Grond lijkt droog, maar Wie een boom plant, houdt de dokter en de schijn kan bedriegen dakpanfabrikant uit het land NOTEBOMEN VOOR POPULIEREN? Voorjaarswerkzaamheden vlot uit startblokken Meer kennis en begrip bij overheid gewenst Er is tot in ons gebied nog maar weinig neerslag gevallen. Hogedruk- gebieden overheersen waardoor we in WALCHEREN tot begin deze week met rustig, droog en dus aan genaam weer te maken hebben. Bo vendien ligt de temperatuur boven het gemiddelde. Dit alles geeft een 'voorjaarsgevoel' waardoor het aan lokkelijk is om buiten te werken. Wat de kou betreft zijn we goed de winter doorgekomen, maar tot de langste dag kan de temperatuur soms erg teleurstellen. De laatste weken is er veel kunst mest gestrooid op graszaad, wei land en wintertarwe. Het was ook goed weer om drijfmest op weiland uit te rijden. Jammer dat sommige collega's hierbij nog te weinig reke ning houden met hun omgeving en dit zonodig tegen of tijdens het weekend moesten doen. Het bouwland ziet er met dit weer vlug grijs uit en lijkt daardoor droog genoeg om te bewerken. Voor de meeste grond in ons gebied geldt dat de schijn hier bedriegt. De struk- tuur is buitengewoon goed. De grond lijkt net een spons. Bij te vroeg beginnen is de kans op struk- tuurbederf des te groter. Echt schraal drogend weer hebben we nog niet gehad. Bij deze hoge tem peraturen geeft de grond eerder op dan dat ze droogt. Er zijn enkele per celen gerst gezaaid en wat erwten en plantuien. Voor bieten is het eigenlijk nog te vroeg. Hoewel de verleiding met de dag groter wordt mocht het droog weer blijven! In- ons gebied opereert sinds enige tijd een adviesbureau voor mineralen- onderzoek waar men zijn grond kan laten onderzoeken op de bo- demvoorraad N, P en K. Door zelf de grondmonsters te steken en weg te brengen kan men voor redelijke kosten en binnen korte tijd bepalen hoe hoog de optimale kunstmestgift dient te zijn. Er vanuit gaande dat dit onderzoek op zich betrouwbaar is lijkt het voor de praktijk een goed bruikbare en aantrekkelijke metho de. Er is dit voorjaar dan ook veel gebruik van gemaakt. Boeren wor den steeds meer milieu- en kosten bewust. Nog enkele weken en het superhef fingsjaar 1991/92 is voorbij. De in druk bestaat dat er weinig melkveehouders zijn die hun quo tum niet vol zullen melken. Het te genovergestelde is meer het geval. Het spelen op zeker, de stijgende gehaltes en het kwalitatief goede ruwvoer zullen er voor zorgen dat er landelijk weer heel wat superheffing zal moeten worden betaald. Onlangs hebben we als hef- Doordat de populieren die na 1953 geplant zijn op de meeste bedrijven versleten zijn, is dit toch wel een ac tueel onderwerp. Er werd geconsta teerd dat er na de ramp veel verkeerd is aangeplant. Destijds werd echter wel gesuggereerd dat het hout van populieren net zo veel als bieten op zou brengen. Het te gendeel is echter waar, na dertig jaar kan men ze nog niet voor niets weggeven. Ondanks dat zal er toch wat anders geplant moeten worden. De uitgenodigde tuinarchitect zei veel te zien in de aanplant van nut- bomen zoals noot, kers, pruimen, appel, peer, enz. Omdat deze bo men nog wat op leveren ook heb ben ze een tweeledige functie (vruchtboom en windscherm), en tevens voorzien ze het platteland van groen. Al met al een geslaagde avond met een goede opkomst, die voor herhaling vatbaar is. De GATT-onderhandelingen verlo pen niet voorspoedig, maar: wel of geen GATT-akkoord, de prijzen van de meeste produkten zullen nog eens zo'n 30 a 40% omlaag moe ten. De landschapverzorgers en aardkorst graveurs (bewerkers) van het moment, en diegenen die in opleiding zijn (bedrijfsopvolgers) kunnen op zo'n voortgang hun bul len wel pakken, want er is geen droog brood meer in de landbouw te verdienen. Zeker als men zaken als milieu ook in ogenschouw neemt. Na 25 jaar EG-beleid kan men de balans opmaken. Men heeft enkel een consumentenbeleid ge voerd over de ruggen heen van de landbouwers. Door de landbouw vol te stoppen met subsidies heeft men de produktie zo opgevoerd dat de landbouw zichzelf Uit de markt heeft geprijsd. En de heren politici geven zich gewillig over aan de gril len van de wereldmarkt. Een markt die in feite niet bestaat. En tevens is men nog steeds maar bezig de pro duktie op te voeren. Landen als Spanje, Portugal, Griekenland, enzo voorts worden vol met subsidie gestopt om