Voor de vrouw Indrukken van een nieuw bestuurslid 't Goede van gister, mee naar morgen Agrarisch jongerenwerk Brabant een feit Vrouw en Jongeren Agenda •^Dak- Het Juweel in Ouwerkerk Integratie Broodmast 13 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: P.J. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Samen met een gloednieuw bestuurslid bezocht ik de kringver gadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen op 10 maart in Goes. 'Hoe vond je het?', was mijn vraag op de terugweg. 'Ik wist niet dat er zoveel gedaan werd', was het antwoord. Ja je staat er niet zo bij stil als je al een poosje meedraait, maar er wordt wat georganiseerd binnen de bond, voor leden en door leden. We waren in de Prins van Oranje met 80 dames, allen afdelings bestuurslid of commissielid. Als je dan hoort wat de programma's van de verschillende commissies alle maal bieden zie je dat er heel wat gebeurt hier in Zeeland. Tuinreizen, binnen- en buitenlandse reizen, handwerkdagen en culturele aktivi- teiten. De educatieve kant wordt gevormd door kadercursussen, schrijfvaardigheidscursussen, cur sussen ter voorbereiding op zorgsi- Vorige week maandag vond in J "de Gouden Leeuw" te Sint An- naland een bijeenkomst plaats over integratie van vrouwen bin- J nen de ZLM. Een verslag hier- i over kunt u lezen op pagina 6. tuatie's i.v.m. de steeds grotere groep ouderen in de maatschappij, vergadertechniek en training in de uitvoering van aktie ter bevordering van de leefbaarheid van de woon omgeving. Het is heel fiin om in Goes bijeen te komen. Uit alle delen van de provin cie zie je vertegenwoordigers (je hoort het ook aan alle verschillende dialekten). Samen vorm je dan toch maar die bond met al zijn aktivitei- ten. Zo werd er ter plaatse aktie on dernomen, weloverwogen uiteraard, tegen het in onze ogen verspillende en verontreinigende plan Broodmast van de stichting Cargo (zie kader 'broodmast'). De jaarthema's, zoals dit jaar de leefbaarheid van het platteland, worden altijd goed uitgewerkt en krijgen nog steeds de nodige aan dacht. In een tijd waarin zoveel af komt op de al dan niet agrarisch gebonden bewoners van het platte land, is dit ook een noodzakelijk iets. Tijdens de afdelingsbijeenkomsten, waar dit onderwerp besproken werd door de discussieleidsters kwam steeds weer naar voren hoe prettig iedereen het vindt op het platteland te wonen. Binnen de bond worden we getraind, gesteund en gekaderd, je in te zetten voor een leefbaar plat teland, maak gebruik van de moge lijkheden, mee te denken en mee te werken!!! Het gezelligheidsaspect wordt ook niet vergeten. Ook al ben je soms met serieuze onderwerpen bezig, het kan ook heel gezellig zijn. Bo vendien is er altijd de nodige variatie in de afdelingsprogramma's zodat een ieder aan zijn trekken komt (maar dit wist u vast al). Er was één minder positief punt op deze verga dering en dat is de komende contri butieverhoging, mede veroorzaakt door minder landelijke subsidies. Ik denk echter niet dat men zich zor gen moet maken over het lidmaat schapsgeld. Want als je de mogelijkheden benut, krijg je er heel wat voor terug. Veel activiteiten Voor leden een goede raad: Lees Bondig Zeeuws, zodat u op de hoogte blijft van de vele aktiviteiten, die u geboden worden. En dat zijn er heel wat, zo luidde onze conclusie op de terugreis over de mooie dam men en bruggen door het Zeeuwse platteland. E.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden Plan Broodmast van de Stichting Cargo. Aan Rijkswaterstaat te Rijswijk. Dringend verzoek: verleen geen goedkeuring aan de uitvoering van dit plan. Verspilling van voedsel en geld. Nutteloos en milieubelastend. Schande!!! Uit naam van de leden van de NBvP in Zeeland, in kringvergadering, bijeen. Zeeland telt 35 afdelingen met 3200 leden. Als we terugzien naar de reis van Columbus zien we meteen de gevol gen daarvan. Veel mensen zochten hun heil in de 'Nieuwe WereJd', om dat in hun gebied te weinig te eten was en voor hen geen toekomst leek weggelegd. Zo trokken velen naar Amerika. Ze leden daar ontbe ringen en bouwden tevens een nieu we (betere) toekomst voor hun