Vanaf de dijk gezien In zuiden geen mestacties Cebeco-Zuidwest intensiveert teeltbegeleiding fruitteelt Vroeg voorjaar Zomerkarwij voor het eerst voor Nederlandse teelt beschikbaar Landbouwschap pleit voor suikerakkoord buiten de GATT Landbouwschap werkt aan eigen gewasbeschermingsplan Plan om bodem te beschermen Tiende Plantenbeurs groot succes 11 In MIDDEN- EN OOST-BRABANT zijn de voorjaarswerkzaamheden in volle gang. Het is ideaal weer om al les te doen. Er wordt z'n best op grasland geïnjecteerd. Vele loon werkers hebben zich de afgelopen winter goed laten informeren over welke machine ervoor gebruikt zou moeten worden om een zo optimaal mogelijk resultaat te kunnen krijgen. Groot nadeel is wel dat er naast de aanschaf van mengmestton met in- jecteur/zodebemester ook een trac tor aangeschaft moest worden. Het benodigde vermogen voor de breed- werkende machines is zodanig dat een ieder zich afvraagt of het eind niet zoek is. Zijn zulke investeringen nog wel verantwoord terwijl de con currentie moordend is en vele boe ren zelf op zoek zijn naar oplossingen? De tijd zal het leren. Het is wel opvallend dat er vele mengmesttonnen van doorsnee boeren verbouwd worden om er een injecteur voor bouwland achter te kunnen hangen. Een kleine stap is een zodebemester. Maar ook. hier speelt het benodigde vermogen van de traktor een rol. En als de prijzen van het slachtvee en de melk nu zo danig waren dat er een goed toe komstperspectief in zat dan twijfelde niemand echt lang. Maar ook hier merk je gewoon dat er niets zo onzeker is als het investeren in het milieu met dalende op brengsten. Maar als er hier zulke ac ties zouden komen als in het noorden des lands, dan zou er echt iets mis zijn met de agrariërs. Voorlopig probeert een ieder de pro blemen met het milieu op zijn ma nier zo goed mogelijk op te lossen. Als achtergrond dient wel meege nomen te worden de schrik die erin zit voor de publieke opinie. Ondanks het feit dat in vele carnavalsoptoch ten de draak werd gestoken met de aantasting van het milieu door aller lei oorzaken. Gelukkig kreeg de landbouw zelden de Zwarte Piet toegeschoven. Laten we het zo houden en ons best doen om enig begrip en sympathie te verkrijgen bij onze medemensen. Hierdoor kunnen we met z'n allen ongestoord van de lente genieten welke er aan zit te komen. Jan van Mourik spreekt de fruittelers toe De Informatie-avonden die Cebeco- Zuidwest organiseerde voor fruitte lers werden op alle drie de lokaties (Dinteloord, Colijnsplaat en Axel) goed bezocht. In totaal 150 telers gaven aan de uitnodiging gehoor. Het was goed nieuws waar Cebeco- Zuidwest de leden en relaties mee verraste: deelname aan het landelij ke coöperatieve kenniscentrum voor de fruitteelt. Met deze stap komt de kennis van Jan van Mourik weer be schikbaar voor het Zuidwesten. Verkoopleider Tom van der Meer kondigde aan dat de teeltbegelei ding in de fruitteelt verder geïntensi veerd zal worden, nu besloten is deel te nemen aan het coöperatieve kenniscentrum. Bij dit gezamenlijke initiatief van de Cebeco-coöperaties zal Jan van Mourik een spilfunctie krijgen. Naast de dagelijkse begeleiding van Jan Maas, fruitspecialist bij Cebeco- Zuidwest, kan de belangstellende teler ook iedere dag de aktualiteiten in het fruit volgen via AGROTEL/Er- betel. En bovendien zullen de bijeen komsten in de winterperiode een vervolg krijgen tijdens het groei seizoen. 'De markt vraagt om milieubewust geteeld fruit. De eisen die de consu ment stelt aan het produkt moeten omgezet worden in praktisch uit voerbare maatregelen. Hier is echter heel veel kennis voor nodig. Dit is de belangrijkste drijfveer voor deze krachtenbundeling. In 1991 hebben er wel ervaren wat een gedegen aanpak in voorlichting voor onze omzet in fruit doet. Maar liefst 40% zijn we gestegen ten opzichte van het jaar ervoor. Wij leiden hieruit af dat we de goede weg ingeslagen zijn en we zullen ons er voor inspan nen deze koers voort te zetten', al dus Tom van der Meer. Ook in NOORD-BEVELAND is het een uitzonderlijk vroeg voorjaar. Het is 9 maart wanneer ik dit schrijf en de kunstmest is bijna allemaal al gestrooid, de plantuien en gerst zit ten erin en er worden reeds bieten en uien gezaaid en vroege aardap pels gepoot. Het is te hopen dat het weer een beetje zo blijft dan zijn de vroege zaaiers