Positieve stemming op leden vergadering Cebeco-Zuidwest Aardappeltelers moeten kansen uit de markt aangrijpen Zeeland wil meer inzet voor duurzame landbouw Regelgeving wordt in praktijk verschillend toegepast Nieuwe gezichten in bestuur Eierschalen niet op vuilnisbelt storten K.l. Zuid beslist over fusie met Limburg Algemene vergadering Aardappel BV Studiemiddag over zorg voor milieu 10 Op de ledenvergadering van Cebeco-Zuidwest, die vorige week donderdag in Zierikzee werd gehou den, konden de jaarcijfers met een hamerslag van voorzitter J. van Iwaarden worden afgedaan. Op de vijf rayon vergaderingen waren de cijfers reeds besproken en positief ontvangen. Cebeco-Zuidwest haal de na enkele moeilijke jaren in het afgelopen boekjaar een goed resul taat. De winst bedroeg f 1,4 miljoen. Ondanks de landelijke daling van de omzet in gewasbeschermingsmid delen en meststoffen heeft Cebeco- Zuidwest door een groter marktaan deel de omzet in deze sectoren kun nen stabiliseren. In het vorige boekjaar werd f 1 miljoen gereser veerd voor extra afschrijving op het Centraal Schoningsbedrijf in Mid delburg, dat door een snelle terug loop van de peulvruchtenteelt met een onderbezetting kampt. Cebeco-Zuidwest blijft ook in de ko mende jaren veel aandacht geven aan nieuwe mogelijkheden, zoals ci chorei, groenteteelt (via Grobeka), olievlas, intensieve veehouderij en gerichte spuit- en strooitechnieken door middel van het bladsteeltjeson- derzoek. Gemiddelde In zijn openingswoord tot de leden vergadering zei voorzitter J. van Iwaarden dat enkele jaren met goe de aardappelen en bietenprijzen nog niet betekenen dat het goed gaat in de akkerbouw. 'Aan pieken en dalen heb je niets. Het gaat om het ge middelde. Om wat er structureel aan de hand is: steeds verder stij gende kosten, terwijl de op brengsten dalende zijn. Dat leidt tot problemen en calamiteiten'. Van Iwaarden pleitte voor meer sa menwerking in het landbouwfront. Cebeco-Zuidwest is al bezig de sa menwerking met Cebeco Handels- raad te intensiveren en is in gesprek met een aantal andere Cebeco- coöperaties (Lelyland, Rijnzate- Betuco en CZAV) om gezamenlijk naar buiten te treden. Maar de land bouw als geheel zal volgens Van Iwaarden een vuist moeten maken. Afscheid De ledenvergadering nam afscheid van twee bestuursleden: mr. H. Het produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE) wil dat er snel een ein de komt aan het storten van eier schalen op de vuilnisbelt. Dit is niet in het belang van milieu en land schap en bovendien gaat daardoor een belangrijke kalkhoudende bron verloren. Door in de wetgeving eier schalen te erkennen als kalk- meststof wordt het hergebruik van dit afval gestimuleerd. Het Produkt schap zal hierover met de overheid in overleg te treden. Op de algemene vergadering van K.l. Zuid Nederland, die vrijdag 21 februari a.s. in Veldhoven wordt ge houden, zal een besluit worden ge nomen over de fusie met V.V.B. Limburg. De nieuwe naam wordt Coöperatieve Rundveeverbetering Zuid u.a. Na de huishoudelijke zaken zal een inleiding worden gehouden door ir. W.F.S. Duffhues, direkteur LNO in Brabant, over de toekomst van de melkveehouderij in Brabant en Limburg. marktaandeel van de coöperaties in de verschillende sectoren tussen 1985 en 1990 flink is gestegen. Dat is onder andere het geval in de sui kerbieten, de consumptieaardappe len (afzet en verwerking), de pootaardappelen en het fruit. In de afzet van groenten hebben de coö peraties de laatste jaren hun markt aandeel zien teruglopen. De provincie Zeeland wil zich meer dan in het verleden gaan inzetten voor duurzame landbouw en voor verbreding van het assortiment in Zeeland. Dit verklaren Gedeputeer de Staten in een reactie op het rap port 'De Zeeuwse landbouw in goede banen' van het Landbouw- Economisch Instituut. Op korte termijn zal de provincie Zeeland de resultaten publiceren van een onderzoek naar mogelijkhe den van duurzame landbouw. Op basis daarvan zal beleid worden