de produktie nog maar te vergroten. Eén ding is duidelijk, wanneer de produktie niet beperkt wordt zal de komende generatie nooit een reëel inkomen meer kunnen behalen. En tevens wordt het verdrag van Rome met voeten getreden. Artikel 39b. Het gemeenschappelijk landbouw beleid in de EG verzekert boeren in de EG van een redelijke levensstan daard vergelijkbaar met andere be volkingsgroepen (wat daar niet bij staat is dat men dan wel met 3 per sonen voor één inkomen moet werken). fingsplichtigen onze (verhoogde) Landbouwschapsheffing weer moe ten betalen. Met name vanuit de grondgebonden sectoren akker bouw en melkveehouderij komt steeds meer kritiek op de manier van belangenbehartiging van dit pu bliekrechtelijk bedrijfsorgaan. Het valt ook niet mee om als belangen- behartigend overlegorgaan waarin zoveel verschillende sectoren met soms tegengestelde belangen zijn vertegenwoordigd een eensluidend standpunt te formuleren. Vanuit ak kerbouw en melkveehouderij is het echter onbegrijpelijk dat het Land bouwschap, zij het onder voorwaar den, akkoord is gegaan met een mogelijke GATT-overeenkomst. Het is een teken aan de wand dat secto ren als tuinbouw en intensieve vee houderij waarvan de economische belangrijkheid nationaal steeds groeit en welke opereren in een vrije markt, ook bij de belangenbeharti ging steeds meer aan invloed winnen. Na een week met mooi voorjaars weer zijn we ook op SCHOUWEN- DUIVELAND in begin maart terecht gekomen. Er is vorige week veel kunstmest gestrooid. Velen hebben de basisbemesting gestrooid, enke len vinden het nog te vroeg en zijn bang voor uitspoeling en laten dus hun kunstmeststrooier nog even op stal staan. De zomergranen en wat erwten zijn grotendeels gezaaid. Plantuien worden er nog steeds ge poot, hoofdzakelijk doordat de prijs van het plantgoed ver gedaald is. Ik denk dat het verhaal dat er weinig plantuien zullen komen, ook dit jaar niet zal opgaan. Kleine oogsten of tekorten komen niet meer voor, daarbij nog aangetekend als het in Nederland niet is, dat de handel ze wel uit het buitenland haalt. Ook verschillende percelen zaaiuien zit ten reeds in de grond. De prijzen van de aardappels blijven redelijk op peil, de prijs van de uien zit diep in de mineur. Ook de prijzen van de meeste vollegrondsgroenten zijn zeer matig of slecht. De witlof teelt is een drama aan het worden. Veel moderne en efficiënt geleide bedrijven kunnen het hoofd niet meer boven water houden. Met prij zen van f 1,— beneden de kostprijs kan zelfs de beste ondernemer het niet volhouden. Naar mijn mening is dit alles een gevolg van het gevoer de landbouwbeleid, door de slechte financiële situatie in de akkerbouw komt er veel te veel druk op de klei ne gewassen en wordt er veel te veel reclame gemaakt voor de uit breiding van de vollegrondsteelten, waar de markt nu al van overvoerd is. Bedenk niet dat dat enkel in Ne derland gebeurt, ook in de ons om ringende landen wordt de groenteteelt met tientallen procenten uitgebreid. Het eind van het geheel zal zijn: zeer veel werk en totaal geen inkomen. Deze week organiseerden vrouwen van drie afdelingen een gezamenlij ke avond over o.m. de erfbeplanting. Veel van de na de ramp in 1953 op de boerenerven aangeplante populieren zijn nu 'versleten'. Volgens een tuinarchitect, uitgenodigd op een gezamenlijke avond van drie afdelingen van Plattelandsvrouwen op Schouwen-Duiveland, zouden 'nutbomen' zoals noot, pruim, kers, appel en peer goed a/s herinplant kun nen dienen, aldus gesignaleerd door onze praktijkschrijver. Deze bomen hebben immers een tweeledige functie: ze dienen a/s windscherm en ze leveren vruchten. Hier ziet u overigens de toegangsweg tot een boerderij op Noord-Beveland. Vorige week in WEST ZUID- BEVELAND, onder uiterst aangena me weersomstandigheden, goed op gang gekomen. Een beetje zon, goede temperatuur, weinig wind: mijn liefje, wat wil je nog meer? Gezien de tijd van het jaar is er al heel wat werk gebeurd in het veld: snoeien, zaaien, bemesten, enzo voort. De gevolgen van de hoge temperatuur zijn nu ook zichtbaar aan het worden. Het wordt groener, allerlei planten en struiken beginnen te bloeien. Hoewel uw praktijkschrij ver het niet heeft gezien of gehoord ligt het voor de hand dat in de eer ste week van maart ook uien en sui kerbieten gezaaid zullen zijn. In grote tegenstelling tot vorig jaar staat de prijs van