Uit de praktijk Boeren gaan gezamelijk inkopen Wij hebben leren rekenen zonder computer QUOTUM VOL Kwaliteitsdienst Diervoedersector Grondbewerking: van jaren-vijftig-trekkertje tot alles-in-een combinatie van 120 pk Animo plattelandsvrouwen strekt tot voorbeeld 10 De eerste suikerbieten zitten in WEST BRABANT ZUID in de grond. Wel vroeg maar als de grond in ideale conditie verkeert is het moei lijk om daar geen gebruik van te ma ken. Vorig seizoen hebben de vroegst gezaaide bieten het beste resultaat gegeven. De stikstofvoor- raad in de grond blijkt op hetzelfde niveau te liggen als vorig jaar. Met de N-gift op suikerbieten is het oppassen geblazen. Een te grote hoeveelheid brengt de winbaarheid terug. Het financiële verschil tussen een winbaarheid van 75 en 85 be draagt zo'n f 25,—. Met een besparing op de kunstmestgift is dus wat te verdienen. Ook het sui kergehalte loopt bij meer stikstof te rug. Geadviseerd wordt om suikerbieten geen drijfmest te ge ven. Beter is het om de eigen drijf mest elders af te zetten zeggen deskundigen. Voor de suikerbieten telers met vee een zware opgave. Het mest inbrengen op grasland verloopt goed. Inmiddels zijn er in de regio al zoveel mestinjecteurs dat wachtlijsten niet meer voorkomen. Een probleem waar menig veehou der nu mee te kampen heeft is de dikte van de mest. De mixer blijkt in veel gevallen een te geringe capaci teit te hebben om de grotere karren van egale, dunne mest te voorzien. Bij zelf uitrijden met een kar van 4 of 5 kuub kan de pomp het gemakke lijk aan. Mestinjecteurs beschikken over veel meer vermogen zodat het opzuigen van de gemixte mest te snel verloopt. Komt de dikke mest voor de slang dan geeft dat proble men. De pomp slaat snel af zodat de kar niet helemaal gevuld is. Door tijdig met mixen te beginnen en soms een kar water toe te voegen kan dit euvel verholpen worden. Handelaren in kunstmest en gewas beschermingsmiddelen zijn actief dit jaar. Nu het allemaal wat minder is in de landbouw wordt vaker naar de prijs geïnformeerd. Enkele boeren gaan de koppen al bij elkaar steken om gezamelijk in te kopen. Niet zel den is hiermee een lagere prijs te bedingen. In vergelijking met een paar jaar geleden is de totale hoe veelheid kunstmest en bestrij dingsmiddel aanzienljk teruggelopen. Het aantal verkoop punten is hetzelfde gebleven. Om te overleven is het voor de handel zaak om een agressiever verkoopbeleid in te voeren. De prijzen zijn scherper geworden. Om aan de andere kant weer wat terug te vangen zijn bij verschillende bedrijven de betalings voorwaarden wat veranderd. Niet zelden ligt na afname van goederen de andere dag de rekening in de bus. Betaling binnen 14 dagen is ge bruikelijk. Hieraan is te zien dat het voor de bedrijven die afhankelijk zijn van de landbouw niet beter is ge worden. Ook loonbedrijven doen er alles aan om de klandizie te behouden. Wat betaling aangaat bestaan er tussen de diverse loonbedrijven grote ver schillen. Het ene bedrijf wil na een opdracht binnen een maand geld zien, terwijl een collega ruim een half jaar wacht met het versturen van de rekening. Bij land- en tuin bouwbedrijven gaan zulke dingen meespelen om de bedrijfsvoering rond te krijgen. Velen in onze NOORD-WESTHOEK kregen verleden week ai echt de neiging aan een zeer vroeg voorjaar te denken, 't Was ook prima weer. Zomertarwe, gerst, enkele percelen met erwten, ja zelfs suikerbieten zijn gezaaid. En natuurlijk zitten de pootuitjes in de grond. En ook niet te vergeten: het kunstmeststrooien was in volle gang. Over enkele weken is het superheffingsjaar weer voorbij. Het ziet er naar uit dat maar weinig veehouders hun quotum niet vol zullen mel ken. Hier ziet u de rijdende melkontvangst bij een veehouder op Wal cheren archieffoto Op 26 februari j.l. is de Kwaliteits dienst Diervoedersector (KDD) op gericht. De Kwaliteitsdienst wordt belast, met de uitvoering van toezicht en controle op de naleving van wettelij ke voorschriften die de diervoeder sector betreffen. Daarnaast zal toezicht op nationale (vrijwillige) kwaliteitsregelingen, vastgesteld door het bestuur van het produkt- schap, worden uitgevoerd. De Kwaliteitsdienst Diervoedersec tor is een dienst van het Produkt- schap voor Veevoeder. Deze dienst zal nauw samenwerken met de Al gemene Inspectiedienst (AID). Als de weersverwachtingen uitko men, is het voorlopig gedaan met het mooie weer, ook hier in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN, het zal te