WATERSCHAP DE AGGER Uitwerking 'Mineraal Centraal' is in afrondingsfase VOORZITTER ADVERTEREN IS BEKEND BLIJVEN.. Flemken zaaibedkombinaties H.H. AKKERBOUWERS/VEEHOUDERS IN ZEELAND J.G. TIMMERMAN GROENVOEDERDROGERIJ KORTGENE "Tijd om concreet te worden" W voor een uitstekende zaaibedbereiding DRAADLOZE TELEFOONS Wij kopen of loondrogen uw gras periode april/mei en oktober/november 1e GRASGROENBEMESTERS EN LUCERNE Voorjaarsinzaai gerst-tarwe Engels en Italiaans (bij voorkeur Engels) 2e Tevens hebben wij nog plaats voor Z0MERINZAAI LUCERNE (oogst 1993) b.v. na tarwe, gerst, erwten, plantuien, enz. Uiterste zaaidatum eind augustus Inlichtingen en opgave telefonisch: Het Waterschap De Agger is gevestigd te Hoogerheide en heeft tot taak: - de zorg voor de waterbeheersing; - het inhoud geven aan een integraal waterbeheer, ondermeer door het verlenen van medewerking aan andere overheidslichamen ten aanzien van de door die lichamen uitgeoefende taken op het gebied van het waterkwaliteitsbeheer, ruim telijke ordening en natuurbeheer. Het waterschap is gelegen in de Zuidwesthoek van Noord-Brabant en heeft een op pervlakte van 14.500 ha. Het is een gedifferentieerd gebied - bestaande uit klei- en zandgronden en groot areaal aan bos- en natuurgebieden - dat een "eigen" aan pak vraagt. In verband met de pensionering van de huidige ambtsdrager per 1 november 1992 komt de funktie vacant van Funktie-informatle: De betrokken funktionaris is voorzitter van het dagelijks bestuur (5 leden) en van de vergadering van hoofdingelanden (25 leden). Het betreft een deeltijdfunktie (40%), waarbij sprake is van variabele werktijden. Een ruime inzetbaarheid is der halve wenselijk. Funktie-eisen: - Bestuurlijke en organisatorische ervaring, alsmede goede contactuele eigen schappen en mondelinge uitdrukkingsvaardigheid; - betrokkenheid bij het waterschapsbestel; - inzicht in de in het gebied aanwezige agrarische belangen, de belangen van bos- en natuurbeheer en ontwikkelingen op het terrein van de ruimtelijke or dening; kennis hebben van en vertrouwd zijn met de regio. Salaris en rechtspositie: Het salaris komt overeen met 40% van schaal 12 van het BBRA 1984. Van toepas sing is het Rechtspositiebesluit voorzitters waterschappen. Procedure: De voorzitter wordt op aanbeveling van de vergadering van hoofdingelanden be noemd door de Kroon voor een periode van zes jaar. Belangstellenden voor de funktie worden opgeroepen zich schriftelijk kandidaat te stellen bij de Vertrouwenscommissie van het waterschap De Agger, Raadhuisstraat 80, 4631 NH Hoogerheide. Mogelijke kandidaten voor de funktie kunnen ook bij de vertrouwenscommissie worden voorgedragen door anderen dan de kandidaat zelf. Aan de kandidaten wordt door de Vertrouwenscommissie vervolgens een inlichtin genformulier toegezonden. Verzocht wordt op de envelop te vermelden "vacature voorzitter". De kandidaatstellingstermijn sluit op 25 maart a.s. u Nadere informatie: Nadere informatie over de funktie kan worden verkregen bij de huidige voorzitter, de heer P.C.F. van Meir, tel. 01646-15696 (kantoor) of 01647-2414 (privé). Met betrek king tot de procedure is eventueel informatie verkrijgbaar bij de voorzitter van de Vertrouwenscommissie de heer Drs. R Zevenbergen, tel. 01640-77411 (kantoor) of 01640-57900 (privé). Op aanvraag is een profielschets en een informatiepakket beschikbaar. De werkgroepen die het plan 'Mineraal Cen traal" van het Landbouwschap uitwerken, moeten binnenkort hun onderzoeken afron den. Dan moet worden aangegeven met welk percentage de mestproduktierechten per 1 januari 1993 verlaagd kunnen worden. Dit percentage moet technisch en praktisch haalbaar zijn, zonder dat de sectorale omvang van de veestapel ingekrompen hoeft te wor den. De Afdeling Veredelingslandbouw van het KNLC vindt het de hoogste tijd om met concrete voorstellen te komen, opdat het plan een goed alternatief blijft voor de plannen van de overheid. Halverwege december van het afgelopen jaar is begonnen met de uitwerking van het plan 'Mineraal Centraal'. Met het plan wil het Land bouwschap een beleid realiseren dat meer sti mulerend werkt richting de individuele ondernemers dan de voorstellen van de over heid. De verantwoordelijkheid voor het aan pakken van de milieubelasting wordt directer en duidelijker bij de individuele veehouder neergelegd. Met 'Mineraal Centraal' wil het bedrijfsleven tot een definitieve systematiek komen op bedrijfsniveau, waarbij op basis van een mineralenboekhouding regulerend kan worden opgetreden. Na uitwerking moet wor