nageslacht. In die nieuwe omgeving was niets van het oude vertrouwde van thuis. Men miste de familie en de bekende tradities. Maar uit dat heimwee kwam wel een heel eigen stijl in de vorm van het verwerken van restan ten stoffen. Er ontstond een tech niek die we nu nog kennen als Quilt. Dit is een techniek waarbij allerlei lapjes worden samengevoegd tot er weer een grote lap ontstaat. De charme was in die beginperiode dat men er de jurk van moeder en het hemd van vader in kon terugvinden. Er was tijd in overvloed zodat er met veel geduld en zorg werd gekeken naar de samenstelling in vorm en kleur, 't Eenvoudigste is een Quilt te maken van vierkante lapjes maar daarna kwamen de heel bijzondere quilten die in vorm en kleur, maar ook in motieven vanuit de gebruikte stof tot ware kunstwerken werden. Gelukkig is de techniek niet verloren gegaan al is het wel een bewerkelij ke manier om b.v. een dekbedover trek te maken. Het Quiltersgilde heeft diverse schitterende werkstukken bijeen en die worden tentoongesteld in Den Haag in de Grote Kerk, 23 april t/m 3 mei. Verder is er de Quilt Expo Europa III 1992, van 30 april t/m 3 mei 1992 in het Congresgebouw te Den Haag. Hieraan werken tien Europese landen en de USA mee. Het Quiltersgilde in de regio Zeeland organiseert op dinsdag 7 en woens dag 8 april a.s. de jaarlijkse regioda gen. Deze worden gehouden in hotel Walcheren te Koudekerke. Aanvang 10.00 uur, einde 15.00 uur. Kosten f 10,00. Opgeven voor deze dagen bij me vrouw Jannie Muller-Moens, Pucci- nilaan 32, 4384 MK Vlissingen. Tel. 01184-70099. Vóór 1 april opgeven en een aan uzelf geadresseerde en gefrankeerde enveloppe meesturen. Tevens de voorkeur-datum opgeven. Het programma en nadere bijzon derheden worden dan per omgaan de toegezonden. Tijdens de Quilt Expo Europa III worden eveneens workshops gehouden die een halve of een hele dag in beslag zullen nemen. Per 1 januari 1992 is het BAJK (Bra bants Agrarisch Jongeren Kontakt) ontstaan. Het BAJK is een zelfstan dig rechtspersoon geworden. Tot vorig jaar was het agrarisch jonge renwerk Brabant ondergebracht in het AJW (Agrarisch Jongeren Werk). Dat was een commissie van de KPJ. De nieuwe naam BAJK is afgeleid van de landelijke NAJK (Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt). Voor Zeeland is dit het ZAJK (Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt). De af deling worden de AJK's genoemd (Agrarisch Jongeren Kontakt). Deze structuur is een gevolg van een lan delijk beleid om als agrarisch jonge ren herkenbaar te zijn en te worden. Een ander gevolg van de ver zelfstandiging van het BAJK is, dat het nu een organisatie is geworden voor alle agrarische jongeren in Bra bant. De drie landbouworganisaties zijn binnen deze organisatie niet meer herkenbaar aanwezig. Deze organisatie zal wel contacten gaan onderhouden met alle op de land bouw gerichte organisaties. Hieron der horen o.a. de coöperaties en de bestaande standsorganisaties, te weten in Brabant de NCB en de ZLM. Met de NCB worden al advi seurs uitgewisseld in het hoofd bestuur en allerlei commissies. Dit vanwege de nauwe banden uit het verleden. Het BAJK, dat nu als neu trale organisaties verder door het le ven gaat, wil op korte termijn ook dergelijke contacten gaan onder houden met o.a. de ZLM. Voor alle agrarische leden van de PJZ in Brabant is mede door het BAJK een organisatie ontstaan die ook hun belangen kan behartigen, cursussen organiseert, etc. Het be treft hier de afdelingen Midden- en Oost-Brabant, Langstraat en Zeven bergen. Het DB van de PJZ heeft in middels al met het BAJK afgesproken dat alle agrarische le den van deze afdelingen voor wat het agrarisch werk betreft, onderge bracht worden bij het BAJK. Het enige verschil met de BAJK- leden is dat de PJZ-agrarische ieden gewoon hun PJZ-contributie beta len, en zij de nota voor de contribu tiebetaling voor het BAJK, inleveren bij de penningmeester van hun ei gen PJZ-afdeling. Deze stuurt ze vervolgens door naar het provinciale sekretariaat. Vandaaruit worden de ze nota's dan betaald. Voor de PJZ- afdeling Langstraat geldt dat alle agrarische leden op die