Geld en goed Accountantsunie ZLM Nieuwe mestopslagsubsidie Hoe zeker is onze AOW? Bestemmings plannen Superheffing gewijzigd Sociaal Ekonomische Voorlichting Sociaal Ekonomische Voorlichting Provincie komt boeren bij terugverkoop grond tegemoet Dividend CSM Barenbrug neemt zaadbedrijf in Frankrijk over 4 Over deze mestopslagsubsidies is al veel te doen geweest. De nieuwe subsidie (mestopslagbesluit 1991) zou al per 1 januari j.l. in werking treden, het wordt nu (waarschijnlijk) 9 maart a.s. Deze subsidie komt in de plaats van het Gewijzigd Tweede Mestopslagbesluit. Even in het kort de 'verschillen' tus sen beide mestopslagsubsidies. Tot 9 maart 1992: Gewijzigd Tweede Mestopslag besluit. De bestaande opslagcapaci teit mag ten hoogste toereikend zijn voor 10 weken, de maximale be drijfsomvang is 250 sbe (landbouw telling 1990). De subsidie wordt gegeven voor de uitbreiding (en be staande opslag) tot minimaal 13 weken opslagcapaciteit (en max. 21 weken). De opslagcapaciteit mag geen vervanging van de bestaande opslag zijn, tevens moet er minimaal Vorige week heeft u in de ZLM- krant kunnen lezen dat de beschik king Superheffing 1988 is gewij zigd. De regeling is gewijzigd door de uitspraak van het Europees hof van Justitie van 6 december j.l. De nieuwe regels De nieuwe regels sluiten in de prak tijk in belangrijke mate aan bij de re gels voor 6 december. Kort samengevat zijn de belangrijkste nieuwe regels: Een vaste overgang van 20.000 kg per ha bij een gedeeltelijke overgang; Een minimale overgang van 1 ha; Per jaar mag maximaal 5 ha grond zonder melk overgaan; - Alleen grond ten behoeve van melkveehouderij telt mee. Dit be treft ook grond waarop gewas sen worden gekweekt die als veevoeder voor de melkveehou- De provincie Zeeland neemt genoe gen met een lagere prijs voor de grond, die zij wil terugverkopen aan de boeren in verband met het niet doorgaan van de weg Driewegen- Terhole (Zeeuws-Vlaanderen). Dit is deze week door het provinciaal bestuur meegedeeld aan de land bouworganisaties. De terugverkoop is een gevolg van grondtransacties, die rond 1980 werden gesloten in verband met de beoogde aanleg van de nieuwe weg Driewegen-Terhole. Inmiddels staat vast dat deze weg niet wordt aan gelegd. De provincie deed de be trokken grondeigenaren het aanbod de grond terug te kopen voor f 3,— per m2. Deze prijs vonden de eige naren te hoog. Zij kregen daarbij steun van de Zeeuwse landbouwor ganisaties. Inmiddels heeft de pro vincie laten weten genoegen te Het stockdividend voor houders van aandelen CSM is vastgesteld op 1/38 aandeel per aandeel van f 2,— nominaal. Dit heeft de Admi nistratiemaatschappij 'Wester Sui kerraffinaderij' nv te Amsterdam, houdster van certificaten van aan delen CSM, laten weten. Over boek jaar 90/91 wordt een dividend voorgesteld van naar keuze f 2,25 in contanten of dit stockdividend. Het stockdividend van CSM nv is eveneens vastgesteld op 1/38 aan deel per aandeel van f 2,— nomi naal. Ook deze aandeelhouders krijgen over het boekjaar 90/91 naar keuze een dividend van f 2,25 in contanten of dit stockdividend. 100 m3 uitbreiding van de mestopslagcapaciteit plaatsvinden. De hoogte van de subsidie be draagt: f 5,— per m3 voor grond- putten, f 10,— per m3 voor semi-permanente opslag (bijv. mest- zakken), f 15,— per m3 voor duur zame silo's. Indien de mestopslag moet worden onderheid, worden de genoemde bijdragen verhoogd met f 10,— per m3. De bijdrage voor af dekken is f 5,— of f 10,— per m3. De maximale bijdrage is f 10.000,- (f 17.000,- bij heien of afdekking; f 24.000,— bij heien en afdekking). Aanvragen bij DBH. Vanaf 9 maart 1992: Mestopslagbesluit 1991. Deze sub sidie wordt gegeven voor een uit breiding (en bestaande opslag) tot minimaal 26 weken opslagcapaci teit. Er wordt echter alleen subsidie gegeven voor de opslag in de 5e, 6e en 7e maand (17e-31e week) van de derij worden gebruikt op het be trokken bedrijf; - Iedere producent dient jaarlijks voor 15 april de totale oppervlak te grond, gebruikt voor de vee houderij, bij de DBH op te geven. Grond wordt geacht niet meer voor de melkveehouderij in ge bruik te zijn wanneer het gedu rende een jaar niet meer deze bestemming heeft. Verpacht en pacht Voor de huidige lopende pachtover eenkomsten zijn de regels in het ar tikel van vorige week beschreven. Voor