ontwikkeld. Verder wil de provincie zich intensiever gaan bemoeien met de stimulering en de introduktie van nieuwe produkten. Het LEI pleit in haar rapport o.a. voor het aantrekken van nieuwe bedrij ven en noemt in dit verband onder meer melkveebedrijven. In een reac tie hierop stelt de provincie bedrij ven uit andere delen van het land een vestigingsplaats te willen bie den voorzover dit stimulerend kan werken op het agrarisch bedrijfsle ven dan wel bestaande zwakke sec toren kan versterken. J. van Iwaarden, voorzitter Cebeco-Zuidwest Westerhout en J.M. Geluk. Wester hout treedt terug vanwege leeftijds redenen. Hij was 20 jaar namens Cebeco Handelsraad bij Cebeco- Zuidwest betrokken. Vice-voorzitter Geluk legt zijn functie neer vanwege zijn benoeming tot hoofd internatio nale projecten van Cebeco Handels- raad. Zijn plaats in het bestuur wordt ingenomen door de heer J. de Koeijer, terwijl namens Cebeco Handelsraad mr. Elzinga de openge vallen plaats inneemt. Op zijn laatste optreden voor de le den van Cebeco-Zuidwest hiéld mr. Westerhout een causerie over aktu- aliteiten in het coöperatief onderne merschap. Hij zei dat Cebeco-Zuidwest nooit heeft ge schroomd voorop te lopen in nieu we ontwikkelingen en noemde daarbij onder andere de aktiviteiten op het gebied van informatie en ma nagementsystemen. Agrotel blijkt aan te slaan en gelukkig komt er nu ook samenwerking met Vitak. Dat het coöperatief ondernemer schap succes heeft illustreerde mr. Westerhout aan de hand van lande lijke cijfers, waaruit bleek dat het 'Als we de consument het produkt aanbieden waar hij om vraagt en hem precies vertellen wat er bij de teelt wel en niet gebruikt is aan mid delen en kunstmest dan denk ik dat veel consumenten alle verhalen over gifpiepers aan hun laars zullen lap pen'. Dit betoogde de president commissaris van Aardappel BV, de heer J.B. Becu, op de algemene ver gadering die vorige week in Wouw werd gehouden. Volgens Becu moeten de aardappel telers positief inspelen op de eisen die de markt stelt. 'Als een bedrijf als Albert Heijn in geregistreerde teelt gelooft en daar samen met te lers en afzetorganisaties aan wil werken, dan moeten we als telers niet mekkeren over dwang, maar de kans, die ons in de markt wordt ge boden, aangrijpen'. Becu zei te gelo ven dat 50% reduktie van de gewasbeschermingsmiddelen die de overheid eist, mogelijk is. Nieuwe en nog te verwachten middelen met een aanzienlijk geringer aantal grammen werkzame stof per ha ma ken deze eis haalbaar. Samenwerking De president-commissaris van Aard appel BV juichte de op gang komen de samenwerking binnen de totale coöperatieve aardappelkolom toe. Krachtenbundeling als antwoord op de concentratie aan de afnemers kant is belangrijk. De samenwerking hoeft niet op te houden aan de Ne derlandse grens. Wat is voor Aard appel BV het verschil tussen telers in Friesland en in België?, aldus Be cu, die door de vergadering werd herverkozen als lid van de Raad van Commissarissen. Aardappel BV heeft een goed jaar achter de rug. Omzet en winst gin gen omhoog. Aan de aandeelhou ders wordt 10% dividend uitgekeerd. De overblijvende winst (ruim 6,5 ton) wordt toegevoegd aan de reserves. In de komende ja ren zal Aardappel BV de reeds inge zette trend met de teelt van AM-rassen, tafelaardappelen, gere gistreerde teelt, pootgoedteelt en (bescheiden) BD- en Ecoteelt voort zetten. Consument en aardappel Op de vergadering in Wouw hield de heer A.A. Verburg, adjunct directeur van Agrico, een inleiding over 'De consument en aardappe len'. Hij schetste de verschuivingen in het leef- en eetpatroon van de Nederlandse bevolking en consta teerde dat het imago van de aardap pel niet is meegegroeid met de veranderingen. 'Als je kijkt naar het gedrag van de moderne consument, dan moet je je afvragen of dat past in het beeld dat wij met de aardap pel oproepen. Er zit een enorm gat tussen wat de aardappelbranche aan imago creëert en wat de moder ne consument graag ziet'. Verburg zei dat de gebruiksmogelijk heden van de aardappel nog te wei nig worden uitgebuit. 