Breed aanbod van cursussen in winterseizoen 1992-1993 NOOD- SLACHTINGEN Informatie en tips over zure zuivelprodukten AOC in samenwerking met POOC: Wat anders en toch dichtbij! Doorlopend te koop gevraagd: VAN DEN BERGE, YERSEKE b.v. Agrarische ervaring opdoen in het buitenland Jacht op verwilderde duiven weer open F. HENDRICKX CONSTRUCTIE Nieuwenhuijse - Kruiningen GALLAGHER P. CEVAAL John Deere KNOLSELDERIJ UIEN WINTERPEEN Verkoop van uien en wortelenzaad Kontrakten gevraagd voor: uien, knolselderij en winterpeen Ossendrecht. Tel.: 01647-4143 Voor al uw Tel. 01130-2503 Autotel. 06-52114682 12 Het AOC Zeeland heeft in samen werking met het Provinciaal Overleg Orgaan Cursusonderwijs (POOC) een gevarieerd cursusprogramma voor het seizoen 1992-1993 sa mengesteld. Naast de bekende cur sussen worden diverse nieuwe cursussen aangeboden, vooral in de fruitteelt en de tuinbouwsector. Hoewel het cursusprogramma van dit jaar nog niet helemaal is afgeslo ten, kan nu al worden vastgesteld dat het een succesvol cursussei zoen is geweest. Een overgrote meerderheid van de cursisten is zeer tevreden over de cursus die zij heb ben gevolgd. Uitspraken als: 'deze cursus zou elke boer moeten vol gen' zijn een stimulans voor de voorbereidingen van het volgend cursusseizoen, winter 1992/1993. Deze voorbereidingen zijn al in volle gang, het cursusprogramma is vast gesteld, de cursusfolder en het cur susboekje voor het komende seizoen worden een dezer dagen verzonden. Aanmelding vóór 1 mei In verband met het reserveren van personeel van het AOC Zeeland e.o. voor het cursusonderwijs is het noodzakelijk dat vóór 1 mei a.s. dui delijk wordt hoeveel cursisten zich het komende seizoen aanmelden. Ook indien een beroep wordt ge daan op externe deskundigen, DLV en/of SEV is een tijdige planning noodzakelijk. Daarom dringen wij er met klem op aan u vóór 1 mei aan te melden! Kort nè 1 mei wordt op grond van het aantal aangemelde cursisten besloten of een cursus al dan niet doorgaat. Er zijn gemiddeld 14 cur sisten per cursus nodig om een cur sus door te kunnen laten gaan. Op sommige praktische cursussen (o.a. informatica en technische cursus sen) kunnen niet meer dan 12 cur sisten worden toegelaten in verband met het beschikbare materiaal. In dit geval wordt toelating op volgor de van aanmelding toegepast. Overzicht cursussen A. Technische cursussen: Booglassen beginners en gevorder den; onderhoud op en rond het be drijf; omgaan met hydraulische apparatuur; houtbewerking be ginners. B. Automatiseringscursussen: Basiscursus computerkunde; cursus MS-DOS; Cursus WP 5.1. C. Cursussen Fruitteelt/Tuinbouw: Basiscursus fruitteelt; basiscursus fruitteeltmedewerk(st)ers; basiscur sus gewasbescherming in de fruit teelt; gevorderdencursus gewasbescherming in de fruitteelt; koelen en bewaren van fruit; be mesting in de fruitteelt; snoeien fruitbomen (beginners en gevorder den), teelt houtig kleinfruit, teelt snijbloemen, oriëntatie kastuin- bouw, vollegrondsgroenteteelt, tul- penbroei (in samenwerking met veiling Westland). D. Cursussen speciaal voor vrouwen: Basiscursus akkerbouw, basiscur sus fruitteelt, aanleg en onderhoud (groente )tuin. E. Economische cursussen: Vakgebiedscursus economie, EVTO akkerbouw, basiscursus boekhou den, liquiditeitsbeheer/lezen ac countantsrapport, werken met financieel pakket MiFas; efficiënt management, bedrijfsaanpassing in de akkerbouw. F. Akkerbouwcursussen: Spuiten in de landbouw, consument gericht produceren, oriëntatiecursus ecologische landbouw, mineralen- benutting in de akkerbouw, teelt pootgoedaardappelen. G. Dierhouderij cursussen: Oriëntatie slachtkuikens als 2e tak, mineralenbenutting in de rundvee houderij, wet- en regelgeving in de veehouderij. H. Cursussen Groenvoorziening: Erfbeplanting, ecologisch groenbe- heer, spuiten openbaar groen. I. Diversen: Bijenteelt voor beginners en gevor derden, kamperen bij de boer, kook cursussen voor mannen, communicatieve