Uit de praktijk Wees wijs met water We zien door de bomen het bos niet meer VLAGGETJES Groeiend saamhorigheidsgevoel Wanneer is de maat vol? 10 In MIDDEN en OOST BRABANT is de temperatuursom van 180 graden ook bereikt, dus er kan gedacht gaan worden aan bemesten van grasland. Vorig jaar is veel grasland omgeploegd en opnieuw ingezaaid, zodat men deze percelen zo spoe dig mogelijk de nodige kunstmest zal willen geven. Helaas moeten we ook deze keer konstateren, dat het grondwaterpeil op een te laag niveau zit. En met het beregeningsverbod in het vooruit zicht is dat geen prettige gedachte. Nu we het toch over water hebben het volgende: per 1 juli a.s. gaat het nieuwe lozingsbesluit in voor wat betreft het lozen van afvalwater op oppervlaktewater en in de bodem. Na deze datum mag bedrijfsafval- water zoals spoelwater melklokaal, schrobwater van de kippenhokken e.d., substraatteelt- en champignon teeltwater niet meer geloosd wor den in sloten e.d. Men dient dit eerst te filtreren of te laten bezinken in septic tanks of lozen op de riolerin gen. Vrijstelling kan men voor 1 juli verkrijgen bij de gemeente. Maar dit houdt wel in, dat toch voor velen onder ons weer een nieuwe investering staat te wachten. Riole ring in het buitengebied is maar in enkele gemeenten voor een beperkt aantal bedrijven weggelegd. De kosten zijn zodanig hoog, al gauw zo'n 20.000 gulden per aansluiting, dat dit in het verleden niet gebeur de, tenzij er vanuit de gemeente of vanuit de provincie subsidie los kwam, zodat het dragelijk was om er een te hebben. Maar nu moeten we wel iets en een septic tank kost ook al gauw 12.000 gulden en je moet het slib alsnog afvoeren naar de zuiverings-/slibverwerkingsin- stallatie. Voor velen onder ons wordt het zaak om op korte termijn maatrege len te nemen, niet alleen wat het lo zen/afvoeren betreft, maar ook om zo weinig mogelijk afvalwater te hebben. Dit is voor ons als agrari sche bevolking van belang, dat ook wij wijs met water zijn. Ook uw praktijkschrijver uit THO- LEN en ST. PHILIPSLAND heeft de ze week een aantal morgens klaar gestaan om over een flinke nacht vorst met kunstmeststrooien aan te vangen. Jammer genoeg zette de vorst niet door, zodat net als bij veel collega's de kunstmeststrooier in de schuur bleef. Hoewel ik wel graag de kunstmest over een aantal percelen had uitge reden, zoals de wintertarwe, gerst en bieten, leek het mij toch verstan diger nog enig geduld te hebben. Waarom nu diepe sporen rijden in een grond, welke een goede struk- tuur belooft te laten zien. Daarnaast is het zo, dat de voorraad stikstof in onze gronden erg hoog is, waardoor enig uitstel geen kwaad kan. Gelukkig komen de aardappelen wat uit het dal wat betreft de prijs vorming. De vraag naar met name de grove partijen neemt wel toe en dat biedt wellicht enig perspektief. De uien daarentegen willen weder om van geen kant, hetgeen zeer spijtig is en mij doet vermoeden, dat er dit jaar weer minder uien uitge zaaid zullen worden. Omdat ook door allerlei oorzaken in 1991 de teelt van knolselderij en witlof is te gengevallen, terwijl teunisbloemen en conservenerwten voor 1992 wat de ha's betreft zijn gehalveerd of vanwege een nog mindere prijs niet uitgezaaid zullen worden, is de ver wachting dat er nogal wat ha's zo mergraan zullen worden uitgezaaid. Dat is naar mijn smaak geen gunsti ge ontwikkeling. Terwijl voor sommige collega's de lammertijd al aanbreekt, werden wij de afgelopen weken overspoeld met allerlei vergaderingen: afdelingsver gaderingen, graszaadstudieclub, Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, enz. Met name op de laatste twee bijeenkomsten was er veel belang stelling, waren er sombere geluiden, maar ook wel praktisch gerichte za ken, waarmee we ons nut kunnen doen. Hetzelfde geluid was er bij de bijeenkomst van de Suiker Unie te St. Philipsland. Ook hier hoorden we dat de suiker onterecht flink onder druk staat en er een ander uitbeta lingssysteem komt. Wil de suiker bietenteelt rendabel blijven, is het zaak om aandacht te schenken aan de winbaarheid en aan het suikerge halte. Ook werd ons gevraagd niet meer bieten te telen dan ons quo tum groot is. Het kringbestuur van de Suiker Unie wil centraal in de kring Zeeland- Noord gaan vergaderen. Praktijk schrijver moet zeggen, dat hij liever 20 km verder rijdt om in