Wanneer beginnen met 4J ZLM Betalen is voor de dom men Sociaal onomisc Voorlichting Schenken? verzilvering vakantiebonnen van 6 t/m 10 april 1992 Beleggen in biologische landbouw neemt toe Aankoop percelen in relatienotagebieden Samenwerking Mestac Jaren 0 1 5 10 15 17 Schenkingen per kind 0 34.996 6.999 6.999 6.999 6.999 Schenking Totaal f 0 f 34.996 f 69.991 f 104.986 139.981 f 153.979 Uit de titel van dit artikel zou kun nen worden afgeleid dat schenkin gen, aan kinderen met name, geen vraag meer zijn. Uiteraard is dit ech ter niet het geval. Het is de vrijheid van iedereen afzonderlijk om te be palen of hij of zij een gedeelte van het vermogen wil weg schenken. Tijdens de bedrijfsbezoeken en in de gesprekken met de leden komen we echter vaak een "tegengesteld ge voel" tegen. Enerzijds is er bij de ouders vaak de behoefte om het vermogen aan de kinderen over te doen op een ma nier waarop er zo weinig mogelijk belasting moet worden betaald. An derzijds is er behoefte om het geld zolang mogelijk zelf te blijven beheren. Bij een eventuele keuze om te schenken speelt een groot aantal faktoren een rol. Enkele hiervan met betrekking tot de schenker zijn: wat is de leeftijd, wat is het inkomen, hoe groot is het vermogen, hoe is de gezondheid, en hoeveel kinderen zijn er. Daarnaast zijn de diverse mogelijke vormen van schenken van belang. Hierop wordt in het kader van dit artikel niet verder ingegaan. In het vervolg van dit artikel wordt verder alleen ingegaan op schen king door ouders aan hun kinderen. Enkele cijfers De tarieven voor het schenkings recht en de successie zijn gelijk. Hierbij wordt nog uitgegaan van verschillende tariefgroepen. In ta riefgroep I vallen o.a. echtgenoot en kinderen. Voor tariefgroep I gelden de percentages en bedragen in 1992 volgens onderstaande tabel. Bedragen en percentages voor ta rief groep I Gedeelte van de Percentage bij belastbare verkrijging geërfd of ver kregen f 0 - f 35.001 5 f 35.001 - f 69.997 8 f 69.997 - f 139.988 12 f 139.988 - f 279.971 15 f 279.971 - f 559.935 19 f 559.935 - f 1.399.828 23 boven f 1.399.828 27 Naast deze tarieven zijn er per jaar nog vrijstellingen. Voor het schen kingsrecht gelden de volgende be dragen in 1992. Verkrijgingen door kinderen van ouders f 6.999. voor kinderen van 18 tot 35 jaar eenmalig f 34.996. Voor de successie geldt voor kinde ren ouder dan 23 jaar een vrijstelling van f 13.998. Voor jongere kinde ren gelden, onafhankelijk van de leeftijd, andere bedragen. Voorbeeld Stel, ouders beschikken over een vermogen van f 500.000. Dit kan ook belegd zijn in bijv. grond of een woning. Er zijn drie kinderen met een leeftijd tussen de 18 en 35 jaar. De ouders hebben de behoefte om zoveel mogelijk vermogen over te dragen zonder dat er schenkings- en of successierecht betaald dient te worden (door de kinderen). In onderstaande tabel is een over zicht opgenomen van het aantal ja ren voordat het gehele vermogen is overgedragen, gebruikmakend van de maximale vrijstellingen. Daar naast is aangegeven hoeveel suc cessie er nog dient te worden betaald indien de ouders komen te overlijden voordat het gehele ver mogen is weggeschoven. Er is uit gegaan van een vrijstelling voor de successie van f 13.998 per kind. Het weg te schenken bedrag per kind wordt dan f 152.668 (f 500.000 gedeeld door 3 f 166.666, en f 166.666 f 13.998 f 152.668). De aankopen van eieren daalden vorig jaar in Nederland met vier pro cent. Per huishouding daalden de aankopen met vijf procent tot ge middeld 204,4 stuks, zo bleek uit een panelonderzoek. Het laatste jaar is geen maximaal bedrag meer mogelijk. Het duurt dus 18 jaar voordat het gehele ver mogen is overgedragen. Indien niet van de eenmalige vrijstelling gebruik kan worden gemaakt dan duurt het nog 4 jaar langer. Konklusies en aanbevelingen Als ouders het voornemen hebben om te schenken is het moeilijk aan to go won wanneer men dit ken/moet doen. Uit het voorbeeld blijkt wel dat er een groot aantal jaren nodig zijn om een bepaald vermogen be lastingvrij over te dragen. Belangrijk is of het vermogen nog nodig is in verband met het realiseren van het inkomen. Het is dan wel mogelijk via schulderkenning om het vermo gen weg te schenken. Belangrijk is het wel om te trachten om de een malige vrijstellig van f 34.996 te benutten. Daarnaast kan het van belang zijn, indien het om een aan zienlijk vermogen gaat, om bijv. te trachten jaarlijks een bedrag te schenken ter grootte van het tarief. Hiervoor kan er in totaliteit even eens een belastingvoordeel