3 20-^ Glastuinbouw op Zuid-Beveland heeft de beste kansen Deze week Rechter veroordeelt gebruik papierpulp LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Landbouwschap: mestplannen moeten worden aangepast Bomen als dank -fepo ELBOÖ Noord-Zeeland minder geschikt Pag. 3 Quotumhandel via pacht melden. Pag. 5 LEI-ramingen inkomens 1991. Pag. 7 Aanpassing en omschakeling centraal in Zeeuwse landbouwnota. Pag. 8 10 en 11 Uit de praktijk. Pag. 13 Reacties afdelingsbestuurders op samenwerkingsplannen. Pag. 15 Verslag KNLC-studiedag. Pag. 16 Voorlichting emissie-arme toediening. Pag. 18 Uitwerking 'mineraal centraal' Pag. 21 Nachtvorstwering in fruitteelt. zlm-krant zijn. Kapelle en Reimerswaal liggen zo dicht bij elkaar dat je toch van concentratie kunt spreken", aldus Bruinooge. Ook Borsele voldoet aan de criteria die de glastuinbouwers zelf stellen. Ook hier kan een vrij grootschalig project gerealiseerd worden en bo vendien heeft deze lokatie het voor deel dat restwarmte geleverd kan worden naar het voorbeeld van de Plukmadesepolder in Brabant, die dichtbij de Amercentrale in Geertrui- denberg ligt. De gemeente Borsele zal dit voordeel in overleg met E.P.Z. concreet moeten maken.. Noord-Zeeland Hoewel er planologisch geen belem meringen zijn vindt de Stuurgroep dat de provincie niet moet kiezen voor aktieve ondersteuning van lo- katies op Tholen, St. Philipsland en Duiveland. De voornaamste reden is dat hier hooguit 80 tot 100 ha glastuinbouw kan worden gereali seerd, te weinig om aantrekkelijk te zijn voor ondernemers, die van con centratievoordelen willen profiteren. Bovendien zijn de verbindingen naar de veiling - in dit geval Barendrecht - minder goed. Gedeputeerde Bruinooge vindt ove rigens dat de keuze van de Stuur groep de gemeenten er niet van hoeft te weerhouden op eigen kracht door te gaan met glastuin bouw. De provincie zal deze ge meenten geen strobreed in de weg leggen. Zie ook pag. 3: Zeeland is niet de eerste keus. VRIJDAG 13 MAART 1992 80e JAARGANG No. 4110 Zuid-Beveland heeft de beste kan sen voor vestiging van glastuin bouwbedrijven. Dat is de conclusie van de Provinciale Stuurgroep Glastuinbouw, die de mogelijkheden voor glastuinbouw in Zeeland heeft onderzocht. De Stuurgroep vindt de aangemelde lokaties in Noord- Zeeland minder geschikt. De ge meenten Reimerswaal, Kapelle en Borsele hebben inmiddels een brief gekregen, waarin wordt gevraagd om aanvullende informatie. Op ba sis van die gegevens zal de Stuur groep begin april een definitieve aanbeveling doen. De Stuurgroep heeft zich in zijn keu ze voor Zuid-Beveland vooral laten leiden door signalen uit de wereld van de glastuinbouw. Oriëntatie in het Westland leerde dat met name de verbindingen naar de veiling Bre da en de mogelijkheid om te groeien naar een concentratie glastuinbouw van enkele honderden hectares als belangrijke pluspunten worden ge zien. Die voordelen zijn op Tholen, St. Philipsland en Duiveland niet of in veel mindere mate aanwezig. De Stuurgroep heeft aan de ge meenten Borsele, Kapelle en Rei merswaal gevraagd aan te geven wie het project in hun gemeente kan ontwikkelen (risicodrager) en hoe het staat met de verwerving van de grond. De gemeente Borsele wordt bovendien gevraagd nadere informatie te geven over de moge lijkheden van benutting van rest warmte/warmtekrachtkoppeling en gebruik van zuivere CO2 van Total. Goede verbindingen Stuurgroepvoorzitter D.J.P. Bruinoo ge, gedeputeerde voor economische zaken, liet woensdagmorgen in een toelichting doorschemeren dat Rei merswaal en Kapelle de hoogste ogen gooien vanwege de gunstige ligging en de goede verbindingen ten opzichte van de veiling Breda. De veiling in Kapelle biedt op dit moment nog te weinig mogelijkhe den voor glastuinbouwprodukten. Bovendien is het op deze lokaties mogelijk toe te groeien naar een concentratie van in totaal circa 300 ha voor glastuinbouw. "Het hoeft niet een aaneengesloten gebied te Het landbouwbedrijfsleven is blij met de toestemming van de Euro pese Commissie voor een door het Landbouwschap in te stellen mest heffing voor de milieuhygiënische afzet van mestoverschotten. Een te genvaller is echter dat de commissie de collectieve financiering van de zogenaamde variabele kosten