Tuinbouwklanken In glastuinbouw grote verschillen bij gebruik gewasbeschermingsmiddelen Poolse interesse voor fruitteelt Flinke stijging voorzien van areaal knolselderij Nieuw afdekdoek is niet gevoelig voor klapperen Er wordt onder glas meer gebruik gemaakt van Turkse aanneemploegen Praktijkonderzoek LEI wijst uit: Milieubrochure voor champignontelers 11 Met de prijsvorming van knolselderij gaat het de goede kant op. Telers in WEST-BRABANT kunnen momen teel 35 cent maken. Mankeert aan de partij niets dan brengen knollen met versmarktkwaliteit 5 cent meer op. Aanbod komt er nu uitsluitend uit de vrieskoeling. Wat het areaal voor het komend seizoen aangaat ziet het er naar uit dat dit flink stijgt. Kenners vrezen dat dit jaar de 2000 ha gehaald zal worden terwijl, om een redelijke prijs te kunnen realise ren, 1.500 ha meer dan voldoende is. Een uitbreiding van 30% is vra gen om moeilijkheden. Knolselderijtelersverenigingen in Ne derland hebben de telers geadvi seerd om niet klakkeloos kontrakten af te sluiten. De handel geeft dit jaar 17 cent in plaats van 18. Vanuit die hoek gezien is het een logische zaak dat de prijs omlaag gaat. Er is zeer veel animo om knolselderij uit te planten. Nieuwe telers doen er goed aan om eerst de kostenposten eens op een rij te zetten. Een geslaagde oogst kan 45 ton opbrengen. Bij een prijs van 17 cent komt de totale op brengst dan op f 7.650,—. Dat is veel te weinig. Als knolselderij het bouwplan rond moet maken kan be ter gerst of zomertarwe ingezaaid worden. Een negatief gevolg van een te ster ke uitbreiding is dat het aanbod in oktober veel te hoog zal liggen. De handel en verwerkende industrie zal dan de beste partijen nemen en knollen laten zitten waar ook maar van gedacht wordt dat er iets aan mankeert. Telers van knolselderijplanten heb ben tot heden toe goede zaken kun nen doen. Zij zijn door hun voorraad heen. Vrijwel alles is uitverkocht. Verschillende plantenkwekers zagen de meervraag naar planten tijdig aankomen en hebben ieder vrij hoekje benut om in te zaaien. Of dit de kwaliteit van de planten ten goe de zal komen is de vraag. Om goed uitgangsmateriaal te krijgen is het noodzakelijk om niet te dik te zaai en. Vooral in een droge periode, zo heeft de praktijk geleerd, gaan forse knollen beter aan de gang en deze geven ook veel minder uitval. Enkele traditionele telers van knolselderij zien de bui aankomen en gaan hun areaal inkrimpen. Een handelaar in knolselderij liet we ten dat het geen moeite kost om het nodige kwantum bij elkaar te krij gen. 'Toen de kontraktprijs op 19 cent lag moest ik nog weieens een paar maal de boer op. Nu de prijs weer een paar cent lager is bellen ze mij zelf op. Achter mijn bureau kan ik zo een keuze maken'. Regen, wind, hagel en natte sneeuw. Typisch weer voor de maand maart. Maar na regen komt toch altijd weer de zon en daar wachten we dan maar op. In de BA RONIE is er al veel uitgeplant in de vollegrond. Het mooie weer in de Carnavalsweek kwam goed uit. Koolsoorten, sla, venkel, etc. zijn al veel geplant, en natuurlijk afgedekt met folie of agryldoek. Als het weer beter wordt is er de komende weken nog veel plant- werk. Het uitplanten van bijvoor beeld ijsbergsla moet nog beginnen en ook de zomerprei komt eraan. Dit jaar wordt er al veel zomerprei op perspotjes uitgeplant. De 'oude' spi nazie is al bijna oogstbaar. Oude spinazie, dat wil zeggen: spinazie gezaaid in de herfst van 1991, één keer gemaaid en door de winter la ten staan. Deze spinazie komt juist voor de nieuw gezaaide. Vaak is de prijs van deze oude spinazie best goed. Met zulk weer als in de afge lopen winterperiode blijft de spina zie redelijk goed. Van 6 tot 8 maart was er in de Baro nie de eerste IVAK-beurs in de RBT- veiling. Er was veel te zien op deze beurs, zowel voor vollegronds- als voor glastelers. Vooral aardbeien kregen veel aandacht. En terecht, in dit gebied. Veel telers uit België en Nederland hebben de beurs be zocht. Op vrijdag en zaterdag waren er relatief weinig bezoekers, maar op zondag kwamen ze toch mas saal. De beurs kan een succes wor den genoemd. Heel veel spectaculair nieuws was er niet. Wel veel aandacht voor recirculatie en milieu-investeringen. Ook enkele oogstwagens en -banden