vaardigheden, ma nagement studiedagen. J. Cursussen I.L.K.V.: Basis- en middenkadercursussen. Informatie bij ILKV, Cereshof 4, 4463 XH Goes, tel. 01100-147700. K. Cursussen aan de Agrarische Praktijkschool voor Mechanisatie en Open teelten: Informatie Agrarische Praktijk school, Pr. Beatrixstraat 66, 4507 AL Schoondijke, tel. 01173-1551. Meer informatie over de bovenge noemde cursussen (A t/m I) is te verkrijgen bij het AOC Zeeland, tel. 01100-27203 of 01100-31730. Een zure-zeifzuive/aar seenheden. met kwark in verschillende verpakking- Bijna 40 procent van de in 1991 in het verenigde Duitsland geprodu ceerde trekkers kwam uit de John Deere fabriek te Mannheim. De pro- duktie van ruim 27.000 eenheden betekende echter toch een daling met ca. 20 procent ten opzichte van 1990. In totaal werden er vorig jaar in Duitsland bijna 70.000 trekkers ge produceerd, tegen ruim 77.000 in 1990. Van alle zuivelprodukten die we da gelijks eten bestaat ruim 40 procent uit de zogenaamde zure zuivelpro dukten: niet alleen yoghurt en kar nemelk maar ook kwark, umer, zure room en crème fraïche. In een zojuist verschenen brochure geeft Het Nederlands Zuivelbureau informatie, wetenswaardigheden, tips en recepten. Bijvoorbeeld: han gop maken, sausjes met kwark, links- en rechtsdraaiend melkzuur en hoe yoghurt vlees malser maakt. Fris en lichtzuur Al deze produkten hebben één ding gemeen: het gebruik van melkzuur- bakteriën bij de bereiding. Zij zetten de melksuiker om in melkzuur. Daar- Capelleweg 13, 4416 PN Kruiningen tel. 01130 - 3310; autotel. 06-52771998 door werkt het produkt fris en licht zuur van smaak. Afhankelijk van het produkt worden in de fabriek aan melk of room bepaalde melkzuur- bakteriën toegevoegd. Meest een voudige voorbeeld is de karnemelk, gemaakt van magere melk. De-brochure "Zure zuivel" geeft in formatie over de bereiding van de verschillende soorten yoghurt en van het jongste zure zuivelprodukt: umer. Het verschil tussen zure room en crème fraïche wordt duidelijk ge maakt. En het buitenbeentje kwark komt aan de orde; dit is eigenlijk geen melkprodukt maar kaas. Behalve informatie over bereiding en samenstelling bevat de brochure een handige tabel met de voedings waarde van de produkten en gege vens over gezondheidsaspekten. De brochure "Zure zuivel" kan worden aangevraagd bij Het Nederlands Zui velbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, telefoon 070-3953395. Luxemburg, 13-17 april, 5-daagse busreis/4 overnachtingen in het ge zellige stadje Vianden, gelegen aan het riviertje de Our en bekend om het kasteel boven op een rots. Ge niet van een ontspannen reis in het mooie Luxemburg. Programmapun ten o.a.: Grotten van Remouchamps (in België), bezoek aan hoofdstad Luxemburg met rondrit en bezichti ging van de belangrijkste monumen ten, tocht door het mooie Müllerthal 'Klein Zwitserland', kasteel Vianden, enige vrije tijd om te wandelen, etc., bezoek agrarisch bedrijf in de omge ving van Vianden, naar Echternach, wandeling door vlindertuin, met 40 soorten exotische vlinderrassen, be zoek champagnekelder in Grever- macher en Wijnmuseum in Ehnen, bezoek aan stuwmeer Esch-sur- Süre. Luxemburg, een klein land, met een grootse natuurschoon! Berlijn, 24-27 april, 4-daagse bus reis/3 overnachtingen in hotel in Berlijn. Berlijn, de 'nieuwe' hoofd stad van Duitsland, met tal van unieke en interesssante beziens waardigheden! Programmapunten o.a.: bezoek agrarisch bedrijf in om geving van Berlijn; rondrit door Ber lijn, o.l.v. deskundige gids; bezichtiging Pergamonmuseum; be zoek Potsdam en Grossmarkt, waar 75% van Berlijns behoefte aan le vensmiddelen verhandeld wordt. De 'nieuwe' hoofdstad van Duitsland! Madeira, 25 april-2 mei, 8-daagse vliegreis/7 overnachtingen in Hotel Quinta do Sol, Funchal. Madeira is een prachtig vulkanisch eiland in de Atlantische Oceaan. Door het gun stige klimaat, het gehele jaar kleur rijke bloemenweelde. Programmapunten o.a.: tocht naar Porto