De maand maart op het zuidwestelijk veehouderijbedrijf Juist gebruik hygiënesluis van groot belang! Kunstmestgift aanpassen bij gebruik van dierlijke mest Voor een juiste bemesting tegen zo laag mogelijke kostprijs is het belangrijk dat u de kunstmestgift aanpast aan het gebruik van dierlij ke mest. Met name in het voorjaar wordt veel dierlijke mest gebruikt op grasland. Hiermee wordt veel stikstof en vooral veel kali op de percelen gebracht. Een hoog stikstof- en kaligehalte in het gras heb ben een slechte benutting van magnesium tot gevolg. Hierdoor ont staat gevaar voor kopziekte. Het is daarom belangrijk de bemesting af te stemmen op de behoefte van het gras. -k ■k •k k i^TTtx~--TnTTnTnTTrTn^ -k- Om te bepalen hoe de N-bemesting kan worden berekend, staat in tabel 1 een overzicht van de stikstofbehoefte. Tabel 2 geeft de werking van rundveedrijfmest weer. Voor een volledig overzicht verwijs ik u naar de nieuwe bemestingskaart, verkrijgbaar bij de DLV. Tabel 1: richtlijn voor de stikstof-bemesting (kg/ha) op zand, klei, löss en nat veen snede stikstofregime kg/ha/jaar) 200 300 400 weiden maaien weiden maaien weiden maaien A- 1 40-10 80-60 60-20 100-80 80-40 120-80 2 40 60 60 80 80 100 2 40 60 60 80 80 100 4 30 50 45 65 60 80 5 30 - 45 - 60 80 6 - - 30 - 40 - Om een te zware snede te voorkomen, adviseren wij de percelen die het laatst moeten wor den beweid of gemaaid, minder stikstof te geven. Tabel 2: Werkzame hoeveelheden stikstof, fosfaat en kali in kg per ton rundveedrijfmest van gemiddelde samenstelling snede na uitrijden: latere 1 stikstof 2 3 4 fosfaat 1 latere 1 kali 2 bovengronds 0.6 0.2 0.2 0.1 1.8 0 5.5 0 0 zode-bemesting/injectiel2 0.6 0.2 0.2 0.9 0.9 3.9 1.6 0 injectie (febr-rart) 1.1 1.1 0.2 0.2 0.4 1.4 1.4 1.4 2.7 inregenen 1.5 0.2 0.2 0.1 1.8 0 5.5 Stel dat er 25 m3 rundveedrijfmest per hektare via zodebemesting wordt aangewend. Dit be tekent dat in de eerste snede 30 kg N beschikbaar is uit drijfmest. Bij een stikstofniveau van 400 kg N is de behoefte voor weiden voor de eerste snede 80 kg N. Uit kunstmest is dus nog slechts 50 kg N/ha (is 185 kg KAS/ha) nodig, ook in de tweede snede is er nog een na werking van 15 kg N/ha. Ook de fosfaat en kaliwerking vindt u in tabel 2, met name op kleigrond komen percelen voor met een hoge kali-toestand. Veel beschikbare kali in de grond betekent ook een hoog kalige halte in het gras van de eerste weidesnede. Op deze percelen kan daarom het best geen of weinig drijfmest worden uitgereden. De percelen met de hoogste kali-toestand kunt u het best eerder maaien. Wanneer het kali-advies desondanks sterk wordt overschreden kan kopziektegevaar worden Welke zaken komen voor renovatie in aanmerking beperkt door bijvoorbeeld krachtvoer te voeren met extra magnesium en snijmais bij te voeren. Alles bij elkaar vraagt een goede uitgebalanceerde bemesting nogal wat reken- en schrijfwerk. Hulpmiddelen zoals het DLV-bemestingsplan en BAP (bemestingsadvies programma voor grasland het jaar rond) kunnen u daarbij een grote dienst bewijzen. Voor een uitgebreid be mestingsadvies voor uw bedrijf kunt u bij de DLV terecht. Zij beschikken over veel kennis en ervaring op dit vakgebied. Stalrenovatie, begin op tijd Een aantal stallen voor melkvee of jongvee voldoet op dit moment niet meer aan de eisen die gesteld worden aan ventilatie, klimaat en de maatvoering. Renovatie van de stal kan hierin ver betering brengen. Ventilatie. Heel belgngrijk is dat de ventilatie in de stal goed is. Slechte ventilatie kan leiden tot gezondheidsproblemen zoals longaandoeningen, diarree bij kalveren en uierontsteking. Bo vendien staat een slecht stalklimaat een goede ruwvoeropname in de weg. Medewerkers van de DLV kunnen met behulp van professionele rookapparatuur de ventilatie in uw stal beoorde len. Aan de hand van het resultaat van de rookproef en de mogelijkheden die er in uw stal zijn, krijgt u een advies. Hierin is aangegeven hoe ook in uw stal een goede ventilatie kan wor den bereikt. Inrichting. Een ander belangrijk punt bij renovatie zijn de ligboxen. Vooral in oudere lig- boxenstallen zijn de maten van de ligboxen niet juist. Ook de ligboxenafscheidingen zijn vaak verouderd. Moeilijk opstaan, speenbetrapping en damslapers kunnen het gevolg zijn. Ook moeten de boxen voldoende verhoogd zijn. Andere zaken die