Aanpassing en omschakeling staat centraal in Zeeuwse landbouwnota Stimulering projekten in Zeeuwse landbouw succesvol Van der Maas eens met rode draad Projectcoördinator akker- en tuinbouw in West-Brabant Provincie tevreden over resultaten 'Ik ben het volledig eens met de ro de draad van deze nota, namelijk aanpassing en omschakeling naar een meer consumentgerichte pro- duktie'. Dit zei de heer H.C. van der Maas tijdens de presentatie van de Zeeuwse landbouwontwikkelings nota vorige week woensdag in Goes. Van der Maas kreeg de nota aangeboden als voorzitter van de Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling. Ook de Zeeuwse landbouwgedeputeerde D.J.P. Bruin- ooge zei zich goed te kunnen vin den in de nota. De r.ota heeft als titel 'Landbouw in de branding' meegekregen. Hef is een Zeeuwse uitwerking van de lan delijke Structuurnota Landbouw, waarin als centrale doelstelling is omschreven: een duurzame, veilige en concurrerende landbouw. Van der Maas greep de titel van de nota aan om 'in de kantlijn' toch een enkel kritisch woord te laten horen. 'De branding kan zo onstuimig zijn dat de verdrinkingsdood dreigt. He laas moet ik zeggen dat het Haagse beleid ten opzichte van land- en tuinbouw dit gevaar reëel maakt. Ik doe daarom een dringend beroep op de direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie en op het Con sulentschap voor de Landbouw in deze provincie om achter het be drijfsleven te gaan staan en samen met ons op te trekken. Weest u niet alleen dienaar en uitvoerder van Den Haag, maar laat ook eens door klinken dat alles wat men daar be kokstooft in de praktijk wel uitvoerbaar moet zijn'. Direkteur LNO Zeeland, ir. A.W.H. van Weelde ren, pakte de handschoen meteen op. 'Wij leggen ons oor wel degelijk te luister in de praktijk. Maar een maal genomen beslissingen voeren wij loyaal uit. Laat daar geen mis verstand over bestaan'. Gedeputeerde Bruinooge verklaarde dat de aanbevelingen van de provin ciale landbouwontwikkelingsnota goed aansluiten op het provinciaal beleid. Hij voelde zich met name aangesproken door de ruime aan dacht voor het milieu. 'In Zeeland is gelukkig de milieubelasting door de landbouw relatief gering. Dat moet tenminste zo blijven'. Dalend aantal bedrijven Voorafgaand lichtte de Consulent Landbouw in Zeeland, ir. A. van der Linden, de nota toe. Uit het rapport blijkt onder andere dat het aantal bedrijven in de land- en tuinbouw in Zeeland de laatste tien jaar met 16% is afgenomen. De hierdoor vrij gekomen grond heeft geleid tot ge middeld grotere bedrijven, maar in het algemeen is de landbouw in Zeeland nog kleinschalig. Verder wordt geconstateerd dat 20% van de bedrijven door middel van een nevenfunctie wordt uitgeoefend en dat de opvolgingsdruk in Zeeland laag is. Ook de rentabiliteit laat te wensen over, aldus Van der Linden. Voor elke sector wordt in de nota de huidige situatie geanalyseerd aan de hand van vier hoofdonderwerpen: markt en kwaliteit (vooral afzetmo gelijkheden), duurzame bedrijfs systemen (gewasbescherming, bemesting, uitstoot van ammoniak, rest- en afvalstoffen), structuur (land inrichting, zoet water, natuurbeleid enz.) management en informatise ring (arbeidsvoorziening, onderne merschap, enz.). Zo wordt onder andere gesteld dat de bemesting in evenwicht moet zijn met de onttrek king van voedingsstoffen door de gewassen. Ook wordt geconsta teerd dat er nog diverse gebieden zijn waar de verkaveling niet aan de eisen voldoet en waar de ontwate ring niet optimaal is. Ir. A. van der Linden In de oplossingsrichtingen geeft de nota voor elke sector een groot aan tal