Akkerbouw Brede uienplanter werkt beter Teelt olievlas breidt sterk uit Nieuw ras van Meijer op rassenlijst Italië Duitse steun voor de 'Ruszlanddeutschen' Indexcijfers boerderijbouw tot 2.000 ha Uitbreiding teelt olievlas 15 Het afgelopen jaar werd In Neder land slechts 4Ó0 ha olievlas ge teeld. Voor dit seizoen verwacht men een uitbreiding tot 2.000 a 4.000 ha. De verschillen tussen ve zelvlas en olievlas betreffen vooral het vezelrendement, de zaadpro- duktie en de gewaslengte. In Neder land zijn twee olievlasrassen op de markt. Vlas dat in Nederland geteeld wordt, is voornamelijk bestemd voor zaaizaadvermeerdering. Het zaad wordt in het buitenland ge bruikt voor de teelt van vezelvlas, waarbij winning van de vezel het hoofddoel is. Aan de rassen wordt als eis gesteld dat de linthoeveel- heid en -kwaliteit hoog moeten zijn. Aan de zaadopbrengst per hectare wordt tot nu toe niet zoveel waarde gehecht. Het saldo wordt vooral ge vormd door de lintopbrengst en in veel mindere mate door de slagzaad- opbrengst. De EG is voor lijnolie importerend. Om minder afhankelijk te worden is besloten de teelt van vlas voor de oliewinning, te stimuleren middels een subsidieregeling. Het telen van vlas voor het (oliehoudend) zaad is daardoor aantrekkelijk geworden. Voor olievlas zijn andere teeltmaat regelen nodig dan voor de teelt van vezelvlas. De verschillen tussen olievlas en ve zelvlas betreffen vooral het vezel rendement, de zaadproduktie en de gewaslengte. Beide gewassen pro duceren lint. Bij vezelvlas is het ren dement gemiddeld ongeveer 20%, bij olievlas ligt het vezelrendement slechts rond de 8%. Dit betekend daat olievlas enkel gebruikt kan worden voor de produktie van slagzaad. Bij vezelvlas streven we ernaar om een zo'n groot mogelijke hoeveel heid zaad per hectare te verkrijgen. Het lint van olievlas heeft tot nu toe geen waarde. Er kunnen tot 30 zaadbolletjes per plant groeien. De ze verschillen zorgen ervoor dat de teeltmaatregelen voor olievlas an ders zijn dan die voor vezelvlas. Perceelskeuze en bemesting Voor de perceelskeuze gelden de zelfde eisen als voor vezelvlas. Het perceel moet goed ontwaterd en vroeg bewerkbaar zijn. Een goede vochtvoorziening is gewenst voor een ongestoorde groei. Slempge- voelige gronden komen niet in aan merking. Het nieuwe aardappelras Mirakel van Meijer is opgenomen in de Ita liaanse rassenlijst. Het ras is op het eigen kweekbedrijf Oosthof be proefd. Het is een middenvroeg ras met een zeer hoge marktbare op brengst, aldus een persbericht van Meijer. De knollen zijn langovaal, van een grote sortering met vlakke ogen en een gladde schil. Naast de resisten tie tegen aardappelmoeheid heeft Mirakel een hoge resistentie tegen bladrol-virus en is onvatbaar voor Yn-virus. Bovendien is het ras weinig gevoelig voor Phytophthora. De opbrengst is uitstekend te noemen, met goede mogelijkheden voor een lange be waring. De resultaten op het veld gedurende enkele seizoenen zijn zeer goed geweest, aldus Meijer. De Dutise steun aan de z.g. Rusz landdeutschen in de Sovjet-Unie is op gang gekomen. Voorlopig gaat het om de inrichting van twee kaas- fabrieken, één in het Altaigebied en een in het gebied Omsk, te weten in Orlowo en in Alexandrowka. In beide gebieden zal ook een bak kerij gebouwd worden, terwijl voor het Altaigebied de verstrekking van een verrijbare slachterij is voorzien. De verstrekking van een