Jumping Zeeuws-Vlaanderen in teken van de landbouw Nieuws Indruk Agrarische Studiereis Zuid-Afrika Subsidie voor Imkerij Poppendamme Walcheren Positieve ontwikkelingen tdS)QLK Vekabo nieuws 's Werelds grootste hengstenkeuring ten einde nieuws 20 'Jumping Zeeuws-Vlaanderen', het enige nationale concours hippique van Zeeland, wordt dit jaar op het vertrouwde terrein bij manege Rie- mens in Nieuwvliet-Bad, van woensdag 22 juli tot en met zondag 26 juli gehouden. Het is dit jaar met één dag uitgebreid. Voorzitter Joop de Jonge uit Bres- kens, tevens de public relationsman van de stichting: 'door de belang stelling, vooral ook van de landelijke ruiters, en nu ook van de Belgen, zijn we genoodzaakt er een dag aan te plakken. Er mogen dit jaar zestig combinaties nationale Belgische rui ters komen, met daarnaast inschrij vingsmogelijkheden voor de Belgische landelijke ruiters. De belangstelling van de Nederland se nationale ruiters is groot, maar dat wisten we reeds gezien de in schrijving van voorgaande jaren. De landelijke ruiters dienen vooral tijdig in te schrijven. Er zijn totaal 12 rubrie ken verdeeld over de vijf dagen, waarin ook een echte Holland- België-wedstrijd verreden wordt. Dit jaar wordt een totaal showprogram ma gebracht ter afwisseling van de springrubrieken. Ook heeft men het plan opgevat om elk jaar het concours een thema te geven. Dit jaar dus voor het eerst en omdat het paard en de paardesport van oudsher verbonden zijn aan de agrarische sector, wordt het con cours Jumping Zeeuws Vlaanderen dit jaar in het teken van de Land bouw gesteld, met uiteraard de toe leveringsbedrijven en de verwerkingsbedrijven. Jan M. Murre In de aanbeveling stond: 'Maak ken nis met dit fascinerende land, waar u subtropische wouden, dorre woestijnen, majestueuze bergke tens, vruchtbare hoogvlakten, gou den stranden en boeiende steden zult aantreffen'. Dat kennismaken hebben we gedaan van 24 novem ber tot en met 15 december 1991. We reisden in een nieuwe bus met een Afrikaanse gids (student land bouwtechnieken Universiteit van Pretoria), die ons zeer ter zake kun dig informeerde over natuur, erosie - waar men zich zoveel zorgen over maakt -, flora en fauna, maar ook over het leven van alle dag: de on derlinge verhoudingen en de zorgen over de toekomst. Vele bedrijven hebben we gezien: twee rundveebedrijven, melkveebe drijf, tabaks- en bananenplantages, akkerbouwbedrijf, struisvogelfarm, fruitbedrijf, bloem- en rozenkweke rijen, wijnbedrijf annex geitenhou- derij en kaasmakerij, héél interessant en overal werden we gastvrij ontvangen, soms met een lunch of 'braai' bij de fami lie/eigenaar. Wij bezochten de diamantmijn 'Pre mier', vindplaats van de grootste di amant (Cullinan), die werd gekloofd in Amsterdam, waardoor de stad in één klap beroemd werd als dia mantcentrum. Ook bezichtigen we één van de vele waterkrachtcentra les; heel belangrijk voor Zuidafrika, want zij leveren 90% van de elektri citeit. Gelogeerd werd o.a. in Protea-hotels (Protea is de nationale bloem in Zuidafrika), soms in bungalows of lodges in de bergen. En dan de wildparken: per bus, landrover of busje. Bij zonsop- of on dergang heb je de meeste kans véél wilde dieren te zien, behalve de leeuwen zagen we alle voorkomen de dieren. Ook in het Zuiden bij Kaapstad zijn we in een natuurpark geweest. Met de enige kabelbaan van Zuidafrika gingen we naar de Tafelberg; gelukkig was het zéér hel der weer, zodat wij genoten van een magnifiek uitzicht. Kortom, een reis om nooit te vergeten. Mevrouw G.E. Reinders-Hommes, Dokkum Beleef een dergelijke reis in: Wenen, 3-7 april, 5-daagse vlieg reis/verblijf in het elegante Hotel Stefanie. Mallorca, 8-15 april, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Luxemburg, 13-17 april, 5-daagse busreis. Berlijn, 24-27 april, 4-daagse busreis/3 overnachtingen in hotel nabij Berlijn. Madeira, 25 april-2 mei, 8-daagse vliegreis/7 overnachtingen, Hotel in Funchal. Voor uw aanmelding, nadere informatie of voor het^anvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992' kunt