'Bekijk eens wat er in een supermarkt staat aan diverse soorten thee. In dezelfde su permarkt staat maar één groot bord met de tekst: 5 kg Bintje voor f 2,50'. De Agricoman on derstreepte net als Becu dat er steeds zwaardere kwaliteits- en mi- lieueisen aan de aardappel zullen worden gesteld. 'Het zal niet lang meer duren, wellicht het volgende seizoen al, dat van elke partij aard appelen een soort milieubalans ge maakt gaat worden. En als een partij niet binnen zekere toleranties zit, dan komt die partij gewoon de winkel niet binnen'. De Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen organiseerde in samènwerking met de Takorganisa- tie Akkerbouw Zeeland (TAZ) vrij dag j.l. een studiemiddag milieu in de Praktijkschool Schoondijke. Be langrijkste vraag tijdens deze mid dag was hoe er met de zorg voor het milieu en de milieuregelgeving op bedrijfsniveau omgegaan dient te worden. Gezien de grote op komst een onderwerp dat voor veel akkerbouwers zeer aktueel is. De heer F.E.M.J. Maenhout van Wa terschap de Drie Ambachten ging in op de waterkwaliteitstaak van de Waterschappen. Hij stond stil bij en kele resultaten van het meetnet waarmee de kwaliteit van het op pervlaktewater nauwlettend wordt gevolgd. Uit deze metingen is geble ken dat er in het spuitseizoen regel matig sporen van bestrijdingsmiddelen in het opper vlaktewater worden aangetroffen, aldus de heer Maenhout. Naast een aantal wettelijke maatregelen is vol gens hem ook het zorgvuldig om gaan met bestrijdingsmiddelen, meststoffen en andere schadelijke stoffen nog steeds van groot belang. Baggerspecie Problemen ten aanzien van de ver Uit de grote opkomst bleek dat de milieuregelgeving bij de akkerbou wers in de belangstelling staat ffoto Camile Sche/straete). ontreiniging van baggerspecie van uit de watergangen zijn er op korte termijn niet te verwachten, aldus de heer Maenhout. Immers, wanneer er sterke verontreinigingen worden vastgesteld zal de noodzakelijke af voer van baggerspecie leiden tot enorme kosten voor de Waterschap pen en de grondgebruikers. Overi gens steekt Zeeland zich in dit opzicht gunstig af ten opzichte van andere provincies. Een aantal wettelijke maatregelen op het gebied van o.a. de opslag van brandstoffen, mestopslag en de op vang en afvoer van spoelwater zul len worden opgenomen in de Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) voor akkerbouwbedrijven. De heer Bomhof, regionaal inspec teur milieuhygiëne, gaf aan dat het zeer foei mogelijk is om nu reeds op de toekomstige eisen in te spelen. Op deze punten zal de AMvB voor akkerbouwbedrijven in sterke mate overeenkomen met de reeds inwer king getreden AMvB voor melkvee houderijbedrijven. Ten aanzien van de ondergrondse olieopslag tanks adviseerde de heer Bomhof om deze op zo kort mogelij ke termijn te verwijderen en in plaats daarvan een bovengrondse olieopslag te realiseren. De inspectie schakelt een dubbelwandige olie- tënk gelijk met een olietank die is gelegen op een vloeistofdichte plaat en binnen een muur of een omwal ling, zoals de regels voorschrijven, aldus de heer Bomhof. Onduidelijkheid De aanwezigen bleken de onduide lijkheid en de veelheid van de toe komstige regelgeving als een belangrijk knelpunt te ervaren bij het nemen van beslissingen over milieu investeringen op bedrijfsniveau. De voorlichting dient op dit punt ver sterkt te worden. Daarnaast kwam in de discussie ook duidelijk tot uiting dat een verdere decentralisa tie van het beleid, waarbij er meer bevoegdheden bij de lokale overhe den komen te liggen, in veel geval len ook zorgt voor een stuk onduidelijkheid in de praktijk. Het blijkt regelmatig voor te komen dat gemeenten en/of waterschappen op het gebied van milieuregelgeving een verschillend beleid voeren. Een goede coördinatie en afstemming is ook daarbij gewenst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10