Aanleg Rijksweg 57 bedreigt "Hof Nieuwlandsrust" Lein Polderdijk: "Geen waardevol kultuurlandschap verminken" Dwars over het akkerbouwbedrijf van de familie Polderdijk te Nieuw en Sint Joosland dreigt een snelweg aangelegd te worden, de Rijksweg 57 die de verbinding tussen de A58 en de Veersedam moet gaan vor men. Als de weg er komt racen de auto's straks op zo'n 30 meter langs de bedrijfsgebouwen. Lein Polder dijk vecht voor het voortbestaan van zijn bedrijf. "Ik vind mezelf niet zo'n prater, maar op de inspraakbij eenkomsten heb ik toch alles ge daan om de beleidsmakers ervan te overtuigen dat deze weg de slecht ste keus is die ze kunnen maken. Ik heb zelfs twijfels over de noodzaak van een Rijksweg 57, met een tun nel in Middelburg en wat aanpassin gen aan wegen is de aanleg in mijn ogen volslagen overbodig". Voor de aansluiting tussen Middel burg en de A58 bestaan nog twee varianten. Aansluitingsvariant C, die over het land van Polderdijk gaat, en aansluitingsvariant B die voor een groot deel de bestaande Nieuwland- seweg volgt. Achter Middelburg ko men de beide varianten weer bij elkaar. Voor het gedeelte tussen Middelburg en de Veersedam moet uit nog veel meer varianten gekozen worden, van een tracé dat zoveel mogelijk de bestaande wegen volgt tot een kompleet nieuwe weg. Vanuit zijn woonkamer wijst Lein Polderdijk naar de plaats waar de oprit naar zijn boerderij bovenaan de dijk uitkomt. "Als het doorgaat komt daar de as van de nieuwe weg te liggen. In de plannen staat dat die weg dan op minder dan 30 meter van de bedrijfsgebouwen komt te liggen, op een hoogte van zeven tot acht meter boven het maaiveld. Dat laatste is nodig om alvast een 'aan loop' te nemen naar het viaduct over het spoor en het Kanaal door Walcheren. Je kunt wel nagaan dat zoiets een totale verminking van ons bedrijf betekent. Van de huidige 50 hektare ben ik er 12 so wie so kwijt aan de weg zelf (van sloot tot sloot 75 meter breed) en de op- en afritten. De weg is dwars over mijn grootste huiskavel gepland, dus het hele bedrijf wordt in tweeën gesplitst. Ook ontstaan er veel on gunstig gevormde percelen en kromme kanten. En dit terwijl het bedrijf pas drie jaar weer goed ver kaveld is na de aanleg van de A58 eind jaren '60. Door onderlinge ka velruil met andere betrokken bedrij ven hebben we de nadelige gevolgen daarvan weer ongedaan gemaakt. Evenzo kan de a.s. ruilver kaveling Walcheren de nadelige ge volgen van deze wegaanleg wel voor een gedeelte ongedaan maken, maar dat is op zijn zachtst gezegd lange-termijn-werk". Polderdijk is zelf 60 jaar oud, dus de moeite die hij zich getroost zal voor al ten goede komen aan zijn opvol ger. Wie de bedrijfsopvolger wordt is nog niet bekend. "Misschien dat een van mijn kinderen in het bedrijf stapt. Mijn zoon, die een volledige baan elders heeft, springt nu al ge regeld bij, bijvoorbeeld bij het aard appels poten en rooien en het combinen. Bedrijfsovername heeft tegenwoordig echter veel voeten in aarde, zeker in de akkerbouw met zijn teruglopende rentabiliteit, maar gezien het zwaard van Damocles dat nu boven het bedrijf hangt zal hij nu zeker niet zijn baan opzeggen en het bedrijf overnemen. Hoe dan ook, ik wil het bedrijf gewoon voor een opvolger aantrekkelijk houden". Vergoeding Het steekt Polderdijk dat hij nog vrij De heer en mevrouw Polderdijk. zonder die subsidie ook wel blijven knotten, maar als de mogelijkheid er toch is, waarom zou ik het dan la ten? Ik heb wel een zesjarig kontrakt moeten tekenen, maar dat vind ik niet zo'n punt". De boerderij doet zijn naam "Hof Nieuwlandsrust" alle eer aan. "Vooral 's zomers is het hier prach tig wonen. Ook de talrijke fietsers die hier bij zomerdag over de dijk ko men vinden het een prachtige om geving, met onze boerderij in de bomen als een van de hoogtepun ten", zegt mevrouw Polderdijk. "Als die weg hier komt is dat natuurlijk ook voorbij. Misschien moeten we dan maar een andere naam voor de boerderij verzinnen, maar wij, en ve le anderen, hopen dat dat niet hoeft". Rijke Historie De historie van Hof Niewlandsrust is oud. In 1650, twee jaar nadat de Middelburgsche polder (350 ha) is ontstaan, is de boerderij gesticht. Het huis is weliswaar in 1787 op nieuw gebouwd, maar de schuur niet. Daar zitten nog de originele ge binten in. "Die zijn van Noors gre nenhout, daar krijg je geen spijker in, zo hard zijn ze", vertelt Polderdijk. Zijn overgrootvader is in 1849 op de boerderij komen wonen, en sinds dien is het bedrijf steeds van vader op zoon overgegaan. De huidige be woner legt een bijzondere interesse voor geschiedenis en dingen van vroeger aan de dag. Polderdijk: "Dan kom je soms aardige dingen tegen. Zo heb