Verscherpte mestnormen zorgen voor vermindering vogelstand Ooipremie voor 1992 nu aanvragen Stemming ruilverkaveling St. Annaland op 9 juli Tevredenheid over geslaagde 'facelift' ruilverkaveling Nijs- en Hooglandpolder Natuurwerkgroep Sprundel: Nieuwe vragen op formulier Dag van het schaap Kunstmanifestatie op Floriade 1992 Tentoonstelling over reewild in Oostkapelle Het aantal kerk- en steenuilen loopt terug in Nederland. Na een opleving begin jaren tachtig beginnen natuur- werkgroepen zich nu zorgen te ma ken. Al of niet noodgedwongen veranderingen in en rond de boerde rij hebben hiertoe bijgedragen. Mest injekteren heeft drastische ge volgen voor de weidevogels. Hoog tijd om gezamenlijk de handen in el kaar te slaan, vinden de heren Harry Broeren en Mans de Jong van werk groep Sprundel. "Het gebruik van gechloreerde kool waterstoffen in de landbouw heeft tot gevolg gehad dat de kerkuil on vruchtbaar werd. Nadat deze mid delen verboden waren zag je een duidelijk herstel. Nu is er weer een terugloop. De oorzaken daarvan zijn schaalvergroting, stedenbouw, aan leg van wegen e.d. Met het verdwij nen van houtwallen liep het muizenbestand terug. Om te overle ven is voor een uil voedselaanbod bepalend", aldus Broeren en De Jong. Mans de Jong begint nu gehoor te vinden binnen de boerenstand. "Waar bemoeien jullie zich mee, kregen we vaak te horen". Nu zie je opeens veel boeren natuurbewuster worden. Zij missen een wal of bosje met de daarbij behorende vogels. Door al die moderne investeringen en ruilverkavelingen is het voor hen niet echt beter geworden. Zij zijn slachtoffer van hun eigen systeem. Voor de multinationals en grote koö- peraties zijn ze alleen nog goed ge noeg om goedkope grondstof te leveren". Broeren en De Jong zijn vanuit de natuurbeweging kommissielid bij twee landinrichtingen. Natuurwerk- groepen komen op voor een gezond leefmilieu: schoon water, bodem en lucht. Als zodanig is de groep- Sprundel lid van de Brabantse Milieu Federatie. Mest injekteren Voor Mans de Jong is er maar één ekonomie en dat is ekologie. Hij on derstreept de konstatering dat mest injekteren dramatische gevol gen heeft voor de weidevogels. "Voor deze manier van mestonder- brengen moet zo snel mogelijk een alternatief komen. Het moet moge lijk zijn om ammoniak te binden. Veehouders kunnen dan weer op de normale manier drijfmest uitrijden. Injekteren kost ze handenvol geld en weidevogels als kieviet, scholekster en wulp gaan eraan". Ook Broeren is het met de huidige mestregels niet eens. "Overal zie je Op zaterdag 13 juni vindt op het veemarktcomplex te Utrecht de 'Dag van het schaap 1992' plaats. 'Kunst voor een natuurlijke en kunstmatige omgeving' luidt het credo van de beeldende kunst manifestatie Allocaties, die in het kader van de Floriade 1992 wordt georganiseerd. Een speciaal aan gestelde kunstdirectie heeft 25 kunstenaars uit Europa en de Ver enigde Staten uitgenodigd een kunstwerk te ontwerpen voor de tentoonstelling. Het totale budget voor de manifestatie bedraagt f 2 miljoen, afkomstig van het ministe rie van WVC, de provincie Zuid- Holland, de gemeenten Zoetermeer en Den Haag en De Lage Landen In ternational. Harry Broeien en Mans de Jong van de Natuurwerkgroep Sprundel enorme opslagplaatsen komen voor drijfmest. Dat houdt in dat er straks in een korte periode veel mest de grond in moet". De nachtelijke roep van de steenuil is op het platteland steeds minder te horen. Verschillende veehouders zien als oorzaak de verdwijning van de ouderwetse mestvaalten. Voor muizen is een mesthoop op een be tonnen plaat geen goed leefmilieu. Vooral op resten van mais in de mest zijn ze dol. De Jong ziet deze filosofie niet di- rekt als de oorzaak voor de verdwij ning van de uil. "Het is wel een element dat meespeelt. Samen met het afbreken van oude schuurtjes, het egaliseren van ruig terrein en de opslag van ruwvoeders in een silo is het een aantoonbare faktor. Een duidelijk aanwijsbaar element is de verdwijning van graan in het bouwplan". Ganzen De Jong, die wekelijks een natuur- praatje verzorgt voor omroep Bra bant, heeft een simpele oplossing voor het ganzen- en smientenpro bleem. "Nu zie je dat deze vogels al in het buitenland naar hier worden opgejaagd. Verjagen lost niets op. Beter is het om ze te concentreren in bepaalde gebieden. Akkerbou wers van wie de granen