Vanaf de dijk gezien Telers C-bieten zoeken Het voorjaar ruikt weer afzet in veehouderij HARTEDIEF Als het bij de boer de dam over is 11 weer langzaam ontwaakt. Op zonni ge middagen ziet men al grijsver kleuring van de ploegsneden. Van nature maakt de grond zich op om ook dit jaar weer wasdom te kun nen voortbrengen. Het milde zeekli maat geeft ons bepaalde voordelen. Een nadeel kan zijn dat, zoals vorige week, voorspelde nachtvorsten zo gering waren dat juist de grond niet bereidbaar was om kunstmest te strooien. De grond is echter zo droog dat bij wat droger weer vooral op tarwe, zeker als door de spuitsporen gereden kan worden, vlug gestrooid kan worden. Op de vroege en fijne graszaden is de kunstmest al gestrooid, ook op de tweedejaars percelen Engels raai- gras, maar juist voor de laat inge zaaide eerstejaars percelen zou nachtvorst welgevallig geweest zijn. Diegenen die nog pootgoed moeten kopen, zitten wat het Bintje betreft momenteel op rozen. Behoort men echter tot diegenen, die dit struktu- reel doen op deze tijd, dan voelt men nog de doornen van die hande ling vorig jaar, toen juist de poot- goedprijzen de pan uitrezen. De telers die AM-rassen in hun bouw plan hebben opgenomen, moeten door het kostenplaatje, wat beïn vloed wordt door de prijs en hoe veelheid plantmateriaal die men per ha nodig heeft, een niet onaanzien lijk financieel gat overbruggen in vergelijking met de bintjesteelt. Mis schien is het een wat te simplisti sche vergelijking, maar men moet dan alles op een rijtje zetten, zoals de afzet, de prijsvorming en de kwantitatieve en kwalitatieve hoe veelheid van het produkt. Achteraf zullen we het weer weten, zoals ge bruikelijk in ondernemersland. In het algemeen ziet men toch dat een steeds groter wordend aantal aardappeltelers zekerheden inbouwt in afzet en prijsvorming door het af sluiten van kontrakten en/of daar aan verbonden poolafzet, mede gezien de te verwachten areaaluit breiding in de EG en met name bij onze Oosterburen. Laten we toch maar weer met durf en vertrouwen dit voorjaar de werk zaamheden ter hand nemen. Angst is een slechte raadgever, maar zover is het nog niet, want de maartse buien kunnen nog komen en april doet wat hij wil. Die afhankelijkheid bestaat nog steeds, ook in een tijd van modern ondernemerschap. Daar zal ook geen verandering in ko men en laten we daar maar blij mee zijn. Het zou de leefbaarheid niet bevorderen. misschien niet in die snelheid door zet als de beleidsmakers wel voor ogen hadden, is hierop van invloed. In vroeger tijden kwamen hier veel gemengde bedrijven voor, gemengd in verschillende takken, maar toen is een tijd van specialisatie ingetreden en nu is er weer de drang naar meer veelzijdigheid. Iedere collega moet maar eens in zijn omgeving kijken hoe op allerlei manieren geprobeerd wordt, niet altijd op grote schaal en zeker niet wereldveranderend, om zich een inkomen te verwerven. Het zijn misschien inkomens die niet opwegen tegen dat van anderen in de ons omringende maatschappij, maar het woon- en leefgenot in toch een zekere vrijheid kan de ba lans doen doorslaan om door te gaan met instandhouding van fami liebezit. In de voorspellingen van de terug loop van het aantal agrarische be drijven zou ook hier de wet op de afnemende meeropbrengsten, in omgekeerde vorm dan, zijn invloed wel eens kunnen doen gelden. Werkgelegenheid en sociale voor zieningen in de toekomst geven ook hun twijfels en bedrijfsbeëindiging door leeftijd en geen opvolging zul len gestaag doorgaan. Voor vele collega's werkt het bevrij dend en inspirerend dat de natuur Er zijn telers die al plannen hebben gezamenlijk een provisorische waslijn in te richten. Suikerbieten met klei zijn moeilijk te verkopen. Vooral in jaren met veel kilo's kan met afzetten naar de veehouderij een aardige cent verdiend worden. Minder hektares uitzaaien doen er maar weinig. Valt de opbrengst een jaar tegen dan brengen de bieten helemaal niets op. Als gemiddelde om het quotum vol te maken geldt nog steeds zo'n 50 ton. Bij weer verdere inkrimping komt het bouw plan en vruchtwisseling in de war. Je kunt moeilijk op b.v. een perceel De aardappel is de hartedief van iedere Hollandse warme maaltijd. Dat geldt wel in het bijzonder