ik de originele koop akte uit 1812, gesteld in het Frans en het Nederlands, nog in mijn be zit. Daaruit blijkt dat de boerderij toen 45 ha groot was, en grond plus gebouwen voor f 25.000,— in an dere handen overgingen. De boerde rij werd destijds gekocht door de familie Maljaars te Aagtekerke, voor hun dochter Elizabeth. Die dochter trouwde in 1819 met de landmeter Ferdinand Ferdinandusse, en samen zijn die in dat jaar op Hof Nieuw landsrust komen wonen. Ik denk dat de boerderij tussen 1812 en wel geen enkele indikatie heeft ge kregen over de financiële vergoeding die hij voor zijn grond krijgt als het onverhoopt door mocht gaan. "Als ik daar een vraag over stel hebben ze het steeds over een 'vriendelijke agrarische prijs', maar wat ik daar onder moet ver staan weet ik niet. En de grond die ik kwijt raak kan ik hier natuurlijk niet terugkopen, dus ik ga er in ieder geval op achteruit. Dat zou in de vergoeding verrekend moeten wor den vind ik, maar daar willen ze nog niets over kwijt. En natuurlijk daalt de waarde van het hele bedrijf als er een weg dwars doorheen ligt. Dat is nogal van belang voor het geval ik geen opvolger mocht hebben". Kultuurhistorische waarde Polderdijk heeft steeds naar voren gebracht dat het niet alleen om zijn bedrijf gaat, maar dat het een alge meen belang is dat variant C ("onze weg") er niet komt. "Men moet de kultuurhistorische waarde van dit gebied niet onderschatten. Het is een uniek gebied met allemaal klei ne langgerekte poldertjes, die alle maal jonger zijn dan de overige Walcherse polders. De jongste da teert uit midden vorige eeuw. Het dijkenpatroon is nog ongerept, zo dat nog precies te herleiden is in welke volgorde de inpolderingen destijds op elkaar gevolgd zijn, in de richting van het open water. In Zee land is dat oorspronkelijke dijkenpa troon alleen nog in de Zak van Zuid-Beveland te vinden, en in dit gebied dus. Een dergelijk landschap mag men niet zomaar verminken". De polders mogen dan relatief jong zijn, de bomen rond de boerderij van de familie Polderdijk zijn dat aller minst. Naar schatting zijn de kastanjebomen voor het huis en de lindebomen langs de inrit zo'n 200 jaar oud. De bomen hebben deze hoge leeftijd kunnen bereiken door dat er in 1944 (en 1953) geen zout water heeft gestaan, zoals in de overige delen van Walcheren. Pol derdijk is zuinig op zijn bomen. De knotwilgen (waaronder ook twee van 200 jaar) in het weitje naast de boerderij heeft hij heel zijn leven al zelf geknot, maar dit jaar'heeft hij er maar eens subsidie f 19,— per wilg) voor aangevraagd. "Ik zou ze Hof Nieuwlandsrust. Goede hoop Ondanks de onzekere situatie van dit moment hebben de heer en me vrouw Polderdijk goede hoop dat "hun weg" er nooit komt. "Ik heb de indruk dat men niet onwelwillend luisterde naar mijn argumenten tij dens de hoorzittingen en inspraak bijeenkomsten", zegt Lein Polderdijk. Volgens hem vindt de opvatting dat dit in kultuurhistorisch opzicht waardevolle landschap niet aangetast mag worden, ook bij Rijkswaterstaat steeds meer ingang. "Het zou' ook in tegenspraak zijn met het beleid dat diezelfde Rijks waterstaat voert: wat ze met de ene hand geven zouden ze met de ande re hand weer nemen. Aan de ene kant spannen ze zich in om het landschap langs de A58 te verfraai en en gaan ze minder vaak de ber men maaien om plant en dier te sparen, en dan zouden ze aan de andere kant hier een prachtig land schap gaan vernielen". Hij heeft zijn argumenten ook verwoord in een brief aan de provincie. Taxussen Wellicht dat in het uiterste geval het rijtje taxussen (ook 200 jaar oud) die op het erf van de boerderij staan, de familie Polderdijk nog van dienst kan zijn. Lein: "Tijdens een van de inspraakbijeenkomsten vroeg iemand van achter de tafel aan mij wat vroeger de funktie van deze struiken was. Men zou ze zijns inziens vast niet zomaar aangeplant hebben. Ik zei toen dat men vroeger meende dat een taxus boze geesten afweert. Dat wekte in de zaal nogal wat hilariteit op. Boze geesten zijn er immers nu nog steeds..." 1819 aan derden verpacht is ge weest. Ferdinand en Elizabeth kre gen één dochter, die ook de naam Elizabeth kreeg. Met haar trad mijn grootvader in 1849 in het huwelijk. Vanaf dat jaar is de naam Polderdijk dus verbonden aan Hof Nieuw landsrust. Wat misschien ook wel aardig is te vermelden, is dat de landmeter Fer dinand Ferdinandusse zo'n beetje heel Walcheren voor het kadaster in kaart gebracht heeft. Hij is nog door Napoleon aangesteld, die zoals be kend het kadaster heeft ingevoerd. Ik vermoed dat hij tijdens zijn werk zaamheden met zijn aanstaande bruid in kontakt is gekomen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9