Watergebruik op witiofbedrijf voorbeeld voor groentetelers Lippizaner, nieuw fotoboek over wereldberoemd paarderas Nieuws Bloemrijke slootkanten goed mogelijk op veebedrijven De Kok in Kerkwerve zet deuren open voor kollega's Brochure CLM Protest tegen doden van nuka's VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 Het witiofbedrijf van Leen de Kok uit Kerkwerve is door het Land bouwschap uitgekozen als demonstratie- en voorbeeldbedrijf. De voorbeeldfunktie heeft betrek king op de manier waarop het be drijf omgaat met de waterstromen. Op het Schouwse bedrijf wordt na melijk een systeem toegepast, dat waterbesparend werkt en het ge bruik van meststoffen vermindert. Vorige week donderdag werd het projekt met enig officieel vertoon opengesteld. De aanwijzing als voorbeeldbedrijf houdt in dat kollega-groentetelers en andere geïnteresseerden al dan niet in groepsverband kunnen ko men kijken hoe de waterhuishou ding is geregeld. Zij krijgen van De Kok alle informatie die zij willen heb ben. Het voorbeeldbedrijf in Kerk werve is het derde binnen de vollegrcndsgroenteteelt. In de fruit en de boomteelt en in de champig- nonsektor staan soortgelijke initia tieven op stapel. Het Landbouwschap geeft hiermee uit voering aan een onderdeel van zijn Milieu-aktieplan. Het witiofbedrijf van De Kok is een normaal renderende onderneming. De Kok begon in 1979 met 2 ha witlof en heeft zijn areaal in de loop der jaren uitgebreid tot 24 ha, ver deeld over acht bassins in jaar- rondschema. De gemiddelde op brengst bedraagt 45 kg per vierkan te meter. Hij betrekt zijn wortels van een tweetal naburige akkerbouwbe drijven op Schouwen. Op het bedrijf in Kerkwerve vindt de trek plaats. De witlof wordt er ook gesorteerd en verpakt voor de veiling. De Kok heeft daarnaast nog 10 ha akker bouwgewassen. De arbeid op zijn bedrijf komt op 12.000 uur per jaar. Hij werkt met zijn vrouw, drie vaste krachten en zes oproepkrachten. technische hulpmiddelen heel effi ciënt met water kan worden om gesprongen en dat er ook nauwelijks vervuild water in het mi lieu terecht komt. In feite is er spra ke van een gesloten systeem. Dit wordt mogelijk gemaakt door een geavanceerde ontsmettingstech niek met behulp van ozon. Deze stof verhoogt het zuurstofgehalte van het water zodanig, dat bacteriën geen kans meer krijgen. Gewasbe schermingsmiddelen zijn daarom niet meer noodzakelijk, meststoffen worden uiteraard wel toegevoegd. Door de ontsmettingstechniek met ozon is het water geschikt voor her gebruik. Ook het koelwater voor de ozongenerator blijft binnen het bedrijf. Afvalwater Het afvalwater voor het schoonma ken van de pennen en de bakken wordt gereinigd door middel van stoomcleaning en wordt opgevan gen in een bassin. Dit schone water kan weer binnen het bedrijf of voor andere doeleinden worden gebruikt. Ook hier is er dus sprake van een gesloten systeem. De Kok heeft uiteraard nog geen in zicht in de werking van de milieu vriendelijke waterhuishouding op zijn bedrijf. De eerste indrukken zijn niettemin positief. Hij verwacht met de ozon-methode een hogere op brengst te realiseren. Bij de opzet en uitvoering van dit voorbeeldprojekt wordt het Land bouwschap bijgestaan door des kundigen van de NTS, DLV, IKC en enkele andere gespecialiseerde in stituten. Het ministerie van Land bouw verstrekt een subsidie. Verder leveren diverse partikuliere bedrijven een belangrijke bijdrage en inbreng. Exkursies naar het voorbeeldbedrijf aan de Tellersweg in Kerkwerve kunnen worden aangevraagd bij de DLV Westmaas (tel. 01864-3288). Kennis en vakmanschap Het gezinsbedrijf van De Kok is uit gekozen als voorbeeldbedrijf, omdat er kennis en vakmanschap aanwe zig is en omdat de eigenaar bereid en in staat is informatie op de juiste manier aan kollega-telers over te dragen. Het bedrijf bestaat boven dien uit een oud en een nieuw ge deelte, waardoor de waterstromen - op Schouwen gaat het om leiding water - met elkaar kunnen worden vergeleken. Het doel van het demonstratiepro- jekt is om aan te tonen dat er met Leen de Kok uit Kerkwerve geeft tekst en uitleg op zijn witiofbedrijf, dat model staat op het gebied van waterverbruik. Veehouders kunnen met simpele maatregelen de slootkanten op hun bedrijf meer kleur geven. Door de in zet van hun vakmanschap en met wat extra aandacht kunnen zij het Nederlandse weidelandschap verrij ken met bloemrijke linten. Zij hoe ven daarbij niet bang te zijn voor