Beperking ammoniakuitstoot kost boeren 1,2 miljard gulden ondernemerschap akkerbouw van start gegaan Gebr. A. en J. Fierloos investeren in onderzoek is investeren in de toekomst' Nieuwe opzet Infocentrum slaat aan Doelstelling overheid haalbaar, maar: Eerste sperziebonen Ir. Jan Egberink Landbouwschap Vanaf 1 maart 1992! beschikbaar voor uw gebied Teeltadviseur Dhr. M. Verheul telnr. 01810-12275 De Gewasbeschermer van der Wal B.V. TE KOOP: Loonbedrijf Als de overheid de beperking van de ammoniakreductie zoals vastgelegd in het Plan van Aanpak wil halen, zullen de inkomens van de boeren jaar op jaar achteruit gaan, oplo pend tot 1,2 miljard gulden per jaar in het jaar 2010. Dat voorspelt het Landbouw-Economisch Instituut in een studie naar de ammoniakpro- blematiek in de Nederlandse landbouw. Door de strengere stikstofnormen kunnen de kg-opbrengsten per hec tare voor gras en snijmais zodanig dalen, dat er tekorten aan ruwvoer ontstaan. Die tekorten moeten met extra krachtvoeraankopen worden opgevangen. Deze aankopen zullen de grootste kostenpost gaan vor men (f 1,5 miljard). De overige kosten van het milieubeleid zullen voor de boeren f 800 miljoen be dragen. Hiertegenover staan bespa ringen van f 600 miljoen op kunstmest en f 500 miljoen door verschuivingen in de samenstelling van de veestapel. Volgens het LEI is het mogelijk door verminderd gebruik van kunstmest en organische mest de reduktie- doelstelling van de overheid ten aanzien van de ammoniakemissie bij benadering te halen. De missie kan in het jaar 2000 worden terugge bracht tot zo'n 40% van het niveau in 1985. De overige stikstofverliezen in de landbouw, door uitspoeling en denitrificatie, kunnen zo zelfs terug gebracht worden tot nog maar 15% in het jaar 2000. In de jaren daarna zijn nog verdere redukties mogelijk, aldus het LEI. Scenario's In de studie heeft het LEI in samen werking met de Landbouwuniversi teit Wageningen en het Instituut voor Milieu- en Systeemanalyse ver schillende scenario's doorgerekend op economische gevolgen en gevol gen voor het milieu. Behalve een scenario, waarin de milieudoelstel lingen van de overheid zijn ingevuld, hebben de onderzoekers ook meer bedrijfsvriendelijke en milieuvriende lijke varianten doorgerekend. In het Plan van Aanpak van de rege ring is voor het jaar 2000 een am- moniakreduktie voorzien van 50% ten opzichte van 1980, terwijl een inspanningsverplichting is overeen gekomen om de ammoniakuitstoot uiteindelijk met 70% terug te bren gen. Deze doelen kunnen in de ko mende jaren niet worden gehaald met het bestaande mestbeleid, dat voornamelijk regels stelt voor fos faat. Ze kunnen wel worden bereikt bij een verder aangescherpt mest beleid, dat ook het gebruik van stikstof aan banden legt en groot schalige mestverwerking stimuleert. De doelstellingen die de overheid stelt zullen leiden tot een aanzienlij ke inkomensdaling voor de boeren, oplopend tot 25% in het jaar 2010, aldus het LEI. De voornaamste oor zaak hiervan is zoals gezegd, dat de boeren extra krachtvoer moeten gaan aankopen. Vorige week vrijdag heeft 3 ZLO- voorzitter J. Kodde de aftrap gege ven voor de eerste akkerbouwstu- dieclub in Zeeland, die tot doel heeft het ondernemerschap in de akker bouw te verbeteren. Voorlopig gaan in Zeeland zes van deze studiegroe pen met in totaal zo'n 40 akkerbou wers draaien. De studieclubs zijn een initiatief van de landbouworganisaties in zuidwest-Nederland en worden be taald uit de herstructureringsgelden, die door de overheid beschikbaar zijn gesteld na de akkerbouwakties van twee jaar geleden. De bedoeling is dat er onder deskundige begelei ding gegevens en ervaringen tussen de deelnemers worden uitgewis seld. Geconstateerd is dat tussen vergelijkbare bedrijven grote rende- mentsverschillen optreden. Door bij elkaar 'in de keuken' te kijken kan de een van de ander leren. Bij de start van de eerste studieclub, vorige week vrijdag in het Land- bouwhuis van de ZLM te Goes, overhandigde cursusbegeleider Jan Moggré de eerste studiemap aan de heer J. Kodde. Kodde zei bij die ge legenheid dat de tijd van de be schermde akkerbouw voorbij is. Het komt er op aan dat de moderne on dernemer signalen uit de samenle ving kan vertalen naar zijn bedrijfsvoering. Dat is een van de zaken, die op de studieclubbijeen komsten aan de orde komen. Jan Moggré, die samen met Luc Mangnus de studiegroepen bege leidt, deelde mee dat er in Zeeland nog ruimte is om meer studieclubs te vormen. Er zouden nog vier groe pen bij kunnen. Aanmeldingen zijn daarom nog steeds welkom. De be geleiders houden kantoor in het Landbouwhuis te Goes. Ook in West-Brabant komen de studiegroe pen van de grond. Daar ligt de bege leiding in handen van mevrouw Jacobs, die vanuit het NCB-kantoor in Roosendaal werkt. Voor het vierde achtereenvolgende jaar werden de eerste sperziebonen van het nieuwe seizoen op de vei ling in Veldhoven door teler J. Rade makers aangevoerd. In totaal kwam er 20 kg boontjes voor de klok, die tegen f 57,— per kilo aftrek vonden. De