Voor de vrouw Agrarische vrouwen doen zo veel "impersant"! Een kijkje over de grens Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Agenda Vermomming Themabijeenkomst over beloningsvormen Exkursieweek voor agrarische jongeren Agrarische vrouwen doen zo veel impersant, ze rijden even langs de veearts, ze halen even een onder deel voor een machine, ze nemen de telefoon aan, ze regelen bankza ken. Deze opmerking werd gemaakt door één van de deelneemsters op de themabijeenkomst over de belo- ningsvormen van de meewerkende agrarische vrouw, georganiseerd door de Agrarische Commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Veertig agrarische vrouwen uit heel Zeeland waren op 15 januari naar de Vroone in Kapelle gekomen om te praten over meewerkaftrek, reële beloning, man vrouwmaatschap en de be- roepsstatus. "Je moet niet verwachten dat je nu volgende week met je loonzakje in de winkel staat", zei Corine van Da len, de vice-voorzitster van de Agra rische Commissie, in haar openingswoord, "maar het is be langrijk dat je weet wat de mogelijk heden zijn op het gebied van beloningsvormen. Liesbeth Pons, SEV-ster bij de ZLM, hield een inleiding over vier verschil-' lende beloningsvormen. Hierna werd de videofilm "Loon naar wer ken" vertoond. In deze film vertellen 4 echtparen in verschillende be drijfssituaties welke keuze zij heb ben gemaakt met betrekking tot het werk en de positie van de meewer kende vrouw. Kommentaar hierop wordt gegeven door een fiskaal- juridisch deskundige. Uit de video film komt naar voren dat de mee werkaftrek fiskaal wel voordelig kan zijn, maar de arbeidsinbreng van de vrouw is bij deze beloningsvorm niet duidelijk. In het rapport "Loon naar werken", waarop deze video film gebaseerd is, pleit men er dan ook voor om de meewerkaftrek af te schaffen, omdat het risiko blijft bestaan dat de vrouw sluitpost van het bedrijf is. Beroepsstatus T.O.V. de bestaande regelingen biedt de beroepsstatus, die er overigens nog niet is, bepaalde voordelen, nl. de beroepsstatus biedt de garantie op beloning en arbeid en recht op AAW en de beroepsstatus maakt het werk van agrarische vrouwen zichtbaar. Nadelen van de be roepsstatus zijn dat de flexibiliteit verdwijnt (je kunt niet elk jaar de onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De keuze van een beloningsvorm is een zaak die man en vrouw bei den aangaat. voordeligste oplossing kiezen) en de beroepsstatus werkt alleen als men sen ervoor kiezen. De deskundige in de videofilm Loon naar werken geeft de voorkeur aan de man-vrouwmaatschap. Je moet je wel goed later, adviseren voor je een maatschapskontrakt aangaat want het is een ingrijpende beslis sing (zie de artikelen van Liesbeth Pons over man-vrouwmaatschap in het ZLM-blad). Uit de levendige diskussie kwam naar voren dat de keuze van een be loningsvorm niet alleen een finan ciële keuze is (hoewel veel vrouwen dat wel heel belangrijk vinden!), maar dat het ook bedoeld is om de vrouw die meewerkt op het bedrijf een "gezicht" te geven. Veel vrou wen onderkennen dat het moeilijk is om een man-vrouwmaatschap te realiseren als er al een maatschap (vader-zoon of broers) bestaat. Het wordt als onredelijk ervaren dat vrouwen in een man vrouwmaatschap altijd moeten be wijzen hoeveel uur ze meewerken. En hoe bewijs je dat je als agrari sche vrouw meedenkt over het be leid, ook dat gebeurt vaak "impersant" tijdens het strijken, af wassen en koffiedrinken. Gekonsta- teerd werd dat er juist op dat gebied veel overuren worden gemaakt! Corine van Dalen bood Liesbeth als dank een plant aan. "Deze plant hoeft maar 1 maal per week water te hebben", merkte Corine op, "maar wij hebben een stortvloed van informatie gekregen vanavond". Vervolgavond Ongetwijfeld zal er in veel gezinnen nog doorgepraat zijn over de belo ningsvormen. Aangezien het een zaak is die man en vrouw beiden aangaat, is het zeker aan te raden om eens een avond over dit onder werp met mannen en vrouwen sa men te organiseren! J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee Redaktie Henk Tegels Zelfstandig een agrarisch bedrijf be ginnen is voor veel jongeren het ide aal. Werken in de natuur, bezig zijn met vee en de verzorging van ge wassen, je eigen beslissingen ne men en onafhankelijk zijn. Van jongsaf krijg je dat verhaal mee. Op de landbouwschool lijkt het nog zo vanzelfsprekend dat je verder gaat op het ouderlijk bedrijf. Vaak werken al generaties op dezelfde grond. Boer zijn is een prachtig vak, maar boer worden stelt steeds ho gere eisen aan de ondernemer van de toekomst! Is het bedrijf niet te klein voor over name of al bestemd voor een broer of zus, dan stellen superheffing, mestregels en prijsverlagingen wel de keuzevraag: doorgaan of niet? Je licht opsteken Als je thuis niet aan de slag kunt, wordt het tijd om elders je licht op te steken. In samenwerking met volkshogeschool Ons Erf organi seert het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt (NAJK) een exkursieweek speciaal