Uit de praktijk Veiligheidswedstrijd Landbouwschap Veel vraagtekens bij verkavelingen Wanneer zal de wal het schip keren? Is de streek bezig de boot te missen? Nieuw middel tegen Phytophthora 12 De winter lijkt voorbij te zijn, althans zo ervaren wij dat vandaag toch hier in het 'LAND VAN AXEL'. Afgelopen week is er nog geprofiteerd van de nachtvorst; er is wat zomertarwe gezaaid en er zijn wat plantuitjes gepoot. Verder is er hier en daar wat kunstmest gestrooid. Nu de nacht vorst voorbij is, was er nogal wat re gen voorspeld, maar dat is tot nu toe bij enkele spetters gebleven. Hopenlijk gaan we zo droog het voorjaar tegemoet. Maar dat is mis schien vlug veranderd en leest u dit epistel op een moment, dat de re gen met bakken valt. Met het verdwijnen van de winter is nu ook het vergaderseizoen voorbij. De drie afdelingen in onze kring hebben hun jaarvergadering achter de rug. Op al de vergaderingen is aandacht besteed aan de eventuele samenwerking/fusie tussen de ZLM en GMvL en/of ULG. En er was voor de hele kring weer de jaarlijkse ge zinsavond, die dit jaar weer goed bezocht werd. Het was een succes, zeker niet in de laatste plaats mede door het optreden van een plaatse lijke cabaretière. Maar ook het, ove rigens korte, toneelstuk opgevoerd door leden van de PJZ bracht de lachspieren van het publiek in bewe ging. Mogelijk dat getracht zal wor den om bij een volgende gelegenheid ook ZLM-ers de kans te geven hun verborgen talenten, als het om toneelspelen gaat, tot uiting te laten brengen. Daartegenover was de algemene le denvergadering van de kring maar matig bezocht, en toch gaf het on derwerp van de spreker, de heer Van Gelderen van het ATO te Wage- ningen, aanleiding tot wat extra aandacht. Hij gaf een opsomming van mogelijkheden tot het verwer ken van de traditionele akkerbouw- produkten, waarvan de kennis en ervaring aanwezig is in de chemi sche industrie, tot hoogwaardige plastics en vezels. Er is een breed scala aan mogelijkheden wat aan de in nood verkerende akkerbouw perspektieven kan geven, mits de politieke wil aanwezig is. Mogelijk dat de milieulobby nog wat verhe vigd moet worden om dit doel daad werkelijk te bereiken. En hier zou dan het milieu de bondgenoot van de akkerbouwer moeten worden. Of dit ook zo is bij de invulling van ruil verkavelingen, is een ander verhaal. Steeds meer worden de plannen op gehangen aan de milieu- en natuur- belangen en komt de agrarische bestemming op een secundaire plaats. Vandaar dat er veel onduide lijkheden opdoemen, ook bij het plan voor de administratieve ruilver kaveling Axel, en zeker ook voor Zaamslag en Reuzenhoek, die waar schijnlijk alsnog op het voorberei dingsschema zullen komen. En dan komt de vraag aan de orde of we hier als landbouw nog wel mee door moeten gaan of niet. De besturen van de afdelingen van de 3 organi saties zullen zich hierover nader be raden. Toch lijkt het me dat, gezien de veranderende omstandigheden en de toch ook snel wijzigende mentaliteit bij de grondgebruikers, de destijds aangevraagde verkave ling als het enigszins mogelijk is doorgang zal moeten vinden. Want we weten niet wat anders voor sommigen individueel de gevolgen kunnen zijn van Natuurbeleidsplan nen, relatienotagebieden en reser- vaatsgebieden, laat staan van natuurontwikkelingsgebieden. La ten we echter niet vergeten, dat aan alles een prijskaartje hangt, wat hoe dan ook, hetzij direkt of indirekt (dus via bezuinigingen op landin richting) door de eigenaren betaald moet gaan worden. Onduidelijkheid is er ook omtrent de ruilverkaveling Axelse Sassing, on danks de voorlichtingsdag op 13 fe bruari. Er zijn plannen tot ontwikkeling als zeehavengebied in de kanaalzone, maar ook het al of niet aanleggen van een afvalverwer kingsterrein voor Zeeuws- Vlaanderen. En dan is er mogelijk nog zo'n 190 ha nodig voor tijdelijke opslag van baggerslib. Tijdelijk staat echter niet duidelijk omschreven, dus we weten niet hoe lang dat in feite is. Het kan mogelijk 100 jaar zijn. Dat zijn allemaal faktoren, die toch veel vraagtekens voor de direkt belanghebbenden in het gebied met zich mee brengen en die zoals het er naar uit ziet nog wel even onzeker zullen blijven, gezien de financiële invulling van al deze plannen. Ter gelegenheid van de Landbouw- RAI in januari heeft het Landbouw schap in samenwerking met de Stichting Gezondheidszorg Agrari sche Sectoren (Stigas) een veilig heidswedstrijd gehouden. In