bij renovatie bekeken moeten worden zijn onder andere: ligging en kwaliteit van de roosters, verlichting, golfplaten, voerhek en voergang, drinkwatervoorziening en mestopslag. Naast het stalgedeelte kan het ook zinvol zijn de melkstal nader te bekijken. Tijdig beginnen. Gezien het grote aantal zaken dat bekeken moet worden is het belangrijk om op tijd te beginnen met het maken van plannen. De DLV-medewerkers kunnen u behulpzaam zijn om dit voorjaar tot een goed plan te komen, zodat u deze zomer met de stalrenovatie aan de slag kunt. wasbak kapstok vuil gedeelte muurtje De laatste jaren wordt er in de var kenshouderij steeds meer nadruk gelegd op het woord 'hygiëne'. Dit is natuurlijk niet voor niets. In Ne derland kennen we immers een gro te varkensdichtheid. Hierdoor is de kans dat een ziekte wordt overge bracht reëel aanwezig. Voor u als varkenshouder de taak uw bedrijf zo goed mogelijk te beschermen te gen bedreigende ziektekiemen van buitenaf. Eén van de manieren die u hierbij kan helpen is een hygiënesluis. Hoe zo'n hygiënesluis eruit moet zien en hoe u er mee moet omgaan, komt aan de orde in het onderstaande artikel. Plaats van de hygiënesluis Er komen vanuit de praktijk nogal wat vragen omtrent de plaats van de hygiënesluis op het bedrijf. Be langrijk in dit verband is dat de hy giënesluis de enige ingang is om van het 'vuile' bedrijfsgedeelte naar het 'schone' bedrijfsgedeelte te ko men. Onder het 'vuile' gedeelte ver staan we het bedrijfsgedeelte waar auto's en mensen vrij kunnen ko men en onder het 'schone' gedeelte verstaan we het bedrijfsgedeelte waar de varkens liggen. Indeling van de hygiënesluis De indeling kan grofweg gesplitst worden in een vuil gedeelte en een schoon gedeelte (zie tekening). Op de scheiding hiervan staat een bank of een muurtje (hoogte 60 cm). Het vuile gedeelte is voorzien van een kapstok en een wasbak. Bezoekers kunnen zich hier ontdoen van jas en schoeisel. Vervolgens wassen ze hun handen voordat ze over het bankje stappen om de schone be drijfskleding aan te trekken. Daarna gaan ze via de ontsmettingsbak de stal in. Na de rondgang op het bedrijf wor den eerst de laarzen schoonge maakt. Dit kan door middel van een laarzenborstelapparaat. Als de laar zen schoon zijn, worden ze nog maals ontsmet in de ontsmettingsbak. Vervolgens wor den de schone laarzen aan het rek gehangen en gaat de overall in de wasmand. Na het handen wassen en het aantrekken van de eigen kle ding verlaat men de hygiënesluis. Welke fouten worden in de praktijk gemaakt? Hierboven is in het kort verteld hoe de hygiënesluis gebruikt moet wor den. In de praktijk komen we op be drijven die met een hygiënesluis werken een aantal zaken tegen die niet juist gebeuren. De belangrijkste hiervan zijn: - In een aantal gevallen zit er slechts 1 deur in de hygiënesluis. Dit houdt in dat de bezoekers door dezelfde deur naar binnen en naar buiten moeten. Dit houdt in dat men met schone ontsmette laarzen over het vuile bedrijfsgedeelte loopt. Probeer dit te voorkomen door 2 deuren in de hygiënesluis te maken en het hekwerk juist te plaatsen. - Onvoldoende verversing van de ontsmettingsbak komt regelma tig voor. Zorg dat de bak mini maal 1 keer per week ververst wordt. Gebruik hiervoor schoon water en zorg voor een juiste do sering van het ontsmet tingsmiddel. - Vaak staan de bedrijfslaarzen en de schoenen van de bezoekers door elkaar. Probeer deze strikt kast met schone overalls schrobputje wasmand voor de vuile overallsi schoon gedeelte laarzenrek n»tr a» Italian rooster en laarzenborstel gescheiden te houden. Op een aantal plaatsen moet men eerst een stuk door de stal lopen om bedrijfskleding aan te doen of om de handen te kun nen wassen. Zorg ervoor dat dit in de hygiënesluis kan plaats vinden. Tot slot Samenvattend kan gesteld wor den dat het gebruik van een hy giënesluis een positieve invloed heeft op het voorkomen van ziekte-insleep op het bedrijf. Daarbij moet dan wel gelet wor den op een juist en consequent gebruik van de hygiënesluis. In dien u naar aanleiding van dit ar tikel vragen heeft over hoe u op uw bedrijf het beste een hygië nesluis kunt maken, neem dan even kontakt op met de bedrijfs- deskundige in uw regio. Arie van Andel DLV-team Varkenshouderij Breda tel. 076 202681

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17