Moniz; agrarische bezoeken; interessante bezichtigingen; madera-proeverij. Madeira, bloemen- eiland in Atlantische Oceaan! Tunesië, 9-16 mei, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus/overnachtin gen: 2 in Sousse, 1 Tozeur, 1 Gabès, 1 in Sousse, 2 Tunis. Tunesië, een land met schilderachtige plaatsen die Oosters aandoen, Arabische markten, mooie ruïnes en sprookjes achtige oasen. Op het programma o.a.: bezoek melkfabriek en agrari sche bedrijven; bezichtiging Ro meinse opgravingen van Sbeitla en holenwoningen in Matamata; be zoek aan de oases van Tozeur en Nefta en kunstenaarsdorpje Sidi Bou Said; tochtje per dromedaris. Tunesië, zonnig, vriendelijk en mysterieus! Bodensee, 9-14 mei, 6-daagse bus reis/overnachtingen: 1 bij Stuttgart, 4 in Friedrichshafen, aan de oostzij de van Bodensee, met leuke stadjes aan de oevers. Programmapunten o.a.: bezichtiging Konstanz; bezoek bloemeneiland Mainau en agrari sche bedrijven; boottocht op Bo densee naar Lindau; tocht over deel Oberschwabische Barockstrasse. Bodensee, met een aantrekkelijke omgeving! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992' kunt u bellen naar het Secre tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. De Stichting Uitwisseling en Studie reizen voor het Platteland te Bergen heeft dit jaar voor ondernemende jongeren nog verschillende moge lijkheden om werkervaring op te doen in het buitenland. Jonge agrariërs en schoolverlaters van MAS of HAS kunnen 9 tot 12 maanden met een werkvergunning in Canada verblijven. Naast verbre ding van de werkervaring is ook oriëntatie op emigratie een belang rijk aspect aan dit programma. In de Verenigde Staten zijn werksta- ges van 3 tot 12 maanden mogelijk, al dan niet gecombineerd met een agrarische cursus aan een universi teit. De Stichting Uitwisseling zorgt voor de werkvergunning. Bij een individuele stage in Europa bepaalt een deelnemer zelf de begin- en einddatum. De Stichting Uitwisseling zorgt voor een praktijk adres via één van de Europese zusterorganisaties. De stageduur is tenminste 3 maanden. In Hongarije zijn o.a. in de voedseltechnologie een aantal stagemogelijkheden (3 maanden). China is eennieuwe mo gelijkheid voor enkele studenten van een Agrarische Hogeschool. Deelnemers dienen tussen de 18 en 28 jaar oud en ongehuwd te zijn. Een agrarische opleiding (al dan niet afgerond) en/of agrarische werker varing zijn ook vereist. Informatie en aanmelding bij de Stichting Uitwisseling, postbus 97, 1860 AB Bergen NH, tel: 02208 - 96144. Nu het groeiseizoen weer nadert komt voor een aantal gewassen ook een jaarlijks terugkerend probleem dichterbij: het probleem van verwil derde duiven. Deze richten elk jaar in teelten als bijvoorbeeld erwten, bonen, broccoli, spruiten en boom- kwekerijgewassen veel schade aan, zowel in het voorjaar als tijdens de oogst. Deze schade kan slechts gedeelte lijk worden voorkomen door het af schrikken en verjagen van de wilde duiven. Het afschieten heeft meestal meer effect. De ophokperiode voor 1992 geldt van 16 maart tot en met 22 mei. De ophokplicht geldt niet voor de tijd, gelegen tussen 6.00 uur en 8.00 uur 's morgens en tussen 17.00 uur en een half uur na zonsondergang. Evenmin geldt de verplichting voor zaterdagen, zondagen en algemeen erkende feestdagen. Tenslotte is de ophokplicht niet van toepassing op het trainen van jonge postduiven. Dit omdat, volgens vertegenwoordi gers van de duivenhouders, de jon ge duiven zich. in deze periode slechts 100 tot 200 meter buiten het duivenhok begeven. te Ossendrecht Vraag vrijblijvend prijsopgave betreffende uw Koel- en bewaarplaatsen Machinebergingen Allerlei soorten stallen Levering en montage van isolatiematerialen Alles op het gebied van elektrische afrastering Schrikdraad apparaten, kunststof palen, geer. palen, bielzen, paardenlint, draad, schapengaas Agrarisch handelsbedrijf Grijpskerke, tel. 01180-23445

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12