Onzekerheid voor kampeerboeren blijft bestaan Suzan Malcorps doorbreekt hegemonie Kees Steendijk Meiden doen kies een vak in het groen Nieuws Wethouder lanceert voorstel op vergadering Vekabo Schouwen-Duiveland Indoor dressuur in Axel PHLO-cursus pluimveehouderij Open dag (jonge) vrouwen AOC Zeeland Namens de landbouworganisaties liet de heer Van der Maas weten dat het voorstel van de wethouder in ieder geval niet in zijn algemeenheid ingevoerd mag worden. In zijn ogen werpt een rekreatieve (mede-)be- stemming belemmeringen op voor naburige agrarische bedrijven in ver band met de Hinderwet. "Dat mag dan misschien in de gemeente Westerschouwen niet tot proble men leiden, in andere gebieden is dat wel het geval. Daarom vind ik dat we als landbouworganisaties al les op alles moeten zetten om te pleiten voor eenduidige landelijke wetgeving. Als iedere gemeente met een afzonderlijke regeling komt voorzie ik een chaos". Ook andere inleiders toonden zich niet meteen enthousiast over het voorstel van Veerhoek. De heer Bomhof adviseerde de kampeerboe ren om bij de politiek aan te dringen De victorie van de schijnbaar onver- slijtbare 69-jarige Kruininger Kees Steendijk bij de indoor-dressuur lijkt voorbij. Zo'n tachtig kombinaties in de M- en Z klasse paarden en po ny's hadden zich gemeld bij de LR en PC Luctor et Emergo uit Zaamslag, die in manege Magrette in Axel deze titelstrijd organiseerde. Vanaf 's morgens hadden alle ru brieken de voorselektie. Van elke ru briek mochten de beste vijf over rijden voor het kampioenschap. Suzan Malcorps uit Cadzand had met twee paarden ingeschreven, Cleverlady en Bon Vivant. Zij reed die allebei bij de beste vijf, evenals Miranda Zeeman met Ultra, Natasja Hertogh met Tuaq en natuurlijk titel verdediger Kees Steendijk met Boy, en wel met de beste score. In een boeiende en spannende finale ging Suzan Malcorps met Bon Vivant met niet minder dan zestien punten Kees Steendijk voorbij, waarbij Su zan Malcorps zegevierde met 748 punten totaal, reserve kampioene werd Miranda Zeeman met Ultra met 735 punten, terwijl Kees Steen dijk met Boy derde werd met 732 punten. Debbie Rijn uit Kruiningen stak in de Z-klasse pony's met kop en schou ders boven haar konkurrenten uit. Zij had al een grote voorsprong na de eerste proef. Bij de tweede proef vergrootte zij die voorsprong nog en pakte de titel met 772 (374 en 398) punten. Reserve-kampioene werd Sabine Nelis met Elvira van Zuid- Beveland met 687 (330 en 357) punten. Het kampioenschap van de M- klasse pony's bestond uit twee ru brieken A/B/C (kleine maat) en kate- gorie D/E (grote maat). In de kleine maat pakte de 16-jarige Mireille La- plante uit Kloosterzande met Shirley van de Honteruiters te titel, met Thirza Baas met Duranche van de Oranjeruiters uit Willemstad op de tweede plaats. Kategorie D/E grote maat kreeg een zeer regelmatig rijdende Linda Heijnsdijk met Gondi van de Paarde bloem als kampioene (493 punten). Tweede werd hier Patricia van der Jagt met Nutti Game Nut van Zuid- Beveland met een totaal van 473 punten. Zestien kombinaties waren er in de voorselektie klasse M paarden. Het werd een enorme spannende finale. De sterk rijdende Westbrabantse amazone Annelies Breure met Esprit van de Oranjeruiters (Willemstad) pakte de provinciale titel met 500 punten (248 en 252). Toch was er nog een verschil van 12 punten met Mieke Roovers met Rinus van de Paardebloem 488 totaal. Niettemin mogen zij beiden naar de nationale titelstrijd op 20 en 21 maart in het federatiecentrum te Ermelo. Jan M. Murre binnen de huidige Kampeerwet het aantal toegestane eenheden van vijf naar tien te verhogen (met een uit loop naar 15). "Aanpassing van de Kampeerwet is nu de snelste weg om dit specifiek Zeeuwse probleem op te lossen". Andere mogelijkheden om het aan tal eenheden te verhogen ziet Bom hof niet. Het kamperen bij