Dalende produktie kwaliteitstarwe Telen C-bieten moeten we vermijden Standjes voor de boeren Is het Bintje wel op z'n retour? komen van achter het bureau NIET LUCRATIEF Trekker van 80 pk te licht om weiland te injecteren Wetenschapswinkel LUW Op politiek gebied gaat alles ook niet van een leien dakje. De grote onderhandelingen verlopen moei zaam. Terwijl we met een staatsse cretaris zitten (mevrouw Van Rooy) die vanaf haar aantreden de Neder landse landbouwbelangen aan het uitruilen is tegenover de belangen van de industrie. Daarmee tekent ze uiteindelijk het faillisement van de landbouw, zeker dat van de akker bouw. Net op het laatste moment kreeg ze nog een lichtpuntje; ze kreeg in de gaten dat er in haar ei gen achterban nogal wat veehou ders zitten, zodoende ruilde ze akkerbouwbelangen (in GATT- verband) ook nog maar eens in voor die van de veehouderij. Als akker bouw is men toch wel zeer gelukkig met zo'n juffrouw als staatsse cretaris?? Ook de kostenstijgingen gaan ge woon door. Het plan Simons kost het normale gezin al gauw zo'n f 1500,—. Daarbij rekeninghoudend met een inflatie en een loonstijging van ruim 5%, zullen enkel door deze factoren de kosten van het gezin in de particuliere sector al met zo'n f 6000,— per jaar stijgen. Geen op timistisch beeld, maar ja, we zitten nu eenmaal in de hoek waar de klappen vallen. En toch zal men over enkele maanden constateren dat al les weer vol gezaaid en gepoot is, we zijn nogal een taai volkje. Nadat het in november vorig jaar ta melijk had geregend, is het daarna op NOORD-BEVELAND vrij droog gebleven. Aan sommige vroeg ge zaaide percelen wintertarwe is te zien dat ze heel wat water te ver werken gekregen hebben; voor de tarwe die laat gezaaid is is het weer erg gunstig geweest; ook die blok ken kleuren nu al aardig groen. We zijn allemaal benieuwd naar de prijs die we voor onze suikerbieten gaan krijgen. Die zal lager liggen dan vorig jaar, o.a. doordat volgens de suikerfabriek de kwaliteit van ons produkt - overigens hetzelfde ver haal als in veel voorgaande jaren - te laag is en het dus relatief veel moei te kost om de suiker er uit te halen. Alhoewel we als Noord-Bevelanders tevreden mogen zijn met de hoge (hoogste!) winbaarheidsindex van onze bieten, is het suikerpercentage duidelijk te laag. De hoeveelheid grond die de fabriek moet verwer ken zal omlaag moeten. Door mid del van de juiste rassenkeus en een verstandige teeltwijze zal ook dat al lemaal wel weer haalbaar blijken. De opbrengst a^n gewicht valt de laat ste jaren door het ruimer geworden bouwplan mee en de tonnen zullen er dus wel komen. C-bieten brengen erg weinig op en het produceren hiervan moet men dus vermijden. Terwijl strohandelaren regelmatig in formeren of er nog wat in die rich ting te koop is, wil het met de prijs voor uien helemaal niet vlotten en die voor aardappelen vertoont he laas ook een dalende lijn. Als het zo is dat ook de aardappel teelt, de kurk waarop we in feite nog drijven, onrendabel wordt, dan kunnen we wel inpakken. Of als het overheidsbeleid van dien aard is dat de teelt ons onmogelijk gemaakt wordt, zoals met de onbestaanbaar lijkende maatregel om het gebruik van manebhoudende middelen met ingang van volgend jaar te verbie den. Er zijn immers nog geen rassen die buiten deze beschermende mid delen kunnen? De bemoeienis van de overheid met de boeren wordt zo wel erg drukkend, om niet te zeggen verstikkend. Alternatieve teelten zoals teunis bloemen, olievlas, cichorei of zelfs meekrap zullen dit allemaal niet kunnen opvangen. Tot op dit moment kunnen we spre ken van een erg milde winter. Zowel de kou als de hoeveelheid neerslag is beperkt. Het is nu ook te merken dat we de kortste dagen weer ach ter ons hebben liggen. Vorige week was er weer al enige aktiviteit in het WEST ZEEUWS-VLAAMSE land. Een enkele heeft al zomergerst ge zaaid, ook is het areaal tarwe nog aangevuld met zomertarwe. Door de vorstperiodes is de struk- tuur prima. De eerste kunstmest is ook al gehaald en op enkele gras soorten al gestrooid. Voor weiland en graan is het wat vroeg, maar vanaf de vijftiende kan het goed. Voor komende dagen wordt veel re gen voorspeld. Als het echt een nat te periode is, kan er veel stikstof wegspoelen. Hierdoor kan