Uit de praktijk wordt elk jaar moeilijker Ontluikend voorjaar en vele maatregelen GOEDE STAND TARWE Afspraken maken met overheid Landbouw terug in de tijd Witbloeiende veldboon geeft hoge opbrengst 7 Ook in WALCHEREN is nu goed te merken dat de kortste dag alweer enkele weken achter ons ligt. Vooral bij helder weer is het 's avonds merkbaar langer licht. De tweede vorstperiode stelde niet zoveel voor en het is niet te verwachten dat alle aardappelopslag bevroren is. Ander zijds heeft de winterbloemkool wei nig of geen vorstschade opgelopen en ligt de wintertarwe, het graszaad en het weiland er frisgroen bij, en is de structuur van het bouwland goed. Het wordt echter steeds moeilijker om voor datzelfde bouwland een nog enigszins lonend bouwplan op te stellen. Helaas laat de prijsvor ming van de vrije produkten het mo menteel afweten. De export zou beter moeten lopen en er zijn nog grote voorraden. Dit geldt niet al leen voor aardappels en uien maar eveneens voor bruine bonen. Want van bruine bonen van rond de gul den per kilo kun je geen boer blijven. Van de optimistische stemming die er afgelopen najaar heerste en de gunstige prijsvorming van aardap pels en uien in het begin van het verkoopseizoen is niet veel meer over. Maar we hebben nog enkele maanden te gaan en het weersver- loop van het aanstaande voorjaar plus de kwaliteit van het buitenland se produkt kunnen de verdere prijs vorming nog danig beïnvloeden. De zojuist geschetste marktsituatie, de onzekerheid over de uitkomsten van de GATT en McSharry voorstel len, alle milieumaatregelen en de mogelijke invoering van allerlei hef fingen, maken de stemming in akkerbouw- en melkveehouderij er niet optimistischer op. Een groeiend gevoel van onzekerheid is hiervan het gevolg an dat is slecht voor het ondernemerschap. Voor de diensten van de DLV moeten we in weerwil van eerder gemaakte afspraken met de overheid al dit jaar gaan betalen in plaats van per 1 januari 1993. Het is niet zo zeer het feit dat we 1 jaar eerder moeten gaan betalen wat mij stoort, dan wel het feit dat het met de overheid steeds moeilijker wordt - en niet alleen op dit terrein - af spraken te maken welke ook wor den nagekomen. Alle eigenaren/gebruikers van gron den in ons gebied hebben van het Waterschap een schrijven gekregen omtrent een wijziging van de onder houdsplicht van wegsloten. Op zich is dit een goede zaak. Jarenlang is dit een heet hangijzer geweest. Ook binnen de landbouworganisaties. Het feit dat een sloot die eigendom van het Wegschap is door de aan gelanden in zijn geheel moest wor den onderhouden werd door velen als onbillijk ervaren. Het Waterschap gaat nu vanaf 1993 ook zorgdragen voor het groot onderhoud van alle waterlopen. Uiteraard zal dit via het dijkgeschot toch betaald moeten worden. De praktijk zal leren of ook in de toe komst een goed samenspel moge lijk is tussen de boer en diegene die de sloten delft. Bijvoorbeeld bij de directe afvoer van delfgrond en het tijdstip waarop het delven gebeurt. Het is nog maar de vraag of een ieder die de uitgebreide brief heeft gelezen nu precies begrijpt wat de bedoeling is. Wellicht dat op de a.s. districtsvergaderingen hierover nog eens een duidelijke toelichting kan volgen. Binnenkort, op 17 februari, hebben we weer de jaarvergadering voor de leden van onze kring waarbij de al gemeen voorzitter als spreker is uit genodigd. Naast de algemene landbouwpolitiek zal de mogelijke samenwerking van de ZLM met an dere KNLC-organisaties onderdeel uitmaken van zijn inleiding. Min of meer daaraan vastgekoppeld is ook een discussie op gang gekomen over het zgn. indikken van kringen en/of afdelingen. Een mogelijk zo in grijpende reorganisatie dient breed te worden gedragen. Niet alleen door de besturen maar vooral ook door de leden. Want het zijn tenslot te de leden waaraan een organisatie zijn bestaansrecht ontleent. We zijn er voor gewaarschuwd, ook hier op WEST ZUID-BEVELAND, maar toch! Alles komt