Grondprijzen redelijk stabiel De ZLM in Le Figaro? L'ACCORD DE COM MERCE EST DÉFA- VORABLE POUR L'AGRICULTURE ieuws en Commentaar Natuurbelangen gaan te zwaar meewegen bij landinrichting Zegge en schrijve MAS Goes organiseert twee open dagen In nieuwe banen (2) «fiat Bedrijfsverplaatsingen nemen toe Durant la première réunion de la direction générale de la Zuidelijke Landbouw Maatschappij - ZLM - (Compagnie Agricole du Sud) au début de l'année, le président Mr H.C. van der Maas a fait savoir qu'il espère qu'il n'y aura pas d'accord hatt Oi,+- A^ration be^i ic^' - 3 De agrarische grondprijzen zijn vorig jaar gemiddeld stabiel gebleven. Dat blijkt uit waarnemingen van de sec tie Agrarisch Onroerend Goed van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM). Per regio zijn er overigens wel prijs verschillen. In Brabant ligt de gemid delde prijs op f (30.000,— per ha, in Twente op f 55.000,— per ha en in Midden-Nederland op f 40.000,— tot f 45.000,— per ha. Uit Zeeland heeft de NVM te weinig gegevens om een gemiddelde te kunnen ge ven voor deze provincie, aldus een woordvoerder van de NVM. De makelaarsorganisatie consta teert verder een toenemende ver plaatsing van agrarische bedrijven binnen Nederland. Vooral de mest- overschotgebieden (Brabant en Twente) kennen een uittocht rich ting de noordelijke provincies. Elders is deze tendens minder sterk. Het aanbod van melkveebedrijven bestaat hoofdzakelijk uit kleine, wat minder rendabele bedrijven. De ko- In Noord-Brabant ligt de grondprijs gemiddeld öp f 60.000,- per ha. pers zijn met name grote bedrijven. De vraag naar melkveebedrijven is stijgende, aldus de NVM. De oor zaak hiervan ligt vooral in de be- drijfsverplaatsing. Veel vraag komt uit gebieden met stadsuitbreiding en uit natuur- en relatienotage- bieden. Ook de vraag naar fok- en mestvar- kensbedrijven neemt toe, wat tot stijgende prijzen aanleiding geeft. Ook hier bestaat het aanbod voor namelijk uit kleinere bedrijven. Prijs melkquotum De prijs van melkquotum vertoont een stabiel beeld, namelijk f 1,— per vet. Dit resulteert in een ge middelde prijs van f 4,25 per kg melk. Volgens de NVM is een licht prijsverschil waarneembaar tussen melk op pachtbasis en melk op koopbasis. Voor 1992 wordt een lichte stijging verwacht in het aanbod van melk quotum. Dit wordt veroorzaakt door een toename van het aantal be drijfsbeëindigingen en door het feit dat per 1 april een groot deel van het SLOM-quotum verhandelbaar wordt. Een prijsdaling van het melk quotum noemt de NVM niet on denkbeeldig, hoewel het effect van de nieuwe Beschikking Superhef fing onduidelijk is. Deze beschikking zal 15 februari van kracht worden. In Nederland liggen ze er niet wakker van, dat de ZLM liever geen GATT-akkoord ziet komen. Maar in Frankrijk zijn ze blijkbaar flink geschrokken van de ferme uitspraken van 'president mr. H.C. van der Maas'. Heeft de ZLM de kolommen van Le Figaro of Le Monde gehaald? Citeert de Franse pers hier Van der Maas en het hoofdbestuur van de ZLM? Het heeft er alle schijn van, want letterlijk staat er: 'In de eerste hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij - ZLM - in het nieuwe jaar heeft voorzitter H.C. van der Maas de hoop uitgesproken dat er geen GATT-akkoord komt'. Een citaat uit het persbericht van de ZLM over de hoofdbestuurs vergadering van 13 januari j.l. Toch is er geen reden voor Lub bers, Bukman of Van Rooy om zich ongerust te maken over een al te overvloedige aandacht in de buitenlandse pers voor de ZLM. Want dit citaat is niet afkomstig uit Le Figaro of Le Monde, maar plukte de redaktie uit het blad Primeur, een onafhankelijk