Suiker Unie gaat meer uitbetalen voor hoog suikergehalte Marktaandeel Univers dit jaar toch nog boven de 50 procent Trekpaarden zetten afscheid CSM-hoofdlandbouwkundige G.H. Calon luister bij Nieuwe bietenrassen houden belofte in J van waarden'Anders verliezen we de concurrentie met het buitenland Samenstelling rassenlijst bieten moet anders' Cichorei: 450 ha in Zeeuws-Vlaanderen Momenteel worden bietenras sen beproefd die een belofte inhouden voor de toekomst. Dat bleek uit de vergelijkende cijfers die ing. M.J.P. Quaak van de Agrarische dienst van Suiker Unie Zeeuws- Vlaanderen de bietentelers toonde. Een van de vorig jaar beproefde rassen is Winner, met een fi nanciële opbrengst van 103 (100 is het gemiddelde). Op merkelijk is dat deze financiële opbrengst wordt bereikt door een lage wortelopbrengst (93) en een bijzonder hoge suiker opbrengst (107). De suiker uit dit ras kan dus tegen relatief la ge kosten worden gewonnen, waardoor het bij uitstek past in de strategie van de suikerin dustrie om efficiënter te produ ceren. Quaak wees er wel op dat het ras Winner nog twee jaar beproefd moet worden voordat het op de Rassenlijst kan worden toegelaten. Ook andere rassen met een gunstige suiker/wortel verhou ding zijn in beproeving, zoals Tiptop en Evita. Zoals het er nu uitziet kunnen die de vergelij king met de huidige rassen glansrijk doorstaan. Vermoedelijk met ingang van aan staand seizoen laat de Suiker Unie het suikergehalte zwaarder meewe gen in de uitbetalingsprijs voor de bieten. Dat zei voorzitter J. van Iwaarden van de kring Zeeuwsch- Vlaanderen van de Suiker Unie tij dens de subkringvergadering in Axel, vorige week donderdag. Hij kon nog niet aangeven op welke manier de hogere waardering voor het suikergehalte gestalte gaat krij gen. 'De uitwerking vereist nog enig denkwerk, maar dat de hogere waardering er komt is wel zeker. Waarschijnlijk en naar ik hoop dit seizoen al'. Van Iwaarden waarschuwde de Ne derlandse bietentelers dat het sui kergehalte van onze bieten één a twee procent lager ligt dan de ons omringende landen als België, Frankrijk en Duitsland. De gemiddel de suikeropbrengst per ha in Neder land kan er Europees gezien goed mee door, maar in het buitenland wordt per ton bieten aanmerkelijk meer suiker geleverd. Daar zijn dus de kosten per kg geproduceerde sui ker veel lager. 'Willen we blijven concurreren, dan zullen we naast een hoge kg-opbrengst de inspan ning moeten richten op een tevens hoog suikergehalte', aldus Van Iwaarden. Ook Hoofd Agrarische Dienst van Suiker Unie J. de Bruyne, opvolger van de heer M. Murre, wees in Axel op de noodzaak het suikergehalte omhoog te krikken. En: 'Wat ze in het buitenland kunnen moeten wij toch ook kunnen'. De Bruyne schotelde de aanwezigen een overzicht van campagne 1991 voor, waarbij hij het accent legde op de Zeeuwsvlaamse situatie. In heel Nederland had Suiker Unie vorig jaar 76.420 ha bieten (77.003 ha in 1990), met een gemiddelde wortel opbrengst van 60 ton per ha )70,3) een suikergehalte van 15,44 pro cent (15,33), een suikeropbrengst van 9.300 kg per ha (10.770), een tarrapercentage van 18 procent (17), een winbaarheidsindex van 86,4 (86), een dagverwerking over de vier fabrieken van 49.800 ton bieten (49.400) en een campagne- duur van 92 dagen (111). De totale produktie witsuiker in Nederland (Suiker Unie en CSM samen) be droeg vorig jaar 1.050.000 ton (1.230.000 in 1990). Het percenta ge C-suiker bedroeg het afgelopen seizoen als gevolg hiervan 15 pro cent. Dit heeft er echter niet in gere sulteerd dat het areaal dit seizoen