3lb,fkc 0 Prijsvoorstellen werken nadelig uit voor de akkerbouw AOC Zeeland start middelbare opleiding milieukunde Deze week LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Studiedag plattelandsvrouwen In samenwerking met laboratoriumschool Bevriezing behalve voor granen Kinderen zetten ZLM in 't groen Pag. 4 Natuurbeleidsplan in kort bestek. Pag. 5 Grondbehoefte tuinbouw Breda 4500 ha. Integratiebijeenkomst Tholen. Pag. 6 Pag. 7 Overheid wil korte metten met papierpulp als goedkope meststof. Pag. 8 Boerderij klem in hartje Halsteren. Pag. 9 Aanleg Rijksweg 57 bedreigt akkerbouwbedrijf familie Polderdijk. Pag. 11 Tuinbouwklanken. Pag. 13 Agrarisch jongerenwerk Brabant. VRIJDAG 20 MAART 1992 80e JAARGANG No. 4111 Ondanks verzet andere sectoren Het EG-bestuur wil de landbouw prijzen voor het komende seizoen bevriezen; behalve voor granen, zo lang er geen akkoord is over hervor ming van het landbouwbeleid gaan we op de oude voet verder, aldus EG-landbouwcommissaris Mac- Sharry woensdag in Brussel bij de presentatie van het prijsvoorstel. MacSharry hoopt dat er alsnog snel beslist kan worden over zijn inge diende hervormingsvoorstellen nu de discussie niet beslist wordt door het debat over de prijsvoorstellen. Aanvankelijk had hij voor het ko mend oogstseizoen drastische prijs verlagingen aangekondigd als eerste stap in de landbouwhervor ming. Daarvan heeft de Ier nu af gezien. Toch valt het op de oude voet verder gaan zeer nadelig uit voor met name de akkerbouw. Volgens de oude af spraken die bfijven gelden komt er een forse prijsdaling voor granen als het vier jaar geleden afgesproken produktieplafond van 160 miljoen ton wordt doorbroken. En dat is thans het geval. Dat betekent totaal 11 procent prijsdaling; 3 procent au tomatisch, 3 procent extra mede verantwoordelijkheidsheffing en 5 procent basismedeverantwoorde- lijkheidsheffing. Die heffingen zijn een boete waaruit de afzet van de overschotproduktie moet worden bekostigd. Inkomenscom pensatie MacSharry benadrukte op een pers conferentie dat de boeren veel be ter uit waren geweest met zijn hervormingsplan. Dat voorziet in een prijsdaling van 12 procent, drie jaar lang. Maar in het hervor mingsplan krijgen bijna alle boeren een inkomenscompensatie, die het prijsverlies goedmaakt. In het huidi ge prijsvoorstel is geen sprake van compensatie. Alleen boeren die minstens 15 procent van hun land braak leggen worden vrijgesteld van de basis- medeverantwoordelijkheidsheffing. Zij kunnende schade van de prijsda ling dan beperken tot 16 procent. MacSharry hoopt dat de landbouw ministers toch nog snel een besluit nemen over het hervormings voorstel, zodat de invoerdatum van 1 januari 1993 nog gehaald kan worden. Bij de Commissie bestaat de hoop dat de ministers snel zullen beslissen over het prijspakket en vervolgens de draad oppakken van de discussie over het hervormings voorstel. GATT-overleg MacSharry bevestigde tenslotte dat de Duitse bondskanselier Kohl naar Washington zou reizen voor een ul tieme poging de vastgelopen GATT- onderhandelingen weer vlot te trek ken. Maar volgens MacSharry doet Kohl dat niet namens de EG en heeft de Duitser geen EG-mandaat. Volgens Duitse bronnen zou Kohl voorstellen dat de EG ingaat op de Amerikaanse eis van exportreduc tie in ruil voor een soepeler Ameri kaanse houding bij invoering van een importheffing op graanver- vangers. In een eerste reactie zei de alge meen secretaris van de ZLM, mr. J. Oggel, dat uit deze prijsvoorstellen opnieuw de politieke onmacht van Brussel naar voren komt. "Men biedt de boeren en tuinders geen enkel perspectief. Het is in feite een verlammend beleid. De graanprijs gaat maar liefst met 11% omlaag. Dat is gezien de spilfunctie van graan een forse aanslag op het inko men van de boeren". Andere sectoren mogen er dan niet veel voor voelen, de akkerbouwsec tor kan eigenlijk niet meer om de in komstencompensatie heen. Daarom vindt de Afdeling Akker bouw van het KNLC dat daarvoor gepleit moet blijven worden. Op de vergadering van de Afdeling Akkerbouw van het KNLC op 11 maart 1992 werd gesproken over de vorderingen in het GATT-overleg en de hervormingsplannen van het EG- landbouwbeleid. Daarbij werd ook even teruggekeken naar de