worden op gegeven moeten volledig vergoed worden. JSIu liggen er stapels scha deformulieren van individuele boe ren die ieder voor zich het probleem willen oplossen. Voor de overheid is dit uiteindelijk de goedkoopste oplossing". Vanuit de landbouwhoek wordt De Jong regelmatig gevraagd om in zijn radiopraatje te vertellen dat groente en fruit met een bruin randje gezon der is. "Ik zeg dan dat moeten jullie zelf doen. De konsument wordt door de fabrikanten bespeeld. Zo zie je dat iedereen elkaar wat aanpraat. Wil de landbouw op milieugebied iets overbrengen aan de konsument, dan moet men samenwerken met natuur- en konsumentengroeperin- gen. De veehouder wordt gepakt en de auto mag blijven rijden. Burgers zijn wat dat aangaat hypocriet en zien niet wat voor gigantisch pro bleem ze zelf veroorzaken". Voor het mestprobleem zien Broe ren en De Jong maar één oplossing en dat is inkrimping van het vee. "Zo verdwijnt een overschot en is de verdienste per dier weer hoger. Dat aan het vlees een hoger prijs kaartje komt te hangen is geen pro bleem. De konsument heeft voor een auto toch ook f 40.000,— over". Voor de uilen is het wenselijk dat het gemengde bedrijf weer terug komt. Er moeten weer nestplaatsen op de boerderij komen. Veel natuur lijke broedplaatsen als kerken en oude schuren zijn hermetisch dicht gemaakt. Aanleg van kruidenrijke gebieden om zo weer meer veldmui zen te krijgen is broodnodig. Het ge hele landschap is te hygiënisch. Niet iedere sloot hoeft ieder jaar hele maal uitgebaggerd te worden". J.v.T. In de periode van 3 t/m 28 februari 1992 kunnen aanvragen voor de ooipremie (verkoopseizoen 1992) worden ingediend. Aan alle produ centen die het vorig jaar een aan vraag in het kader van de EG-premieregeling schapevleespro- ducenten hebben ingediend wordt automatisch een aanvraagformulier toegezonden. Aanvragers die als producenten groepering willen aanvragen dienen gebruik te maken van een apart aanvraagformulier. Dit .aanvraagfor mulier dient door alle leden van de producentengroepering te worden ondertekend. Een producentgroepe ring is elke vorm van groepering, vereniging of samenwerking waarin producenten van schapevlees we derzijdse rechten en plichten hebben. Als gevolg van wijzigingen in de EG- premieregelingen schapevleespro- ducenten zijn dit jaar op het aan vraagformulier enkele nieuwe vragen opgenomen. Deze hebben vooral te maken met nadere wette lijke bepalingen inzake mede eigendom, huur, inscharen en hoe den als herder van een kudde ooien. Zo moeten aanvragers nu op het Het ontwerp-landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling St. Annaland ligt thans bij Gedeputeerde Staten ter goedkeuring. De bezwaarschrif tentermijn is verstreken. De stem ming zal plaatsvinden op 9 juli a.s. Het betreft een ruilverkaveling met administratief karakter, waarbij het accent ligt op verbeteringen ten be hoeve van de agrarische bedrijfs voering. Het ruilverkavelingsgebied ligt aan de noordkant van Tholen en omvat 3.150 ha. Deze bestaat voor 88% uit agrarische cultuurgrond. Het plan voorziet in vergroting van huis- kavels, samenvoeging van veldka- vels, afstandsverkorting en vormverbetering. Ten behoeve van kavelafronding zal ca. 60 ha taakstellingsgrond worden aange wend. Voor kavelaanvaardingswer- ken is een bedrag opgenomen van f 1.475.000,—. In het ontwerp plan wordt rekening gehouden met de komst van zoet water, waarvoor een basisplan op Tholen is uit gevoerd. Natuurontwikkeling Voor natuurontwikkeling is ruim 17 ha nodig, door het BBL te verwer ven op basis van vrijwilligheid. Voor een deel daarvan zullen beheersover eenkomsten worden afgesloten. De kosten van het plan zullen in to taal ruim f 2,9 miljoen bedragen, waarvan ruim f 2 miljoen door rijksbijdragen wordt gedekt. Andere instanties dragen f 125.000,— bij, de rest moet komen van de geza menlijke eigenaren en individuele belanghebbenden. De baten voor de boer bedragen ge middeld f 77,— per ha per jaar. Dit is een gemiddelde voor het hele ge bied. Tegenover de baten staan ex tra kosten, te weten ruilverkavelingslasten. Deze kosten worden geschat op gemiddeld f 17,— per ha per jaar, gedurende 26 jaar. Ongeveer 68% van de in vesteringen in het landinrich tingsplan komt ten goede aan de land- en tuinbouw. aanvraagformulier aangeven of de ooien worden ingeschaard. Onder inscharen