Voor de vrouw Get in touch with the Dutch! Vrouw en Jongeren Agenda Geslaagde exkursiedag RAK Fijnaart p.j.zuid geluid Studiedag Agrarische Commissie 21 onder reda kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen PJ. de Rooy-Janse M.A. voor Zeeland en Noord-Brabant. Postbus 42, 4424 ZG Weme/dinge Letterlijk betekent de kopregel: kom in kontakt met de Nederlanders! Een uitnodiging bedoeld voor de vrouwen die deelnemen aan het A.C.W.W.-congres. A.C.W.W. staat voor Associated Countries Women of the World, de Wereldbond van Plattelandsvrouwen dus. Bij het A.C.W.W. zijn voor Nederland aan gesloten de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, de Katholieke Plattelandsvrouwen Bond, de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Komend vanuit alle windstreken der aarde zullen er duizend vrouwen in Den Haag aanwezig zijn, waar dit congres van 22-29 juni 1992 zal plaats vinden. Het is de tweede keer in deze eeuw dat dit congres in Ne derland is. Op zondag hebben de dames een dagje vrij. Dat biedt mooi de gele genheid om hen wat van Nederland te laten zien. Per bus trekken ze de Op 13 februari jl. zijn er 17 personen van het RAK Fijnaart op exkursie geweest naar de AMAC landbouw- werktuigenfabriek en naar Van der Have (Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel). Om 7.00 uur vertrok de groep naar 's-Heerenhoek om daar als eerste een bezoek te bren gen aan de AMAC fabriek. We wer den daar gastvrij ontvangen en rondgeleid door de heren Remijn en Roelands. AMAC is als fabrikant van (aardappel)rooimachines het meest bekend. Het bedrijf is ont staan uit de dorpssmederij van de heer De Jonge en uitgegroeid tot het huidige grote bedrijf met zo'n 120 personen in dienst. Het bedrijf dankt zijn naam aan één van de eerste rooiers die het licht zag, deze naam verworf bekendheid en is gebleven. AMAC Aardap- pelrooimachine Met Aanbouw Combinatie. Leuk om te weten waar de naam vandaan komt. Het bedrijf is uitgebouwd tot een moderne fa briek die door nauw kontakt met de praktijk de ontwikkelingen op het landbouwgebied op de voet pro beert te volgen. Een rondleiding door de fabriek leert ons dan ook dat er met de meest moderne kom- putergestuurde machines wordt ge werkt en dat overal zorgvuldig aandacht aan wordt besteed. Zoals vele bedrijven in allerlei branches heeft de AMAC het Oostblok ont dekt. Het bedrijf ziet grote mogelijk heden om te leveren aan bijvoorbeeld Rusland en Polen. Ze zijn daarmee ook al geruime tijd be zig. Een nieuw perspektief voor niet alleen AMAC, het uitbreiden en ver ruimen van de afzet is natuurlijk voor elk bedrijf een vereiste in de konkurrentieslag. Na een uitgebreide rondleiding en natuurlijk een bakje leut nog even gelegenheid tot het stellen van vra gen en daarna snel verder naar ons volgende onderdeel: Van der Have. Eerst gaan we naar Kapelle waar de centrale verwerking van zaaizaad, de schoning en de kwaliteitskontro- le geschiedt. De heren Do Munnik en Van der Weyden leggen ons aan de hand van sheets en een video film het één en ander uit. Het bedrijf bestaat sinds 1879 als D.J. van der Have B.V. (nu eigendom van Suiker- Unie sinds 1977) en was eerst een boomkwekerij maar hield zich na de provincies in op weg naar diverse bestemmingen. Waar ze ook naar toe gaan: overal worden ze welkom geheten door bondsvrouwen. Zo zullen er op 28 juni a.s. twee bussen richting West-Brabant komen. Van uit de afdelingen Dinteloord, Fij naart, Steenbergen, Willemstad en Zevenbergen van de NBvP en de af delingen Dinteloord en Steenbergen van de KVO (Katholieke Vrouwenor ganisatie) is een werkgroep ge vormd, die de organisatie hiervan voor haar rekening neemt. Programma De dames worden rond de klok van vier in het Mauritshuis te Wil lemstad verwacht. Na ontvangst met een kopje thee of koffie zullen de voorzitster van de werkgroep, mevrouw D. Boertjes-Steenbeek, en de burgemeester van Willemstad, de heer C. de Ronde, hen officieel