het pootgoed (Bintje). Toch zal het optelsommetje prijs 1991 en 1992 op 1 maart niet beter uitkomen dan de prijs die be taald wordt door hen die ruim van te voren aankopen. Gelukkig zijn deze zaken nog niet door de overheid ge regeld, zodat een ieder kan doen wat hem of haar het beste lijkt. Over regelingen gesproken: een col lega werd begin dit jaar door de poli tie gesommeerd een hoopje mest onmiddellijk uit te rijden en onder te werken. De heren zagen bruin vocht bij de mesthoop en hadden een klokje horen luiden, maar wisten niet waar de klepel hing. Het hoopje mest ligt er trouwens nog Om nog even terug te komen op wat ons liefje nog meer wil: wat meer kennis en begrip bij over heidsdienaren). Over het algemeen kunnen we toch vaststellen dat ve len in de groene beroepen milieube wust handelen en proberen ondanks de vele ge- en verboden de consument in ruime mate te voor zien van een goed en gezond pro- dukt. Keulen en Aken zijn ook niet in één dag gebouwd en de overheid moet beseffen dat op zich goede plannen, weieens iets later gereali seerd worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Een bijstelling voor uit, zoals de betaling van de DLV, is het tegenovergestelde van hetgeen ons liefje wil. Dankzij uitzonderlijk mooi weer zijn er de laatste twee weken reeds heel veel werkzaamheden op de akkers rond THOLEN en ST. PHILIPSLAND uitgevoerd. Wij zijn van mening dat het wellicht nog nimmer is voorge komen dat er op zo'n vroeg tijdstip van het jaar al zo veel werk was ge beurd. Als we een rondritje door Tholen maken dan zien we overal landbouwfolie liggen, meestal over de vroege gepote Doré's en andere vroege aardappelrassen, meer dan in andere jaren. Dit zal wel te maken hebben met het feit dat de grond zich erg goed laat bewerken, wellicht mede een gevolg van het feit dat de grondwa terstand heel erg laag is. De grond is dus prima uitgezakt en daarom zijn zelfs gronden die reeds in het najaar zijn geploegd goed bewerkbaar. Meestal overigens plant men deze vroege aardappels op gronden die nog maar kortgeleden zijn geploegd. Wij zien daarbij op sommige bedrij ven een toename van het injecteren van drijfmest voor het ploegen. Ook dat gaat dit jaar uitstekend en ons inziens is een toename van deze mestverstrekking zeker op zijn plaats, want het aanwenden van drijfmest is toch een goedkope me thode om de akkers in een goede conditie te houden. Zeker de gron den die geschikt zijn voor de teelt van vroege gewassen lenen zich uit stekend voor deze vorm van mestaanwending, mits men het in jecteert. Alleen op deze wijze is men verzekerd van een goede verdeling van de mest en dat is toch belang rijk voor het gewas dat op deze per celen moet groeien. De akkerbouw heeft het bepaald niet gemakkelijk, wij zullen in de toekomst steeds meer op het kostenplaatje moeten letten. Daar kunnen we nog wat aan doen, aan de afzetkant hebben we alleen in vloed op de opbrengst van onze ge wassen, maar nauwelijks meer op de prijszetting. Dus proberen met zo weinig mogelijk lasten zoveel moge lijk resultaat te boeken. Of dat we daarbij in zullen moeten spelen op het aanbod van de DLV die een be- drijfsbegeleidingspakket aanbieding a raison van f 650,— zal een ieder voor zichzelf in moeten schatten, afhankelijk van de eigen capaci teiten. Wij zijn van mening dat de boeren van dit ogenblik over een goede ba siskennis en een voldoende bedrijfs- inzicht beschikken dat de kost hier niet voor de baat hoeft uit te gaan. Wij hopen dat u uit deze gedachte niet de conclusie trekt dat wij geen waardering en geen vertrouwen zouden hebben in onze Thoolse en Philipslandse voorlichter, de heer Bax. Integendeel zelfs, zijn adviezen en kennis schatten wij hoog in. Terug naar de akkers waar naast vroege aardappelen een aantal per celen pootuien zijn geplant, waar zomertarwe en gerst zijn gezaaid. Vermoedelijk zijn er ook wel erwten gezaaid, alhoewel de belangstelling daarvoor zeker niet groot zal zijn, vooral ook niet omdat de conser- venpeulvruchtengroep geen con tract heeft kunnen afsluiten. Voorts zijn de eerste percelen bieten en ui en gezaaid. De belangstelling voor het nieuwe rhizomanie-tolerante ras Stratos neemt toe, hoorden wij van de buitendienstmedewerkers van de suikerindustrie. Wij wensen u allen verder nog een goede zaai- en poot- periode toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8