in een snel treinvaart op ons af. Een Dienst Landbouw Voorlichting met ene meneer Tacken aan het roer, komt 1 jaar eerder met het profijtbeginsel. Zijnde een toeloop naar een eerste 5% bijdrage van het bedrijfsleven. De tarieven die nu gepresenteerd worden zouden een aanloop zijn, er varing opdoen. Nou ja, dan maar gelijk goed, moet hij gedacht hebben. Wat ook nergens te lezen valt is dat over deze bijdrage nog 18,5% BTW moet worden betaald. Als dit het begin is van een 50 procent bijdrage dan denk ik dat de dienst van me neer Tacken voor ons landbouwers niet te betalen is: over en uit, en een stap terug in de tijd. Het lijkt wel of de politiek vindt dat we daar thuishoren. Er wordt veel voor ons klaar gestoomd, vanuit de praktijk lijkt het of er niets aan de hand is. Op de De dagen deze week met bijna len teweer, daar genieten wij als agra riërs van het LAND VAN ALTEN A en BIESBOSCH ook van. Het is toch de voorbode van het voorjaar. Ondanks alles wat ons de laatste tijd is opge legd of wat ons nog te wachten staat, zal alles toch weer gaan groeien en bloeien. Er is enige jaren geleden begonnen met het milieuplan, daarna zijn er nog vele gevolgd met een steeds hogere belasting voor onze akker bouw, veehouderij in ruime zin, en ook tuinders met hun kassen krijgen steeds meer verordeningen opge legd. Ook onze provincie laat zich niet onbetuigd. In het ontwerp- streekplan voor Noord-Brabant wor den streken zo summier aangege ven dat er van enig houvast voor onze grondgebruikers nergens iets is te vinden. Het grote aantal bezoe kers op de bijeenkomst in Rosmalen bewijst wel dat het plan voor grote onrust heeft gezorgd. Het college van Gedeputeerde Sta ten tilt daar kennelijk niet zo zwaar aan en denkt dat alles wel mee zal vallen, maar het is weer het zo veelste plan dat op tafel komt dat het boerenleven beknot, en de fi nanciële uitkomsten danig doet da len. De hoge milieu-eisen in ons land geven wel een ander beeld dan in de omliggende landen zoals België. We zijn nu voor de tweede maal met een gifstoot in de Maas geconfron teerd, waardoor men de inlaat in de waterbekkens in onze omgeving heeft moeten staken. De vele nade lige gevolgen ervaren wij in Ne derland. De vrije akkerbouwprodukten heb ben nog geen willige markt gehad, de aardappelen en uien gaan regel matig in prijs omlaag, ondanks kosten voor bewaring en ondanks dat er verschillende landen zijn waar soms de eerste levensbehoeftes niet aanwezig zijn. De distributie is in deze landen ontstellend slecht en dreigt alle voorgenomen ontwikke lingen in de kiem te smoren. De bie tentelers worden ook al geattendeerd op een lagere prijs dit jaar. Ook is er een tendens in de richting van kleinere bieten met een hoog suikergehalte en een goede winbaarheid. Dit vraagt een lagere stikstofgift dat goed past in het streven het kunstmestgebruik te verminderen. De melkveehouder zal waarschijnlijk weer gekort worden op zijn melk quotum. De beste tak van de rund veehouderij krijgt zo wel weer een vermindering van zijn inkomen. Ook mede doordat de tweede tak, stie ren of vleesvee, ook niet veel finan ciële armslag geeft. Daarbij komt dat de mestproblemen met ammo- niakuitstoot van de stallen en de on gelijkheid van uitrijden en het onderbrengen; met extra kosten ge paard gaan, en het vele ongewisse waardoor men niet weet waar men aan toe is. De fruitteler kan deze winter, met veel werkbare dagen, het snoeiwerk volgens plan laten verlopen. Veel percelen wintertarwe en graszaad hebben inmiddels de eerste stikstof gehad. De tarwe staat er goed bij, met hier en daar een wapperende vogelver schrikker. Met het nieuwe ras Caspar van Ce- beco Zaden staat dit jaar vioor het eerst een witbloeiend ras veldboon op de Rassenlijst. De opbrengst is tien procent hoger dan die van het beste bontbloeiende ras. Doordat Caspar geen hogere teeltkosten heeft, is het saldo voor de teler zelfs twintig procent hoger, aldus Cebe- co Zaden. De economische waarde