kleiner wordt, aldus zowel Van Iwaarden als De Bruyne. Uit de zaadbestellingen blijkt dat het areaal nagenoeg precies even groot wordt als vorig jaar. Minder stikstof toedienen De Bruyne drukte de telers op het hart toch vooral niet teveel stikstof toe te dienen. Hij toonde een lijst met de 30 ontvangstdistricten van Suiker Unie, op volgorde van de vo rig jaar behaalde hoeveelheid win bare suiker per hectare. District Oost Zeeuws-Vlaanderen staat met 8.000 kg winbare suiker per ha op de 22e plaats. Volgens De Bruyne zou het gebied, ondanks dat het vo rig jaar door zware hagelbuien is ge troffen, veel betere rapportcijfers kunnen halen. District Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld staat met een hoeveelheid winbare suiker van ruim 9.000 kg per ha op de zesde plaats. 'Hierbij speelt een rol dat de boeren op Schouwen-Duiveland be wuster omgaan met hun grond en de hoeveelheid benodigde stikstof. Ze geven alleen stikstof als het echt nodig is, en dat vertaalt zich in een hoger suikergehalte ten opzichte van een 'te hoge' stikstofgift'. Ing. M.J.P. Quaak van de Agrarische dienst in Zeeuws-Vlaanderen ging Enkele bezoekers van de kringvergadering van Suiker Unie in Axel vorige week donderdag. Ondanks de opkomst van nieuwe veelbelovende bietenrassen blijkt Univers toch nog uitstekend in de markt te liggen. Volgens cijfers van Suiker Unie ligt het aandeel van Uni vers in de zaaizaadbestelling voor dit jaar op 51,2%. Vorig jaar was het 61%. Tot nu toe is ongeveer 90% van het bietenzaad besteld. De nieuwe toprassen moeten nog genoegen nemen met een beschei den plaats op de bietenzaadmarkt. Hilton van Hilleshög komt op 15%, Cordelia van KWS op 7,5%. Het ras Hilde (Hilleshög) is teruggevallen naar bijna 12% (was 17%). Ook Lu cy (Cebeco) moest een stap terug doen en komt op 3% (was 6%). Daarentegen heeft het ras Accord (Hilleshög) zich ongeveer gehand haafd op 6%. De andere rassen ko men nauwelijks boven de 1%. Aangenaam verrast Bij VanderHave is men aangenaam verrast door relatief goede resulta ten van Univers, ondanks de ver wachte terugval. Verkoopleider J. van der Meij: 'Blijkbaar hebben de telers zich toch weer laten leiden door de goede ervaringen met dit ras. Tijdens een groot deel van de afgelopen oogstperiode was er sprake van slecht en nat weer. De tarraproblematiek speelt dan een belangrijke rol. Telers met Univers op hun percelen waren toen in een relatief gunstige positie vanwege de geringe tarragevoeligheid en de constante produktie van deze biet'. Van der Meij constateert dat de ras senlijst en de financiële opbrengst - hoewel zeer belangrijk voor de boer - toch niet de enige doorslaggeven de factoren zijn voor de rassenkeu- ze. De praktijkervaring speelt een minstens even belangrijke rol. Ir. A.P.A. Calon van Suiker Unie voegt er aan toe dat de meeste boeren niet in één keer op een nieuw ras overgaan. Ze proberen een nieuw ras uit en blijven tegelijkertijd het ras zaaien, waarmee ze goede ervarin gen hebben. Nieuwe rassen Volgens ir. Calon komen er nieuwe rassen aan, die voor de suikerver werkende industrie perspectiefvol zijn. Dat komt doordat ze een rela tief hoog suikergehalte en een lage wortelopbrengst hebben. 'Vanuit ons oogpunt zijn dat aantrekkelijke aspecten, omdat we daarmee de transportkosten en de variabele kosten kunnen verlagen. Dat is indi rect van belang voor de boer. Ener zijds moeten we een goede bietenprijs uitbetalen, anderzijds is ook de continuïteit van het bedrijf een belangrijk punt. Dat laatste be tekent dat er geld in het bedrijf moet blijven'. Suiker Unie is van plan om samen met CSM en in overleg met het IRS de wijze van samenstelling van de rassenlijst aan de orde te stellen. Men wil proberen tot een andere weging van de kwaliteitsaspecten te komen, waarbij het suikergehalte een zwaarder gewicht krijgt dan de wortelopbrengst. 