ook de bodemvoorraad nog drastisch ver kleinen, waardoor de uitslag van het stikstofonderzoek niet veel meer waard blijkt. Dat zijn omstandighe den die de praktijk moet proberen in te schatten en die elk jaar anders zijn. In dit verband komen we nog even terug op de bietenvergaderingen. We raken toch een tikkeltje geïrri teerd van de vele standjes die we krijgen en die duidelijk vanachter het bureau komen, hoewel ze ook door de boerenvoorzitter worden uitgesproken. Zo is men de droogte in augustus en september blijkbaar vergeten, evenals de regenval, kort na de campagnestart, waardoor de bieten weer zijn gaan groeien ten koste van de kwaliteit. Ook het zo genaamd onverantwoord rooien had een praktische oorzaak: de uien- en aardappeloogst was laat en daar door de bieten en verder was er eind oktober begin november een natte periode waarin het werk stillag. Het was dus niet allemaal de schuld van de boer. Voor de rest is het vrij rustig in ons landje. Het initiatief voor de poot- goedkern zit op dood spoor. De in vesteringen zijn zo hoog dat niemand dit aandurft, te meer om dat je geld in een onroerend goed zit met veel eigenaars, dat maar voor één doel geschikt is. Wellicht dat de ingezakte potermarkt er ook nog wat aan heeft geholpen. Jammer dat vrijwel elk alternatief door de zij deur afgaat. Het moet nu toch wel ieder duidelijk zijn dat we vechten tegen de bierkaai als we er niet in slagen om de verantwoordelijke po litici te overtuigen van de noodzaak van een redelijke prijs. Dat alleen kan het marktbederven stoppen, is er de mogelijkheid milieuvriendelij ker te werken en kan ook produktie- beperking worden besproken als er geen ruimte is voor verantwoorde afzet. Helaas is de marktgerichte trend nog steeds in, althans zo noemt men het prijsverlagen, want landen als Zweden en Zwitserland volgen braaf. Voor de akkerbouwers is wel duidelijk dat, als er nog iets te verwachten is, het uit Frankrijk zal komen, want de Fransen willen wel graag verkopen, maar niet hun ziel en zaligheid. Na enkele weken winter met mooi weer en lichte vorst zijn we op SCHOUWEN-DUIVELAND in de eerste week van februari terecht ge komen. Jammer dat het niet wat harder gevroren heeft, want de aard appelopslag zullen we nog niet kwijt zijn. Van de bevroren grond hebben velen geprofiteerd om hun kalizout te strooien en enkelen heb ben de eerste N-bemesting op het graszaad gegeven, een enkel per ceel plantuien is reeds gepoot. Verder is men druk bezig met het plukken van spruiten, een teelt die zo het zich laat aanzien een aardig saldo zal opleveren. Hopende dat men volgend jaar de markt niet te veel achterop zal telen. Spruiten zijn echter wat de prijzen aangaat een uitzondering. Aardappel-, uien- en stroprijzen vallen zwaar tegen, ter wijl de witlofteelt een drama aan het worden is. Ook de pootgoedteelt zit aardig in het slop. Een grote oogst en tegenval lende export geven grote druk op de prijzen. Het zijn alleen nog enkele handelshuizen met eigen nieuwe rassen die hun prijzen kunstmatig hoog houden. Of ze dit de komende jaren vol kunnen houden is voor mij de vraag. Men moet wel bedenken dat vooral die rassen die nogal een grove sortering geven, ook nogal wat nadelen hebben, zoals dit jaar veel groeischeuren en soms percen tages groen van 15 tot 20%. Daar bij tellend dat men dikwijls meer dan 1.000 kg pootgoed f 0,90) extra nodig heeft, dat op moment ook nog eens f 0,40 duurder is dan Bintje, dan komt men al gauw op een extra kostenpost van f 2.000,— per ha. Alles overziende zullen de nieuwe rassen nogal wat meer op moeten leveren dan het Bintje om een zelfde resultaat te geven. De melkveehouder zal waarschijnlijk weer gekort worden op zijn melkquotum, aldus de praktijkschrijver uit het Land van A/tena en Biesbosch. Vleeshouderij a/s eventuele tweede tak is financieel nog minder aantrekkelijk. Met de voorjaarswerkzaamheden is in WEST-BRABANT-ZUID een begin gemaakt. De grond liet zich goed ploegen. Op veel percelen graszaad en wintertarwe ligt inmiddels de eerste stikstof. Bij de veehouders is op grote schaal mest geïnjecteerd. Niet iedere injecteur liet goed werk zien. Om mest voldoende diep in de grond te krijgen zijn veel pk's nodig. Loonwerkers hebben de beschikking over trekkers