Uit de praktijk Boerenverstand Zelf met alternatieven komen voor streekplan Op wie hebt u gestemd? GOS, bedreiging? MIDDEN- en OOST-BRABANT was vorige week in Rosmalen goed ver tegenwoordigd. Vele boeren waren bijeen gekomen om door hun aan wezigheid blijk te geven, dat de pro vincie met dit streekplan op de verkeerde weg is. Uiteraard kan op zo'n massale bijeenkomst geen dis cussie gevoerd worden met de gastsprekers. Maar wie goed luisterde, kon er toch goed uit halen dat wanneer de geor ganiseerde landbouw er nu zijn schouders ondpr zet er veel meer te bereiken valt dan men weet. Over leg en zelf met wijzigingen komen dat telt. Misschien ook wel een iets hardere opstelling, maar je moet de redelijkheid nooit uit het oog verlie zen. Bedrijfsontwikkeling moet ook hier mogelijk blijven. Het verplaat sen van bedrijven in Nederland naar zgn. open agrarische gebieden biedt geen soelaas. Het probleem wat er nu is blijft bestaan. Voordat de Sta ten in juni zullen beslissen in welke vorm dit ontwerp Streekplan zal doorgaan, is er nog veel werk aan de winkel. Voor sommigen breekt nu weer een onzekere tijd aan. De aanleg van de A 50 Eindhoven-Nijmegen neemt vastere vormen aan. De afgelopen weken en a.s. week zijn er voorlich tingsbijeenkomsten geweest. He laas voor de direkt belanghebbenden. De overheid komt met zodanige warrige plannen dat men er niet veel mee kan de ko mende tijd. Er zijn vele varianten en daarop bestaan weer variaties in op en afritten. Wel is het zo dat de ge meentes nu zelf ook de mogelijk heid hebben om wensen te doen. Dus mocht het straks zover komen dat men nog één traject overhoudt, dan kan men voorspoedig aan de slag en komt er voor iedereen duide lijkheid. Blijft natuurlijk voor ons de vraag: 'Als ik weg moet met mijn agrarisch bedrijf, en ik wil het voort zetten, wat dan?' Voor bijna alle gemeentes waar de A 50 doorheen komt geldt de ecolo gische richtlijn. Dit heeft tot gevolg dat de nieuw te bouwen bedrijven als nieuwe vestiging geldt met een maximale molreferentie van 15/mol/ha. Helaas geen plaats in diezelfde gemeentes. Met het ver- plaatsingsbesluit kan men ook niet uit de voeten, dus toch verhuizen naar elders. Of toch maar recreant worden? Toen het nog enigszins winterde, twee weken geleden, hingen er hier en daar aan het prikkeldraad 'herfstdraden' met aangevroren mist. Vanwege het voor de tijd van het jaar goed, betrekkelijk zacht en droog weer, stonden er van de week in onze NOORD-WESTHOEK al enkelen in de startblokken om een begin te maken met zomertar- we en gerst te zaaien. Zo tussen door is er al wel eerder wat zomer- tarwe gezaaid., De twee korte vorst periodes en de nachtvorsten hebben de grond geen slecht ge daan. Kali is al op vele plaatsen gestrooid en voor het strooien van de eerste stikstof op percelen gras zaad en wintertarwe komt ook al animo. Voor de een te vroeg, voor de ander kan 't maar gebeurd zijn als de grond goed berijdbaar is. De vergaderingen en andere bijeen komsten tijdens het winterseizoen beginnen op een eind te raken, 't Is goed ook, al komt er natuurlijk altijd gelukkig ook veel positiefs over. Maar al dat gedoe over milieu exJ., je zou er van uit balans raken. Alles in zwart wit met veel zwart naar onze bedrijfstak. Alles is verkeerd en moet anders en dan de dreigende heffingen zoals wordt voorgesteld. Zijn we dan zo verkeerd bezig ge weest de laatste jaren. We hebben veel over ons heen laten komen en ons veel wijs laten maken. Het drinkwater (grondwater) in ons ge bied zou honderd jaar oud zijn. Nog al wat tijd eer het beneden is. Nu zouden de residuen (schadelijk) van de gewasbeschermingsmiddelen in enkele jaren daaraan toegevoegd zijn. Daar komt bij, dat de handel en de voorlichting (tegenwoordig DLV) altijd de leer hebben verkondigd dat het een eerder en het ander later werd afgebroken. Wat is daar nu van waar? Wat denkt u van vervuiling van het drinkwater vanuit Maas en Rijn, al les laten ze er maar in lopen, aldus de pers. 