Nieuws Nieuwe huisvesting voor drie Westbrabantse waterschappen Personalia Zaamslag en Reuzenhoek als administratieve verkaveling voorgedragen Agrotel gaat kwaliteit van berichtgeving verbeteren Overheid stopt maatregelen tegen knolcyperus Kring Schouwen nam afscheid van oud-voorzitter Van Gastel NCB-kring stelt milieurapport op ■JMQHHMHHj Na goedkeuring door de hoofdinge landenvergadering krijgen de water schappen de Agger en Zoomviiet de beschikking over een eigen kantoor. Bij waterschap Vierlinghpolders is een uitbreiding van het kantoor bij na voltooid. Waterschap de Agger heeft voor een periode van drie jaar een ge bouw te Hoogerheide gehuurd. "Het is het kantoor van de kruisrak- ketten", zegt voorzitter P. van Meir. "Doordat de plaatsing van rakket- ten te Woensdrecht niet is doorge gaan stond dit gebouw leeg. Wij hoeven eigenlijk alleen maar kan toormeubilair aan te schaffen". In de loop van 1992 zal waterschap de Agger beslissen of nieuwbouw van een werktuigenloods gewenst is. Waterschap Zoomviiet is meer bij toeval tegen een bestaand kantoor met bedrijfsruimte gelopen. Het lag in de bedoeling om aan de Franse- weg te Steenbergen een nieuw on derkomen te bouwen. Op de begroting was voor dit doel f 1.300.000,— gereserveerd. G.S.- gaf geen goedkeuring omdat het gebouw in een gebied kwam te lig gen waar niet-agrarische bebou wing niet is toegestaan. Verder zou de lokatie in een ekologische verbin dingszone liggen. Een procedure te gen deze afkeuring kan een paar jaar duren. Op het industrieterrein te Steenber gen komt binnenkort een pand leeg met een totale oppervlakte van 2275 vierkante meter waarvan 255 m kantoor en 800 m loods. Momenteel is er een speelgoed groothandel in gevestigd. Sekretaris A. Both verwacht dat de hoofdinge landen hun fiat zullen geven. "De huurprijs van het gebouw ligt op f 83.000,—. Omdat we het in ver huurde staat voor een bedrag van f 650.000,— kunnen kopen geeft het dagelijks bestuur de voorkeur aan het laatste. Een technisch on derzoek heeft uitgewezen dat voor dit 25 jaar oude gebouw een bedrag van f 100.000,— nodig is voor on derhoudswerkzaamheden en ver vanging. Inklusief kosten hebben we voor f 800.000,— een eigen onderkomen. Een besparing van f 500.000,-". Bij de Vierlinghpolders komen de to tale kosten voor uitbreiding van het kantoor uit op f 500.000,—. Dage lijks bestuurslid de heer J. Geluk laat weten dat door omstandighe den het kantoor nog niet eerder was aangepast. "Na de waterschaps concentratie in Brabant is ons werkge bied bijna verdubbeld. Er kwamen mensen bij. Met het oog op de integra le zaken die we erbij krijgen is uitbrei ding van werkruimte noodzakelijk". Het Interprovinciaal Overleg (IPO) heeft het gebied Zaamslag en Reu zenhoek als ruilverkaveling met ad ministratief karakter voorgedragen voor het Voorbereidingsschema Landinrichting 1992. In totaal heeft het IPO vijf gebieden in Nederland (10.000 ha) voorgedragen. Staatssecretaris Gabor van Land bouw en Natuurbeheer vroeg eind vorig jaar aan alle provincies afzon derlijk om voorstellen voor de land inrichting. Gezien de korte tijd hebben de provincies, in goed over leg, een gezamenlijk voorstel ge maakt. Het is voor het eerst dat de provincies deze gezamenlijke aan pak hebben gevolgd. Volgens een woordvoerder van het provinciaal overlegorgaan ligt er nu een 'pan klaar' voorstel voor de staatssecre taris. Formeel heeft deze natuurlijk nog niets besloten. Op dit moment onderzoeken het ministerie en het IPO overigens de mogelijkheden om de landinrichting te decentraliseren richting provincies, als onderdeel van de 'decentralisatie-impuls' waarmee alle ministeries te maken hebben. De overige vier gebieden in het IPO- voorstel zijn als herinrichting voor gedragen. Het zijn het gebied rond Heeze (N-Br), de Linge (Gld), Enschede-Noord (Ov) en Bird- Zwette (Fr). De provincies schrijven aan Gabor dat de vijf voorgestelde projecten een belangrijke bijdrage aan de uitvoering van het Natuurbe leidsplan leveren. Aardappelteelt Yerseke Moer De Landinrichtingscommissie Yerseke-Moer deelt mede dat haar voor het jaar 1992 ontheffing ver leend is voor de teelt van aardappe len waar het betreft de gronden gelegen binnen het ruilverkavelings- gebied Yerseke-Moer. Aan de ontheffing zijn de volgende voorwaarden verbonden: - Voor teeltjaar 1993: teelt toege staan, uitgezonderd op percelen waarop in 1992 aardappelen wor den