'Op basis van de huidige criteria zouden de nieuwe perspectiefvolle rassen, die ontwik keld zijn, geen kans maken op de lijst. Dat kan naar mijn mening niet de bedoeling zijn', aldus ir. Calon. Er staat op dit moment 450 hectare cichorei in Zeeuws-Vlaanderen 'op de boek'. Dit zei voorzitter J. van Iwaarden van de kring Zeeuwsch- Vlaanderen van de Suiker Unie tij dens de vergaderingen van zijn kring. Volgens de Zeeuwsvlaamse kring leent het gebied zich bij uitstek voor de teelt van cichorei. Er is voldoen de geschikte grond, de kennis en er varing is er aanwezig - tot 1990 is in Zeeuws-Vlaanderen jaarlijks 100 ha cichorei geteeld voor België - en door de aanleg van de Liefkens- hoektunnel is er een goede ontslui ting naar de fabriek in Roosendaal. Van Iwaarden beschouwt de 450 ha cichorei als een welkome aanvul ling op het bouwplan in Zeeuws- Vlaanderen. ook in op de nadelige gevolgen van een meer dan optimale stikstofgift. Met behulp van enkele grafiekjes gaf hij aan dat boven de optimale stikstofgift de wortelopbrengst wel iswaar nog steeds licht toeneemt, maar dat het suikergehalte op dat traject daalt. Bovendien daalt het suikergehalte sterkerdan de wortel opbrengst stijgt. De heer Quaak ad viseerde de telers om enkele weken voor de teelt een stikstofmonster te laten nemen, en daarop mede aan de hand van in eerdere jaren opge dane ervaring de gift te bepalen. De bodemvoorraad is zonder monster- name nooit te voorspellen. Quaak: 'Na een natte winter zit er mis schien maar 30 kg stikstof per ha in de grond, maar het kan ook gemak kelijk 80 kg zijn. Uiteraard spelen hierbij ook de organische bemesting en een eventuele groenbemester een rol'. Bietenprijs Van Iwaarden gaf de telers alvast mee dat ze moeten rekenen op een lagere bietenprijs dan vorig jaar. Dat heeft te maken met kostenstijgin gen (loon, transport), evenals de la gere wereldmarktprijzen voor suiker en de 'kleinere campagne'. De lage re prijs werpt zijn schaduwen al vooruit in de vorm van een lagere aanvullende voorschotbetaling op de BMS-bieten (f 90,— per ton, was vorig jaar-f 93,—en een lager voorschot voor de C-bieten f 10,— per ton, vorig jaar f 15,— Vorige week vrijdag heeft in IJzen- dijke hoofdlandbouwkundige G.H. Calon officieel afscheid genomen van de Centrale Suiker Maatschap pij. De heer Calon is vanaf 1973 in dienst geweest van de CSM, eerst als landbouwkundige en later als hoofdlandbouwkundige. Zijn stand plaats was steeds Sas van Gent, ook na de sluiting van de fabriek in die plaats in 1987. Vanuit Sas van Gent bleef hij organisatorisch werk verrichten voor de CSM. Vrijdagmiddag 31 januari was er een receptie in het Mauritshuis te IJzendijke. Paardenliefhebber Calon kreeg toen een trekpaardveulen aangeboden, 's Avonds was er een ludieke touwtrekwedstrijd waarin ook trekpaarden de hoofdrol speel den. Drie trekpaarden namen het op tegen 14 medewerkers van de CSM. Het CSM-personeel bleek goed ge traind te zijn, want ze wonnen de eerste ronde. De tweede ronde was echter voor de trekpaarden. Nadat de dieren enkele suikerklontjes had den gegeten bleken ze het 14-tal met gemak aan te kunnen De heer Calon 'stimuleert' de trekpaarden met klontjes uit de CSM suikerfabriek (foto Camile Sche/straete).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9