m Bloemzaden van binnenuit bekeken Vorig jaar meer groenteteelt in open grond Champignonsector moet inspelen op behoeften van de markt Brabantse aspergetelers hebben 600 tijdelijke krachten nodig TECHNISCH UMESIUJKO TAMMIiMiA i^klrjynl lit IKITIOMKI ifl >Hii) ±j REMMERDE KAP Schuimbeton Lezing voor zaadteeltstudieclub 'Eiland Thoien' Hagelunie-brochure Meer appels uit Zuid-Afrika BUITENDIENST-MEDEWERKER VOOR RAYON-OPBOUW (m/v) silo afdekking v.a. f 1.000,- PM doorsnede Gewapend betonnen mestopslag silo's Ontwerp Tamminga® KIWA als silo-afdekking Kiemkracht speelt in de zaadteelt een belangrijke rol, maar wat is kiemkracht eigenlijk, en welke che mische processen vinden tijdens de kieming plaats? Hoe is te voorko men dat ziekteverwekkers de kiem kracht aantasten? Deze en andere vragen behandelden dr. R.J. Bino en dr. C. Langerak van het CPRO-DLO tijdens hun inleiding voor de jaarver gadering van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt 'Eiland Thoien'. Op het Centrum voor Plantenveredelings- en Reproduktie- onderzoek doet men veel proeven met zaden van de tomaat. Met di verse technieken probeert men in het zaad te kijken, daardoor kan men b.v. een afwijking in de chro mosomen vaststellen (dit is dan een genetische afwijking). Ook kan men zien dat de bouwstoffen van de za den (eiwitten) onderling verschillen, en dan is het weer mogelijk die ei witten te analyseren op hun chemi sche samenstelling. Met allerhande laboratoriumtechnieken probeert men het gehele proces te volgen vanaf bestuiving bevruchting) totdat het uiteindelijke zaad er is. Tijdens dit proces moeten er ver schillen te vinden zijn die de kwali teit van het zaad beïnvloeden. Ook wordt er wel ingegrepen in hor moonhuishouding van de plant om processen te versnellen, te vertra gen of te verleggen. Bij nacontrole van het zaad wordt er ook gewerkt met röntgenstralen, welke met behulp van computerpro gramma's in staat zijn om een scho ning uit te voeren. Dr. Hino ging vooral in op de interne kwaliteit als kiemkracht, dr. Langerak behandel de de gezondheid van het zaad, en dan voornamelijk op het gebied van schimmels. Wanneer een partij zaad slecht of onregelmatig kiemt, dan kunnen ziekteverwekkers hiervan de oor zaak zijn. Komt een aantasting voor in de plant, dan zit het haast altijd ook op het zaad. Men moet dan denken aan o.a. schimmels, bacte riën, aaltjes en virussen. Een goede ziektebestrijding kan dus kiem- krachtverhogend werken. Zorg er wel voor dat de juiste middelen worden ingezet tegen de geconsta teerde aantasting in het gewas. De meest voorkomende schimmels waarvoor een bestrijding moet wor den uitgevoerd zijn: Alternaria, Fu- sarium, Phoma en Botrytis. Bij de werking van de verschillende fungi- ciden dient men erop te letten dat men niet tevens een schimmel bestrijdt die een biologisch afbreken de werking kan hebben op de aan tastende schimmel (anatagoniemen). Door verkeerde middelen keuze kan het natuurlijk evenwicht onherstelbaar worden ontwricht, en dan is het mid del erger dan de kwaal. Ziekteverwekkers kunnen echter ook voorkomen op bijv. onkruiden, en dan zo een besmettingsbron vor men. Enkele maatregelen om een gezond eindprodukt te verkrijgen kunnen bijv. zijn: gezond uit gangsmateriaal (basiszaad), gezond vermeerderingsgebied (grond, kli maat e.d.), goede onkruidbeheersing (onkruid kan tussen het gewas een ander micro-klimaat geven), gewas bescherming (let op werking van middel op andere organismen), se lecteren en de juiste droog- en dorsmethoden. Geef het gewas vol doende aandacht tot en met de oogst, want in de afrijpende zaad doos kan