't Is altijd landbouwgif, zou den ze niks anders maken? O ja, het ander spul dat nog veel giftiger (ge concentreerd) is noemen ze chemi caliën, maar daar hoor je niet zoveel over, dat zijn de industrieën. Op een boerenbijeenkomst hadden we het er over dat we het moeilijk konden opbrengen altijd de zondebok te zijn, en dat er zo weinig verweer te gen plaatsvindt. Na een paar betrekkelijk stille jaren gaan de trekkers en boeren de weg weer op. De ene groep vanwege uit rijden van mest, de andere vanwege een nieuw streekplan. Maar de mensen uit de politiek geven niet thuis, 't moet doorgaan. Hebt u die ook helpen stemmen? De prijzen van de aardappelen schommelen wat heen en weer, al zijn ze nu wel wat gezakt. Hoe de verdere prijsontwikkeling zal wor den weet nog niemand. Wel dat de primeurs uit het Midden-Oosten en Middelandsezeegebied wat later zullen zijn vanwege het minder goe de weer in die gebieden. En die ko men er de laatste jaren nogal veel, in licentie verbouwd, naar ons deel van Europa. Uien doen het minder goed, er zouden er meer voorhan den zijn met veelal goede kwaliteit dan de markt zou kunnen opnemen. Het bevordert de teelt niet zoals de prijzen de laatste jaren gemiddeld zijn. Wie nu nog bintjepoters moet kopen doet dat voordeliger dan degenen die vroeg gekocht hebben, 't Scheelt soms wel zo'n 25 cent per kg. Jammer voor de pootgoedteler, want dat kan voor deze prijs ook niet. Landelijk heeft men zich op Oost-Europa verkeken, maar de vraag van daar is er nog niet. Ge brek aan contanten zal de grootste oorzaak wel wezen. Hoorde zelfs dat de bank die deze zaken finan cieel begeleidt niet meer garant wil staan. Jammer, het zou voor het aanstaande seizoen een goed perspectief geweest kunnen zijn, om de gewaskeuze wat te ver ruimen. De NTV-dagen in Bleiswijk hebben ook dit jaar zeer veel belangstelling getrokken. Wat is er op dat gebied ook veel gaande. De kassenbouw, de inrichtingen, het assortiment aan produkten. Het is er zeer veelzijdig te bezichtigen. Ook vanuit de akker bouw was er nogal wat belangstel ling of er niet de mogelijkheid is om op het bedrijf wat in te passen. En echt dit zal voor enkelen wel lukken. Eerst de blik wat verruimen, goed laten voorlichten (door bedrijven daarmee bezig) en dan voorzichtig aan er mee beginnen, begeleid door DLV of andere deskundigen. Ook zij die nu groot daarin zijn en het goed doen zijn zo begonnen. In 1989 viel het IJzeren Gordijn - een term die sinds maart 1946 op naam van Churchill staat, maar die erg genoeg al in 1945 door Goebbe/s gebruikt werd - 1990 gaf de eenwording van Duitsland te zien en 1991 bracht de totale ineenstorting en het uiteindelijke verdwijnen van de Sovjet-Unie. Iemand die dit vijf of zelfs maar vier jaar geleden had durven voorspellen, was ze ker voor gek verklaard. In de ja ren twintig waren twee Russische schrijvers het niet ge heel eens over de levensver wachting van het Sovjetbewind. De één dacht dat het wel 300 jaar zou bestaan. De andere was optimistischer en hield het op 200jaar. Amalrik stelde de vraag in zijn boek: 'Haalt de Sovjet- Unie 1984'. Toen 1984 voorbij ging zonder dat er veel gebeurde gaf men het bewind maar weer een paar honderd jaar. Zelfs Ka- rel van het Reve hield het halver wege de tachtiger jaren op nog wel vijftig jaar. Nu kan men, moet men zelfs, te vreden zijn met het verdwijnen van iets dat men voorheen a/s iets verkeerds, zelfs a/s het Rijk van het Kwaad Reaganbe schouwde. Toch hoort men nog al, vooral in landbouwkringen, gemengde reakties op de om wenteling, die zich in het oosten voltrekt. Men is dan niet zozeer bevreesd voor het uitbreken van allerlei burgeroorlogen aldaar, het is ver weg nietwaar, maar men vreest dat onze concurren tiepositie zak worden aangetast. Immers, hebben we niet op school geleerd dat de Oekraïne - de Zwarte Aarde - de graan schuur van Europa is, dat Rus land voor de eerste wereldoorlog de grootste zuivelproducent en exporteur van Europa was, dat er elke week drie botertreinen van uit West-Siberië in St. Petersburg aankwamen. Het is daar welis waar een poosje niet zo goed ge gaan, maar nu hebben ze een democratie gekregen en nu is het daar net als bij ons, of net als in Zwitserland. Was het maar waar, want zou het niet aardig zijn, wanneer een bevolking van rond de driehon derd miljoen mensen zou kunnen delen in onze welvaart? Of wij het daardoor al of niet wat min der zouden hebben, lijkt