wil beperken tot 1994 in plaat^van de tien jaar waarom is gevraagd. Dat zal leiden tot aanpassing van de oorspronkelijke mestplannen, aldus het Landbouwschap in een eerste reactie. De uitspraak van de Europese Com missie brengt geen verandering in de verantwoordelijkheid van het landbouwbedrijfsleven om in 1995 te zorgen voor voldoende afvoer en verwerking van de in de mest aan wezige mineralen. Maar het wordt wel moeilijker om die verantwoorde lijkheid waar te maken. In het zoge naamde meersporenbeleid zal nog meer de nadruk moeten worden ge legd op de export van mest en de verlaging van mineralengehaltes. Om zijn mestafzet zeker te stellen wordt voor de boer het afsluiten van langlopende leveringscontracten nog belangrijker. Het landbouwschap verwacht dat door het wegvallen van de collectie ve financiering na 1995 de afzet kosten van de mest zowel voor de individuele boer als voor de sector als geheel hoger zullen uitvallen. Met de overheid zal worden overlegd hoe de Landelijke Mestbank ook in de nieuwe situatie zijn vangnetfunc tie kan waarmaken. De overheid zal daaraan zonodig ook zelf een bijdra ge moeten leveren. Het Landbouwschap en het ministe rie zijn het eens over het instellen van een adviescommissie die zowel de minister als het landbouwbe- drijfsleven moet gaan adviseren over het subsidiëren van initiatieven op het gebied van mestverwerking. De kosten van de commissie, het eerste jaar geschat op 1,8 miljoen gulden, worden gedeeld. De trekkerakties van de akkerbouwers - nu twee jaar geleden - zijn dinsdag in Den Haag met het planten van drie bomen herdacht. Het was een symbolische dankbetuiging aan de Haagse bevolking en politie. De 4wee Zeeuwse agrarische vrouwen Josje de Koning en A/y Wisse, die de akties op gang hebben gebracht, viel de eer te beurt een van de bomen in het plantsoen bij de Nieuwe Kerk aan het Spui te planten. De andere bomen werden geplant door de Tweede- Kamerleden Ter Veer en Blauw en door Klaas Dijkstra samen met een vertegenwoordiger van de Haagse politie. Op de foto: Josje de Koning (links) en A/y Wisse, bezig met het planten van de boom. (Foto: Thuring). In Friesland is een drietal boeren veroordeeld door de economische politierechter in verband met het feit dat zij zonder vergunning pa pierpulp als meststof hebben ge bruikt. Volgens de rechterlijke uitspraak moet papierpulp worden aangemerkt als afvalstof, waarvoor een vergunning ingevolge de Af valstoffenwet moet worden aange vraagd. Ook in Zeeland zijn verschillende agrariërs benaderd met het verzoek papierpulp af te nemen. Het gaat hier om een afvalprodukt van de pa pierindustrie, dat kan worden ge bruikt als bodemverbeteraaar op akkerbouwgronden. De industrie wil zo graag van het spul af, dat men in sommige gevallen bereid is het te gen betaling af te leveren. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland heeft enkele weken geleden nog een publikatie uitgebracht, waarin de boeren wordt afgeraden papierpulp op het land te gebruiken. Hoewel papier pulp tijdelijk is toegelaten als meststof op grond van het Meststoffenbesluit bestaat er vol gens de Gewestelijke Raad over de milieuhygiënische consequenties veel onduidelijkheid. Dit advies is door de uitspraak van de Economi sche Politierechter in Leeuwarden volkomen terecht gebleken. Achterhaald De Gewestelijke Raad in Zeeland stelde in zijn bovengenoemde ad vies, dat boeren die toch papierpulp willen gebruiken er goed aan zou den doen een certificaat te vragen, waarin de kwaliteit van het mate riaal wordt gegarandeerd. De uit spraak van de Friese rechter heeft dit advies inmiddels achterhaald. Het storten en gebruiken van pa pierpulp is thans slechts toegestaan met een vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet. Deze vergunning dient bij de provincie te worden aan gevraagd. De economische politierechter in Leeuwarden veroordeelde de boe ren, die papierpulp hebben ge- bruikt,tot een boete van f 5.000,— waarvan f 4.000,— voorwaardelijk. Volgens de Gewestelijke Raad in Zeeland komen er ook in deze pro vincie steeds meer geluiden over aanbod van papierpulp aan boeren. Gelet op de uitspraak in Leeuwar den is waakzaamheid nu extra geboden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1