welkom heten. Hierna zal een vrou welijke burgemeester een inleiding houden over de vrouw als bestuur- tweede wereldoorlog steeds meer bezig met zaadhandel. Nu is het uit gegroeid tot een bedrijf met zo'n 1.150 werknemers en wordt er 25.000 ton zaad per jaar verwerkt waarvan het meeste graszaad. Ook Van der Have ontwikkelt zich op de Oosteuropese markt, en is be zig een tak voor groentezaden te ontwikkelen. Maar dat is allemaal niet zo eenvoudig. Wist u dat het zo'n 20 jaar duurt voordat een proefzaad officieel tot commercieel zaad geklommen is. Heel veel re search en ontwikkeling gaan daar aan vooraf, 15 jaar ontwikkeling dan nog eens 5 jaar proefvelden en dan pas commercieel zaad met een cer tificaat. Eén van de redenen waar om zaad duur is. Van der Have is immer bezig met nieuwe ontwikkelingen en verbete ringen van rassen. Zoals u al begre pen heeft is dit een precieze en dure bezigheid die misschien wel uitein delijk niets oplevert en wat te den ken van de konkurrent die ook niet stilzit. Duizenden proefveldjes gesi tueerd over de hele wereld brengen der in Nederland. Natuurlijk is ook tijd ingeruimd voor een rondwande ling door het mooie, oude vestingstadje Willemstad. De maal tijd zal opgefleurd worden door muziek. Bovendien is er nog gelegenheid om het Mauritshuis, waar ook het mu seum van de Heemkundekring ge vestigd is, te bekijken. Beneden in de hal zullen demonstraties van di verse technieken zoals volksschil derkunst, kantklossen, calligrafie e.d. worden gehouden. Alle deel neemsters aan het congres spreken Engels. Dit zal dus ook de voertaal zijn tijdens het bezoek aan West- Brabant. De leden van de werkgroep vinden het een uitdaging om deze vrouwen te mogen ontvangen. We verheu gen ons nu al op deze dag en zullen U na afloop laten weten hoe het ge weest is. W. Oostdijck-Vogelaar misschien na een lange tijd nog wei eens een veelbelovend ras voort maar een misgok kan natuurlijk ook. Kwaliteit staat hoog in het vaandel, partijen zaaizaad gereed voor leve ring worden bemonsterd, gekeurd, verzegeld en voorzien van een NAK- certificaat. In de uiterst moderne laboratoriums worden zaden vermeerderd en wordt alle moeite gedaan om een optimale zekerheid te bieden aan de afnemers waar ter wereld dan ook. Een rondleiding door de enorme aantallen gebouwen van het bedrijf laat ons zien wat we zoéven op de video zagen. Het wordt ons al snel duidelijk dat hier een groot concern zeer gespecialiseerd bezig is met de konkurrentieslag en kwaliteit van zijn produkt. Na een voortreffelijke lunch ons aangeboden in de bedrijfskantine veranderen we van lokatie en gaan we naar Rilland. Hier wordt het onderzoek- en ontwikkelingswerk op het kweekbedrijf georganiseerd. Op de kweekbedrijven (ook in Frankrijk, USA, Duitsland) worden De Agrarische Commissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen nodigt u uit voor de stu diedag: "Welke kant met het Zeeuwse platteland" op dinsdag 17 maart 1992 in Dorpshuis "Westka- pelle herrijst". Markt 79 in Wéstka- pelle. Deze studiedag, waarbij alle belangstellenden van harte welkom zijn, sluit aan bij het jaarthema van de agrarische commissie: "Het plat teland, onze wortels, onze toekomst". Als gastspreeksters zullen aanwezig zijn: mevrouw J. Jonas-Dalhuizen, voorzitster van de Agrarische Be leidscommissie, en mevrouw J.J. de Koning-van Langeraad, agrarisch konsulente van de NBvP. De dames zullen in hun inleiding onder meer ingaan op de landelijke ontwikkelin gen, de plattelandsontwikkelingen en de rol en de mogelijkheden van agrarische en niet-agrarische vrou wen t.a.v. de leefbaarheid. De exkur sie die na de lunch op het programma staat bestaat uit twee delen nl. een rondrit per bus door Walcheren en een bezoek aan een rozenkwekerij in Aagtekerke. De studiedag begint om 9.30 uur. De kosten, inklusief koffie en lunch bedragen f 22,50. Folders van de studiedag zijn verkrijgbaar bij agrari sche kontaktleden en agrarische