voor die agrarische jongeren die voor de keu ze staan: Kan het of kan het niet, welke andere mogelijkheden heb ik? Kan ik het bedrijf aanpassen? Of kijk ik verder en zoek ik werk buiten de landbouw? Programma Het programma bestaat uit een rond reis langs agrarische bedrijven in Luxemburg, België en Nederland. Je ziet en hoort hoe anderen keuzes maakten en een toekomst opbouw den. De voorbereiding vindt plaats op de volkshogeschool. Verder is in het programma een oriëntatie bui ten de landbouw en een sportieve tocht in de Belgische Ardennen op genomen. Twee overnachtingen op Ons Erf in Berg en Dal en twee over nachtingen in Luxemburg. Deze exkursieweek begint maandag 24 februari om 14.00 uur en eindigt vrijdag 28 februari. Wil je meer weten over deze exkur sieweek, dan kun je informatie krij gen bij Maarten Leseman, Ons Erf, Berg en Dal. Opgeven moet voor zaterdag 15 fe bruari bij Volkshogeschool Ons Erf, 08895-41744. Bij twintig deelne mers is de groep vol. Reageer snel! Rond 17 februari krijg je het pro gramma en deelnemerslijst thuis gestuurd. Deze exkursieweek kost f 125,00 per persoon, exklusief het zakgeld. Afd. Schouwen-Duiveland 21 februari: Algemene ledenverga dering. Plaats: Grieks Restaurant "Delphi", Schuithaven te Zierikzee. Aanvang: 19.30 uur. Na afloop ser veert bovengenoemd restaurant het "Delphi-menu". Kosten hiervoor f 25,—. Opgave bij Arianne Hanse 01119-1265 of Arno Geluk 01119-1236. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 14 februari: ledenvergadering - bestuursverkiezingen. Plaats: café Cambrinus te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Kandidaten die zich beschik baar willen stellen kunnen zich vóór de vergadering aanmelden bij de voorzitter, tel. 01150-12842. Afd. 's-Heer Abtskerke/Nisse 21 en 22 februari: Cabaret voorstel ling "Bie ons op 't Durp". Plaats: in 't Durpsuus te Nisse. Aanvang: 19.30 uur. Kosten: leden en dona teurs f 5,—, overigen f 7,50. Op beide avonden is er een grote verlo ting en op zaterdag is er een bal na m.m.v. een band. Provinciaal 15 februari: Kaderdag PJZ. Plaats: de Vroone te Kapelle. Aanvang: 9.45 uur. 18 februari: HB-vergadering. Plaats: "Non plus Ultra" te Woensdrecht. Aanvang: 20.00 uur. In een vermomming zie je er anders uit dan je in werkelijkheid bent. (Mom is masker.) Men draagt dan een masker en in deze dagen nu het carnaval in veel streken weer een groot feest is, worden kledingstuk ken en maskers gemaakt, waardoor de mensen onherkenbaar zijn. In zo'n uitmonstering doen ze dan soms dingen die ze anders nooit zouden doen. Het zijn niet altijd verkeerde dingen die vanuit een vermomming gebeu ren. Kijk naar onze Sinterklaas, hij doet alleen maar goed, hoewel hij ook wel eens een boodschap heeft voor de ontvanger van het ge schenk. In een sinterklaas-gedicht kan de "waarheid" op rijm worden verteld, evenals de kritiek. Superbarrio Een als worstelaar verklede figuur, dat is de "superbarrio". In april 1987 werd de Asamblea de Barrios, de Raad van Wijken in Mexico in gesteld. En 2 maanden later ver scheen er opééns een figuur in die raad: de Superbarrio. Hij is het sym bool van de volksstrijd. Hij kan op verschillende plaatsen opduiken. Hij doet niet aan politiek want: "dat is maar een vuil spel van mensen die alleen in de verkiezingsstrijd de wijk in gaan"! Waar komt de superbarrio vandaan? Zijn verhaal: "Toen ik op 12 juni 1987 mijn huis verliet, verscheen er plotseling een roodgeel licht met veel wind. Ik werd bang, begreep niet wat er ge beurde, een stem zei: Jij bent super barrio, verdediger van onrecht en schrik van heersers". Later moest hij uitleggen wie hij was en men kreeg vertrouwen. Nu komen de mensen met hun problemen bij hem. Hij is heel serieus bezig zonder zich te verrijken. Er zijn veel stripverhalen bij ons in omloop evenals beeldromans. Ze hebben allemaal één ding gemeen: goed wint het altijd van slecht. Maar het hoogtepunt van de ver menging van illusie en werkelijkheid is de kreatie van Superbarrio. In zijn kanariegele cape, rode maillot en een nauwsluitend masker, dat al leen zijn mond en ogen laat zien, loopt hij voorop bij demonstraties. Hij is de autoriteit die de armen in stelling brengen tegen het gezag. De vermomming maakt hem on schendbaar en niemand zal eisen dat hij zijn vermomming aflegt. Wie superbarrio nodig heeft kan de "Barriefoon" bellen en bij plotseling onraad de superbarrio oproepen door het afschieten van drie voet zoekers. Tijdens de tentoonstelling in het Tro penmuseum te Amsterdam zou het kunnen zijn dat U de Superbarrio ontmoet. Het boek "Mexico-Stad, een literaire verbeelding" geeft nog veel meer informatie over een boei ende kuituur met vroegere en he dendaagse wortels. De tentoonstelling over Mexico is tot 23 augustus 1992 te bezichtigen. Wie van ons heeft niet soms be hoefte aan een Superbarrio als het ons te veel wordt? Drs. P.J. de Rooy-Janse Superbarrio, redder van de ar men in Mexico.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21