niet-goedgekeurde pachtover eenkomsten en in de nieuwe situa tie komt de overdracht via pacht overéén met de overdracht via grond in eigendom. Belangrijk is nog wel de situatie waarbij dt melkveehouderij zowel grond in eigendom als pacht heeft. Stel, een bedrijf van 20 ha heeft 12 ha eigendom en 8 ha pacht. Het to- nemen met een prijs van f 1,60 op basis van verpachte waarde van de grond. Dit aanbod maakt het moge lijk de al lang slepende kwestie tot een oplossing te brengen. De pro vincie zal de betrokken grondeige naren zo spoedig mogelijk informeren en vervolgens de trans acties juridisch en financieel af wikkelen. De laatste tijd verschijnen er regel matig artikelen in de kranten waarin aan de orde komt hoe in de toe komst de AOW als instituut veilig kan worden gesteld. Vandaar ook in deze rubriek aandacht voor dit on derwerp, omdat de uitkering AOW ons allen ter harte moet gaan. De regeling zoals wij die heden ten dage kennen is begonnen op 1 ja nuari 1957. De opzet is in feite nog steeds het zelfde n.l. het via een omslagstelsel financieren van de uitkeringen. Dat kon ook moeilijk anders omdat degenen die op dat moment al in aanmerking kwamen voor een uitkering, zelve nimmer voor dit doel hebben betaald. In de loop der jaren is de omvang van de uitkering behoorlijk bijgesteld tot het niveau van dit moment. Het omslagstelsel is als financie ringsinstrument een acceptabel ge geven indien er een redelijke gelijkheid bestaat tussen het aantal mensen dat een uitkering ontvangt en degenen die de premie daarvoor moeten opbrengen. Want dat is het opslagcapaciteit. Tevens moet het gaan om drijfmest voor gebruik op het eigen bedrijf (tot een toedienings norm van 125 kg per ha.). De hoogte van de subsidie is, afhan kelijk van de mestsoort, f 5,— tot f 30,— per m3. De bijdrage voor heien (van de fundering) is f 5,— per m3 (klei-veen) en f 5,— of f 10,— voor afdekking. De aanvraagperiode is vanaf 9 maart 1992 (en niet met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1992), in volgorde van binnenkomst. Ook tale melkquotum is 200.000 liter. Volgens de nieuwe regels is het mo gelijk dat bij bijv. bedrijfsbeëindiging deze veehouder (pachter) via 10 ha eigendomsgrond het gehele melk quotum verkoopt. Op de pacht grond ligt in zijn totaliteit 80.000 liter (gemiddeld 10.000 liter per ha). Volgens jurisprudentie kan deze ver deeld worden als 40.000 liter voor de verpachter en pachter elk. Belangrijk is echter dus dat in deze situatie de pachter volgens de pachtwet verplicht is rekening te houden met de belangen van de verpachter. Indien de pachter hier mee geen rekening houdt, kan dit gezien worden als het leveren van een wanprestatie. Hierbij kan de pachter zich er niet zonder meer op beroepen dat hij ingevolge de be schikking gedwongen was het tota le quotum over te dragen. Dit was ook reeds het geval voor de wijzi ging van de beschikking. Bo venstaand is vooral gebaseerd op huidige gerechtelijke uitspraken. Het is niet uitgesloten dat nieuwe proce dures worden gestart waardoor de situatie anders kan komen te liggen. Data Door de nieuwe regeling zijn enkele data zeer belangrijk: systeem: de werkenden in enig jaar betalen direct de uitkeringen van datzelfde jaar. Er wordt dus geen kapitaal gevormd. Vandaar dat thans na 35 jaar sommigen een re kensommetje maken. Zij stellen dan vast het bedrag dat zij in de loop der jaren reeds hiervoor hebben betaald en vergelijken dat met het bedrag dat zij na ingangsdatum van hun ei gen uitkering terugkrijgen. Dat is de methode van de spaar(levens)verze- kering. En dan klopt het rekensom metje niet, zo menen zij. Op zich hebben zij wel gelijk, maar zo mag je in dit systeem niet rekenen. Het omslagstelsel heeft een heel andere rekenmethode als grondslag, die nu zichtbaar in het gedrang komt. Het aantal genieters van de uitke ring groeit nog steeds, ondermeer door het ouder worden van de men sen. Deze groep stijgt dus in aantal. De andere groep n.l. de werkenden die de jaaruitkeringen moeten op brengen neemt in omvang juist af door een dalend aantal kinderen die zijn geboren en die ook nog door studie vaak later in het arbeidspro- hierbij geldt de regel: op op. Aan vragen bij de DBH. Meer definitieve gegevens zijn nog niet te geven, daar de wettekst nog niet is ver schenen, deze wordt begin maart gepubliceerd. Bekijk