Voor de vrouw Opgeruimd staat netjes Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Producent en konsument samen in platform Vakantiewerkers kunnen tabak plukken in Canada 23 onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge Als het weer mooi is krijgen we on middellijk zin om buiten in de tuin al les op te ruimen wat er aan oude takken en plantenresten ligt. Zo ma ken we dan plaats voor nieuwe of geven we ruimte aan de planten die er reeds staan. Het is mooi om alles te zien uitlopen en verrassend als iets waarvan we dachten dat het geen kans meer had toch weer op nieuw gaat uitlopen. Natuurlijk blijft het niet meteen zo mer al leek het er wel op. We heb ben dan de drang te pakken en kijken ook elders wat er te doen valt. Hoewel we ons niet met een z.g. grote schoonmaak bezig hou den is het opruimen van een kast soms heel boeiend. Je komt dan van alles tegen waarvan je helemaal het bestaan was vergeten. Dat kan wel eens heel inspirerend werken. Bijvoorbeeld, een stukje uit de lap pendoos met fleurige motieven, te klein om iets mee te doen. Als je die motiefjes uitknipt en op een effen lap groepeert kan er iets heel leuks ontstaan. Probeer maar eens en wordt het niks, weggooien kan altijd nog! Boeken en artikelen Het opruimen of afstoffen van een boekenkast is een klein werkje, maar het vergt heel veel tijd. Je ziet jezelf dan zitten op de grond voor de half uitgepakte boekenkast. Een boek pakt jou dan ineens en je bent verloren. Je zit te lezen middenin de serie die rondom je ligt. Boeiend? En hoe! Vergeten de tijd en dat je dit in dat halve uur dacht te kunnen doen. Resultaat? Na een poosje zet je alles maar weer terug in de hoop op be tere tijden en neemt het boek mee. Voor vanavond. Niet noodzakelijk Het boek dat open in handen viel hoeft niet noodzakelijk een roman te zijn. Het kan net zo goed een kook boek zijn, maar ook wel een boek over handwerktechnieken. Een stu dieboek uit een vroegere periode is al heel boeiend. Zijn we 't meeste al vergeten? Of zijn we aan een opfris- sertje toe? Onderwerpen genoeg en terwijl "het boek" wacht tot van avond, filosoferen we over wat ons ineens weer zo pakte en waarover we opnieuw wat willen lezen. Filosofie Dat woord komt uit twee andere, is dus samengesteld. Uit het Grieks: filo beminnen en sofia wijs heid. Daarbij mag best worden ge zegd dat wijsheid vrouwelijk is en tevens dat in de Grieks-Orthodoxe kerk Sofia wijsheid heel erg be langrijk was in de religieuze bespie gelingen. Verder zijn er een groot aantal filo sofen geweest (en die zijn er nog), die diepzinnige uitspraken deden over veel zaken die met ons bestaan samenhangen. De positie van de vrouw ontlokte soms minder vloei ende uitspraken en die werden dan door anderen weer tegengesproken. Zo bleef en blijft het geschrevene boeien en pakken we dat interes sante boek toch mee, voor vanavond. Lapjes We begonnen met het vinden van leuke lapjes die we konden uitknip pen en ergens anders weer opnaai en of plakken, wat maar het beste uitkomt. We kreëren dan iets, het kan een kreatie worden. Kreatie is datgene wat in de mens leeft en aan anderen wordt getoond. In een goe de kreatie toont men zijn/haar ware ZELF, al is dat soms verborgen door wat er omheen is gekreëerd. De kreatieve mens is door zich zo te to nen zeer kwetsbaar geworden en dat weerhoudt ook velen om zich te uiten. De beste kreatie is nog altijd de plaats te kreëren waar ook anderen zich thuis voelen. Waar ze zich om ringd voelen door dat onzichtbare IETS, dat altijd het hoogste zal blijven. In het maandblad van de Plattelands vrouwen in Friesland, "foar de frou" staat een stukje dat we met toestemming mogen