een tekening moesten vijf werksituaties aangekruist worden die onveilig zijn of gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Uit de goede oplossingen zijn door loting de volgende prijswinnaars be paald. De hoofdprijs, een bedrag van 500 gulden, is gewonnen door R. Bick te Alteveer (Gr.). De tweede prijs, een bedrag van 200 gulden is gewonnen door A.J. Bliek te Yerse- ke. De derde, vierde en vijfde prijs gaan achtereenvolgens naar R.G. Koops te Dwingeloo; H.H. Hogen- Esch te Gasselternijveen en G. Fal- kena te Rinsumageest. Zij ontvan gen elk een bedrag van 100 gulden. Uit de verschillende agrarische werkzaamheden in de tekening had den de volgende onveilige of voor de gezondheid schadelijke situaties aangekruist moeten worden: 1. Er wordt op het land een bespui ting uitgevoerd bij zeer harde wind waardoor de boer op de tractor en een passerende fietser in aanraking komen met het gespoten middel. Aangeraden wordt een bespuiting uit te voe ren bij windstil weer. 2. Handschoenen die nodig zijn bij het werken met bestrijdingsmid delen worden opgeborgen in de kast waar deze middelen worden bewaard. De schoongemaakte handschoenen, overalls en ande re persoonlijke bescher mingsmiddelen moeten altijd op een aparte plaats worden opge borgen waar aanraking met ge vaarlijke stoffen uitgesloten is. 3. Kinderen laten spelen in de nabij heid van een open gierkelder is levensgevaarlijk. 4. Het dragen van een stofkapje ter bescherming tegen stof bij het voeren van de varkens is goed. Veel beter is eerst de stofvor ming te voorkomen door gebruik van brijvoer of door een verleng de voerpijp aan te brengen. Voorkomen is immers beter dan genezen! 5. Bij het vervoeren van losse delen achter de trekker moet aan de achterkant een gevarenaandui- ding bevestigd zijn. In de overige situaties zijn de nodige maatregelen genomen ter bescher ming van de gezondheid; de man op de trekker draagt oorkappen voor gehoorbescherming, de boer bij de spuitinstallatie in het veld heeft een schoonwatertankje aan de installa tie bevestigd zodat hij zijn handen ter plekke kan wassen. Een kist met appels wordt goed opgetild: met een rechte rug en gebogen knieën. Medewerksters op een pluimveebe- drijf sorteren eieren in een ruimte waar geen kippen zijn. Een pluim veehouder draagt bij het werk in de pluimveestal een stofhelm waardoor hij niet in aanraking komt met stof van de kippen, het voer en de mest. De laatste weken worden in KRING LANGSTRAAT gekenmerkt door vrij rustig en droog weer. Iets meer vorst zou toch wel nuttig zijn ge weest. Velen grepen het mooie en droge weer aan om hun drijfmest uit te rijden. Altijd weer één van de eerste werkzaamheden, die op het land moeten worden uitgevoerd. Daarnaast wordt er ook al weer ge keken en gerekend naar de hoeveel heden en in welke vorm er met kunstmest moet worden aangevuld. De stikstofbemesting heeft grote in vloed op de opbrengst van gras. Vooral in het begin van de groei van het gras is de hoeveelheid stikstof en het tijdstip van toedienen van be lang. De temperatuursom zal ver moedelijk bij dit weekend bereikt kunnen worden en als de weers omstandigheden en berijdbaarheid dit toelaten is het teken dat het voorjaar er aankomt weer realiteit! Lijkt het nu uiterlijk allemaal nog wat rustig op onze bedrijven, inner lijk waren en zijn er nog verscheide ne zorgelijke zaken. Allereerst de abortusuitbraak in Elshout, die de gemoederen danig heeft bezigge houden en nog niet geheel is afge daan. Een tweetal bedrijven werd volledig geruimd, met in totaal 260 dieren. Een diep ingrijpende zaak in twee gezinnen, die van de ene dag op de andere de stallen volledig leeg moeten aanschouwen. Een aantal bedrijven staat nog onder strenge controle van de Gezondheidsdienst. Zij grenzen aan de geruimde bedrij ven. Daar er nog steeds geen aan wijsbare oorzaak is, blijft het toch angstig en spannend in de regio. Een ander punt is, dat de melkvee houderij momenteel geplaagd wordt met de vraag of men over- of onder- schrijder is. Een belangrijk gegeven, dat meespeelt is het vetgehalte, dat in dit lopende melkjaar in vele geval len extreem hoog is. Daar de boete 115% bedraagt, zal het voor velen nog weer geen gemakkelijke afron ding zijn! Tenslotte wil ik het nog hebben over de vele kritiek op het nieuwe streek plan. Er werden veel bezwaren inge diend en in de grote massale protestdemonstratie in Rosmalen werden die nog eens extra