voor uzelf van welke subsidie u, met uw bedrijfsaanpassing, het beste gebruik kunt maken indien u gaat/moet investeren in een mestopslag. Bedenk dat bij ingang van de nieuwe subsidie-regeling de oude regeling komt te vervallen! M.J. Meijers a. Iedere producent dient jaarlijks voor 15 april de totale oppervlak te grond, gebruikt voor de melk veehouderij, waarvoor hij bij aanvang van de heffingsperiode beschikte, bij de DBH op te geven. b. Overeenkomsten voor de koop/verkoop van melk volgens de oude beschikking 1988 van voor 22 januari 1992 met een door de Grondkamer goedge keurd pachtkontrakt of een nota riële akte, dienen te worden aangemeld bij de DBH voor het einde van de heffingsperiode 1991/1992, dit is voor 29 maart 1992. Dit geldt eveneens voor overeenkomsten tussen 6 de cember 1991 en 22 januari 1992 waarbij het melkquotum naar evenredigheid is overgegaan. Ook dan geldt voor 29 maart a.s. Overige punten Bovenstaande heeft betrekking op gedeeltelijke overdrachten. Bij over drachten van gehele bedrijven kan het melkquotum overgaan waarbij het restant grond zonder melk kan wórden overgedragen. J.A.M. Withagen, Hoofd SEV/ZLM ces worden opgenomen. Hiermee wordt duidelijk dat de jaarlijks op te brengen premie steeds hoger moet worden. De vraag is dan: wil de vol gende generatie nog steeds onze uitkering betalen en zo ja is dit ook nog op te brengen met een kleiner aantal werkenden? De beleidsmakers zien deze bui reeds duidelijk hangen vandaar de aandacht die het nu al krijgt. In het jaar 2010 zal echt een punt bereikt zijn dat het huidige systeem niet meer te handhaven is. Er zal voor die tijd dus iets moeten gebeuren. Vele geleerden en insiders dragen dan ook nu reeds oplossingen aan waarmee in hun ogen de problema tiek kan worden opgelost. Dit is een Het Franse zaadbedrijf Tourneur Grandes Cultures maakt voortaan deel uit van de Barenbrug-groep. De overname omvat de rassen en vere- delingsprogramma's in voeder- en groenbemestingsgewassen van Tourneur. Daarnaast neemt Barenbrug het be- werkingsbedrijf in Montauban (Zuid- Frankrijk) en de marketingorganisa tie over. In 1991 realiseerde het Franse zaadbedrijf een omzet van 10 miljoen gulden. Een belangrijk onderdeel hierin vormen royalty inkomsten uit licentiecontracten met collega-zaadbedrijven. Tourneur is het grootste Franse be drijf in luzerne. In Noord-Frankrijk, waar veel luzerne wordt geteeld voor drogerijen, heeft Tourneur een zeer sterke marktpositie. Men heeft echter ook uitstekend aangepaste rassen voor de groeiende Zuid- Europese markt (Italië, Spanje, Por tugal) waar luzerne een van de grootste voedergewassen is. Daar naast verwacht Barenbrug in de lan den buiten Europa met het nieuwe produktenpakket haar marktpositie te kunnen versterken. Wikken vormen na luzerne de twee de belangrijke aktiviteit bij Tourneur. Als eenjarig voedergewas wordt het veel gebruikt in Zuid-Europa en Noord-Afrika. In Noord-Europa zijn wikken vooral bekend als groenbe- mester. Barenbrug Holding heeft een tiental gelieerde bedrijven in Europa, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland met een gerealiseer de jaaromzet vah f 180 miljoen en circa 300 medewerkers. Spanje heeft zijn grenzen ge opend voor appels en peren uit de Verenigde Staten. De Europese Groenten- en fruitimporteurs (Cimo) zien deze stap als een verdere ope ning van de Spaanse markt voor overzeese produkten. Men verwacht de komende jaren een toenemende konkurrentie van het Amerikaanse produkt op de Europese markt. Drunen Vanaf 28 februari ligt ter gemeente secretarie van Drunen gedurende een maand ter inzage het ontwerp van de eerste partiële herziening van het bestemmingsplan 'Buiten gebied'. goede manier waarmee de gemeen schap is gediend door op tijd en zonder tijdsdruk naar oplossingen te zoeken. Voorkomen moet worden dat opeens een basisvoorziening in het pensioeninkomen sterk wordt aan getast zonder dat daar tijdig op kan worden ingespeeld. Want een ieder hoopt de leeftijd van 65 jaar te be reiken en dan financieel te kunnen leven op de wijze zoals dat tevoren is ingeschat. Het (deels) wegvallen van de AOW uitkering is dan ook geen goed vooruitzicht. Toch ge tuigt het van een stuk realisme door er in de eigen situatie wel rekening mee te houden. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4