overnemen: Als de wereld een dorp was.... Als de wereld een dorp was met 1000 inwonerszouden er 565 Aziaten zijn, 85 Afrikanen, 210 Europeanen, 80 Zuid-Amerikanen, 60 Noord-Amerikanen. Als de wereld een dorp was met 1000 inwonerszouden er 700 niet-blanken wonen en 300 blan ken. Er zouden 300 Christenen zijn, 159 gekleurd en 141 blank en er zouden 700 mensen anders geloven of niet geloven. Als de wereld een dorp was met 1000 inwonerszouden er 700 niet kunnen lezen of schrijven, 500 zouden hongerig of niet voldoende gevoed naar bed gaan. Als de wereld een dorp was met 1000 inwonerszou de helft van al het inkomen worden verdiend Redaktie Henk Tegels "We hebben onze tenen af en toe bij elkaar moeten knijpen tijdens de verhalen van de drie vertegenwoor digers van konsumentenorganisa- ties, maar ik heb er alle vertrouwen in dat het periodiek overleg waartoe vandaag is besloten zinvol en konstruktief kan zijn". Met deze woorden sloot voorzitter Arian Kamp het NAJK-congres van 27 fe bruari in Nijkerk af. Het jaarthema heeft producent en konsument dichter bij elkaar gebracht. De dia loog is begonnen. Een dialoog tussen producent en konsument is voor agrariërs van groot en misschien wel onschatbaar belang. Daar was Arian Kamp tij dens zijn inleiding voor een volle zaal van overtuigd. "Onze relatie als jonge agrariërs met de afnemers van onze produk- ten is de afgelopen tientallen jaren verwaterd en lijkt zelfs meer en meer te vertroebelen. Dit proces gaan we vanaf nu keren. De tijden zijn immers veranderd. De konsu ment stelt hoge eisen aan kwaliteit en diversiteit van produkten. Dier vriendelijk, passend in natuur en landschap en voor wie het nu nog niet weet milieuvriendelijk, het zijn keiharde eisen van konsumenten". Knokken "En wij die knokken voor onze toe komst, wij die alles in het werk stel len om ons van een toekomst met perspektief te verzekeren, wij gaan daar naar handelen. Wij erkennen de wensen van de samenleving en nemen ze serieus. Noem het maar konsumentgerichtheid uit lijfsbe houd. Wij, boeren en tuinders van de toekomst, hebben behoefte aan meer kontakt en overleg met de opi nieleiders onder de konsumenten. Zij weten wat er onder konsumen ten leeft, zij brengen immers ook onze klanten in beweging. Wij, dat moeten we eerlijk toegeven, staan vaak veel te ver af van onze 'markt'". "Naar ons idee is regelmatig overleg tussen boeren en tuinders en kon sumenten van groot belang. Wij kie zen er weloverwogen voor het kontakt met konsumentenorganisa- ties nu verder uit te bouwen. In dit verband versta ik onder konsu- mentenorganisaties ook milieu- en dierenbeschermingsorganisaties. Allemaal organisaties die zich rich ten op onze klanten en zich nadruk kelijk in naam van konsumenten met de land- en tuinbouw bemoei en. Het verheugt me vandaag te NAJK-voorzitter Arian Kamp kunnen meedelen dat de konsu- mentenorganisaties bereid zijn de dialoog met boeren en tuinders aan te gaan. Ik ben ook blij dat de eerste reakties van de vereniging Neder landse Tuinbouw Studiegroepen, de Nederlandse Fruittelers Organisatie en de Plattelandsvrouwenorganisa ties positief zijn. Ik moet er helaas een teleurstellend bericht aan toe voegen: de drie Centrale Landbouw Organisaties zijn nog niet bereid het gesprek aan te gaan. Ik hoop en ver trouw dat ze te zijner tijd alsnog aan zullen haken. Ik ga ervan uit dat de dialoog met de konsumentenorgani- saties nog dit voorjaar van start gaat. Maar de konsumentenorgani- saties moeten bedenken dat we niet alles van vandaag op morgen kun nen realiseren", aldus de NAJK- voorzitter. Als het voorjaar zich aandient krijgt menigeen weer zin om in de tuin aan de slag te gaan. Ook