geteeld; - Voor teeltjaar 1994: teelt toege staan, uitgezonderd op percelen waarop in 1992 of 1993 aardappe len worden geteeld. De ontheffing geldt niet voor met aardappelmoeheid besmet verklaar de percelen. Het nieuwe kantoor met werkplaats van waterschap Zoomviiet in Steenbergen. De Plantenziektenkundige Dienst van het ministerie van Landbouw stopt met het opsporen en nemen van maatregelen tegen het onkruid knolcyperus op basis van de "Rege ling teeltverboden knolcyperus". Deze regeling wordt binnenkort in getrokken. Het besluit te stoppen is genomen, nadat het niet mogelijk bleek om een landelijke aanpak tot het uitroeien van knolcyperus tot stand te brengen. Al jarenlang spannen bedrijfsleven en overheid zich in om de proble men met het onkruid knolcyperus (Cyperus esculentus) de baas te worden. Knolcyperus werd in 1981 opgemerkt als een probleemon kruid. Spoedig na de introduktie bleek, dat deze plaag zich snel in het land verspreidde. In 1984 werd een verordening van het Landbouw schap van kracht, onder andere een reinigingsplicht voor werktuigen die waren gebruikt op besmette perce len. In 1985 werden de maatregelen uitgebreid met de "Regeling teelt verboden knolcyperus". Deze rege ling houdt in, dat op besmette percelen de teelt van gewassen, die met ondergrondse delen worden ge oogst, verboden is. Het pakket maatregelen, met name de teeltver boden is effektief gebleken. Heroverweging Na een aantal jaren van knolcype- rusbestrijding bleek dat ondanks de goede resultaten, niet snel een si tuatie zou worden bereikt waarbij het knolcyperusprobleem vrijwel de finitief is opgelost. Dit vanwege het feit, dat niet op alle besmette perce- De kring Hulst van de NCB heeft vo rige week donderdag aan gedepu teerde A.M. Hek het Milieu Advies Rapport aangeboden. Dit rapport is opgesteld door de werkgroep mi lieuzorg van de NCB-kring. Het rapport gaat o.m. in op hoe de milieuzorg in de agrarische sektor beheerst kan worden. Hiertoe laten de opstellers aspekten van de be drijfsvoering die te maken hebben met milieu (bijvoorbeeld opslag vaste mest op land, uitrijden organi sche mest, omgaan met spuitma- chines, etc.) vergezeld gaan van een len de bestrijding gericht is op het uitroeien van het onkruid. Het be treft bijvoorbeeld percelen van be drijven, die niet of nauwelijks ekonomisch afhankelijk zijn van de teelt van voortkwekingsmateriaal. Het knolcyperusprobleem is alleen definitief op te lossen als op alle besmette percelen de knolcyperus wordt uitgeroeid. Met een landelijk georganiseerde bestrijding kan dit worden bereikt. Goede ervaringen hiermee zijn in 1986 en 1987 opge daan toen door financiering vanuit werkgelegenheidsgelden bestrij- dingsploegen zijn ingezet in enkele haardgebieden. Na intensief overleg tussen Land bouwschap en de PD was de ge meenschappelijke konklusie, dat het niet mogelijk bleek te komen tot een landelijk georganiseerde bestrijdings- aanpak. Daarbij rekende de over heid de opzet en financiering tot de De afgelopen weken organiseerde Cebeco-Zuidwest gebruikersbijeen komsten voor Agrotel-deelnemers. Er was veel belangstelling van de zijde van de telers. In totaal 75 deel nemers bezochten de bijeen komsten in Sirjansland, Dinteloord en Axel. Projectleidster J. Lockefeer presenteerde de plannen voor 1992, waaronder de vernieuwde radar beelden van het KNMI en de dagaf schriften van de veiling CHZ. Ook was er volop ruimte voor allerlei ge- bruikersvragen. Joke Lockefeer zei in haar inleiding dat Agrotel in drie jaar in Zuidwest- Nederland gegroeid is naar een deelnemersaantal van 240 boeren- aansluitingen. Landelijk telt men er al meer dan 2000. Daarnaast is er ook een enorme groei gerealiseerd in informatieleveranciers. Begon men in 1989 met vier coöperaties, inmiddels zijn dat er zeven. Vele beurzen en veilingen leveren hun in formatie aan het systeem, maar ook IRS en NAK-informatie ontbreekt niet. Met de deelname van de zeven grootste veilingen bereikt men een dekking van zo'n 80% van de fruit veilingen van heel Nederland. Begon verantwoordelijkheid van het be drijfsleven. Het struikelblok was de financiering. De overheid zag zich genoodzaakt het huidige beleid te heroverwegen, omdat er geen uit zicht bestaat op een strukturele oplossing van het knolcyperuspro bleem. De uitvoering van dit beleid vroeg van overheidswege jaarlijks een grote inspanning. Besloten is de verantwoordelijkheid voor de