een slag voor, maar de maartse buien met nachtvorst kun nen zeker nog komen. De tijd zal het leren. De zwarte lijst van gewasbescher mingsmiddelen waarover in 1994 een beslissing valt is niet mis. Als alles doorgaat blijft er voor sommi ge gewassen niet veel over. Boven dien zijn dat veelal middelen met dezelfde werkzame stof met als ge volg kans op resistentie. Het is te hopen dat tegen die tijd voldoende en goede alternatieven beschikbaar zijn, anders zal de teelt van sommi ge gewassen moeilijk worden. De besprekingen over de landbouw hervormingen verlopen moeizaam, maar volgens McSharry komen er zonder GATT-akkoord toch hervor mingen, met verlaging van o.m. de graanprijzen, met alle gevolgen vandien. De aardappelprijs is aan de matige kant. Telers die in november ver kocht hebben, hebben tot heden nog de beste prijs gehad. De grove frites-aardappelen worden mis schien nog wel wat duurder, daar entegen zakken de kleine maten steeds verder weg. De pootaardap- pelprijzen zijn op een dieptepunt. Het is te hopen dat de zgn. Rusland order doorgaat, dit komt misschien de consumptiemarkt ten goede. Voor de pootgoedprijzen is het wel licht te laat. Het voorjaarswerk start goed, hopelijk dat het een goede start is voor het hele seizoen. De provincie Noord-Brabant kan in 1992 rekenen op een bedrag van 2,4 miljoen gulden uit de pot 'Bijdra geregeling bodembeschermingsge- bieden'. Het provinciebestuur wil prioriteit leggen bij projekten die ge richt zijn op het beperken van het verlies aan mineralen en bestrij dingsmiddelen door de landbouw. Eind vorig jaar hebben GS al in gestemd met een projektplan voor een stimuleringsbeleid in het gebied Beerze-Reusel in de Kempen. Na overleg met het Landbouwschap en de NCB is afgesproken dat de NCB dit projekt verder zal uitvoeren. De provincie betaalt de uitvoerings kosten. In 1992 komt het eerste Nederland se zomerkarwijras voor de teelt ter beschikking: Karzo. Het ras wordt nog vóór de zaaiperiode (half maart) op de markt gebracht. Het DLO- centrum voor Plantenveredelings- en Reproduktieonderzoek (CPRO- DLO) in Wageningen heeft het ras ontwikkeld. Het ras is op dit mo ment nog in onderzoek voor Regi stratie en Kwekersrecht. Voor de teelt in 1992 is echter al een be perkte hoeveelheid zaaizaad be schikbaar. De firma Z.A.P. te Anna Paulowna brengt het ras in 1992 op de markt. Eén van de componenten van de olie die in de zaden aanwezig is (car- von), kan gebruikt worden als mi lieuvriendelijk kiemremmingsmiddel bij aardappelen. De teelt van karwij kan dan ook aanzienlijk toenemen, omdat karwij nu nog alleen gesteld wordt voor het gebruik van de za den in bakkerijprodukten. Bij de teelt van (éénjarige) zomerkar- In de krokusvakantie bloeien de krokussen. Dat is geen vast ge geven, nee dat hebben we dit jaar 1992 gehad. Met een vroeg voorjaar en een late Pasen kun je zoiets beleven. Dat is dan iets om te onthouden. In gedachten zet ik dan een sterretje bij zo'n week. Terwijl veel mensen zich naar de wintersportgebieden lieten bren gen of met eigen vervoer uren lang in de file stonden, begon het in onze polders te leven. Ja, het was nog vroeg. We hebben nog de tijd. Het werd tegen el kaar gezegd. Tegelijk draaiden de hersens op volle toeren. Van eerst dit en dan dat. En nu begin maart kunnen we zeggen dat we al weer heel wat gedaan heb ben. Met een prima struktuur is het prettig werken en alles ligt er netjes bij. Pootuitjes in de grond, gerst gezaaid, broccoli geplant, een warme zon op je gezicht en een zoele bries door je haren. Al kruipt de zon af en toe weg, dan heb je toch een blij gevoel, en zo hebben we een goede start van het oogstjaar '92. Met een bevrijdende lach kun je er ook als boer en boerin weer te gen aan. Er zal ook dit jaar wel weer van alles mis gaan. Het verhaal van te droog, te nat, te koud, te warm is en blijft een vervolgverhaal. Regelwetgeving en al zulk soort zaken, het ge vecht om de centen, het zal er zijn. Maar de zon schijnt, met of zonder gat in de ozonlaag en je voelt de energie weer door je bo dy trekken. We zetten de opge schroefde levensproblemen aan de kant en zijn blij met de groe nende dijken. Vanmorgen hoorde ik de merel fluiten en de ge restaureerde klok vanuit het smalle, spitse torentje op ons dorp laat z'n slagen weer horen. Het zijn zo van die kleine dingen die ons leven rijk maken. Het Landbouwschap is voorstander van een wereldhandelsovereen komst voor alle suikerproducerende landen. Dit suikerakkoord moet bui ten de GATT-besprekingen om wor den afgesloten. Bij de huidige pogingen te komen tot een GATT- overeenkomst is namelijk slechts een kwart van de wereldhandel in suiker betrokken. Daarbij komt nog dat de voorstellen over vergaande produktiebeperking, die nu in de GATT-ronde in Genève worden besproken, de Europese belasting betaler veel geld zullen gaan kosten (zo'n 3 miljard gulden), terwijl het huidige beleid nagenoeg kostenneu traal werkt voor de Europese Ge meenschap. 