voor dit hartvormige exemplaar. Waar het hart vol van is Met het verstrijken van de maand februari loopt ook het vergadersei zoen af op WALCHEREN. Vanuit ve le zijden van het bedrijfsleven is weer aandacht besteed aan de ver schillende aspekten van de bedrijfs voering in het algemeen, sektoraal en op individuele onderdelen, te vens in organisatieverband op de toekomstige belangenbehartiging in groter verband, leder heeft op veler lei gebied zijn kennis en inzicht kun nen vergroten om er in de praktijk zijn voordeel mee te behalen. Na afloop van vergaderingen is de C-prijs veelvuldig onderwerp van gesprek geweest. Waarom kunnen C-bieten niet rechtstreeks bij de veehouderij worden afgezet vragen velen zich af. Perspulp kostte tijdens de campagne f 70,— per ton. Sui kerbieten komen qua voederwaarde even hoog uit. Waarom blijft de C- prijs dan beneden de f 40,—? De meeste telers met een gemiddeld suikergehalte van 15% moesten het met minder dan f 30,— doen. Als de C-prijs op dit laag niveau blijft hangen gaan verschillende telers zelf hun eigen afzet verzorgen. Af gelopen najaar was de vraag naar ruwvoer erg hoog. Veel akkerbou wers hebben deze kans gegrepen om een groot gedeelte van hun C- bieten bij veehouders af te zetten. Die betaalden vlot f 50,— tot f 60,-. Als de suikerindustrie de C-bieten wast en al of niet versneden te koop aanbiedt brengen ze heel wat meer op dan nu. Als reden voor de lage C- prijs wordt opgegeven dat Neder land zich te houden heeft aan quo tumafspraken en regelingen binnen de EEG. De boer gaat in deze moei lijke tijd naar zijn eigen portemonnee kijken. Of overbieten elders afzetten statutair geoorloofd is zal hem een wordt wezen. Het gaat om de centen. De afrekening van de suikerindustrie is bij de telers in WEST BRABANT ZUID tegen gevallen. Enkele telers hebben de opbrengst- en kosten post naast elkaar gezet en vergele ken met 1990. Een netto minder opbrengst van f 500,— is hét resul taat. f 250,— voor de weer hogere kosten en f 250,— voor de lagere bietenprijs. Vooral de prijs voor de C-bieten valt zwaar tegen. van 6 ha een halve hektare graan telen. Er zit voor de suikerindustrie nog een negatieve kant aan een te lage C-prijs. De motivatie om kwaliteits bieten te verbouwen gaat bij de te lers verdwijnen. "Het quotum krijgen we toch wel vol dus waarom moeten we ons verder druk ma ken". Het streven naar betere kwali teit hangt voor een groot gedeelte vast aan een hogere opbrengst. Voorlopig is het onderwerp C-bieten nog niet van tafel. Een akkerbouwer gaat weer stieren aanschaffen om zo de C-bieten tot meerwaarde te brengen. De agrarische sektor zit steeds meer in een dwangbuis en het ge voel van vrijheid, wat in een grijs verleden de boerenstand was toe gemeten, is veranderd in een opge legde dwangmatigheid binnen het natuurlijke produktieproces waar mee we ons bezighouden, hetzij in de plantaardige hetzij in de dierlijke sektor. Toegevoegde waarde bin nenhalen wordt ons steeds voorge houden, maar in theorie blijkt dit gemakkelijker dan in de praktijk wordt ervaren. De avondvergaderingen worden be ter bezocht dan die op de midda gen. De steeds meer voorkomende vorm van part-time boeren is hier ook debet aan, maar ook de veran deringen in de bedrijfsvoering, die De maand februari loopt ook in onze 'NOORD WESTHOEK' ten einde. We hebben geen echte vorstperiode gehad, maar het was ook niet bij zonder nat (regen of sneeuw). Vol gens één van onze weermannen hebben we deze winter in ons land veel met hogedrukgebieden te ma ken gehad. En nu staat de maand maart voor de deur. Al rondrijdend zie ik dat er al veel vlaggetjes zijn uitgezet om te kun nen beginnen met het strooien van kunstmest, zodra de grond geschikt is. Maar ook met de andere werk zaamheden, die een vroege zaai ver eisen, moeten we zo snel mogelijk beginnen. In een andere kring van onze ZLM beginnen ze al met het poten van vroege aardappelen on der plastic dekking. De aardappel prijzen blijven nog maar steeds op hetzelfde niveau. Toch is de inschat ting, dat deze op termijn nog wel iets beter zullen worden. In ieder ge val beter dan de prijs van de uien, want dat is om te huilen, en dan be taalt de consument een prijs die in evenredigheid nergens op