aanbevelingen. De aanbevelin gen zijn op zichzelf niet nieuw. Ze sluiten voor het grootste deel aan op wat reeds in andere beleidsvisies - onder andere van de ZLM - is vast gelegd. Bij akkerbouw stelt de nota onder andere dat het noodzakelijk is in de uienteelt de verloren gegane mark ten terug te winnen. Dat is mogelijk door binnen de totale bedrijfskolom meer aandacht te besteden aan kwaliteit. De binnendijkse teelt van mariene cultures is een goed voor beeld van hoe de specifieke Zeeuw se omstandigheden kunnen worden benut. Agrificatie biedt op de lange termijn perspectief, aldus de nota. Herstructurering Wat betreft de herstructurering sluit de nota naadloos aan op het her structureringsrapport voor de akker bouw in Zuidwest-Nederland. Van de akkerbouwbedrijven in Zeeland behoort 10% tot de grote bedrijven (meer dan 60 ha). Deze bedrijven moeten het zoeken in oppervlakte vergroting en kunnen dan de huidi ge hoofdgewassen blijven telen. Tijdens een bijeenkomst in West- Brabant waarbij vertegenwoordigers van de landbouworganisaties aan wezig waren hebben vertegenwoor digers van het ministerie van Landbouw, de provincie Noord- Brabant en het Landbouwschap de eind-reactie op het rapport 'Nu zaai en, straks oogsten' toegelicht. 'Nu zaaien, straks oogsten' is een ontwikkelingsvisie op de akker bouw en vollegrondstuinbouw in West-Brabant. In de studie (1991) staan aanbevelingen voor projecten waarover de verschillende partijen standpunten hebben ingenomen. Het gaat hier om een sectorvisie waarbij afweging ten opzichte van de overige beleidsterreinen nog moet plaatsvinden. Om de projectvoorstellen uit 'Nu zaaien, straks oogsten' te begelei den en de kringvoorzitters van de landbouworganisaties te ondersteu nen is voor twee jaar ir. G. Wilms als projectcoördinator part-time aan gesteld. De heer Wilms is tevens coördinator van het Platform Agrari sche Markt- en product Innovatie (PAMI). De heer Wilms is gehuisvest in het kantoor van het Landbouwschap, Spoorlaan 350, Tilburg, 013-426429. Ongeveer een derde deel van de Zeeuwse akkerbouwbedrijven be hoort tot de middelgrote bedrijven (30 tot 60 ha). Deze hebben moge lijkheden in de intensieve teelten, zoals vollegrondsgroenten, pootaar- dappelen, bloembollen, zomer- en droogbloemen, houtig kleinfruit, enz. Daarnaast kunnen ze traditio nele gewassen blijven telen. Het grootste deel van de bedrijven heeft minder dan 30 ha grond. De helft daarvan heeft een bedrijfs- hoofd van 50 jaar of ouder en (nog) geen opvolger. Omschakeling naar intensieve teelten zit er voor deze bedrijven niet. In veel gevallen is vroegtijdige beëindiging de oplos sing. Is het bedrijfshoofd jonger en is er een opvolger, dan kan worden gedacht aan omschakeling naar in tensieve teelten, of zelfs aan fruit teelt en glastuinbouw, aldus de nota, die ook voor de vollegronds- groenteteelt, tuinbouwzaadteelt, glastuinbouw, rundveehouderij, var kenshouderij, pluimveehouderij en schapenhouderij een reeks aanbe velingen geeft. De visserij is in een aparte bijlage beschreven. 'Wij leggen geen diktaat op, maar wijzen slechts de richting aan, die de ondernemers in de land- en tuin bouw kunnen volgen', aldus consu lent Van der Linden. 