ook nog veel mis gaan. Wanneer na de oogst de kiemkracht bepaald wordt, dan ziet dr. Langerak dit als controle op de genomen teeltmaatregelen. Is er een schim melaantasting in het gewas, dan komt deze er met de kiemproef uit, daar de kiemtemperatuur een ideale omstandigheid maakt voor schim melgroei. Deze kan de kiemen aan tasten, zodat er onvolwaardige kiemplanten uit voort komen welke niet worden meegeteld in het totale kiemcijfer. Na jaarverslag met dia-presentatie gaf dhr. J.G.M. Hendriks nog een uiteenzetting over de werkwijze van de DLV wat betreft de zaadteeltsec- tor. De voorlichtingsprodukten voor 1992 zijn o.a.: teeltbegeleiding, in tensieve groepsbegeleiding en een cursus zaadteelt voor starters. Voor informatie over tarieven, of voor aanmeldingen kunt u contact opne men met DLV-Westmaas t.a.v. dhr. J.G.M. Hendriks, Groeneweg 5, 3273 LP Westmaas, tel. 01864-3288. Voor inlichtingen of aanmelding aangaande lidmaat schap van de zaadteeltstudieclub kunt u contact opnemen met onder getekende, tel. 01666-2181 van 7.30 tot 8.30 uur. L. Bijnagte, secr. De Nederlandse champignonsector moet die kwaliteit leveren die de markt vraagt. Als dat lukt dan is de sector in staat uit het huidige dal te klimmen en op weg te gaan naar betere tijden. Dat zei directeur R. Schouten van de Champignon Beurs Holland vorige week tijdens de vergadering van zijn organisatie. Volgens de directeur is er niet méér te halen uit een verzadigde markt, maar kan wel een betere prijs wor den behaald door verschuiving naar een beter marktsegment. 'Vergeet niet dat het leveren van een betere kwaliteit voor een bepaalde prijs be ter is dan het leveren van een stan daardkwaliteit voor een lager wordende prijs. Op termijn wordt de betere kwaliteit vanzelf ook beter betaald', aldus Schouten. Hij gaf aan dat met name de ontwikkeling van nieuwe oogsttechnieken hoge prioriteit moet hebben. Een van de voorbeelden van inspe len op de markt die de CNB- directeur noemde, is het nu voldoen aan de behoefte van de industrie aan klasse II-2-45 en II-2-60 cham pignons. Voor de Nederlandse telers was hei niet interessant om deze kwaliteiten te leveren, waardoor de industrie voor een deel van import champignons uit o.m. Polen gebruik maakte. Gezien het lagere prijspeil kan Nederland nu zelf die behoefte invullen. De asperge-telers in Midden- en Oost-Brabant zitten te springen om hulp. Binnenkort breekt de oogsttijd voor dit landbouwprodukt aan. In enkele maanden moet zoveel werk worden verzet dat bij de arbeidsbu- bureaus nu al 600 vacatures zijn aan gemeld. Duidelijk is ook dat deze vacatures niet kunnen worden ingevuld door #de arbeidsbureaus. Deze zijn im mers meer ingesteld op het bemid delen voor vast werk terwijl de tuinders juist behoefte hebben aan tijdelijke arbeidskrachten. Ondanks de vele werklozen in Nederland kij ken de aspergetelers naar de moge lijkheden om buitenlandse werknemers aan te trekken. Daar voor zijn echter tewerkstellingsver gunningen nodig, welke slechts moeizaam verkregen kunnen worden. Feit is wel dat de asperges niet kun nen wachten op een oplossing op lange termijn. Om geschikt te zijn voor consumptie moeten de asper ges immers worden gestoken tus sen half april en half juni. De aspergetelers hopen dat de arbeids bureaus er alsnog in zullen slagen de vacatures in te vullen. Anders zal toch de buitenlandse arbeidsmarkt bewerkt moeten gaan worden. Bloemenveiling Holland heeft donderdag 20 februari officieel 150 elektrische trekkers in gebruik geno men voor de distributie van snijbloe men. Alle 150 distributiemedewer kers krijgen de beschikking over een