Agrarische sector moet zich meer richten op kwaliteit Deze weel Bloemzaadtelers op Tholen schrikken van DLV-tarieven Cebtico Mechanisatie krimpt in LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT AARDBEIEN IN EMMERS Minister Bukman op KNLC-conferentie: Consulent landbouw Zeeland vertrekt Pag. 3 Provinciale landbouwnota's gepresenteerd. Pag. 4 Procederen bij pachtzaken anders. Pag. 5 6500 bezoekers op ZRS-beurs. Pag. 7 Geldersche Mij praat over invoering melkbank. Pag. 8 Reportage over boomkweker. Floriade: grootste bloemenshow. Pag. 9 AOC Zeeland laat onderwijs beter op praktijk aansluiten. Pag. 11 Tuinbouwklanken. ~j Gevolgen voor euws-Vla anderen en Noord-Beveland VRIJDAG 6 MAART 1992 80e JAARGANG No. 4109 "De liberalisering van de handel breidt zich uit. De Nederlandse agrarische sector heeft hierbij volop kansen. Voorwaarde is dat de sec tor zich meer gaat richten op de kwaliteit van de produktie. Het blijkt dat de consument bereid is daar voor te betalen," aldus minister drs. P. Bukman (Landbouw, Natuurbe heer en Visserij) tijdens de thema dag van het KNLC op donderdag 27 februari in Amersfoort. De dag was de afsluiting van het KNLC- discussiethema van 1991/1992 'Land- en tuinbouw in Europa zon der grenzen'. Bukman wees erop dat ook nu al sprake is van betrekkelijk open gren zen. "Voor een land als Nederland is de voltooiing van de interne markt van groot belang. De Nederlandse agrarische sector is erg op export gericht. De helft van de verdiensten wordt buiten de grens gehaald. De liberalisering van de EG heeft Ne derland geen windeieren gelegd. Het is daarom belangrijk om de vrij making van de handel wereldwijd door te trekken. Harmonisatie van fytosanitaire en veterinaire eisen is wel een voor waarde om te zorgen voor eep gelij ke concurrentiepositie en om eigenlijke en oneigenlijke belemme ringen van de handel te voorko men," aldus Bukman, die ook een eventuele volumereductie van de produktie als een handelsbelemme ring ziet. Marktexpansie Bukman vroeg zich af of de Neder landse export niet te sterk op de EG-markt is gericht. "Momenteel wordt 75% van onze uitvoer op de EG-markt afgezet en dit percentage groeit nog steeds. We zullen echter verder moeten kijken. De markt ex pandeert, er is sprake van een soort schaalvergrotingsproces," aldus de minister. "Daarbij geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt." Bukman denkt daarbij onder andere aan een groei van de afzet naar Europese landen buiten de EG. "De Oost-Europese landen fungeren nu al als expansie- vat voor de Nederlandse tuinbouw. De Europese integratie is meer dan wat zich afspeelt in EG-verband." Nederland zal moeten reageren op de veranderingen op de markt, waarschuwt Bukman. Deze veran deringen zijn het groter worden van de concurrentie van Oost-Europa en een verschuiving van de produktie in de richting van niet marktorde ningsgewassen. "De Nederlandse producent zal meer waarde moeten toevoegen aan wat ze produceert. "Een inte ressante ontwikkeling is dat de prijsgevoeligheid van de consument vermindert. De consument kijkt meer naar de kwaliteit dan naar de prijs. Daar ligt een kans voor de agrarische sector, en de verwerken de industrie kan ons daarbij helpen," aldus de minister. Met behulp van de organisatiegraad van de Nederlandse land- en tuin bouw en de marktgeöriënteerdheid van de sector denkt Bukman dat de Nederlandse land- en tuinbouw goed in staat zal zijn ook bij meer open concurrentieverhoudingen de verworven marktpositie te behou den en uit te bouwen. Op de KNLC-conferentie werden per sector de gevolgen van het Europa zonder grenzen besproken. Een ver slag van deze discussies treft u aan in de ZLM-krant van a.s. week. De invoering van het profijtbeginsel door de Dienst Landbouwvoorlich ting heeft hier en daar in de praktijk voor schrikreacties gezorgd. Zo wordt op Tholen gevreesd dat een aantal bloemzaadtelers de groeps- begeleiding door DLV zal laten schieten vanwege de rekening die zij gepresenteerd krijgen. DLV Westmaas ziet zich genood zaakt ook in de bloemzaadteelt de kosten naar evenredigheid door te berekenen. Voor de teelt onder glas komt dit neer op f 125,- per bedrijf (vier excursies) en voor de zaadteelt in de open grond bedragen de kosten f 90,- per bedrijf (3 excur sies). Tot nu toe was de begeleiding door DLV gratis. De bloemzaadtelers zijn enigszins geschrokken van deze tarieven. De zaadteelt is voor de meesten een Met de hulp van 15 scholieren is de heer C.M. van de Velde aan de Oudeweg te Zierikzee