de boer is geregeld in een Algemene Maatre gel van Bestuur (het is dus niet hin- derwetplichtig). Volgens de milieu-inspekteur is het "oprekken" van vijf naar tien eenheden in de AMvB niet zo eenvoudig. Hij was bovendien minder optimistisch dan Veerhoek dat diens voorstel al dit seizoen tot een verhoging van het aantal eenheden kan leiden. Ook een delegatie van de regelgeving naar lagere overheden leek hem on wenselijk omdat de regels zich in ieder geval met de AMvB "moeten verdragen". Overigens zei hij niet te verwachten dat een verhoging van het aantal eenheden in de kampeer- wetgeving zonder meer wordt over genomen in de milieuwetgeving. De Zeeuwse landbouworganisaties staan zoals bekend op het stand punt dat het toestaan van 15 een heden het meest wenselijke aantal is. Daarnaast zijn de ZLO's van me ning dat het kamperen bij de boer een agrarische bezigheid moet zijn. Agrarische bezigheid In de wet is onvoldoende vastge legd wat een agrarisch bedrijf is. De Zeeuwse Vekabo-verenigingen en 3ZLO menen dat hiervoor een mini mum omvang van 40 standaard be- drijfseenheden (SBE's) zou moeten gelden. Dit is ongeveer de arbeidsin zet van 1/4 tot 1/3 volwaardige ar beidskracht. De heer Van der Maas liet weten er veel voor te voelen ook het kamperen bij de boer te koppe len aan SBE's. Hiermee zouden de mini-campings een echte agrarische aktiviteit worden, en bovendien is het dan mogelijk om de mini- camping te laten voortbestaan als het agrarisch bedrijf stopt. Als aan het minimum aantal SBE's - volgens het voorstel 40 - wordt voldaan blijft het immers een agrarisch bedrijf. De mogelijkheid een dergelijk agra risch bedrijf te vervreemden zou moeten worden uitgesloten, zo voegde Van der Maas hieraan toe. De advocaat Den Hollander zei er voor te voelen het kamperen bij de boer als aktiviteit aan het agrarisch bedrijf te binden. Het uitdrukken in SBE's zou zijns inziens hier een goe de methode voor kunnen zijn. Zeeuwse Vekabo Voorzitter Henk Geluk van Vekabo Schouwen-Duiveland gaf in zijn openingswoord aan dat de drie Zeeuwse Vekabo-verenigingen, die samen een federatie vormen, ernaar streven één vereniging te vormen. Momenteel zitten de Zeeuwse ver enigingen als federatie in de landelij ke federatie, volgens de heer Geluk geen ideale situatie. Hij werd overi gens als voorzitter van Vekabo Schouwen-Duiveland herkozen voor een nieuwe termijn. Op 10, 11 en 12 juni 1992 zal in Wa- geningen de PHLO-cursus 'Recente ontwikkelingen in de pluimveehou derij' worden gehouden. Voor inl. hierover tel. 08370-84093. De kampeerboeren zitten al jaren te wachten op de Wet op de Open lucht Rekreatie (WOR), maar ver schillende inleiders op de vergadering van Vekabo Schouwen- Duiveland hebben uit "Den Haag" begrepen dat die WOR er helemaal niet komt. "Het meest waarschijn lijk is het dat er een aanpassing van de Kampeerwet komt", aldus advo caat mr. A.A. den Hollander. Vol gens zijn informatie zou er decentralisatie van bevoegdheden naar provincie en gemeenten plaatsvinden. In de ogen van de ad vocaat ontstaat dan een onge wenste situatie, "want alleen al op Schouwen-Duiveland zitten de ge meenten niet op één lijn". De Vereniging van Kampeerboeren Schouwen-Duiveland had op haar vergadering vorige week donderdag in Ellemeet vier inleiders uitgeno digd: de heren H.C. van der Maas (Zeeuwse landbouworganisaties), H.G. Bomhof (milieu-inspektie Zee land), C. Veerhoek (wethouder Westerschouwen), en A.A. den Hol lander (advocaat). Zij waren ver zocht hun visie te geven op twee aspekten die momenteel bij de kam peerboeren sterk in de aandacht staan: het aantal toegestane eenhe den, en wat er moet gebeuren bij stoppen van het agrarisch bedrijf. Na de inleidingen ontstond er onder leiding van forumleider de heer G. Baaij een zeer geanimeerde dis- kussia Voor wethouder C.W. Veerhoek van Westerschouwen is de traagheid