thema dag 'Land- en tuinbouw in Europa zonder grenzen' van het KNLC. De Afdeling constateerde dat de akker bouwsector zich bewust geworden is van de noodzaak van inkomsten compensatie. Toen MacSharry met zijn hervor mingsvoorstellen kwam met prijs verlaging en inkomenscompensatie ontstond direkt grote weerstand te gen inkomenscompensatie. De Af deling merkte op dat nu de realiteit is, dat er alleen een (grote) prijsver laging komt. En dat overleeft de sector niet. Gezien de huidige (poli tieke) situatie is het daarom noodza kelijk om te blijven pleiten voor inkomstencompensatie. Andere sectoren voelen er nog niet zoveel voor. De Afdeling vroeg zich af waarom de hervormingen niet sectorgericht kunnen zijn, zodat de akkerbouwsector wel een in komstencompensatie krijgt en an dere sectoren eventueel niet. De Afdeling wil de door MacSharry voorgestelde prijsverlaging wel ac cepteren onder voorwaarde van vol ledige inkomstencompensatie. Het idee leeft nog steeds dat de ak kerbouwsector ondergeschoven is aan de (melk)veehouderij, aldus de Afdeling. De sector lijkt de dupe te worden van het Nederlandse beleid. Na nadrukkelijk vragen heeft Buk man zich op de themadag wel ge- distancieerd van de uitspraken van staatssecretaris Y. van Rooy. Meer dan 200 dames hebben afgelopen dinsdag deelgenomen aan de studiedag "Welke kant met het Zeeuwse platteland" van de Agrarische Commissie van de plattelandsvrouwen in Zeeland. Voorzitster J. Jonas-Dalhuizen van de agarische beleidscommissie van de Bond hield na de opening door Marie Mot-van de Velde een inleiding over ontwikkelingen op het platteland. Daarna hield agrarisch consulente Josje de Koning-van Langeraad een zeer aansprekend betoog over de integratie van vrouwen binnen de landbouw organisaties. De drempel die deze daarbij over moeten vergeleek ze met een verkeersdrempel, "daarvoor maakt ook niemand rechtsomkeert, maar je past je snelheid wel aan." De discussie daarna leverde zoveel vragen op dat er tijd te kort voor was. 's Middags was er een rondrit op Walcheren en een excursie naar de rozenkwekerij van mts. Simonse-Ma/jaars te Aagtekerke. Volgende week komt er een uitgebreid ver slag van de studiedag in de ZLM-krant. (Foto: Lex de Meester) De jaarlijkse Boomfeestdag, die woensdag 25 maart a.s. wordt gehouden, speelt zich in de ge meente Goes af rondom de ZLM-kantoren. Bijna 200 kinde ren van vijf basisscholen in de wijk Goese Polder zullen onge veer 100 esdoorns, eiken en wil gen planten. Daarmee geven ze de nu nog wat kale omgeving van de ZLM-gebouwen een groen aanzien. Nadat de kinde ren hun werk hebben gedaan worden ze in het gebouw van Verzekeringen ZLM getrakteerd op limonade en een voorstelling van het poppentheater Alteklein. Het stuk, dat wordt opgevoerd, heet: "Distelpluis"... Het AOC Zeeland biedt samen met het Scaldis College in Goes de eer ste volwaardige opleiding milieu kunde op middelbaar niveau aan. Met ingang van het seizoen 1992-1993 gaat de nieuwe oplei ding - een primeur voor Nederland - van start. Beide instituten springen hiermee in een gat op de onder wijsmarkt. Overheid en bedrijfsle ven zitten met smart te wachten op de eerste afgestudeerden. Wie een MBO-opleiding milieukunde gaat doen, heeft straks een baan voor het uitkiezen. Afgelopen maandag presenteerden het AOC Zeeland en de Laboratori umschool in Goes (Scaldis-college) met gepaste trots de nieuwe oplei ding. AOC-directeur H. Laros sprak van een unieke samenwerkingspro ject van twee onderwijsinstellingen. De leerlingen, die zich aanmelden, kunnen kiezen tussen een milieu kwalificatie in de land- en tuinbouw en een milieukwalificatie in de che mische sector. Over muren kijken Laros: 'Het is bij mijn weten de eer ste middelbare opleiding in Neder land, waarbij het vak milieu wordt ingebed in andere vakgebieden. De leerlingen leren over muren heen te kijken, terwijl ze toch de taal van de doelgroep spreken, want ze hebben de sectorkennis in huis. Een milieu kundige met een agrarische oplei ding weet hoe een land- en tuinbouwbedrijf werkt en welke mi lieuproblemen daar spelen. En dat niet vanachter een bureau, maar vanuit de praktijk. Bovendien wordt ZIE VERDER PAG. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1