later in het jaar veraangenaamt mooi weer het buitenwerk. door 60 mensen. De overige 940 zouden het met de andere helft moeten doen. Wanneer die situatie in ons dorp zou zijn, zou het ons te denken geven. Maar het is in feite ons dorp, want het is onze wereld en zo groot is die niet meer Dit stukje werd voorgelezen door mevrouw Paula Slaterus aan het eind van een vergadering in Leeu warden. ledereen vond het zo zeer de moeite waard dat het in "foar de frou" kwam, wij geven het ook graag aan u door. De Wereld Straks in juni komt de "wereld" naar ons toe. Het A.C.W.W.-Congres zal dan in Den Haag plaatsvinden. Plattelandsvrouwen uit de hele we reld zullen daar komen en misschien bent u wel in de gelegenheid er en kele te ontmoeten als ze bij u in de omgeving op exkursie komen. Voor sommige deelneemsters is het een ware wereldreis om naar Nederland te komen. Samen hopen we dat ze later met voldoening zullen terug zien op het A.C.W.W.-Congres 1992 in Den Haag. Drs. P.J. de Rooy-Janse Het tabak plukken in Canada is een van de mogelijkheden van vakantie werk in het buitenland. Via dit pro gramma, dat inmiddels al meer dan 20 jaar bestaat, is het mogelijk eerst 7 weken in Canada te werken en daarna daar, of in de VS, op va kantie te gaan. Met het werk wordt voldoende verdiend om de vakantie te kunnen betalen. Het tabakplukken vindt plaats gedu rende de maand augustus en de eerste drie weken van september. Deelnemers dienen de gehele perio de beschikbaar te zijn. In de 40-45 werkdagen wordt rond de f 4.500,— verdiend. De reis- en or ganisatiekosten bedragen rond de f 1.550,— de kost en inwoning is gratis. Er zijn maximaal 70 deelnemers. Voorwaarden zijn: leeftijd tussen 18 en 28 jaar, Nederlander, goede ge zondheid, ervaring met (agr.) hand werk. De mogelijkheid van deelname voor meisjes is zeer beperkt. De deelnemers komen bij een twin tigtal farmers te werken die in het algemeen van Nederlandse komaf zijn. De Canadese ambassade stelt werkvergunningen ter beschikking. Heenreis (gezamenlijk) 28 juli, teru greis zelf te bepalen. Belangstellenden kunnen informatie aanvragen bij mevr. C.J. Mur- Arnoldi, Kleiweg 7, 1396 HV Baam- brugge (gem. Abcoude), tel. 02949-1846. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 13 maart: Schaatsen in Wilrijk (Ant werpen). Vertrek: om 18.30 uur vanaf het Plein in Zaamslag. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 7,—. Op gave: bij Leendert van de Gouwe, tel. 01150-12842. Afd. West Zeeuws-Vlaanderen 13 maart: Bowlen met aansluitend de ledenvergadering. Plaats: het bowlingcentrum te Cadzand-Bad. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: f 10,-. Afd. Langstraat 14 maart: Groot feest n.a.v. 5-jarig bestaan van de PJZ-afdeling Langstraat. Plaats: Zidewinde te Sprang-Capelle. Aanvang: 20.00 uur. Afd. Noord-Beveland 20 maart: Ledenvergadering. Na af loop worden er 2 films gedraaid: "Oogst in het verleden" en "Veran derend Nederland". Plaats: Café Concordia te Wissenkerke. RAK Schouwen-Duiveland 20 maart: Exkursie naar o.a. groen teveiling "Westland", een exporteur van groenten en fruit en een teler van milieuvriendelijke chrysanten. Na de middag bowlen en steengril len. Vertrek: 7.30 uur bij het ZWN- station te Zierikzee. Kosten: f 30 per persoon. Opgave: voor 14 maart bij Piet Jan van Langeraad, tel. 01112-1388. Afd. Walcheren 20 maart: Feestavond met o.a. to neel, verloting en muziek met band. Plaats: "Ons Huis" te Meliskerke. Aanvang: 20.00 uur. Provinciaal 28 maart: PJZ-Juweel. Plaats: het dorpshuis op de Ring te Ouwerkerk. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 7,50.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 23