genvallen. Het was een mooie pe riode waarin al heel wat veldwerk is verzet. Aanvankelijk werd voorzich tig gestart, het was nog erg vroeg en de grond was behoorlijk nat. Graszaad strooien en zo verder, eerst twijfel je nog even, stel dat het nog een maand regent, maar als het dan steeds beter wordt rol je van het een in het ander. De kunstmest ligt erop, de rekening zou dit jaar ook nog iets mee kunnen vallen. Bo vendien moeten we zuinig strooien, toch zal zonder mest ook geen op brengst mogelijk zijn. De vroege gewassen zijn ook ge zaaid, maar ook al olievlas en zelfs al hier en daar een perceel bieten. Dat geeft weer een leuk proefveldja De droge periode geeft ook de mo gelijkheid reeds een voorbewerking voor latere gewassen te geven, ega liseren en door het valse zaaibed kunnen we vast een lading onkruid tot kiemen verleiden, die zijn we dan met de definitieve bewerking al kwijt. De grondbewerking geeft per bedrijf nog een verscheidenheid te zien. De één komt met een trekker- tje uit de jaren vijftig, die het soms ook erg netjes doet, maar wel spoor tegen spoor, anderen zweren bij het rotoreggeweld. Zelfs trekkers met 120 pk onder de kap met aangedre ven eg en zaaimachine opgebouwd zijn te zien. Dan ben je toch met zo'n 8 ton door het land aan het kar ren. Je bent dan in ieder geval vlug klaar, alleen de loonwerker even betalen. Het ziet er naar uit dat er naast de vele hectares graan een vrij breed scala van gewassen te zien zal zijn in West Zeeuws-Vlaanderen dit jaar. Zo weten we al van olievlas, poot- aardappels, borage, vroege con sumptie onder plastic, crambe en wellicht komen er nog bij. Het vorig jaar herboren korrelmaïs zal wel weer in de ijskast gaan, de resulta ten zijn bedroevend geweest. Op het beleidsgebied blijft het ook bedroevend. Het verbale geweld van McSharry, Dinkel, Delors enzovoorts blijft doorgaan, Mares blijft zijn on genoegen uitspreken en de boeren krijgen straks de prijsverlagingen voor de kiezen. Meer van hetzelfde dus, zoals men tegenwoordig veel hoort. Zo ook de inhoud van de met veel bombarie gepresenteerde Zeeuwse Landbouwnota. Een opsomming van alles wat al aangedragen is waarbij de woorden marktgericht en kwaliteitsverbetering steeds weer opduiken. We moeten voorheen toch wel een rotzooitje geprodu ceerd hebben, of ligt de oorzaak van veel ellende buiten ons erf en dus onze macht? De grond was op de meeste plaat sen goed berijdbaar, wel wat aan de losse kant maar dat is beter dan zo stug. Dat we echter niet tot de Pa sen dit weer zullen houden weet iedereen wel. Een oud gezegde 'In maart mooi gras is in april soms van de kou haast hooi'. Hopelijk gaat dèt niet op. Maar na de winterperiode weer aan het werk gaan doet een boer goed. We moeten voorlopig maar even niet te veel te denken aan wat er over ons zal komen. We moeten proberen ons zelf te zijn met ons bedrijf, onze grond, die toch weer zijn wasdom gaat geven ondanks dat men daarin soms an ders tracht te sturen. We raken daar van lieverlee zo aan gewend. Elke keer weer andere benaderingen, die dikwijls kant noch wal raken. Je zou er van in paniek raken. Laat ze dat maar in Den Haag en Brussel doen. Daar maken ze het naar. Alles be lasten en heffingen opleggen, al thans dat willen ze, daar zijn het experts in, daar zijn ze mee bezig. En velen zijn nu eenmaal geabon neerd op de Fabeltjeskrant en gelo ven daar nog in ook. Zo gelooft men ook dat bedrijfsver- groting de problemen op kan lossen binnen onze bedrijfstak. Maar velen onzer hebben leren rekenen zonder de computer. Onlangs sprak ik een boer die het ook zo zag. Bijkopen en uitbreiden van het een op het ande re. Jammer voor de opvolger, als die er komt. Men wil in zo'n geval niet naar meer bezit maar naar meer prestatie, anders loopt men toch vast. De poterprijzen zijn nog iets verder onderuit gegaan. De telers die vroeg gekocht hebben beginnen al met een f 600,— per ha meerprijs aan produktiekosten, maar het is ook wel eens andersom geweest. De markt van vooral uien is slecht. De uitzaai zal toch wel iets minder wor den. Alle zaad is nog niet aange kocht, begrijpelijk gezien de lage prijzen van de laatste jaren. Vooral dit voorjaar gaat de animo er gauw af. De ganzen gaan ook onze akkers weer verlaten. Gelukkig is er niet veel schade in ons gebied. Niet dat er niet veel waren, hele zwermen zelfs. Als ze 's morgens invlogen in de polders deed me dat terugden ken aan de geallieerde vliegtuigen tegen het einde van de Tweede We reldoorlog. Die kwamen destijds met zo'n honderdtal tegelijk vanuit de zelfde richting. Nu beginnen de eenden en fazanten weer onze per celen na te lopen of er na het zaaien nog wat op te pikken valt. Niet te ondiep zaaien voorkomt soms nogal wat narigheid, want hele stukken rij worden omgezet om wat korrels te bemachtigen. De vertegenwoordigers van de han del in gewasbeschermingsmiddelen komen ook weer op bezoek. Het sortiment is gelukkig van dien aard dat we ons waar nodig kunnen be helpen. 