het BBT bemiddelt tussen de veilingen en de Nederlandse handel. Het is de bedoeling dit aanbod in de toekomst via de klok af te zetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10