een goede zaal met een goede geluidsinstalla tie te vergaderen, dan centraal en niets te verstaan. Beter was het wat dat betreft gesteld bij de algemene vergadering van onze Kring Tholen en St. Philipsland van de ZLM. Hoe wel voor sommigen van ons Stave- nisse wat ver afgelegen is, is 'De Stove' een prima zaal met een goe de geluidsoverdracht. Naar de smaak van praktijkschrijver had het kringbestuur in de persoon van de heer S. van Dijk van het Landbouwschap een deskundige spreker uitgenodigd, welke informa tief een goed verhaal over een moei lijke materie hield. Uit zijn verhaal bleek duidelijk dat wij als landbouw nog vele veranderingen ten aanzien van waterbeheer en milieu kunnen verwachten. Naast een duidelijk jaarverslag van de secretaris, bevat te de openingsrede van onze voor zitter een aantal opmerkelijke punten. De voorzitter gaf voor zijn doen ongewoon scherpe kritiek op de gemeente Tholen en gaf een dui delijk signaal dat veel boeren door de vele en ingewikkelde, elkaar te gensprekende regelgeving, door de bomen het bos niet meer zien. Hoewel de ontwikkeling van glastuinbouw op Tholen en St. Phi lipsland hem niet geheel duidelijk is, kon praktijkschrijver zich goed vin den in de geuite kritiek. Ook zijn er varing met de gemeente Tholen is, dat een aantal van de hoogste bestuurders regelneven zijn, met weinig begrip voor praktische oplos singen. Dat is erg jammer, omdat juist de gemeente op moet komen voor zijn inwoners en met name in moeilijke tijden naast zijn boeren moet gaan staan in plaats van erte genover. Op veel percelen staan de vlaggetjes al te wapperen. Ze dienen straks a/s markeringsstokjes bij het kunst mest strooien. De meeste akkerbouwers hebben vorige week tevergeefs op nachtvorst gewacht om 'over de vorst' de kunstmest alvast toe te kunnen dienen. NOORD-BEVELAND, momenteel grauw en triest, ligt te wachten op mooi zonnig drogend weer, zodat de gerst, de zomertarwe en de plan- tuien weer aan de aarde kunnen worden toevertrouwd. Vorige week is er veel kunstmest gestrooid, op de licht bevroren akkers, de tarwe zal er in veel gevallen dankbaar voor zijn zeker met de hoge temperatu ren welke we momenteel weer heb ben. Sommige boeren hebben geprobeerd hun plantuien te zetten, en hebben onverrichter zake huis waarts moeten keren, planten in slik is nu eenmaal erg moeilijk. Steeds vroeger proberen de leveran ciers van pootaardappelen en plant uien van hun produkt af te komen, veel boeren hebben het plantgoed al in de schuur liggen. Laten we hopen dat het geen mei hoeft te worden voordat we werkelijk op het land te recht kunnen. Ik vraag mij af wat er dan nog over is van het uitgangsma teriaal. Het is mooi dat je pootgoed al vroeg uit de koeling is als het werkelijk een vroeg voorjaar wordt, maar maandenlang zonder koeling, zodat de kiemen keer op keer, weer van de aardappelen gehaald moeten worden, ik weet het niet. Wat zal 1992 ons weer brengen, goede opbrengsten, weer lagere prijzen en hogere kosten, het is af wachten. Zeker weten we dat de kostenkant zal stijgen denk maar eens aan de DLV waar we dit jaar al aan moeten gaan betalen. Hier op Noord-Beveland worden ieder jaar veldbijeenkomsten gehouden. De begeleiding daarvan moet nu f 2.000,— gaan kosten. Moet dit kollektief betaald worden door de vereniging van bedrijfsvoorlichting of moet iedere deelnemer per avond betalen? Dan hebben we de verho ging van de ziektekostenverzeke ring, waarom hoor ik daar zo weinig protest tegen vanuit de standsorga nisaties en dus het Landbouw schap, moeten partikulier verzekerden iedere keer weer ge pakt worden. De kosten bij het waterschap zullen hoger worden nu men geen dalapon meer mag gebruiken tegen de riet- bestrijding in de sloten, we zullen dit nog niet direkt voelen in onze porte monnee, maar een sloot maaien kost veertig cent per meter en een sloot spuiten met dalapon kost tien cent per meter. Zo zijn er natuurlijk nog veel dingen op te noemen, denk aan de rentestijging en de kosten bij de banken. Tegenover al deze kostenstijgingen zal ook inkomensverhoging moeten staan, willen we op de langere duur blijven bestaan. Juist aan die inko menskant gaat het niet goed. Twee jaar geleden om deze tijd waren we allemaal met onze trekkers op de weg om te protesteren tegen de verlaging van de graanprijzen, de spil van ons