vak blad voor de handel in aardappe len, groenten en fruit. Het blad wordt uitgegeven door H. Boek hout in Goes en verschijnt behal ve in Nederland ook in België en Noord-Frankrijk. Vandaar dat alle berichten in Primeur zowel in het Nederlands als in het Frans wor den afgedrukt. Als de landbouwbelangen in een landinrichtingsproject onderge schikt zijn aan de natuurbelangen dan kan de landbouw zich terecht afvragen of het doorgaan van het project nog wel zin heeft. Het Na tuurbeleidsplan kan nooit de belang rijkste drager zijn van landinrichting. Dit zei voorzitter Mees Boogerd van de ZLM-kring Axel afgelopen maan dag tijdens de vergadering van zijn kring. De kringvoorzitter doelde met zijn waarschuwende woorden op de twee (administratieve) verkavelin gen Reuzenhoek en Zaamslag. Zo als bekend bestaat er een reële kans dat deze twee projecten alsnog op het Voorbereidingsschema 1992 worden geplaatst. Bij het aanvragen van deze verkavelingen door de landbouworganisaties stond destijds de landbouw als economi sche activiteit voorop. Nu zijn er echter andere (milieu-)belangen die meegewogen worden, Boogerd gaf aan dat de landbouw best wil meewerken datgene wat er nog is aan kreekresten en andere natuurwaarden in stand te houden. Als echter door de invulling van het Natuurbeleidsplan- Boogerd noem de begrippen als Ecologische Hoofd Structuur, bufferzones, verzurings- zönes, verbindingszónes en stiltege- bieden - nog nauwelijks landbouw mogelijk is in de betrokken gebie den, dat moet de landbouw serieus overwegen of de verkavelingen nog wel moeten doorgaan. Bovendien, zo benadrukte de kringvoorzitter, zijn het de boeren die de kosten van de verkaveling voor hun rekening moeten nemen. Degenen van buiten de landbouw die meepraten over de inrichting van het landschap kost het daarentegen geen cent. Agrificatie Onderdeel van de kringvergadering was ook een inleiding van de heer W. van Gelder van het ATO te Wa- geningen. De heer Van Gelder hield een interessant betoog over de toe passing van landbouwgrondstoffen voor nieuwe industriële doeleinden, als toekomstperspectief voor de ak kerbouw. Mijn commentaar vorige week - via de radio en op deze plaats - op het onderzoeksrapport 'De Zeeuwse landbouw in nieuwe banen' van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) heeft hier en daar wat reacties opgeroepen. In dat commentaar zette ik vraagtekens - grote zelfs - bij de aanbeveling van het LEI om melkveehouders van elders naar Zeeland te halen. Blijkbaar ben ik wat te kort geweest waardoor er meer conclusies uit mijn opmerkingen zijn getrokken dan ik heb bedoeld. Het enige dat ik duidelijk heb willen maken is, dat het aan trekken van melkveehouderijbedrijven van elders geen oplossing is voor de akkerbouwproblematiek. Dus een waarschuwing van mijn kant om de aandacht voor de akkerbouw zeker niet te laten verslap pen. Hieruit mag dus niet de conclusie worden getrokken dat ik er tegen zou zijn dat er bedrijven van elders naar Zeeland gehaald zou den worden. Zeker niet a/s dat stimulerend werkt op het agrarisch be drijfsleven hier en/of bestaande zwakke sectoren versterkt, zoals bijvoorbeeld de melkveehouderij. Maar, voeg ik daar dan aan toe, dat mag niet ten koste gaan van de herstructurering van de akkerbouw. Ik ben in het dit verband daarom niet mee eens met het gestelde in de L El- nota dat "ter versterking van de produktiesectoren in de provincie" het werven van melkveehouders "het meest voor de hand ligt". Ge zien het karakter en de structuur van agrarisch Zeeland ligt het naar mijn mening (nog) meer voor de hand om in eerste instantie te den ken aan