van 150 pk of meer. Als de scharen van de injecteur die per de grond in moeten is dat met de hydrauliek eenvoudig te regelen. De trekker laat een iets dikkere rookpluim zien, maar gaat verder. Bij verschillende veehouders die zelf achter de drijfmestkar een injecteur hebben gekocht zat hier het pro bleem. Bij het dieper de grond in la ten gaan van de injecteur liet de trekker het afweten. Te weinig trek kracht. Bij aanschaf van een injec teur wordt over het algemeen vergeten dat ook de pomp erg veel pk's vraagt. Een trekker van zo'n 80 pk is voor de meeste types te licht. Menig perceel weiland is niet in goede staat achtergebleven. De mest niet goed ondergebracht en de grond onvoldoende aangedrukt. Mest door derden laten injecteren kost veel geld maar het zelf doen kost, zoals gebleken is, in veel ge vallen meer. Door zelf drijfmest aan te voeren als de loonwerker bezig is kan een heleboel bespaard worden. Op deze manier kan de trekker en drijfmestkar nog enigszins rendabel zijn. Vanuit West-Brabant zijn in verhou ding weinig boeren naar Rosmalen geweest om te demonstreren tegen het streekplan. Als een goed onder bouwd bezwaarschrift niet voldoen de is kan met massaal de straat op gaan weinig bereikt worden, is de mening van veel thuisblijvers. Toch zijn er nog verschillende land- en tuinbouwers die niet afwijzend te genover het streekplan staan. Zij zien het plan meer als een bescher ming voor zichzelf. Een bedrijf dat helemaal in regel is en niet te dicht bij een natuurgebied ligt kan on gestoord functioneren. Vooral als er een groene stempel op de schuur zit kan er volgens de politiek niets ge beuren. Bij uitvoering van het plan zal de veestapel inkrimpen. Minder vee kan betekenen dat er weer evenwicht komt in vraag en aanbod. Meer rendement is dan het gevolg. Het zijn vooral de bedrijven met grond die niet direct tegen het streekplan zijn. Met lede ogen heb ben zij een aantal jaren geleden de gevolgen van de interimwet gezien. Bedrijven zonder grond hebben toen massaal stallen uit de grond doen verrijzen om het quotum voor de toekomst nog snel veilig te stellen. Het streekplan met de daaraan ver bonden nota's en wetten lijkt weinig gaten te hebben waarvan men zou kunnen profiteren. In de Gemeenschap is de laatste ja ren waar te nemen, dat de produk tie van kwaliteitstarwe terugloopt. De oorzaak is het 'kostenplaatje' zoals dat tegenwoordig zo plastisch wordt uitgedrukt. De teelt van de mindere soorten, veelal voertarwe, brengt minder kosten met zich mee en levert daar door meer op voor de teler. Op een Züchtungsseminar in Stuttgart- Hogenheim is dit probleem onder werp van discussie geweest. De si tuatie in dé lidstaten is uiteenlopend. In Frankrijk legt zich men vooral toe op de teelt van broodtarwe, terwijl in Groot- Brittannië en Denemarken het ac cent op de voertarwe ligt, evenals dat in Nederland het geval is. Overigens mankeren tegenwoordig ook in Frankrijk de topkwaliteiten. De Duitse produktie heeft vooral be trekking op wat men zou kunnen aanduiden als middenkwaliteit, in elk geval een zodanige kwaliteit dat de Nederlandse bevoorrading van de verwerkers voor een belangrijk deel plaatsvindt met Duitse tarwe. Produktie van kwaliteitstarwé is goed mogelijk In het z.g. Parijse bek ken en ook in de voormalige DDR in de omgeving van Maagdenburg en Unterfranken. Opgemerkt kan wor den dat de eisen die aan de te ver werken tarwe gesteld worden in de verschillende regio's in de Gemeen schap nogal uiteenlopen. De proble men zullen zich toespitsen al naar gelang de Gemeenschap voortgang vindt en de nieuwe regelingen meer invloed zullen gaan krijgen op de omvang van de produktie. Om het marktaandeel te behouden zal toch meer kwaliteitstarwe geteeld moe ten worden dan thans het geval is, wil men niet de derde-landentarwe een te grote kans geven de markt te domineren. De wetenschapswinkel van de Landbouwuniversiteit Wageningen heeft zijn capaciteit om bij onder zoeksvragen te bemiddelen uitge breid met het nieuwe werkveld plattelandsproblematiek. Daarin zijn tevens de landbouwmilieu- vraagstukken inbegrepen. De uit breiding was vooral noodzakelijk vanwege de toegenomen aandacht voor de milieuproblematiek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9