van de landelijke overheid aanleiding om als gemeente zelf een oplossing voor de huidige problemen aan te dragen. Om de ongelijkheid tussen de verschillende kampeerboeren binnen zijn gemeente weg te poet sen gaat hij de gemeenteraad voor stellen het bestemmingsplan Buitengebied Oost te wijzigen via artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening. Door middel van de ze (snelle) procedure kunnen kampeerboeren, via de Kampeer- Koffie en gezelligheid in de pauze. wet, vergunning krijgen om 15 een heden te plaatsen. Hun bedrijf krijgt dan wel mede een rekreatieve be stemming (naast de agrarische be stemming). Volgens de inschatting van Veerhoek is het op deze manier mogelijk dat de kampeerboeren in Westerschouwen al deze zomer 15 eenheden mogen plaatsen. Zijn voorstel vertegenwoordigt overi gens een minderheidsstandpunt van het college van B&W, maar in de ge meenteraad zou er een meerderheid voor zijn. Op het gebied van ruimtelijke orde ning heeft het voorstel nogal wat voeten in de aarde. (Veerhoek: "De gemeentelijke afdeling Ruimtelijke Ordening was ook niet zo enthousi ast over het voorstel".) Dit bleek ook tijdens de forumdiskussie. Als het door zou gaan zouden de kam peerboeren voor één jaar vergun ning krijgen om 15 eenheden te plaatsen. Wat moet er. dan na dat ene jaar gebeuren mocht de WOR er dan nog steeds niet zijn, zo vroeg iemand zich af. "Moet er dan weer een vergunning voor één jaar wor den afgegeven? Dat blijft dan wel een onzekere basis om op te in vesteren". Op 10 maart a.s. organiseert de Landelijke Stichting Vakopleidingen Leerlingwezen Land- en Tuinbouw, Groenvoorziening en Bloemenbran- che (VOLLT) in samenwerking met AOC Zeeland eo een doe-dag voor (jonge) vrouwen. Meisjes en vrou wen van 15 jaar en ouder van het LBO en de MAVO worden uitgeno digd om deel te nemen aan deze 'doe-dag'. Deze 'doe-het-zelf-dag' wordt gehouden in het AOC Zee land eo lokatie Groene School, Bie- zelingseweg 10 te Kapelle. De doe-dag heeft als doel (jonge) vrouwen in contact te brengen met het beroep in de groenvoorziening door ze zelf werkzaamheden uit te laten proberen. De werkzaamheden bestaan onder meer uit bestraten, stekken, snoeien, uitzetten tuin. Vrouwen zijn vaak niet op de hoog te van deze beroepen, waardoor het niet bij ze opkomt om voor een der gelijk vak te kiezen. Dat is jammer. Temeer omdat deze sectoren veel jonge mensen, en dus ook jonge vrouwen, kunnen gebruiken. Zij hebben dan direct een betaalde baan, en volgen bovendien via de VOLLT een vakopleiding. Werken en leren ineen. Beide zijn voor de toe komst van meiden en vrouwen van groot belang. Op deze doe-dag zijn oud-leerlingen, (jonge) vrouwen, aanwezig die alles kunnen vertellen over de dagelijkse praktijk van het werk. Vrouwen en meiden die interesse hebben voor een 'groen' beroep, kunnen van deze gelegenheid ge bruik maken om de dagelijkse prak tijk van het werk zelf eens een keertje uit te proberen. Ook voor vrouwen die denken niet geschikt te zijn voor dergelijk werk of vrouwen die niet weten of ze het leuk vinden, is deze doe-dag een uitstekende Door zelf werkzaamheden uit te voeren komen deelneemsters aan de doe-dag in aanraking met het 'groene' werk manier om het 'groene' werk eens van dichtbij mee te maken. Informatie Zij die aan deze doe-dag willen deel nemen kunnen vragen naar de infor matiefolder 'Werken en leren in het groen' of de doe-dag folder. Deze is verkrijgbaar bij de schooldecaan, bij de Vol It (tel. 030-517344) of bij het AOC Zeeland eo/lokatie Groene School Kapelle. Wilt u meer weten over de doe-dag, dan kunt u kontakt opnemen met deze school. U moet dan vragen naar de heer F. de Bak ker/mevrouw A. Harinck tel. 01102-41812. De doe-dag begint om 09.00 uur en is om 12.00 uur afgelopen. Er zijn geen kosten aan verbonden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19