een vraag van secundair belang. De waarheid is echter anders en met een beetje boerenverstand te beredeneren. Laten we eerst vaststellen dat de mogelijkheid van een veel grotere voedse/pro- duktie dan nu het geval is fysiek zeker aanwezig is. Waarbij we niet moeten denken dat er ooit zoveel van een hectare kan ko men a/s in West-Europa, omdat het klimaat en de geografische omstandigheden dat niet toela ten. Het is ook niet nodig, omdat ze er nu eenmaal zoveel hektares hebben. Dan is er het totale ontbreken van een infrastruktuur. Er zijn geen wegen. Honderden, dui zenden dorpen, stadjes en ook steden zijn in de herfst en het voorjaar slechts bereikbaar met rupsvoertuigen. In het algemeen zijn dit, van het geschut ontda ne, tanks. In het voormalige Oost-Duitsland, moet er, om een en ander een beetje op orde te krijgen, de komende jaren elk jaar ongeveer negentig miljard mark geïnvesteerd worden. Hoe zou dat dan zijn in Polen, in Roe menië, of in de voormalige Sovjet-Unie? En wat heeft zich daar afgelopen eeuw afgespeeld? Twee wereld oorlogen werden er grotendeels uitgevochten. In West-Europa waren we de gevolgen van de tweede wereldoorlog zo rond 1960 een beetje te boven. We vergeten vlug, maar in 1959 wa ren er nog puinvlaktes in Aken. In Leipzig en Dresden zijn ze er nu nog. Hoe zal dat dan in Polen zijn? In Rusland? In Rusland waar 75.000 vlekken, dorpen en steden 'ausradiert' werden. Wij kennen het drama van Putten, van Oradour, van Lidite. Het kostte tijdens het proces van Neurenberg enkele dagen tijd al leen al om de plaatsnamen voor te lezen van oorden in het oosten die door een zelfde of nog veel gruwelijker lot waren getroffen. Ongeveer 300 namen per uur en dat enkele dagen lang. Twintig miljoen doden in de Sovjet-Unie, zes miljoen in Polen. En wat hebben ze ons zeventig jaar lang voor het lapje gehou den, bedot, een rad voor ogen gedraaid. Goedwillende wester lingen hadden dan wel geen ho ge pet op van het wat al te strikte regime van Lenin, Stalin, enz., maar men had in de Sovjet- Unie tenminste werk, eten en enige dekking. Er waren talloze zogenaamde fellow-travellers die zeker niet dom waren, er waren professoren onder en voorzitters van nette politieke partijen, art sen, ingenieurs, polemisten, do minees. Zij lieten zich meeslepen door de Agitprop. Slechts enke len wisten van het begin af aan dat er niks deugde van dat arbei dersparadijs. Dikwijls werden zij belachelijk gemaakt, die u/tra- rechtsen, die reaktionairen, die vertegenwoordigers van het militair-industrieel complex. Die Churchill, Luns, Nixon, Van Riet, Van het Reve, Hermans, Hilter- mann, zij waren de veroorzakers van de Koude Oorlog, van de wapenwedloop, van de neutro nenbom en de kruisraket. Nu blijkt ineens iedereen te weten dat het anders, ingewikkelder, in 'elkaar steekt. Nu weet iedereen dat het communisme niks goeds gebracht heeft, we! dertig-, veertig-, misschien wel vijftig miljoen doden in de Sovjetunie, evenzoveel in China en nog wat in Korea, Cambodja, Vietnam, Cuba, enzovoort. Zeventig jaar communisme, elk jaar minstens een miljoen mensen om zeep ge holpen en we stonden er bij en keken ernaar. En in China gaan ze gewoon door. Wij deden er een vijftien jaar over om de gevolgen van de oor log te boven te komen. Hoelang zal de GOS er over doen om de gevolgen van zeventig jaar bezet ting, van zeventig jaar dood en verderf te boven te komen? Mocht dat meevallen en mocht de, of liever, het GOS snel exporteur worden van graan, van melk, van vlees, wellicht van aardappelen, is dat dan zo erg? Bulkproduktie is voor ons toch een gepasseerd station. Mocht er in het GOS enige welvaart ko men dan ligt daar voor ons weer een markt om te veroveren met bloemen, met tomaten en al die produkten uit het diepvriesvak. Amerika heeft het moeilijk ge noeg met zichzelf, Japan zal wel voor auto's en radio's zorgen, zorgen wij - de EG (hadden we de beschikking over kleine let tertjes, dan zouden we achter EG (Duitsland dus) schrijven, maar die hebben we niet dus dat doen we niet- dan voor het duurdere voedselpakket. Juist daar valt nog wat te verdienen en juist daar ligt onze kans.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6