van een veldbonenras hangt af van de kleur van de bloemen. Voor de komst van het nieuwe ras Caspar hadden bontbloeiende rassen de hoogste zaadopbrengst. Maar bontbloeiende rassen bevatten hoge gehalten aan anti-nutritionele factoren (ANF's), die de vertering van het voer en de groei van de dieren negatief beïn- vlöeden. Bontbloeiende veldbonen kunnen daarom slechts in beperkte hoeveelheden in veevoeders worden verwerkt. Witbloeiende veldbonen bevatten slechts geringe hoeveelhe den ANF's en kunnen dus volop in het veevoer worden verwerkt. Caspar heeft op de rassenlijst een waardering voor opbrengst van 110. De mist is verdwenen. Over het stille land schijnt de zon. En met de nog zwakke straling van zon newarmte lijkt toch alles anders. Wintertarwe heeft niets geleden van de paar graden onder nul die we gehad hebben. Fris oogt dit gewas in de polders. De winterse zonnestralen van nu trekken de tarweplanten verder naar boven en laten een mooi vol gewas zien. Met de zonnewarmte krij gen de mensen weer zin in het werk. Het is een soort virus. Vi russen zijn er in heel veel soorten en het is besmettelijk, dat weten we. Zodra dus de griepvirus de deur uit is, krijgen de vrouwen het te pakken. Het verf- en plak virus zweeft door de polders. Geen tijd meer voor wandelingen langs dijken en wegen. Niet meer genieten van struik en plant, waar de knoppen beginnen te zwellen. Nee, gewapend met kwast en roller trap op, trap af. Kamers leeghalen en de andere dag weer terug alles op z'n plaats. Vrouw- diverse vergaderingen en/of voor lichtingsbijeenkomsten, die nu aan de orde van de dag zijn, laat men al les gedwee over zich komen, een discussie wordt nauwelijks meer gebruikt. Dat geeft toch te denken! Men is murw, dit dan ook wel als gevolg van de prijsontwikkelingen van de vrije produkten. Veel aard appelen en uien moeten nog gele verd worden. En het is ook de vraag of je als teler/bewaarder de kwaliteit zodanig kan houden, dat langer be waren verantwoord is. Bij vele akkerbouwers zijn diverse al ternatieve gewassen bekeken en op mogelijkheden doorgerekend. De voorlichtingsmogelijkheden waren optimaal, maar dan de beslissing nemen. Nü nog beslissen voor een alternatief gewas is te laat, want de eerste zomertarwe en gerst zijn weer gezaaid. De grond valt erg mooi en het is dan ook zaak om bij de eerste de beste mogelijkheid de ze graangewassen te zaaien. Wat nu ook aan de orde is, het bepalen van de stikstofgift. De eerste monsters zijn terug, over het alge meen vallen ze tegen. Toch zullen we ons in moeten houden, want te veel strooien is uit den boze, dat be wijzen de cijfers van de suikerin dustrie, willen we een hoog suikergehalte met een goede win baarheid. Ook met de aardappelen zitten we nog op het verkeerde spoor, zeker volgens de Consumentenbond. Hier kan het bepalen van stikstof mid dels bladsteeltjesonderzoek een oplossing worden. Ervaring moet er nog opgedaan worden, maar we zijn op de goede weg. Degene die hier aan mee wil doen, kan dit door middel van de Aardappelstudieclub Zuid-Beveland. Hef is heel goed op de hoogte, na de RAI moet ze haar slag zien te slaan. Ze weet heel goed, als het echte voorjaar er is, dan krijgt ze geen man meer een verf- of be- hangkwast in z'n vingers geduwd. Op de verjaardagvisites is de toon van het gesprek veranderd. De prijs van aardappels en uien is nog even aktueel. Dan krijgen de gesprekken iets te maken met meer ontspannender zaken. Bridge en biljarten scoren hoog maar ook hoorde ik een verhan deling over taarten bakken, waar vrouwen heel wat van kunnen leren. Conclusie: heerlijk toch, dat we zo'n geëmancipeerde boerenstand krijgen. Onze va ders zouden zich geschaamd hebben om over zulke vrouwen zaken te praten. Deze boeren die niet meer van 's morgens tot 's avonds in het bedrijf bezig zijn, doen waar ze zelf zin in hebben en dat is alleen maar toe te jui chen. Dat hebben ze verdiend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7