u bellen naar het Secreta riaat van Agrarische Studiereizen, Klei ne Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Imker Piet de Meester. De Imkerij Poppendamme te Grijps- kerke kan rekenen op een subsidie van de provincie Zeeland voor uit breiding van het bezoekerscentrum. Het gaat om de inrichting van een bijenstal en van een gedeelte van de zolder, waar onder andere een edu- katieve ruimte komt. De totale kosten van de uitbreiding zijn ge raamd op ca. f 45.000,—. De ge meente Mariekerke wil f 10.000,— bijdragen. De provincie Zeeland is bereid maximaal f 20.000,— be schikbaar te stellen. De Imkerij Poppendamme opende in juli vorig jaar het bezoekerscentrum voor het publiek. Er wordt getoond hoe een honingbij leeft en hoe een imkerij werkt. Eigenaar De Meester schat dat er in het eerste seizoen al ruim 30.000 bezoekers zijn geweest. Wanneer uw rubriekschrijver dit artikel schrijft, is het nog niet echt winterweer. Misschien schuiven we zo het voorjaar in en dat biedt veel gelegenheid om buitenwerk te doen, onze kam peerterreinen en houtsingels eens een extra opknapbeurt te geven en het sanitair aan te pas sen naar de eisen van de tijd of op te frissen met een nieuwe verflaag. Het vergaderseizoen draait op volle toeren en ook voor Vekabo- bestuurders zijn het drukke tij den om te onderhandelen, infor meren of lobbyen op gemeentelijk, provinciaal en lan delijk niveau. De promotie die we als Vekabo- Nederland doen op diverse beur zen in binnen- en buitenland loopt boven verwachting. Onze- konklusie is dat dit in eigen be heer gerichter gebeurt dan wan neer we het uitbesteden aan een promotie-stichting of VVV. De reserveringen voor seizoen 1992 komen goed op gang. De inte resse voor het kamperen bij de boer, dus het kleinschalig kam peren, neemt nog steeds toe. De aanvragen zijn groter dan onze plaatsingsmogelijkheden als ge volg van de strenge regelgeving in voor- en naseizoen. Dit on danks de ruimte, die beschikbaar is. Jammer dat de kampeerboeren tot op heden niet kunnen mee profiteren van vakantiespreiding en seizoensverlenging als gevolg van alle beperkingen die een ver ouderde Kampeerwet en ge meentebeleid ons opleggen. Het is toch van de gekke, dat aanwe zige ruimte en akkommodatie niet benut kan worden, oneko- nomisch ten voeten uit. Investe ringen die niet benut mogen worden, zijn voor ondernemers een onverteerbare zaak. Volwaardig Het is intussen algemeen be kend dat Vekabo Nederland op landelijk niveau aktief is. We worden als volwaardige gesprekspartner geaccepteerd bij de Centrale Landbouw Orga nisaties en het Landbouwschap in Den Haag en niet de SVR. Dit juichen wij toe. Wie nog geen lid is van een Vekabo-organisatie willen wij aanraden dit zo snel mogelijk te worden. Dan wordt er in Den Haag ook voor uw be langen opgekomen. 'Eendracht maakt macht!' We hopen dat onze voorstellen en voorwaarden voor seizoen 1992 verwezenlijkt zullen wor den. Het wachten heeft nu al zo lang geduurd en als ik alle publikaties in dag- en vakbladen mag geloven wil de Tweede Ka mer haast maken met een nieu we wet die het mogelijk maakt AMPtKtN ÜDVJ DL \LDLKAT/L ZLLLAND dat gemeenten zelf uit maken hoeveel kampeerders bij een boer worden toegelaten. Of dit een goede oplossing is betwijfe len wij als bestuur. Een landelijke regelgeving tot 15 tenten of ca ravans geeft meer duidelijkheid naar de kampeerboer in het ge hele land. Het is toch wel ver heugend te konstateren dat het kamperen bij de boer meer aan dacht en begrip krijgt. Als ik de signalen vanuit de pers en wan delgangen vrij vertaal, is alles nu toch in een stroomversnelling gekomen. U weet, Zeeland heeft drie zelf standige Vekabo-organisaties: Schouwen-Duiveland, Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen vere nigd in Vekabo Zeeland. Met het oog op de landelijke organisa- tiestruktuur in Vekabo Nederland is aanpassing noodzakelijk. Het voorstel van het Federatie bestuur is om per 1 januari 1993 Vekabo-Zeeland op te richten en de drie verenigingen om te zet ten in kringen met een eigen bestuur, waarvan 1 of 2 verte genwoordigd in het hoofd bestuur. In de regio's wordt u over dit voornemen t.z.t. geïn formeerd. Vergaderingen Er is al bekendheid aan gegeven via de pers, maar ik wil u nog herinneren aan de algemene openbare vergadering van Vekabo-Schouwen-Duiveland in Ellemeet op 20 februari a.