den aangegeven wat de technische mogelijk heden per diercategorie zijn om via de veevoeding de mineralenuitstoot per diercate gorie terug te dringen en welke kosten en opbrengsten dit op bedrijfsniveau met zich meebrengt. De werkgroep Mineralen Reductie heeft alleen gekeken naar de categorieën run deren en varkens en pluimvee. Uitstoot lager Er is gebleken dat de mogelijkheden tot verla ging van de fosfaatuitstoot via veevoeding bij melkvee beperkt zijn. Maar door de superhef fing en een toename van de produktie per dier zal het aantal melkkoeien dalen, zodat de uit scheiding in totaal aanzienlijk zal dalen, mits de vrijkomende ruimte niet wordt ingevuld met vleesvee. De stikstofverliezen bij het melkvee kunnen met behulp van een goede bedrijfsvoering worden verbeterd. Dit geldt ook voor vleesvee en jongvee op melkveebe drijven. Bij deze groepen is het net als bij het melkvee moeilijk om de fosfaatuitstoot te verlagen. Vleeskalveren voor de witvleesproduktie be nutten het aanwezige fosfaat en stikstof in het voeder goed, zodat het verlagen van de mineralenuitstoot niet of nauwelijks mogelijk is. De werkgroep voorziet voor slachtkalveren mogelijkheden om de mineralenuitstoot te verlagen. De fosfaatuitstoot kan door de intro- duktie van fytase zelfs aanzienlijk worden ver laagd. Bij de varkens en het pluimvee is al een behoorlijke verlaging van de fosfaatuitstoot bereikt. De mogelijkheden om de uitstoot ver der te verlagen zijn divers, waarbij vooral fyta se een forse verlaging mogelijk maakt. De verschillende mogelijkheden hebben meestal een financieel gunstig resultaat. Hetzelfde geldt voor het verbeteren van de benutting van stikstof, met verschillende mogelijkheden kan voor een financieel vaak gunstig rende ment de uitstoot enigszins worden terugge drongen. De mogelijkheden om de stikstofuitstoot aanzienlijk te verlagen lijken echter technisch groter dan economisch. Diergroepen De werkgroep Mineralen Reductie bekijkt nog de mogelijkheden om het kortingspercentage op de mestproduktierechten voor varkens en pluimvee per diergroep vast te stellen. Dit lijkt niet eenvoudig, onder andere omdat er na 1986 (het jaar waarop de mestproduktierech ten zijn gebaseerd) uitwisseling van diergroe pen heeft plaatsgevonden. Bijvoorbeeld dat men van opfokzeugen is overgeschakeld op mestvarkens. De Afdeling Veredelingsland bouw van het KNLC sprak zich uit voor vaststelling per diergroep. De Afdeling besprak de vorderingen van de werkgroepen op haar vergadering van 5 maart 1992. Er werd op gewezen dat er grote verschillen bestaan tussen de diergroepen en dat het daarom wenselijk is om ook het kortingsper centage per diergroep vast te stellen. De Af deling kon niet ontkennen dat dit mogelijk te verwezenlijken zal zijn, maar als varkens en pluimvee als één groep worden gekort is het mogelijk dat bijvoorbeeld de varkenshouders met opfokzeugen de dupe worden. Bij opfok zeugen zijn de minealenverliezen moeilijker te rug te dringen dan bij mestvarkens. Daarom zou ook een ander percentage moeten wor den voorgesteld voor de verschillende dier groepen. Aan de andere kant vindt de Afdeling dat er binnenkort concrete resultaten moeten zijn om geloofwaardig te blijven tegenover de overheid. Begin april zullen de voorlopige voorstellen klaar zijn en dan zal door het be drijfsleven eenmalig een kortingspercentage moeten worden aangeboden aan de overheid. Desnoods moet dat grofmatig, dus zonder uit splitsing naar diergroepen, aldus de Afdeling. Geert Pinxterhuis DEIDEALE SHOVEL VOOR HET BOERENWERK Landbouwers opgelet! Wij leveren u tegen scherpe prijzen: plaatmaterialen en balkhout - Dupanet Isolatieplaten damwalpreftetplaten (fab. British steel) Industrieroldeuren PVC rioleringsmateriaal - Etemtt golfplaten en. eni. Houthandel Reimerswaal Hoofdweg 7 Rilland Tel. 01135-1987 Fa» 1889 voor bereik van 50 meter tot 10 kilometer mogelijk. Diver se modellen intercom 10 geheugens lijnbeveili- ging. Ook geschikt voor be- drijfcentrales of kantoor! Prijzen vanaf f 195,- inclusief 3 maanden garantie. 01640-41707. Of bel gratis: 06-52771517. Ook 's avonds en in het weekend! Kompaktor 3.00 tot 6.00 meter. Werkbreedte van 2.30 Geen vollopen va" instelbaar. Drukrollen onafhankelijk .Diverse eggen leverbaa Hazeldonk 01680-27350/ 's-Heerenhoek 01105-2150 Hoogerheide 01646-13350/Kuitaart 01142-380 Cehave nv Veghel Oostburg 01170-52177 Steenbergen 01670-64591 Tel. 01108-1651 of bij onze vertegenwoordiger, dhr. W.H. Veerhoek, tel. 01100-28075

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 18