wordt verstaan het uit besteden van de huisvesting en ver zorging van de ooien. Verhuur Verder wordt gevraagd of een deel van de kudde ooien wordt verhuurd en of in dat geval de produkten van de schapenhouderij door de huurder voor eigen rekening worden ver kocht. Wanneer dit het geval is geldt het maximale aantal ooien waarvoor de gehele premie kan worden betaald voor beide produ centen gezamenlijk. Op het aan vraagformulier voor producenten wordt nu ook de vraag gesteld of de aanvrager die een kudde ooien hoedt in loondienst staat van een ander en deze beiden als producent in de zin van de regeling worden aangemerkt. Indien dit het geval is moet bewijs van het loondienstver- band bij de aanvraag worden ge voegd. Het maximum aantal ooien waarvoor de premie kan worden verleend geldt dan ook weer voor de gezamenlijke kudde van beide producenten. Nog een nieuwe vraag, die op beide aanvraagformulieren is opgenomen, is of het bedrijf van de aanvrager, danwel 50% van de oppervlakte cultuurgrond in een probleemgebied is gelegen. Producenten die deze vraag met 'ja' beantwoorden zal nog om nadere informatie en be wijsmateriaal worden verzocht. Als het bedrijf van de aanvrager of 50% van de oppervlakte cultuur grond in een probleemgebied is ge legen komt de aanvrager voor een hoger maximum aantal ooien in aanmerking voor de gehele premie. Tevens ontvangen deze producen ten een hoger premiebedrag per ooi. Tijdens de aanvraagperiode zijn aan vraagformulieren verkrijgbaar bij de districtsbureauhouder. Ook voor na dere informatie kan men bij de dis trictsbureauhouder terecht. In het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle wordt van 29 februa ri tot en met 15 juli a.s. de ten toonstelling 'Ons reewild' gehouden. De opening wordt ver richt door prof.dr. J.L. van Haaften, hoogleraar Wildbeheer in Wagenin- gen. De expositie is geopend op dinsdag tot' en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. De ruilverkaveling in het gebied Nijs- en Hooglandpolder (Oost Zeeuws- Vlaanderen) heeft het gebied in kor te tijd en met relatief weinig midde len een geslaagde 'facelift' doen ondergaan. Dit blijkt ondermeer uit de ruilverkavelingsrente van slechts f 32,— per hectare per jaar. In het planrapport (1985) was nog als prognose opgenomen dat dit rente bedrag ongeveer f 51 per ha per jaar zou gaan bedragen. Vorige week vrijdag vond in Osse- nisse de afsluiting plaats van de ruil verkaveling Nijs- en Hooglandpolder. Voorzitter K.J.A. baron Collot d'Escury van de landinrichtings commissie toonde zich tevreden over het vlotte verloop van de ver schillende stadia van de ruilverkave ling. Al in 1990, vier jaar na de stemming, kon de ruilverkaveling als gerealiseerd worden beschouwd. De afronding van de ruilverkaveling in de vorm van de vaststelling van de Lijst Geldelijke Regelingen en de uitvoering van een zogenoemd poetsbestek - waarmee qua werken de laatste puntjes op de i worden gezet - kreeg vorig jaar zijn beslag. De laatste stap in in het proces was de berekening van de ruilverkave lingsrente. De belanghebbenden moeten dit bedrag (f 32,— per ha) gedurende 26 jaar betalen voor het nut dat de ruilverkaveling voor hen oplevert. Kavelverbetering Van de boeren in het gebied heeft driekwart gebruik gemaakt van de regeling particuliere kavelverbete ring. Mede hieruit leidde de heer Collot af dat de belanghebbenden tevreden zijn over de ruilverkaveling. Dit werd onderschreven door Ma- chiel Vinke uit Axel, die het woord voerde namens de agrarische orga nisaties. Hij illustreerde dat de ruil verkaveling al zijn vruchten heeft afgeworpen: sinds het begin van de verkaveling is in het gebied het kin dertal verdubbeld. Het accent van de ruilverkaveling lag op de verbetering van de produktie-omstandigheden voor de landbouw, maar daarnaast heeft ook de aankleding van het land schap aandacht gekregen. Bij Zee dorp is een notenboomweide aangelegd, er is vier km dijkbeplan- ting aangebracht en voor zeven be drijven is erfbeplanting gerealiseerd. Namens het waterschap voerde waarnemend dijkgraaf H. Vercaute- ren het woord. Inspecteur Landin richting in Zeeland, ir. H.A. Okma, meldde o.m. goede hoop te hebben dat alsnog de ruilverkavelingen Reu- zenhoek en Zaamslag op het Voor bereidingsschema 1992 geplaatst kunnen worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11