plantaardige sectoren a/s vollegrondsgroenteteelt en glastuinbouw. Echter - om nieuwe misverstanden te voorkomen - daarmee zeg ik dus niet dat melkveehouders of andere veehouders niet welkom zouden zijn. Natuurlijk wel - maar dat is de discussie ook niet. Ook het LEI heeft trouwens zo zijn eigen redenen, namelijk door het aantrekken van melkveehouders van elders kan "het grasland, dat vanwege natuur- en landschapsfuncties behouden dient te blijven voor begrazing, worden benut", aldus de LEI-nota. Hier is er dus spra ke van achterliggende (hoofd-?)doelstellingen en ook dat was - en is -aanleiding tot mijn vraagtekens bij de door mij bekritiseerde aanbe veling van het LEI. Betrekkelijk Overigens moeten we ons ook goed realiseren dat het sturen van ontwikkelingen een betrekkelijke zaak is. De marges zijn smal en ook de praktijk zoekt zijn weg. Onder druk van de omstandigheden vin den bepaalde ontwikkelingen soms vanzelf plaats en wie goed om zich heen kijkt ziet dat ook gebeuren - in Zeeland maar ook elders. A/s je na een bepaalde periode terugkijkt op de indertijd geplande ontwikkelingen en wat daarvan uiteindelijk is terechtgekomen dan zit daar dikwijls een wereld van verschil tussen. Zo praten wij in Zeeland nu over g/astuinbouwconcentraties van hooguit honderden hectares, maar ik denk dat - wil er uiteindelijk van een rendabele centrumfunc tie sprake zijn - we eerder moeten denken aan duizenden hectares. De tijd zal echter leren of bijvoorbeeld Zuid-Beveland - in 2050 - de nieuwe glazen stad van de toekomst zal zijn. Zo zijn er nog wel meer visionaire uitspraken te doen, onder andere over de toekomst van de landinrichting. Maar daarover een andere keer. Oggel Wie belangstelling heeft voor een middelbare opleiding in de groene sector kan vrijdag 21 februari en za terdag 22 februari a.s. een kijkje gaan nemen op de Middelbare Agrarische School aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes. Daar wor den open dagen gehouden. Op vrij dag is de school geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Het agrarisch onderwijs in Zeeland zal in het najaar zoals bekend een gloednieuw gebouw in Goes (pal achter het NS-station) in gebruik nemen. Tot die tijd blijven de groene school in Kapelle en de MAS in Goes in gebruik. Beide scholen val len onder het Agrarisch Opleidings Centrum Zeeland (AOC). Op de MAS kan men tijdens de open dagen kennis maken met de opleidingsmogelijkheden en de grondig vernieuwde leerstof, die vol ledig op de eisen van de praktijk zijn afgestemd. Voor elk niveau is een passende opleiding beschikbaar. Dat kan een dagopleiding zijn of een deeltijd vakopleiding aan een van de leerlingstelsels. Binnen het dagonderwijs zijn er drie opleidingsniveaus, te weten: een 2-, 3- en 4- jarige opleiding. De hoofd richtingen van het AOC Zeeland zijn plantenteelt (akkerbouw, groente teelt, fruitteelt) en veehouderij. Daarbinnen kunnen specialisaties worden gekozen, zoals de doorstroomrichting hoger beroeps onderwijs, handel en logistiek en milieukunde. De 2-jarige opleiding kan worden gevolgd zonder voor opleiding. Voor leerlingen die een vak in de praktijk willen leren, biedt het AOC ondersteuning via het leerlingstel sel. Zij komen een dag per week naar school en werken minstens 20 uur per week. De richtingen binnen het leerlingstelsel zijn: groenvoorzie ning, akkerbouw en fruitteelt. Het AOC verzorgt daarnaast een groot aantal cursussen, die voorzien in de toenemende vraag naar ge schoold management in de groene sector. Op de open dagen op de MAS in Goes is hierover meer infor matie te verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3