akkerbouwbedrijf. Wat heeft het ons opgeleverd, herstruk- tureringsgelden, welke niet of wei nig aan de Noord-Bevelandse boer ten goede komen. Als ik het geschrevene overlees, merk ik dat het een wel zeer nega tief verhaal is geworden-. Het posi tieve van deze tijd is misschien wel, dat er toch langzamerhand een saamhorigheidsgevoel ontstaat, wat kan leiden tot samenwerkingsver banden in oogst en afzet van pro- dukten. Juist het gezamenlijk exploiteren van een grootschalig op gezette groentetak, spruiten of prei, kan leiden tot aangename werkom standigheden en lagere kosten. Of misschien wel een koöperatie van boeren voor de verwerking van een akkerbouwprodukt, zodat onpro- duktieve uren worden omgezet in lonende uren. Bedrijfsruimtes zijn er genoeg, misschien valt er nog wat te halen uit de herstruktureringspot. Nu nog een goed idee en welwillen de boeren, en Noord-Beveland ziet zijn aktievoeren beloond. Er verandert veel in 'de land bouw' en op het platteland. Waarschijnlijk duurt het niet meer zo lang of het woord 'eco nomie' wordt uit de landbouw- leerboeken geschrapt. Het lijkt er steeds meer op dat noch de poli tiek, noch het ministerie van Landbouw met een deel van haar ambtenaren zich interes seert hoe het agrarische gezin aan een inkomen komt. Bezuini gingen voor de landbouw en steeds strenger wordende regels geven de agrarische bevolking het gevoel in een dwangbuis te zitten. Het gaat er steeds meer op lijken dat het landschap, het milieu, de natuur, de openlucht recreatie, de bosbouw, de bin nenvisserij alleen prioriteit hebben en dat de roep om een ecologische hoofdstructuur (ve len weten niet eens wat het be tekent) en een nieuw beleid het belangrijkste is voor 'het plat teland'. In ieder geval staat het landin- richtingsbe/eid op de tocht, en wel zo zwaar dat de landbouw er een zeer zware longontsteking aan overhoudt. Duidelijker kan het niet worden geschreven in de voorstellen. Het gaat in de toekomst bij het landinrichtings- beleid om een versterkte aan dacht voor de natuur- en landschapsdoelstelling en de daarbij gewenste waterhuishou ding en milieukwaliteit. De land bouw is nog niet voor een betere herverkaveling. Op zichzelf is dat erg belangrijk. Het aankopen en uitruilen van de grond is nodig om het natuurbeleid gestalte te geven. Dit gebeurt echter niet al leen meer in de ruilverkavelingen met een administratief karakter, maar ook in de nieuw te construeren herinrichting met bijzondere doelstelling (afgekort HBD). En over een herinrichting wordt niet gestemd, tedere keer opnieuw hoor je: 'Er is geen geld'. Men kan beter zeg gen: 'Er is wel geld, maar niet voor landbouw', want voor het natuurbeleidsplan is f 15.000/ha en voor het relatie- notabeleid f 1.500/ha beschik baar, exclusief grondaankoop. De uitgaven ten dienste van de landbouw verminderen met een sneltreinvaart. Het voornemen is nu de landinrichtingsrente af te schaffen bij nieuwe projecten. Dus totaal geen voorfinanciering meer in de vorm van een ruilver kavelingsrente van 6% geduren de 26 jaar. Bij herinrichting wil men de maximale korting van ie ders inbreng brengen van 3% naar 5%, bedoeld als grondver werving mede voor doeleinden van openbaar nut zoals natuur, landschap en openluchtre creatie. Buitenstaander, die landbouw, natuur en landschap ter harte gaat, is er van overtuigd dat het ruilverkavelings/landinrichtings- beleid veel goeds heeft gebracht en veel heeft bijgedragen aan het verbeteren van de leefbaar heid van het landelijk gebied voor de bewoners en gebruikers en van de Nederlandse bevolking in zijn geheel. Eén ding zal men goed moeten onthouden en dat geldt niet het minst voor de be leidsmakers en de politici. Om een landinrichting te doen slagen moest men in het verleden, maar moet men ook in de toekomst kunnen rekenen op de medewer king, de steun van de bevolking, die leeft, woont en werkt en haar boterham wil verdienen in die gebieden. Wanneer dat brede draagvlak er niet is, kan dat bete kenen dat papieren plannen niet tot uitvoering kunnen komen, noch van een landinrichtingsplan noch van een natuurbeleidsplan, ook al bereidt men de plannen 15 jaar lang voor. Volgens Bui tenstaander zal het erg moeilijk worden dit brede draagvlak te creëren, tot schade van land bouw, natuur en landschap. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10