'Afbouw van de suikerexport met 24 procent tot 1994, zoals in GATT wordt voorgesteld, betekent in feite afschaffing van een groot gedeelte van het zogenoemde B-quotum en dus een zware klap voor de Neder landse bietenteelt'. Dit zei voorzitter drs. J.W.E.M. Mares van het Land bouwschap onlangs op een bijeen komst van Groningse akkerbouwers in Uithuizen. 'De niet aan GATT ge bonden landen zullen de zo gescha pen produktieruimte direct opvullen, terwijl we al suiker opkopen op de wereldmarkt tegen Europese garan tieprijzen. Als we de suikerproble- matiek echt willen aanpakken dan moet er een overeenkomst worden gesloten waar alle producenten bij betrokken zijn', zo benadrukte Mares. Het Landbouwschap is overigens voorstander van een GATT-akkoord, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moet het voorstel tot exportbeperking voor alle land- bouwprodukten met 24 procent van tafel. Ook vindt het Landbouw schap dat het kostprijsniveau van efficiënte landbouwbedrijven in de toekomst maatgevend moet zijn voor de prijsondersteuning in de EG. De tiende Holland Plantenbeurs, die van 5 tot en met 7 maart plaats vond, is een groot succes gewor den. De inmiddels internationale beurs, die twee maal per jaar geor ganiseerd wordt door Bloemenvei ling Holland, trok in totaal ruim 1.800 bezoekers. In totaal waren er 2.400 partijen kamerplanten en 1.100 partijen tuinplanten te zien. In een speciale promotiehoek werd het perkgoed voor het komend seizoen getoond. wij is geen dekvrucht nodig. Het heeft een kortere veldperiode dan de (tweejarige) winterkarwij, en is daardoor economisch interessant, ondanks de lagere olieopbrengst. Karzo is gebaseerd op herkomsten uit Egypte, Hongarije en Polen. Het is vastzadig en heeft in praktijkproe ven in de afgelopen twee jaar zaad opbrengsten laten zien van 1200-1600 kg/ha. Het ras wordt met maximaal 5 kg/ha ingezaaid, met een rijafstand van 25-40 cm. Onkruiden kunnen bij de teelt van zomerkarwij het beste mechanisch bestreden worden. Bij de praktijk proeven met Karzo kregen télers de ruimte om het gewas naar eigen in zichten te telen. Hierbij bleek dat het gewas een uitstekende dek vrucht is voor winterkarwij. CPRO-DLO zal het veredelingson- derzoek aan karwij voortzetten. Het instituut zal zich daarbij concentre ren op de verhoging van de carvon- opbrengst, zowel in zomer- als in winterkarwij. Het Landbouwschap komt binnen kort met een eigen plan om het ge bruik van gewasbeschermingsmiddelen ver gaand terug te brengen. Dit heeft voorzitter drs. J.W.E.M. Mares mee gedeeld op een spreekbeurt in Uit huizen. Het Landbouwschap is bereid zelf maatregelen te nemen om het mid delengebruik voor het jaar 2000 te halveren. 'Maar dan moet de hef fing op gewasbeschermingsmidde len die de overheid wil instellen, uit het Meerjarenplan Gewasbescher ming worden geschrapt. Ook onze plannen kosten de boeren en tuin ders geld, maar niet de 20 tot 35 miljoen gulden die de overheid met de heffing wil ophalen', aldus Ma res. Verder moet het huidige toela tingsbeleid van gewasbeschermingsmiddelen ver beteren. Het plan van het Landbouwschap is niet vrijblijvend. Behalve stimulan sen op het gebied van onderwijs, onderzoek en voorlichting, bevat het plan een verplichte periodieke keu ring van landbouwspuiten, komen er minimum eisen voor spuitappara tuur en zal het gebruik van gewas beschermingsmiddelen op het bedrijf geregistreerd moeten wor den. Ook moet iedereen die met ge wasbeschermingsmiddelen omgaat in 1996 beschikken over een licen tie of diploma. Over de uitvoering van het plan wil het Landbouw schap bindende afspraken maken met de overheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11