manier aan gesloten worden bij de AJK-Den Bosch. De structuur die het BAJK nu heeft ziet er als volgt uit: het BAJK bestaat uit AJK's (de afdelingen), en uit de plaatselijke vrouwengroe pen. Al de afdelingen hebben een afvaardiging naar het agrarisch jon geren overleg of overleg jonge agra rische vrouwen. Vanuit deze laag vindt ook de vertegenwoordiging plaats naar het NAJK en vanuit de ze laag is er een afvaardiging naar het bestuur. Deze beleggen jaarlijks de algemene ledenvergadering. Het DB van de PJZ ondersteunt deze ontwikkelingen van harte. De PJZ Schouwen-Duiveland heeft dit jaar weer een aantal aktiviteiten achter de rug. O.a. de grote avond, jaarvergadering en de kookkursus. De kookkursus was ook dit jaar weer een groot succes. Er waren 8 deelnemers en toevallig allemaal mannen. Deze mensen hebben de afgelopen weken heel wat plezier beleefd aan de kookkunsten, die ze geleerd hebben van mevrouw Van de Hoek. De komende aktiviteit op Schouwen-Duiveland is het Juweel. Dit vindt plaats op 28 maart in het dorpshuis te Ouwerkerk en het be gint om 20.00 uur. Juweel is een provinciale aktiviteit die jaarlijks ge organiseerd wordt. Dit houdt in dat alle PJZ-leden welkom zijn, maar ook de niet-leden zijn van harte welkom. Het programma van deze avond is Ik hoop dat ook de ZLM kontakten met het BAJK serieus zal nemen en met beide handen zal aangrijpen, en deze organisatie zal steunen en hel pen en ermee zal samenwerken op het gebied van cursussen, projec ten, etc. Ik als PJZ-er verwacht ook niet anders van de ver voor zich uit kijkende ZLM die de verzuiling in de landbouw niet na aan het hart ligt. Ik verwacht dat ze achter ons zal blijven staan in ons streven naar één standsorganisatie. Wil je meer informatie of wil je lid worden van een AJK neem gerust kontakt op met je afdelingsbestuur of bel het provinciale secretariaat (tel. 01100-47729). Ronald Timmermans, PJZ-lid afdeling Langstraat als volgt: eerst wordt er een to neelstukje opgevoerd door de Schouwse PJZ-ers. Na het to neelstukje is er een pauze waarin er lootjes verkocht worden voor de verloting. Daarna volgt de bekend making van de uitslag van de to neelcompetitie. Door de verschillende afdelingen is er een to neelstuk opgevoerd. De mensen die mee gedaan hebben maken allen kans op een prijs, na de prijsuitrei king volgen nog verschillende sket ches waaronder de Boeren Chippendales. De avond sluiten we af met een bal tot in de kleine uurtjes. De kosten voor dit avondje vertier bedragen f 15,— voor leden en f 17,50 voor niet-leden. Ik hoop dat deze avond weer druk bezocht wordt en dat het weer reuze gezellig zal zijn. Maar dat zal ongetwijfeld wel zo zijn. Kees Hanse Afd. Noord-Beveland 20 maart: Ledenvergadering. Na af loop worden er 2 films gedraaid: 'Oogst in het verleden' en 'Verande rend Nederland'. Plaats: café Con cordia te Wissenkerke. Aanvang: 20.00 uur. RAK Schouwen-Duiveland 20 maart: Excursie naar o.a. groen teveiling 'Westland', een exporteur van groenten en fruit en een teler van milieuvriendelijke chrysanten. Na de middag bowlen en steengril len. Vertrek: 7.30 uur bij het ZWN- station te Zierikzee. Kosten: f 30,00 per persoon. Opgave: vóór 14 maart bij Piet Jan van Langeraad, tel. 01112-1388. Afd. Walcheren 20 maart: Feestavond met o.a. to neel, verloting en muziek met band. Plaats: 'Ons Huis' te Meliskerke. Aanvang: 20.00 uur. Afd. Fijnaart 27 maart: Ledenvergadering met na afloop dia's en een verslag van de studiereis naar Maleisië. Belangstel ling voor bestuursfunctie: bel vóór 25 maart naar Sandra Kok tel. 01686-2033. Plaats: 'de Graan- beurs' te Fijnaart. Aanvang: 20.00 uur. 20 april: Volleybaltoernooi in Zeven bergen. Voor informatie en opgave, bel tel. 01686-2033. Afd. Tholen/St. Philipsland 10 april: Theater in de Meulvliet. Een optreden van Bert Visscher met o.a. absurde sketches en geflipte ty petjes. Aanvang: 20.15 uur. Opgave: bij het bestuur. Provinciaal 28 maart: PJZ-Juweel. Plaats: het dorpshuis op de Ring te Ouwerkerk. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden f 5,00; niet-leden f 7,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13