deze week druk geweest met het planten van aardbeien in emmers. De emmers komen aan stellingen in de 0,5 ha grote spiksplinternieuwe kas van Van de Velde te hangen. Het telen 'in de lucht' in plaats van in de grond vergemakkelijkt het werk bij het planten, maar vooral straks bij het plukken. Bovendien ontstaat zo een betere benutting van de kasruimte. Begin april verwacht de teler de eerste oogst, ledereen kan dan komen kijken want 'zijn bedrijf doet mee aan de landelijke open dag 'Kom in de kas' op 4 april. Van de Velde (op de foto met pej was altijd al fruitteler, en daarnaast heeft hij een loonbedrijf (foto Pieter Honhoff). neventak. Ook de groenteteelt gaat wat betreft de begeleiding door DLV duurder worden. Bij elkaar worden deze bedrijven met behoorlijk wat extra kosten geconfronteerd. De te lers hebben de indruk dat ze one venredig veel moeten gaan bijdragen, terwijl was afgesproken dat het bedrijfsleven vanaf 1993 om te beginnen 5% van de kosten voor zijn rekening zou gaan nemen. Gesprek DLV-teamleider J. Hendriks deelt mee dat hij wat betreft de bloemzaadteelt onder glas op Tho len nog een gesprek met de studie groep zal hebben over de tarieven. Het gaat hier om een vrij kleine groep. Met het bestuur van de stu diegroep zaadteelt in de volle grond is al een gesprek gevoerd. De team leider wijst er op dat de bloemzaad telers in het verleden zelf om een voorlichter hebben gevraagd. Bo vendien was bekend dat DLV kosten zou gaan doorberekenen aan de te lers, zij het in principe pas in 1993. Het nu reeds invoeren van het pro fijtbeginsel is nodig om voorlichters in dienst te kunnen houden. Vol gens Hendriks zijn de bedragen die de telers moeten betalen niet over dreven hoog. Lezingen blijven gratis en de telers kunnen zonder meer de voorlichter telefonisch om advies vragen. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is men nogal geschrokken van de DLV- tarieven voor begeleiding van studie clubs. ZLM-kringvoorzitter Machiel Vinke adviseerde tijdens een vergade ring van zijn kring de besturen van de studieclubs te zoeken naar wegen om de kosten te omzeilen. De consulent landbouw in Zeeland, ir. A. van der Linden, heeft een an dere functie aanvaard. Hij wordt consulent van de afdeling glas groente en bloemisterij van het In formatie en Kennis Centrum Akker en Tuinbouw in Naaldwijk. Van der Linden neemt de plaats in van ir. J.A.F. van de Wijnboom, die consu lent bloembollen in Lisse wordt. Hij het IKC Akker- en tuinbouw is verder ir. R.K. Elema benoemd tot plaatsvervangend consulent in alge mene dienst. Hij blijft daarnaast consulent van de IKC-afdeling Fruit teelt te Wilhelminadorp. Cebeco Mechanisatie BV gaat het dealernet reorganiseren. Het voor nemen bestaat om verspreid over het hele land 16 vestigingen in gro tere bedrijven onder te brengen of samen te voegen. In Zeeland zullen de bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen (Axel en Schoondijke) worden sa mengevoegd, terwijl de vestiging op Noord-Beveland wordt overge bracht naar Goes of Middelburg. De reorganisatie is een gevolg van forse omzetdalingen in de land bouwmechanisatie. In 1991 was er sprake van een diepe terugval van gemiddeld 25% in Nederland. Bij Cebeco Mechanisatie viel de daling nog mee (12%). Niettemin heeft de direktie besloten nu in te grijpen. Te gelijkertijd worden investeringen ge daan om in de krimpende markt voor landbouwwerktuigen een goe de positie te kunnen behouden. Vol gens direkteur DJ. Bruil zullen grotere vestigingen efficiënter en marktgerichter kunnen werken en meer specialismen kunnen bieden. Doe! is het serviceniveau op peil te houden. In Friesland worden zeven vestigin gen samengevoegd tot drie nieuwe bedrijven. In Zeeuws-Vlaanderen vindt eveneens concentratie plaats op een nog nader te bepalen lokatie. Nu werken er in de vestiging Schoondijke 6 mensen en in Axel 4. De vestiging Wissenkerke (4 men sen) gaat over naar Middelburg of Goes. Bekeken wordt nog hoe de service voor de afnemers op Noord- Beveland het beste in stand kan worden gehouden. In totaal zullen er 80 van de 450 ar beidsplaatsen bij Cebeco Mechani satie verloren gaan. Overleg met de ondernemingsraden en de vakbon den over een sociaal plan is nog gaande. Gedwongen ontslagen zul len onvermijdelijk zijn. De reorgani- sate moet dit jaar worden doorgevoerd, aldus direkteur Bruil. De werkmaatschappijen van Cebe co Mechanisatie, waaronder Amac in 's-Heerenhoek, blijven buiten de reorganisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1