voor de vollegrond waren opgesteld. Voor bedekking van gewassen in de vollegrond was er ook een nieuwtje: Agrocover. Dit is grof geweven doek. Zeer sterk, dus duurzaam. De vervroeging is iets minder dan bij voorbeeld bij folie. Door de grove structuur is het doek niet gevoelig voor klapperen. Dit is een voordeel, vooral bij de weersomstandigheden van nu. Want door het klapperen van de folie, slaan de jonge plantjes soms stuk. De prijs van dit doek is aanzienlijk hoger dan van folie of agryldoek. Het zal aan de teler zijn om te beoordelen of de meerprijs van dit produkt het interessant maakt om het in de toekomst te gaan gebruiken. Het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen in de glastuinbouw kan nog aanzienlijk worden terugge drongen. Dat blijkt onder meer uit de grote verschillen in verbruik: op de bedrijven met het grootste ver bruik wordt per meter drie tot zes keer de hoeveelheid middelen toe gepast die op de bedrijven met het kleinste gebruik worden toegepast. Ook de hoeveelheid meststoffen kan worden teruggebracht. Op be drijven met substraatteelt is een vermindering van het verbruik tot rond de helft van het huidige niveau bereikbaar, wanneer die bedrijven erin slagen om al het drainwater op nieuw te gebruiken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw- Ekonomisch Instituut. Het onderzoek werd uitgevoerd op ruim 80 glastuinbouwbedrijven, gespecialiseerd in de teelt van to maten, komkommers, paprika, chry sant en gerbera. Op ruim zestig van die bedrijven is tegelijk het verbruik van gewasbeschermingsmiddelen geregistreerd. Beide deelonderzoe ken horen bij een groter projekt waarin LEI-DLO en het Proefstation voor de Tuinbouw onder Glas sa menwerken. Biologische bestrijding In sommige teelten, zoals die van tomaat, komkommer en paprika, wordt biologische bestrijding al op grote schaal toegepast. Bij andere gewassen, zoals chrysant en gerbe ra, moet de teler het nog vrijwel uit sluitend van chemische bestrijding hebben. Opvallend waren ook de verschillen in het verbruik van chemische mid delen, waarbij de grootste verbrui kers drie tot zes keer boven het niveau van de kleinste verbruikers zaten. De verbruikte hoeveelheden bleken daarnaast vaak flink af te wijken van schattingen die tot nu toe worden gehanteerd, onder meer in het Meerjarenplan Gewasbe scherming. Zo bleek het verbruik bij komkommer, dat liep van ruim 30 tot bijna 100 kilo, aanzienlijk hoger uit te vallen, mede in verband met de overschakeling op veel bedrijven naar drie teelten per jaar met even- zovele teeltwisselingen. Bij chrysant werd daarentegen een veel lager verbruik gemeten dan tot nu toe werd aangenomen: dit varieerde van 35 tot 90 kilogram. Juist uit de verschillen binnen de gewassen konkluderen de onderzoekers dat er nog veel ruimte moet zijn om het verbruik verder terug te dringen. Recirculatie In het onderzoek zijn ook de resulta ten betrokken van de teelt van to maat, komkommer en paprika op substraat waarbij het drainwater wordt hergebruikt. Op bedrijven waar deze z.g. recirculatie niet wordt toegepast wordt ongeveer 30% van de watergift in de vorm van drainwater geloosd, met daarin de helft van de oorspronkelijk toege diende meststoffen. Bij recirculatie komen deze hoeveelheden niet in het milieu terecht. Als nadelen van recirculatie worden gezien: de grotere kans op besmet ting van het hele bedrijf door ziekte en de ophoping van stoffen die door de planten slecht worden opgeno men. Het gevaar van besmetting kan in principe worden tegengegaan door ontsmetting van het water, maar in de praktijk bleken de meeste telers dit niet nodig te vin den. Ophoping van zouten in het water bleek voornamelijk plaats te vinden wanneer door gebrek aan re genwater gebruik moest worden ge maakt van water van slechtere kwaliteit. Kleine lozingen, om van de opgehoopte stoffen af te komen, bleken dan nodig maar dat bleef op de recirculerende bedrijven beperkt tot 10 15% van w«t bij de lozende bedrijven gebruikelijk was. Verder onderzoek nodig Bij de recirculerende telers bleek de algemene indruk te bestaan dat de fysieke opbrengsten niet lager hoe ven te zijn dan die op de lozende be drijven. Toch haalden de recirculerende paprikabedrijven die aan het onderzoek