op treden. Van belang is eveneens de wet op de bejaardenoorden. Bij een opna me in een bejaardentehuis is het niet meer mogelijk weg te schen ken. Dit geldt ook voor de twee jaar De Stichting Het Zeeuwse Land schap vraagt voor de aankoop van drie percelen in Zeeland subsidie van de provincie en het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij. Het gaat om percelen in rela tienotagebieden. Twee ervan liggen in Zeeuws-Vlaanderen, het derde in Yerseke Moer. In de inlaag Hoofdplaat (gemeente Oostburg) wil de Stichting een per ceel grasland van ruim 6,5 ha ver werven. De aankoopkosten bedragen ruim f 150.000,—, waar van de helft voor rekening van de provincie komt. Verder wenst het Zeeuwse Landschap een perceel van 1,5 ha in de Baarzandsekreek ten oosten van Groede aan te ko pen. De kosten bedragen ruim f 50.000,—. In de Yerseke Moer tenslotte moet een perceeltje gras land van 0,3 ha nog worden overge dragen aan de Stichting. Met ingang van dit jaar werkt de zuidnederlandse mestcoöperatie Mestac-MCZ samen met Mestdistri- butie Albers bv te Landhorst. Hier door heeft Mestac nu een samenwerkingsverband met 14 dis tributeurs. Door de toetreding van Albers stijgt de omzet van Mestac met 15 procent, en neemt de opslagcapaciteit in het akkerbouw gebied met 12.000 kuub. Nog te betalen successie door kinderen bij overlijden door ouders f 44.547 f 30.810 f 18.213 f 8.291 f 1.903 f 0 voorafgaande van de uitspraak van de indikatiekommissie. Een stan daard advies is niet te geven. Pro beer daarom uw eigen situatie zo goed mogelijk op een rijtje te zetten en maak op basis daarvan een wel overwogen keuze. De SEV kan u ook hierbij behulpzaam zijn. J.A.M. Withagen, Hoofd SEV/ZLM De cijfers van de eerste jaarrekening over de periode mei 1990 tot en met december 1991 geven de direk- tie van Biogrond Beleggingsfonds N.V. reden tot vertrouwen in de toe komst. Het groene fonds belegt in landbouwgronden, waarop uitslui tend biologische landbouw wordt toegestaan. Het goede emissieresultaat (f 6,6 miljoen) werd in de verslagperiode verder uitgebouwd naar een ba lanstotaal van f 10,3 miljoen. Met name in het laatste halfjaar was een forse toename waarneembaar. Het eerste (verlengde) boekjaar 1990/1991 kon worden afgesloten met een netto resultaat van f 484.777,—, hetgeen uitmondt in een winst per aandeel van f 0,54. De intrinsieke waarde per aandeel is gestegen van f 10,— bij de emissie Wanneer een artikel geschreven moet worden voor deze rubriek ter wijl het op vrijdag de 13e zal wor den geplaatst moet door de schrijver enige voorzichtigheid in acht worden genomen. Ik heb geko zen voor de titel van een boekje van Flip de Kam dat meer dan tien jaar geleden is verschenen en waarvan de strekking nog steeds aktueel is. In het boek komen diverse, vaak le gale, voorbeelden aan de orde van belastingontduiking. De maand maart is dan ook bij uit stek de maand om nog eens kort stil te staan bij de belastingaangifte. De belastingtelefoon staat roodgloei end en veel particulieren zitten, al dan niet met behulp van almanak ken en de PC, te zwoegen op de ei gen aangifte, teneinde het onderste uit de kan te halen. Anderen gaan bij de fiscus langs om behulpza me ambtenaren het biljet in te laten vullen. Dat de aangifte eenvoudiger wordt hebben veel Nederlanders nog niet aan den lijve ondervonden. Integendeel, ondanks alle politieke uitspraken wordt het steeds inge wikkelder, de toegenomen hulpmid delen ten spijt. Sommigen hebben nog steeds geen biljet ontvangen en hopen dat de belastinginspekteur hen dit jaar zal vergeten, zodat betaling achterwe ge kan blijven. Ook zij hebben de wettelijke plicht om uiterlijk 14 au gustus 1992 een biljet aan te vra gen wanneer dat niet voor 1 juli 1992 aan hen is toegezonden. Foutjes De fiscus is op dit moment met veel Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden voorjaarsverzilve- ring alle nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen vakantiebonnen van het boekjaar 1991-1992 (ken baar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1992") kunnen wor den ingeleverd in de periode van mbandag 6 april tot en met vrijdag 10 april 1992. De uitbetaling van de voor de ingeleverde bonnen ver schuldigde gelden zal plaatsvinden in de periode van maandag 25 mei tot en met vrijdag 29 mei 1992. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op de nog in bezit zijnde en/of nog te ontvangen chequebon nen, welke zijn uitgegeven door: de Bedrijfsvereniging voor Tabakver werkende en Agrarische Bedrijven thans het Gezamenlijk Uitvoerings orgaan (GUO) aan werknemers, naast uitkering wegens ziekte en/of werkloosheid; de Heidemaatschap pij; de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; de Grontmij; de Champignonkwekerijen; het Bureau voor Tuin- en Landschapsverzor ging; het Vakantiefonds voor de Landbouw aan werknemers, die tot f 10,64 op 31 december 1991. In de verslagperiode werden vier percelen aangekocht; in totaal ruim 78 hectare. Inmiddels staat vast dat een perceel van 80 hectare in Zee land daaraan kan worden toege voegd; een verdubbeling van het areaal. Over een aantal andere per celen worden onderhandelingen gevoerd. Biogrond blijkt een interessante partner te zijn voor de waterleiding bedrijven, omdat de biologische landbouw géén kunstmest of pesti ciden gebruikt. Daarmee voldoet men aan de strikte voorwaarden die gelden in waterwingebieden. De praktische uitwerking van een mo gelijke samenwerking is in studie. Aandelen op naam De direktie verwacht een verdere inspanning en inzet bezig met een enorme verandering in de organisa tie. Veel belastingplichtingen heb ben reeds bemerkt dat deze operatie toch wat 'foutjes' met zich meebrengt, welke meestal op korte termijn worden hersteld doch in de pers breed worden uitgemeten. Het kan ook voorkomen dat u niet tevreden bent over de manier waar op met uw belangen door de dienst wordt omgegaan. Ook de fiscus heeft gelukkig een klachtenregeling. Wanneer u het niet eens bent met het handelen of nalaten van de Be lastingdienst kan een klacht worden ingediend. U dient deze, bijvoorkeur schriftelijk, in bij de eenheid van de Belastingdienst waarover u een klacht heeft. Als uitgangspunt geldt dat uw klacht binnen 4 weken na ontvangst schriftelijk en gemoti veerd wordt afgehandeld. Als deze termijn niet haalbaar is, wordt u daarvan zo spoedig moge lijk en in ieder geval binnen 14 da gen, met opgaaf van redenen in kennis gesteld. Wanneer u niet te vreden bent over de afhandelings- wijze van de fiscus kunt u zich wenden tot de Directeur van de Be- voor herhalingsoefeningen in militai re dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een an der aangeboden, dan zal een mach tiging moeten worden overlegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van de Voedingsbond F.N.V. (Inlichtingen tel.: 030-738333) of Industrie- en Voedingsbond - C.N.V. (Inlichtingen tel.: 03402-44124). De penning meester, bij wie men zijn bonnen c.q. chequebonnen heeft ingeleverd zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbe taling van de verschuldigde gelden. Uitbetaling van deze gelden kan al leen geschieden door overschrijving op bank- of girorekening van be langhebbende. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daar voor bestemde boekjes van het Va kantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspenningmeesters van vorengenoemde bonden. groei van het fonds, mede door het uitgeven van aandelen op naam. Daarmee komt de directie tegemoet aan de wensen van beleggers die met kleinere bedragen willen deel nemen, maar dan met relatief hoge depot- en transactiekosten gecon fronteerd worden. Het verkrijgen van deze aandelen is aan een maxi mum bedrag per maand gebonden, om te voorkomen, dat de beurs op deze wijze zou worden omzeild. De invoering behoeft nog de goedkeu ring van het beursbestuur. De direc tie verwacht naast groei een stabiele koersontwikkeling, aange zien de inkomsten in toenemende mate uit voor een langere periode overeengekomen erfpachtcanons zal bestaan. Op grond daarvan ver wacht men voor de komende perio de een vergelijkbaar resultaat. lastingdienst, Commissie voor de Verzoekschriften van de 1e en 2e Kamer der Staten-Generaal en de Nationale ombudsman. Recht overeind blijft echter staan, ook na behandeling van een klacht, dat u, samen met veel landgenoten, jaarlijks een bedrag aan belasting verschuldigd zult zijn. Voor sommi gen (te) veel, anderen betalen minder. Slimmerikken Uit de kop boven dit artikel zou de conclusie getrokken kunnen worden dat uitsluitend domme mensen be lasting betalen. Er zijn zeker ook be lastingbetalers, die onder de categorie slimmerikken worden ge rangschikt. Wanneer u dus na het zwoegen op uw aangifte tot de con clusie komt dat u nog een forse aanslag mag verwachten moet u niet bij voorbaat concluderen dat u weer dom bezig bent geweest. Om gekeerd betekent een verwachte te ruggaaf niet altijd dat u de fiscus te slim af bent geweest. Ik wens u veel succes J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4