onkruid in hun land. De maatregelen staan beschreven in de brochure 'Bloemrijke slootkanten', die het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) vandaag uitbrengt. De laatste jaren wordt, vooral in de veenweidegebieden, veel onderzoek gedaan naar de mogelijkheden voor wilde planten in slootkanten. In de brochure vertaalt het CLM de on derzoeksresultaten naar praktische maatregelen op het gebied van be mesten, maaien, beweiden en sloot- schonen. Veehouders uit verschillende gebieden hebben aan de brochure meegewerkt. Minder mest, meer rust Wilde planten houden van voedsel- arme grond en van rust. Nu nemen de meeste veehouders de slootkant 'mee' bij het onderhoud van hun grasland, waardoor de grond te voedselrijk is voor soorten als pinksterbloem en koekoeksbloem. De maatregelen in de brochure gaan uit van twee principes: minder mest en meer rust. Veehouders kunnen de voedselrijkdom in de slootkant terugbrengen door de slootkant te ontzien bij het bemesten en door er zo min mogelijk schoningsmateriaal te deponeren. Voorkomen van vertrapping door het vee brengt rust in de kant. Ook kan de veehouder de kant bij de eer ste maaisnede overslaan, zodat planten meer kans krijgen om te bloeien en zaad te vormen. De vee houder hoeft niet bang te zijn dat wilde planten zich verspreiden naar het perceel: op die voedselrijke grond houden ze het toch niet uit. Vergoeding In steeds meer gebieden bestaan vergoedingen voor maatregelen die bloemrijke slootkanten bevorderen. Maar niet altijd is dat nodig. Sommi ge maatregelen - bijvoorbeeld niet meebemesten en beperken van ver trapping - zijn ook bedrijfsecono misch interessant. De brochure kwam tot stand met fi nanciering van de provincie Zuid- Holland, het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij, de Rabobank en de provincies Overijs sel, Noord-Holland en Friesland. De brochure is verspreid met het vak blad Boerderij onder 40.000 vee houders. Het voornemen van de Europese Commissie premies toe te kennen aan het doden en vernietigen van stiertjes van 10 dagen oud om daar mee de rundvleesmarkt te ontlasten heeft o.a. in Duitsland tot ernstige protesten geleid. Op een congres van de Evangeli sche Academie Bad Boll is hevige kritiek geuit op dit voornemen. Voor een dergelijke maatregel is noch een ethische noch een wettelijke basis aanwezig. Op grond van de Wet op de Dierenbescherming is het doden van dieren alleen dan toegestaan als daarvoor een redelijke grond kan worden aangevoerd. Aan de Duitse minister Kiechle zeg de de conferentie alle steun tot bij zijn pogingen een dergelijke Europe se actie te verhinderen. Medio februari verscheen, van de hand van Jan Hohmann, 'Lippiza ner', een uniek document over dit oudste Europese paarderas en de Spaanse Rijschool in Wenen, waar de klassieke dressuurkunst al meer dan vier eeuwen op onnavolgbare wijze wordt beoefend. In 'Lippizzaner' laat fotograaf/schrij ver Jan Hohmann paardenliefheb bers meegenieten van de mooiste van duizenden opnamen, die hij in de loop van tientallen jaren maakte in en rond de Weense Hofburg en in vele landen binnen en buiten Europa waar de Spaanse rijschool gastop tredens verzorgde. In het leven van Jan Hohmann en zijn echtgenote Tiny Hohmann-Van Doorne, nemen de Lippizaner een bijzondere plaats in. Mevrouw Hoh mann beoefent met haar eigen Lip pizaner de dressuur op hoog niveau en kan terugzien op een groot aan tal successen, nationaal en interna tionaal. Haar echtgenoot, die al op jonge leeftijd de actieve rijsport vaarwel moest zeggen, vond daar voor in ruime mate compensatie door van het fotograferen van de Lippizaner zijn hobby te maken. Alle facetten van het leven van dit prachtige paarderas, vanaf hun ge boorte op de stoeterij in Piber, tot het moment waarop zij, na een ja renlange intensieve opleiding, in de rijhal van de Hofburg mogen deelne men aan het 'ballet der witte paar den', legde hij met zijn Leica vast. 'Lippizaner' verdient een plaats in de collectie van al diegenen die wor den gefascineerd door de schoon heid van de Lippizaner en van de klassieke dressuur die in de Spaan se Rijschool tot een kunst wordt verheven. Het boek kan besteld worden door f 98,— over te maken op rekening 43.94.06.315 ten name van DANU BE B.V. te Eindhoven, onder vermel ding van 'Lippizaner'. Lipizzaner van de Spaanse Rijschool in Wenen, het ballet der witte paarden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9