lijkt. Ik heb al meer gezegd, dat als het bij de boer de dam over is brengt het pas geld op. Afgelopen week stond er in een lan delijk dagblad een goed stuk, dat de waarheid juist weergaf. Het ging over de vraag hoe het komt dat er zoveel aardappels van slechte kwali teit bij de burgers op tafel komen. Het was juist weergegeven dat het kwaad onderweg geschiedt vanaf het bedrijf tot de consument. Geluk kig dat de burgers hiervan ook eens kennis kunnen nemen. In een praatshow op televisie werd gesproken over het kippe- en kui kenvlees, dat volgens onderzoek in 59% van de gevallen salmonella bacteriën zou bevatten. Wat moet de consument ervan denken als daar aangeraden wordt geen kip meer te consumeren. Daar komt nog bij, dat er een dame van de vak groep zat, die met haar verweer niet best overkwam, zodat de afbraak volledig was. Zo gaat het nu een maal. Met al de nieuwe methodes binnen onze teelten moeten we op passen. We timmeren aan de weg en bij het minste of geringste zijn we weer bij het beginpunt aan geland. Er komen steeds meer adviseurs op milieugebied, maar of ze altijd terza ke kundig zijn is een groot vraagte ken. Maar ze gaan door en Jan Publiek gelooft nu eenmaal nog al les. Wij als bedrijfstak geloven zeker dat wat er op de landbouw afkomt een niet leefbare situatie tot gevolg zal hebben, met veel regelgeving en heffingen. Of zou het zo zijn, zoals een reportage op de TV met de gro te man van de AID toonde, er al vele regels opgesteld zijn, die telkens weer moeten worden bijgesteld en er uiteindelijk toe hebben geleid dat er nog niets is veranderd sinds Buk man Braks heeft opgevolgd (met name bij de visserij). Laten we doen wat we kunnen, maar laten we ons niet murw laten maken binnen onze bedrijfsstruktuur. Als het zo door gaat is het niet leefbaar meer te houden. Andere landen binnen de EG den ken er tenminste iets anders over. Ze proberen daar ook wel wat pas op de plaats te maken, maar zien echt niet in, dat je met geld een schoon milieu kan maken. Net als die man uit onze politiek, die de uit spraak deed: 'Als ik eerlijk moet zijn, heb ik daar ook wel moeite mee'. Zou hij anders niet eerlijk zijn, dan hebben wij daar moeite mee. Ik heb van de week nog gehoord, dat de pootgoedleveringen naar Oost-Europa toch doorgaan, omdat er een garantiefonds zou zijn. Ge lukkig maar, want het zou niet best zijn, als al die poters via de Stopa afgevoerd moesten worden. Ook de handel heeft zo zijn problemen met grote transakties, al moeten ze ze ker zijn dat betaling rondkomt, an ders is het zo gebeurd. Maar die jongens kan je meestal wel van huis sturen. We wonen aan de kaai, op het dorp of in de stad. Inderdaad zo zeggen wij dat in ons Brabantse land. En waarom we dat zeggen, hoorden we van Hans Heester mans. Hij wist een volle zaal Plattelandsvrouwen en ZLM- leden te boeien met gezegdes en woorden van ons Brabants dia/ekt. Ook wij van onze kant probeer den ons steentje bij te dragen, door uitspraken te doen, die we vanaf onze prille jaren hebben gehoord en of misschien Hans er de oorsprong van wist, was dan de vraag. Tegen het eind van de avond hoorden wij van Hans, dat vooral in West-Brabant het dia- lekt snel aan het verdwijnen is en dat is jammer. Dan gaat er toch een wieltje draaien. Ik heb me nooit ge schaamd voor m'n dialekt. Op gegroeid in een stille polder, de lagere school op een dorps school doorgebracht, sprak je met alle kinderen het taaltje, dat bij je hoorde. Dan ging je a/s twaalfjarige naar het dichtstbij zijnde stadje voor verder onder wijs. Daar werd voor jouw gevoel de zaak maar ingewik keld. Naast Engels, Duits en Frans werd ook nog algemeen beschaafd Nederlands gespro ken. Ook bij het spreken in het openbaar kwam de handicap van het dialekt wel eens om de hoek kijken. Nu zijn we op weg naar een ver enigd Europa. Daarbij zal ook op ons als bewoners van het plat teland veel afkomen, zeker op de jeugd. Zij zullen moeten probe ren onze Nederlandse cultuur en gewoontes een beetje in ere te houden om niet in dat grote Europa te worden opgeslokt. Ik denk, dat er dan voor al die plaatselijke dialekten geen tijd en geen plaats meer is. Een mens kan niet alles bijhouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11