eigen trekker. De teelt in de open grond van vrij wel alle groentesoorten is in 1991 fors toegenomen. De oppervlakte boerenkool is in vergelijking met 1990 zelfs verdubbeld tot 530 ha. Ook de arealen prei 31%), win terpeen 38%), andere slasoor ten dan ijsbergsla 35%), augurken 21%) en bloemkool 26%) namen fors toe. Slechts bij een tweetal gewassen werd een flinke afname van de teelt Hagelunie heeft de brochure "Ver zekerd van een goede kas" uitgege ven. Aanleiding daartoe waren de stormen die in januari en februari vorig jaar over ons land trokken. De brochure is bedoeld om onderne mers te helpen bij het beoordelen van offertes en bouwtekeningen van een nieuwe kas. vastgesteld, namelijk bij bospeen en ijsbergsla, respectievelijk - 20% en - 9%. Een en ander blijkt uit de uit komsten van het onderzoek naar de oppervlakte groenten in de open grond, dat in het afgelopen najaar door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd verricht. Het aandeel van de contractteelt in de totale teelt verschilde in de meeste gevallen enigszins van dat in het vorig seizoen. De grootste toe name van het contractaandeel werd geconstateerd bij andijvie (van 16% in 1990 naar 27% in 1991), kroten (van 10 naar 22%) en winterpeen (van 42 naar 53%). De grootste vermindering van het deel dat op contractbasis wordt geteeld, werd waargenomen bij broccoli (van 56 naar 25%), stokbonen (van 40 naar 29%) en knolselderij (van 49 naar 36%). De grootste aandelen contractteelt werden vastgesteld bij schorsene ren (91%), waspeen (77%), witlof wortel (66%) en boerenkool (58%). Van spinazie en winterpeen wordt ruim de helft van het areaal onder contract geteeld. Zuid-Afrika verwacht in 1992 onge veer 20 procent meer appels naar Europa te exporteren dan vorig jaar. De exporttoename bij peren be draagt naar verwachting 10 pro cent. Vooral van de appelrassen Granny Smith en Golden Delicious zijn de Zuidafrikaanse verwachtin gen hoog gespannen. Gezien de krappe Europese appelmarkt zijn de exportmogelijkheden voor Zuid- Afrika goed. De Groene Vlieg is een zelfstandig bedrijf, waar ca. 20 mensen wer ken aan biologische en geleide gewasbescherming in de akkerbouw en de tuinbouw. Voor uitbreiding van de afdeling INTENSIEF AARDAPPELMOE HEIDS-ONDERZOEK in ZW Nederland zoeken wij een De werkzaamheden zullen de eerste tijd bestaan uit vertegenwoordi gen en grondmonsters nemen. Bij voldoende capaciteiten kunnen later mogelijkheden ontstaan voor een ruimere of andere invulling van deze vacature. Belangrijk voor deze funktie zijn: ■k eigen initiatief, goed zelfstandig kunnen werken, kennis van en ervaring met de akkerbouw, goede contactuele eigenschappen, ervaring als vertegenwoordi ger strekt tot aanbeveling, tenminste middelbaar opleidingsniveau, bv MAS of HAS, administratieve vaardigheden, in het bezit van rijbewijs B. Wonen binnen ca. 30 km van Nieuwe Tonge is zeker op den duur gewenst. De aanstelling vindt in eerste instantie plaats voor 1 jaar, met ingang van april/mei. Bij gebleken geschiktheid volgt een vast dienstverband. Voor eventuele nadere inlichtingen kunt u bellen naar de Groene Vlieg, dr. M. Loosjes, (01875) 1862. Schriftelijke sollicitaties graag voor 15 maart naar de Groene Vlieg, Dui- venwaardsedijk 1, 3244 LG Nieuwe Tonge. Tel. 05750-42698 Hans Berks Middelweg 8 4023 AR Rijswijk (Gld.) tel. 03452-8691 Prijzen: 300 f 32.500,- 900 f 67.000,- 600 m3 f 52.000,- 2450 m3 1 129.000,- Gunstige subsidievoorwaarden (f 25,- per m3) - uitstekende mixmogelijkheden - snelle levering - gunstig in prijs - lange levensduur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14