duidelijk gemaakt aan het Provinciaal Bestuur van onze provincie. Economisch gezien is de landbouw voor Noord-Brabant erg belangrijk. De gerealiseerde netto toegevoegde waarde bedraagt 4,5 miljard gulden of wel 14% van het provinciaal in komen! Dit alles dankzij een ontwik kelingsproces, dat ook door het overheidsbeleid gedurende tiental len jaren is gestimuleerd en bevor derd. Een uitgebreide regelgeving van mest- en milieuregels, die al de nodige beperkingen opleggen, wordt nog eens extra vermeerderd met veel onduidelijkheden en be lemmeringen van dit streekplan. De ze vormen opnieuw een bedreiging voor een gezonde bedrijfsontwikke ling. Zonder regelgeving kan een sa menleving niet funktioneren, maar met steeds maar weer opnieuw ontmoedigende regels vraag je je wel eens af: wanneer zal de wal het schip keren? ICI Agro heeft een nieuw middel ontwikkeld voor de bestrijding van Phytophthora in de aardappelen: Shirlan. Dit is een fungicide van een nieuwe generatie met een sterke preventieve werking tegen deze be langrijkste schimmelziekte in aard appelen. Naast een uitstekende bestrijding in het loof, beschermt Shirlan de knollen ook prima, zo deelt ICI mee. De resultaten van uitvoerig veldon derzoek hebben geleid tot het toela ten van Shirlan in consumptie-, poot- en fabrieksaardappelen. De al bestaande toelating voor het ont smetten van tulpen en lelies is tege lijkertijd uitgebreid met de bladbespuiting tegen Botrytis in bloembolgewassen. De actieve stof van Shirlan, fluazi- nam is zeer effectief, waardoor een lage dosering (0,4 l/ha) voldoende is voor een uitstekende Phytophthora bestrijding. Bovendien heeft het middel een nevenwerking tegen Al- ternaria, Botrytis en Sclerotinia ('Rattekeutelziekte'). De vloeibare formulering (flowable) bevat 50% werkzame stof. Shirlan is zacht voor het gewas en heeft een lage acute giftigheid. Door het werkingsmechanisme is Shirlan vol gens de fabrikant niet resistentiege- voelig. De praktijk in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN is evenals het weer nog erg rustig. Het is tot op heden een opvallend rustige winter. Geen strenge vorst, geen sneeuw, maar vooral weinig wind. Nu geeft dat voor de meesten van ons niet, uit gezonderd de molenaars, zeker als er niet te veel mist aan te pas komt. Toch krijg je wel eens de indruk dat de natuur zijn schade later inhaalt en dan moet je weer al denken aan de vele avonden en vroege mor gens, wanneer je zit te wachten op een uurtje windstilte om die kant langs de buurman te kunnen spui ten. Maar zover zijn we nog niet. De nachtvorstjes van vorige week gaven de mogelijkheid om wat werk op het land te doen. Toch was de grond tamelijk hard. Kunstmest strooien ging, hoewel de grond maar amper genoeg draagkracht had. Waar de grond het toeliet, kon den gerst, zomertarwe of plantuitjes de grond in. Maar zoals gezegd, het was aan de nattè kant. De temperatuursom is ook al lang bereikt. De weilanden zijn dus ook aan strooien toe. De hoeveelheid weiland loopt nog steeds terug. De slechte rendementen met daarbij de toenemende milieueisen doen steeds meer mensen besluiten de ploeg er in te zetten. De vraag is wel: wat dan? De potersmarkt bij voorbeeld blijkt lang niet zo groot nu Rusland niet koopt. De slechte re sultaten in de witlof zijn evenmin uitnodigend. Zo hier en daar zie je nog een nieuwe stal verschijnen voor kuikens, zelfs voor konijnen. Maar als je rondrijdt valt toch vooral de stilte in de polders op. Niemand aan het werk, geen aktiviteit. Bij de mechanisatiebedrijven heerst hetzelfde beeld. Een beetje repara tie, een collega die een onderdeeltje haalt, en verder rust. Bij de coöpera tie is hetzelfde laken een pak. Eén man runt de zaak en het kantoor. Als er toevallig vier boeren tegelijk komen, is het paniek. Maar het kan niet anders. Personeel is duur- Je vraagt je af of de streek bezig is de boot te missen. Of wachten de blij ver rustig af tot het tij keert? De laatste tijd is de roep sterker ge worden dat de boer natuurbeheer der moet worden. Voor de jeugd is dit geen perspectief. Een vergoe ding voor natuurvriendelijk beheer zal nooit meer zijn dan een vergoe ding voor verlies van opbrengst op een compensatie voor gemaakte kosten. Een beheersvergoeding voor heel West Zeeuws-Vlaanderen zou al 45 miljoen gulden kosten. En dan praten we nog maar over een klein deel van Nederland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12