'De eerste verantwoordelijkheid voor de uit voering van onze aanbevelingen ligt bij het bedrijfsleven. Wij van het Ir. A.W.H. van Weelderen consulentschap rekenen het echter tot onze taak om initiatieven te ne men en te stimuleren. Voor de ver schillende doelgroepen willen we in gezamenlijk overleg een plan van aanpak opstellen. Want we geloven dat de land- en tuinbouw in Zeeland nog volop kansen heeft'. tarwe voor Zeeuws boerenbrood, borage, buitenbloemen, volle grondsgroenten, tulpenbroei, klein fruit en biologische land- en tuin bouw. Op lange termijn bieden wel licht ook olievlas, korrelmais, glastuinbouw, olifantsgras en olie houdende zaadgewassen moge lijkheden. Zeeaster en suikermais Ook het voorbereidend onderzoek naar de teelt van zeeaster is volgens de provincie een succes geworden. De provinciale bijdrage van f 50.000,— is aan dit projekt goed besteed. Hetzelfde geldt voor de steun aan het suikermaisprojekt van Jos de Regt in Kapelle. Nu de twee de oogst achter de rug is, heeft men vertrouwen in het projekt. De afzet is nu al verdubbeld en de prijs is ge lijk of zelfs hoger geworden. Een knelpunt is nog het ontbreken van voldoende vriesbedrijven in Zeeland. Grobeka ontwikkelt zich volgens de provincie volgens de verwachtin gen. De provincie stelt voor dit pro jekt f 100.000,— beschikbaar. Het zoetwaterprojekt op Zuid- Beveland is met steun van de pro vincie f 1 miljoen) in aanleg. Voor de zoetwateraanvoer in de Reiger- bergsche Polder houdt de provincie de hand nog even op de knip. Rijks waterstaat kan nog geen garanties geven voor de kwaliteit van het wa ter. De provincie heeft f 300.000,— over voor dit projekt. Borage De teelt en verwerking van borage blijkt in Zeeland goed mogelijk, maar de oogstmethode levert nog de nodige problemen op. Borage wordt gebruikt in de pharmaceuti- sche industrie. Bij de oogst van het zaad treden aanzienlijke verliezen op. De totale opbrengst bedroeg ge middeld 500 kg per ha, terwijl het gewas gemiddeld 1200 kg per ha bevat. De provincie steunt dit pro jekt met f 54.200,—. Tenslotte noemt de provincie Zee land nog de steun aan het haalbaar heidsonderzoek naar glastuinbouw in het Sloegebied en de provinciale bemoeienis met de uitbreiding van het laboratorium van VanderHave in Rilland-Bath, alsmede enkele inci dentele aktiviteften. "Onze eindkon- klusie is dat in grote lijnen de stimulering vanwege de provincie succesvol is geweest, mede in ogenschouw nemend dat sprake is van innovaties, die per definitie risi- kovol zijn", aldus gedeputeerde staten. De provincie Zeeland is tevreden over de landbouwprojekten, die in de afgelopen jaren met stimule- ringssteun van de provincie van de grond zijn gekomen. Het wordt ver heugend genoemd, dat geen van deze projekten is mislukt. Wel zijn nog niet in alle gevallen de effekten precies meetbaar. De provincie heeft tot nu toe aan 12 projekten in de landbouw financiële ondersteuning verleend. De STAP (Stichting Agrarische Projekten) kreeg ruim f 173.000,— om combi- banen te kreëren voor agrarische werknemers. Tot nu toe Zijn hiermee 150 personen geholpen, waarbij de provincie per werknemer een be drag van bijna f 3.000,— op tafel legde. Het Informatiecentrum Schoondijke heeft in eerste instantie van de pro vincie f 100.000,— ontvangen. Voor de periode 1992-1993 is nog eens ruim een ton toegezegd. Re cent onderzoek heeft aangetoond dat het Infocentrum een goede bij drage levert aan toepassing van in formatica op het boerenbedrijf. Wel zal meer aan werving moeten wor den gedaan. De hazelnotenteelt is door de pro vincie gesteund met f 50.000,—. Inmiddels is 22,9 ha ingeplant. Daar komt binnenkort 12,5 ha bij. Omdat het om een meerjarige teelt gaat, is over de afzet nog weinig bekend. De Stichting Stimulering Plantaardi ge Produktie krijgt van de provincie f 50.000,— per jaar. De Stichting bevordert de introduktie van nieuwe teelten, zoals pootaardappelen, bak- Aanleg van de zoetwaterpijp op Zuid-Beveland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7