verrijdbare slachterij moet verliezen aan slacht vee voorkomen, dat soms over een afstand van meer dan 100 km moet worden aangevoerd. De verrijdbare slachterij heeft als uitgangsbasis de regio Slawgorod in het naburige Kazachstan, waar veel Duitse kolchoseboeren zich be vinden. Op basis van februari 1980 100) bedragen de indexcijfers voor de boerderijbouw per november 1991 voor loon (excl. BTW) 150,8, voor materaal (excl. BTW) 125,6 en voor loon en materiaal samen (incl. 18,5% BTW) 134,3. Hierbij is uitge gaan van een stenen ligboxenstal voor 90 melkkoeien. Als teelt en afzet goed worden ge organiseerd kan olievlas uitgroeien tot een concurrerend vierde gewas. Cebeco Zaden heeft berekend dat het gewas in 1991 een saldo van f 2.344,— heeft opgebracht. Dat is vergelijkbaar met 8.500 kg win tertarwe of 6.500 kg brouwgerst per ha. In de EG wordt slechts 200.000 ton lijnzaad geproduceerd, terwijl het verbruik jaarlijks 500.000 ton be draagt. Het tekort komt overeen met een areaal van ongeveer 200.000 ha. In Nederland is de teelt van olievlas in 1989 gestart. Vorig jaar werd 400 ha olievlas geteeld. Dit jaar zal het areaal ongeveer 2.000 ha zijn. Op de Nederlandse rassenlijst van 1992 komt olievlas niet voor. Cebe co Zaden meldt goede resultaten met het Franse ras Atalanta en het Canadese ras McGregor. len over in te planten land hoeft te rijden. 'Met de 3 meter brede planter reden we altijd precies daar waar een rij uien moest komen, weliswaar met dubbellucht aan de tractor en met sporenwissers tussen tractor en plantmachine, maar we reden de grond toch wel eens zo vast dat het gewas er later last van had. Afhan kelijk van de omstandigheden viel dat soms mee en soms tegen. Nu rijden we met enkellucht precies daar waar geen rijtjes komen: vijf rijtjes aan iedere kant van de tractor en vijf rijtjes tussen de wielen. Ik ben trouwens niet de enige loon werker met een 4,5 meter brede ui enplanter op Schouwen-Duiveland, want ook een ander loonbedrijf hier in de buurt heeft er een gekocht'. De brede uienplantmachines zijn nog maar ongeveer een jaar op de markt. In het Zuidwesten zijn nog voornamelijk de 3 meter uitvoerin gen in gebruik en nog maar een en kele van 4,5 meter. Vroeger planten Bevelander plantte uien van het vroege ras Jetset. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Stuttgarter is dit tevens een ronde ui, wat gunstig is voor de afzetmogelijkheden. Er is dan ook wat meer animo om vroe ger te planten. Het loonbedrijf van de firma Bevelander doet naast alle werk in de uien vooral spuitwerk- zaamheden en aardappels rooien. De bemesting is onder te verdelen in fosfaat-, kali- en stikstofbe mesting. Bij een waardering ruim voldoende van fosfaat en kali, wordt een gift van 100 a 120 kg fosfaat en 80 tot 120 kg kali per hectare gead viseerd. Voor stikstof geldt een voorlopig advies van 100 kg N mi nus bodemvoorraad. Dit geldt voor het ras Mc Gregor. Voor het ras Ata- lante moet dit advies met 10 kg N verlaagd worden. Meer stikstof per hectare verlaat de afrijping van de stengel, en geeft ook meer kans op legeren. Rassen Op dit ogenblik zijn er slechts twee rassen in ons land op de markt: Ata- lante en Mc Gregor. Beide rassen komen uit het buitenland. Atalante heeft een hoger duizendkorrelge- wicht dan McGregor en is wat ge voeliger voor botrytis. McGregor is korter en steviger, met een iets ho gere zaadopbrengst per hectare. Het