't Zal wel meer gaan kosten. Maar wat doet dat niet? Afgelopen week de nieuwe tarieven van de Ra bobank ook thuis gehad. Zo te ho ren zijn velen daar niet erg gelukkig mee. Velen veranderen van bank en afgaand op de geluiden zullen er nog meer volgen. Geen goede zaak. In het 'LAND VAN AXEL' is het de afgelopen week redelijk druk ge weest. Het was volop voorjaar en daarmee kwamen ook de voorjaars werkzaamheden voor het derde achtereenvolgende jaar vroeg op gang. Uiteraard is er veel kunstmest gestrooid, maar er zijn naast zomer tarwe en gerst ook reeds erwten, bieten en teunisbloemen gezaaid en er zijn aardappels gepoot. Voor sommige produkten is dit toch wel bijzonder vroeg. Maar gezien de re sultaten van de laatste paar jaar is het misschien toch de juiste keus. Veel of alles hangt af van het weer dat toch weer wat van streek lijkt te zijn in deze wereld. In Skandinavië was er deze winter bijna geen vorst van betekenis, althans niet naar Noordelijke maatstaven, terwijl in het Midden-Oosten er een pak sneeuw viel wat daar maar zelden voorkomt. Nu zal het natuurlijk vroeger ook wel eens zijn voorgeko men dat het klimaat wat wispelturig was. Maar met de moderne com municatiemiddelen weten we het hier dezelfde dag nog. Maar terug naar de praktijk van alledag kunnen we tot de conclusie komen dat in zo'n zachte en ook droge winter er veel werk verricht kan worden en dat geldt dan met name voor de snoeiwerkzaamheden in de fruit teelt, waar men overigens toch weer niet zo gelukkig is met de ho ge temperaturen van de laatste da gen. De ontwikkeling van de fruitbomen gaat wel erg hard en dat zou weer wel eens funest kunnen zijn als er alsnog zware nachtvorst optreedt. Voor de veehouders betekent het dat de weiden groen de winter zijn doorgekomen, de temperatuursom van 200 graden is al lang bereikt en zal het gras vlug doen groeien en dat betekent zonder meer winst. Voor dezelfde veehouder lijkt het dieptepunt van de vee- en vleesprij- zen voorbij. Kwamen vorig jaar nog duizenden koeien uit de voormalige DDR hier naar toe, nu gaan ze juist weer van hier naar Polen. Zo ver- w V* SjÜ |iU dient de transportondernemer ook nog wat. Overigens over transport gesproken: wist u dat vrachtwa gens, die fruit naar de Baltische sta ten brengen als retourvracht uien uit Polen mee terug nemen naar hier, en dat nog wel bij de huidige be droevend slechte uienprijs, die hier momenteel geldt. Het carnaval is weer voorbij. Niet dat dit nu zo uitbundig wordt ge vierd in het Land van Axel. Toch kostte het voor sommige varkens houders een aardige cent. De prij zen kelderden met zo'n veertig cent per kilo als gevolg van een verhoogd aanbod van varkens voor de carna- valsweek. Want men weet, in die week zijn er minder slachtdagen en wordt er aanzienlijk minder gecon sumeerd, althans wat het vlees betreft. Ook voorbij is het jubileumfeest van de afdeling 'Braakman' van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze afdeling. Een heel programma werd er die avond gepresenteerd door de leden zelf. Veel werk en veel gerepeteerd vooraf, maar na afloop konden de dames terugzien op een succesvolle avond waar ook de heren bij uitge nodigd waren en waar dus ook veel ZLM-ers aanwezig waren. Die kon den zien wat een aktieve vereniging met beperkte middelen kan presteren. Wanneer met dezelfde animo in de ZLM-afdelingen de kar getrokken zou worden, wil dat niet zeggen dat de hele problematiek die op ons af komt en die de boeren over het al gemeen gelaten over zich heen laten komen, op te lossen zou zijn. Integendeel misschien, maar het zou ons misschien wel het gevoel geven dat we er met zijn allen te genaan gegaan zijn. Maar misschien is het niet relevant om een vereni ging van plattelandsvrouwen met een afdeling of kring van een stands organisatie te vergelijken. Doch ook een 'uit de praktijk- rubriekschrijver filosofeert wel eens wat. 'ïjyüOïjy nat» Jbvti naiBVtb law ia

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10