§. ledereen is daar van harte wel kom. Op de forum- diskussieavond wordt o.a. gedis- kussieerd over het aantal eenhe den en wat te doen bij bedrijfsbeëindiging. Het wordt vast en zeker een interessante en leerzame avond door de aan wezigheid van gezaghebbende personen die er een korte inlei ding houden. Vekabo-Walcheren houdt op 25 maart a.s. de algemene voor jaarsvergadering in Ons Huis te Meliskerke. De heer A. Maljaars, wethouder van Domburg, spreekt daar als koördinator van de piekopvang voor de regio Walcheren. Hij zal u de spelre gels haarfijn uitleggen en er is ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen over dit hete hangijzer. Komt het wel of komt het niet! De nieuwe jaargang KWPN warmbloedhengsten heeft de eerste selektie achter de rug. Van de 925 aangegeven hengsten zijn er 95 aangewezen het verrichtingsonderzoek te Er- melo te ondergaan, als sperma- en veterinair onderzoek ook gunstig uitvalt. Onder deze 95 treffen we ook een Zeeuws fok- produkt aan en wel Herbie, ge fokt door fam. Bergwerff te Middelburg en nu mede eigendom van J.W. Greve te Haaksbergen. De provincie Noord-Brabant was het succesvolst met 19 fokgroe- pen direkt gevolgd door Overijs sel met 18 stuks en dan volgde op enige afstand Gelderland met 12. De nieuwe jaargang bestaat uit: 1 basishengst, 1 American Saddlebred hengst, 12 tuigpaard- en 81 rijpaard- hengsten, waarvan er 13 geïm porteerd waren. De ruime aanwijzing (1 op de 5) van de buitenlandse hengsten leverde nogal wat kommentaar op, maar met name danken enkele Franse hengsten hun aanwijzing aan hun verwachtingsvolle bloedlij nen ten aanzien van de produk- tie van sportpaarden. Van de Nederlandse rijpaarden werd 1 op de ruim 11 aangewe zen eri van de basis- en tuigpaar- den bedroeg dit 1 op de 7 resp. 1 op de 6. De nieuwe jaargang rijpaarden is overwegend bruin, 60 stuks, tegenover 11 vossen, 7 schimmels en 3 zwarte. Bij de basis- en tuigpaarden heeft de voskleur licht de overhand: 7 stuks tegen 5 bruine en 1 zwar te. Nu volgen nog de regionale keuringen o.a. op 26 februari in Zwolle, waaraan tevens de na- en herkeuring verbonden is, ter wijl de laatste keuring plaats vindt in Den Bosch op 12 maart. Keuringen andere rassen Momenteel (vandaag en mor gen) vinden in het Federatiecen trum in Ermelo de hengstenkeuringen van de Welsh pony's plaats, terwijl vori ge week de New Forest hengsten er werden gekeurd. Op de Hackneyhengstenkeuring viel een fraai succes te noteren voor J.K. van der Endt uit Kruiningen. Zijn vijfjarige Benthof's Amir was voor het eerst ter keuring en presenteerde zich uitstekend, een lust om naar te kijken. Hij werd dan ook vlot goedgekeurd bij de Hackneypony's. Hengstenshows De hengstenshows zijn in Zee land gepland op dinsdag 17 maart in manege Riemens te Nieuwvliet en op donderdag 19 maart in manege 'De Eendracht' te Vrouwenpolder/Serooskerke (W), aanvang om 19.30 uur. De shows beloven heel interessant te worden. Veel uitstekende nieuwe hengsten hopen er hun opwachting te maken. Jubileum Jan Zonderland Op 7 februari werd in het Land bouwcentrum te Goes het 25-jarig ambtsjubileum van Jan Zonderland herdacht. Nagenoeg vanaf het begin van de stichting de Zeeuwse Dag van het Paard is hij als adviseur verbonden ge weest aan deze organisatie. Aan vankelijk was hij er ambtelijk aan verbonden en heeft hij organisa torisch ook het nodige werk er voor verzet. Toen dat later niet meer toegestaan werd, bleef hij als privé-persoon toch adviseur. Ondanks drukke ambtelijke be zigheden, weet hij regelmatig nog tijd te vinden voor de stich ting. Namens de stichting is hem daarvoor dank gezegd en de hoop uitgesproken dat hij nog lang de band met de stichting zal bewaren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20