deelnamen ge middeld lagere geldopbrengsten dan de lozende bedrijven. Volgens de onderzoekers mag dat niet zonder meer worden toegeschreven aan de toepassing van recirculatie. Veel tuinders die het systeem toepassen staan aan het begin van een leerpro ces. Ook de toepassing van bestrij dingsmiddelen moet op grotere schaal en over meer jaren aan on derzoek worden onderworpen, al dus LEI-DLO. De maartse buien met flink wat storm teisterden de uitgestrekte plastic velden met vroege aard appelen op THOLEN. Meestal is het verbazend hoe het veelal blijft liggen wanneer het op de juiste manier is vastgelegd. Toch is op verschillende plaatsen vooral het machinaal ge legde nogal losgewaaid en dan is het een heel karwei en soms zelfs ondoenlijk om dit te herstellen. Wanneer men zo leest over andere teeltgebieden dan is de uitbreiding van de plasticafdekking niet alleen hier vrij groot. Hoe het een en ander invloed zal hebben op de prijs is echter moeilijk in te schatten. Er kan nog veel gebeuren met de weers gesteldheid tijdens het groeiproces, zoals vorst, regen of droogte, wat dikwijls een nog veel grotere invloed heeft op deze primeurteelt dan de areaalsgrootte. Voorlopig zal het naar het zich aan laat zien weer wel even duren voor we weer vast weer krijgen. De hoeveelheid neerslag is hier in het zuidwesten tot nog toe echter gelukkig beperkt gebleven, zodat de structuur van de grond nog niets te lijden gehad heeft. De radijsoogst onder glas is hier in volle gang. In het voorjaar komt het merendeel van de radijs van Thoolse bodem op veiling CHZ. De prijzen waren in het begin weer teleurstel lend, de vroegste zaaisels in ons ge bied van net voor de kerst brengen doorgaans het minste op. Vorig jaar ging dit overigens goed maar het is al jaren bekend dat de radijsmarkt in het voorjaar meestal tijd nodig heeft om op gang te komen. Er wordt wel jaarrond radijs aangevoerd, maar de hoofdmoot van consumptie en pro- duktie ligt toch in het voorjaar. Doordat er na de sla hier al vrij vlug in etappes radijs gezaaid wordt, moeten de eerste zaaisels nog door de donkere winterperiode heen. Dit kan radijs maar moeilijk verdragen zodat de kwaliteitsproblemen in het begin het grootst zijn. leder ras laat dan dikwijls zijn slechtste eigen schappen zien, zoals ongelijkheid, voosheid en bij het nieuwe ras Tar- zan het veel besproken lang loof, gepaard gaande met gele lobblaad jes. Bij wie het blad bij dit ras echter kort bleef waren ook goede kassen met kwaliteitsradijs te zien. Voor vrouwen wordt het da laatste jaren met allerlei sociale rompslomp en belastingmaatregelen steeds minder aantrekkelijk om wat bij te verdienen in de tuinbouw. Dit jaar wordt er dan ook veel gebruik ge maakt van Turkse aanneemploegen die in zeer korte tijd grote opper vlakten sla of radijs, soms 's nachts, weg oogsten. Er worden ook veel grotere oppervlakten tegelijk inge zaaid dan voorheen, wat een snelle teeltwisseling mogelijk maakt, zo dat er eventueel een teelt meer ge daan kan worden. In het kader van het uitwisse lingsprogramma tussen de ZLM en een Poolse unie van coöperaties waren de afgelopen twee weken zes Polen in Zeeland te gast. Zij heb ben zich georiënteerd op de fruit teelt en waren om die reden bij fruitteeltbedrijven ondergebracht, waar ze graag de helpende hand De zorg voor het milieu gaat ieder een aan. Konsument en overheid willen een "schoon" produkt. Telers staan voor de taak dit produkt te le veren met een minimaal gebruik van chemische bestrijdings- en ont smettingsmiddelen. Ook van de champignonteler wordt verwacht, dat hij op zijn bedrijf zorgvuldig met toestaken. Uiteraard stonden ook enkele excursies op het programma. Zo waren de Poolse gasten dinsdag op het Proefstation voor de Fruit teelt in Wi/helminadorp, waar ze werden rondgeleid door de heer Baarends (zie foto). Woensdag ke ken ze rond op de veiling in Kapelle. (Foto: Anton Dingemanse). het milieu omgaat. Dit blijkt uit de zesde brochuré die het Landbouwschap uitbrengt in de serie Milieu Bedrijf. In deze folder vindt u tal van mogelijkheden om verbeteringen op uw eigen bedrijf aan te brengen, energie te besparen en op een verantwoorde wijze met afval om te gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11