beheersing en bestrijding van het knolcyperusprobleem ge heel bij het bedrijfsleven te leggen en de overheidbemoeienis met de bestrijding van knolcyperus te beëindigen. Het Landbouwschap onderzoekt momenteel de mogelijkheden voor een gedeeltelijke overname in een Landbouwschapsverordening van het tot op heden gevoerde over heidsbeleid ten aanzien van knol cyperus. men in 1989 met een aanbod van alleen akkerbouwinformatie, nu is het Agrotelsysteem een volwaardig dagblad voor alle sectoren. Veiling CHZ 'De deelname van de veiling met in gang van 1 januari is voor fruittelers pure winst. De veiling houdt de no teringen van Barendrecht actueel via Agrotel, en binnenkort kunnen leden van Kapelle ook terecht via dit medium. De persoonlijke dagaf schriften van fruit zullen ook binnen afzienbare tijd via Agrotel te ontvan gen zijn', aldus Joke Lockefeer. Het ligt in de bedoeling om daarna de zelfde diensten aan te bieden voor groentetelers. Voor mensen die nog niet aan een computer toe zijn, is het nu mogelijk om de Agrotel- informatie via de fax in huis te krijgen. Logboek Cebeco-Zuidwest gaat het komen de seizoen de opzet van de bericht geving aanpassen. Per gewas legt men een 'logboek' aan, waarop staat welke ziektes wel en welke niet voorkomen. Dit wordt regionaal bijgehouden. De kring Schouwen-Duiveland van de ZLM heeft dinsdagavond tijdens de goed bezochte algemene verga dering in Zierikzee afscheid geno men van de heer L.J. van Gastel, die vanaf 1977 tot voor kort voorzitter was van deze kring. Van Gasteis op volger, P.F. Vis, sprak waarderende woorden aan het adres van de afge treden voorzitter en diens vrouw. In de periode waarin Van Gastel lei ding gaf aan de kring Schouwen hebben zich grote veranderingen voltrokken in de land- en tuinbouw. Toen hij in 1977 als voorzitter aan trad was de EG nog importerend op het gebied van landbouwprodukten en brachten de gewassen nog rede lijk goede prijzen op. Nu zijn er over schotten en prijsverlagingen. Namens de kring bood de heer Vis aan zijn voorganger een fraaie wind wijzer aan, bestemd voor het nieu we huis dat het echtpaar Van Gastel binnenkort in Zierikzee hoopt te be trekken. Voor mevrouw Van Gastel was er een bloemetje. In zijn dankwoord memoreerde Van Gastel een aantal gebeurtenisseh uit zijn bestuurlijke loopbaan bij de ZLM. 'Als gezin zijn wij de ZLM zeer erkentelijk voor alles wat deze orga nisatie voor ons heeft betekend'. Nederlandse Biotechnologieprijs voor onderzoeker L.U.W. Aan dr. ir. P. de Haan, die werkt bij de vakgroep Virologie van de Land bouwuniversiteit, wordt dit jaar de Dalton Biotechnologieprijs 1992 uit gereikt. Peter de Haan krijgt de prijs vanwe ge zijn baanbrekend promotie onderzoek naar mogelijkheden om met behulp van biotechnologie planten resistent te maken tegen het wereldwijd zeer schadelijke to- matebronsvlekkenvirus. Het onder zoek leverde niet alleen een methode op, waarmee vrij eenvou dig en in een zeer vroeg stadium het tomatebronsvlekkenvirus is op te sporen, maar ook wist de prijswin nende onderzoeker tabaksplanten resistent te maken tegen het virus. Toen Peter de Haan met zijn promotie-onderzoek begon, was er nog vrijwel niets bekend over de moleculaire eigenschappen van het gevreesde virus. L.J. van Gastel Voorafgaand aan het afscheid van Van Gastel hield drs. A.J. Huige, hoofddirekteur diversificatie van Suiker Unie, een interessante inlei ding over marketing op het boe renerf. Ir. H.J. Schuring sekretaris gewestelijke raad Zuid-Holland Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft ir. H.J. Schuring (40) te Den Haag met ingang van 1 april a.s. benoemd tot sekretaris van de gewestelijke raad voor Zuid- Holland. Hij wordt daar de opvolger van drs. J.J.L. Smeijers, die in de zelfde funktie overstapt naar de ge westelijke raad voor Noord-Brabant. Schuring kwam in juni 1979 bij het Landbouwschap in dienst als be leidsmedewerker akkerbouw. Sinds september 1983 is hij sekretaris van de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Algemeen sekretaris Bloemenveiling Holland benoemd Het bestuur van Bloemenveiling Holland heeft ir. C.J.M. Ton (32) be noemd tot algemeen sekretaris. Daarnaast blijft Ton hoofd van de af deling Direktie en Verenigingszaken. Ton is in 1984 in dienst getreden bij de toenmalige Bloemenveiling West- land en heeft sindsdien diverse funkties vervuld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6