commissieleden. Opgave voor 7 maart a.s. bij M. van Nieuwenhuijze, tel. 01100-14306. Agrarische Vrouwen van Nu Voorafgaand aan de studiedag is in alle kringen een bijeenkomst geor ganiseerd onder de titel: Agrarische Vrouwen van Nu. Op deze avonden, die onder leiding stonden van Tine eik jaar duizenden kruisingen uitge voerd en op hun kwaliteit onder zocht. Kassen en proefvelden spelen een grote rol hierbij. Grote zorgvuldigheid is een must, want uit allerlei herkomsten moet het veelbe lovende nieuwe ras gekombineerd worden. Een laatste uitleg over dit bedrijf leert ons dat ze ook druk doende zijn met biotechnologie. Een zeer modern woord waar volgens ieder een wel toekomstmuziek in zit. Zij proberen positieve eigenschappen van een gewas toe te voegen aan een ander gewas. Dit is niet gewas gebonden. Zo kan het dus zijn dat een gewas resistent wordt voor een bepaalde ziekte omdat een antistof hiertegen is toegevoegd uit een an der gewas. Hoe resistenter de ge wassen des te minder schadelijke bestrijdingsmiddelen er gebruikt dienen te worden dus des te beter voor het milieu. Het milieu dat ieder een in zijn greep houdt en een steeds belangrijker plaats in zal gaan nemen. Reden te meer voor Van der Have om zich gericht bezig te houden met biotechnologie en de ontwikke lingen. Van der Have brengt pas over zo'n 6 jaar de eerste rassen op de markt die met behulp van deze ke Dees, is druk gediskussieerd over de voor- en nadelen van het wonen op het platteland. De voordelen die o.m. genoemd werden door de agra rische vrouwen zijn: rust, ruimte, vrijheid, leven met de seizoenen, bu renhulp, betrokkenheid gezin/bedrijf, speelruimte voor de kinderen, eigen baas zijn en grote woonruimte. Hoewel het wonen op een agrarisch bedrijf door alle vrouwen als positief ervaren wordt, blijken er toch ook negatieve kanten aan te zitten. Als negatief wordt genoemd: grote af standen naar school, ziekenhuis, verenigingsleven e.d. (dus veel heen en weer rijden), slecht openbaar vervoer, onverlichte wegen, "eigen baas" betekent ook: geen zwanger schapsverlof en betaalde ATV, streek- en gemeentebladen worden niet bezorgd, moeilijk plannen van b.v. vakantie en bezoek aan kulturele evenementen. Op de vraag van Tineke aan iedere vrouw afzonderlijk wat verstaan wordt onder een leefbaar platteland, worden veel verschillende antwoor den gegeven. Wel komt uit alle groepen de wens naar voren om zonder te veel regels en wetten en tegen een redelijke beloning onze agrarische bedrijven in stand te hou den. We zijn ook zeker bereid als agrarische vrouwen om ons in te zetten voor een leefbaar platteland. De resultaten van de diskussie- avonden zullen meegenomen wor den naar de studiedag van 17 maart in Westkapelle. Een bedankje van de agrarische commissie aan Tineke Dees voor het voorbereiden en begeleiden van alle avonden voor agrarische vrou wen van nu is zeker op zijn plaats. Mieke van Nieuwenhuijze nieuwe technieken ontwikkeld zijn. Na deze uitgebreide presentatie keerden we allen terug naar huis. Het was een leerzame en leuke dag geweest en erg interessant om eens een kijkje te kunnen nemen in de keuken van AMAC en Van der Have. Sandra Kok Afd. Tholen/St. Philipsland 5 maart: Kookkursus voor mannen. Kosten: f 15,— p.p. per avond. Op gave: bij Jackie van Nieuwenhuy- zen, tel. 01662-2403. 6 maart: Snookeren. Plaats: Bergen op Zoom. Aanvang: 20.00 uur tot 22.00 uur. Kosten: f 5,— p.p. Opga ve: bij Lysian van Nieuwenhuyzen, tel. 01677-2427. Afd. Langstraat 14 maart: Groot feest n.a.v. 5-jarig bestaan van de PJZ-afdeling Langstraat. Plaats: Zidewinde te Sprang-Capelle. Aanvang: 20.00 uur. Provinciaal: 5 maart: DB-vergadering; 28 maart: PJZ-Juweel. De bedrijfsgebouwen van AMAC 's-Heerenhoek vanuit de lucht gezien. Redaktie Henk Tegels Van der Have houdt zich o.m. bezig met het veredelen van tarwe. Hier ziet u het maken van een handkruising bij tarwe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21