ras rijpt iets vroeger af dan Atalante, maar is gevoeliger voor fusarium. Van beide rassen lijkt McGregor de beste perspectieven te bieden. Zaaien en zaaizaadhoeveelheid Het zaaizaad moet op een regelma tige diepte van 3 cm liggen. Hier door kan een regelmatige opkomst verwacht worden. De kans op scha de van een toegepast bodemherbi cide is daardoor minimaal. Aan de rijafstand stelt olievlas weinig eisen. Zo kan van 4 cm tot 17 cm rij afstand gezaaid worden. In de prak tijk zal het er op neer komen dat er op een afstand van 12,5 cm gezaaid zal worden. Olievlas mag niet te dicht gezaaid worden. Een streefgetal is tussen de 600 en 800 planten per m2. Dit is te realiseren met een zaaizaadhoeveel heid van 50 a 65 kg per ha, afhan kelijk van het duizendkorrelgewicht. Een dunnere stand betekent waar schijnlijk geen opbrengstderving, maar wel een duidelijk later en onre gelmatig afrijpend gewas. Een dik kere stand betekent een slapper gewas met zeker geen hogere op brengst. Olievlas kan vanaf begin maart gezaaid worden. Het beste tijdstip is echter half tot eind maart. Ziekten, plagen en onkruid- bestrijding Op het gebied van ziekten, plagen en onkruidbestrijding gelden dezelf de toepassingen voor vezelvlas als olievlas. Olievlas is echter sterker dan vezelvlas. Bij onkruidbestrijding moet er bij vezelvlas altijd gelet wor den dat er geen groeistilstand op treedt. Dit gaat ten koste van het percentage lange vezel. Olievlas kan een tijdelijke groeistilstand makkelij ker verdragen; het gaat zelden ten koste van de hoeveelheid zaad per hectare. Voor verdere informatie over de bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden wordt verwezen naar: Handleiding 1992 gewasbescher ming in de akkerbouw; Actualiteiten 36 Onkruidbestrijding door kennen en kiezen; en Actualiteiten 38 Bestrijding van ziekten en plagen door kennen en kiezen. Teelthandleiding olievlas In 1991 was het areaal olievlas in Nederland slechts 400 ha. In 1992 verwachten we een areaal dat tus sen de 2.000 en 4.000 ha zal uitko men. Om toch verantwoord aan de teelt te kunnen beginnen, is er door het DLV Team Akkerbouw Goes een Teelthandleiding Olievlas ontwik keld. Hierin wordt dieper op de teelt, oogst en saldoberekening van het gewas ingegaan. De teelthandlei ding is te bestellen bij DLV Team Ak kerbouw Goes, tel. 01100-33711 en kost (toegezonden) f 10,— per exemplaar, ing. N. Kerckhaert, DLV Team Akkerbouw Goes Eind vorige week was loonbedrijf firma A. Bevelander uit Kerkwerve bij gebroeders Den Boer uit Zonne- maire de eerste plantuien van het nieuwe seizoen aan het planten. 'Wellicht dat we een paar dagen eerder waren begonnen als de nieu we 4,5 meter brede plantmachine al was afgeleverd', vertelt Bram Beve lander. De loonwerker heeft nog maar en kele dagen ervaring met de nieuwe Koningsplanter op kunnen doen, maar dat het sneller en beter werkt blijkt nu al. Hij schat dat het planten ongeveer eenderde sneller gaat dan met de 3 meter uitvoering. En: hoe groter de percelen, hoe beter de grotere capaciteit tot zijn recht komt. Het grootste voordeel is ech ter dat hij nu niet meer met de wie De nieuwe 4,5 meter brede uienplanter van loonbedrijf firma Bevelan der uit Kerkwerve. Vullen van de plantmachine. De mechanisatieman van Cebeco (met baard) kwam even informeren of al les met de nieuwe machine naar wens Hep.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15