komende jaren zal de overheid sterk bezuinigen op het land bouwkundig onderzoek. De bezuini gingsoperatie zal niet alleen gevolgen hebben voor het weten schappelijk onderzoek op universi teiten en instituten maar ook voor het praktijkonderzoek op proefboer- derijen en proefstations. Juist nu is het de taak van de land- en tuin bouw, om zelf naar oplossingen voor knelpunten te zoeken. Het heeft ir. Jan Egberink, secretaris van de commissie Landbouwonder zoek van het Landbouwschap, geenszins verrast dat de overheid bezuinigingen oplegt. Binnen het landbouwonderzoek wordt al gerui me tijd gezocht naar een efficiënte re aanpak. Binnen de overheid is het bovendien steeds meer beleid om het bedrijfsleven de verantwoorde lijkheid te laten voor modernisering en ontwikkeling van de eigen sec tor. De landbouwsector is geëman cipeerd en beschikt over organisaties die een grotere verant woordelijkheid voor onderzoek aan kunnen. 'Willen we als sector blijven investe ren in de toekomst, dan zullen we zeker moeten blijven investeren in onderzoek. Anders kan het aftellen van de landbouwneergang begin nen', aldus Egberink, die overigens wel een paar voorwaarden stelt waar het de onderzoeksdoelen en - resultaten betreft. Efficiëncy 'De overheid kan op verschillende manieren op landbouwonderzoek bezuinigen. Door bestaande onder zoeksinstituten samen te voegen kan ze de efficiëncy vergroten', meent Egberink. 'Door onderzoeks thema's op voorhand te selecteren op praktische uitvoerbaarheid of bruikbaarheid, kan ze voorkomen dat het onderzoek na afronding in een bureaula terecht komt. Hoewel maatregelen als deze de overheid een belangrijke besparing opleveren, zal het landbouwbedrijfsleven er niet aan kunnen ontkomen, het on derzoeksbudget te vergroten. Voor dat wij het bedrag van zo'n 60 miljoen gulden, dat het landbouw bedrijfsleven thans aan onderzoek uitgeeft, met nog eens 10 of 20 mil joen gaan uitbreiden, stellen we wel een aantal voorwaarden', aldus de secretaris van de commissie Land bouwonderzoek. 'Zo willen wij meer meebeslissen over de onderzoeksdoelen en stellen de eis, dat een onderzoek efficiënt wordt verricht en de resultaten rechtstreeks aan de landbouw ten goede komen', aldus Egberink. 'Wil- Ca. 50 akkerbouwers hebben ervaring met de computer opgedaan (foto: Camile Schelstraete De afgelopen weken heeft het Info centrum voor automatisering in de akkerbouw te Schoondijke drie z.g. Infodagen gehouden. De deelne mende akkerbouwers kregen de kans ervaring op te doen met het gebruik van de computer. 'Normaal demonstreren wij hoe de pc bediend moet worden', vertelt projectleider Toos Verdonschot, 'maar wij hebben nu voor de opzet gekozen de mensen al doende te la ten leren. De meeste deelnemers hadden nog geen enkele ervaring in de omgang met computers. We wa ren dan ook altijd 's morgens heel druk met uitleg geven over bijvoor beeld de werking van de enterknop, maar 's middags hadden ze de slag al aardig te pakken. Ze hebben o.a. geoefend met het doen van bestel lingen en betalingen via de compu ter en het opvragen van het weerbericht'. In totaal hebben zo'n 59 akkerbou wers aan de Infodagen meegedaan. Het aantal aanmeldingen was zelfs groter dan er geplaatst konden wor den. 'De deelnemers hebben nu al vast wat ervaring met de computer, als ze er straks wellicht op hun ei gen bedrijf een aanschaffen', stelt mevrouw Verdonschot vast. Ook voor zaaizaden en aardappelcontracten A.M.-rassen. Voor informatie staan wij dagelijks tot uw beschikking. Julianaweg 28 Melissant 01877-1200 ir. Jan Egberink len de agrarische sectoren toekomst hebben, dan zal gewerkt moeten worden aan een economische land bouw; iedere centdie aan landbouw onderzoek wordt besteed, moet rendement opleveren'. Marktgericht 'De tijd dat de produktie aan de be staande bedrijfsopzet wordt aange past, is voorbij', zegt Egberink beslist. 'Landbouwbedrijven zullen in de toekomst marktgericht moe ten produceren. Vandaar dat markt verkenning een belangrijk thema van landbouwonderzoek moet wor den. Vanuit die onderzoeksresulta ten moeten bedrijfssystemen worden ontwikkeld die een markt gerichte produktie aankunnen. Te meer omdat langs die weg zaken als milieu en inkomen het best gewaar borgd zullen worden'. 'De gezondheid en veiligheid van de arbeid in de agrarische sectoren moeten eveneens centrale aan dachtspunten zijn in het landbouw kundig onderzoek van de toekomst', zo is Egberinks overtuiging. 'Helaas komen vooralsnog veel bedrijfshoof- den en werknemers uit de agrari sche sectoren in de sociale voorzieningen terecht. Ook de ge zondheid van plant en dier vormt een hoofdlijn waarlangs het agra risch onderzoek nieuwe stijl afgezet moet worden'. 'Onderzoek is voor de Nederlandse landbouw van levensbelang', denkt Egberink. 'Je probeert daarmee im mers nu de oplossingen te vinden voor de problemen die over vijf of tien jaar zullen spelen. Wanneer landbouwonderzoek boeren en tuin ders meer zekerheid voor de toe komst kan geven en rendement oplevert, dan hechten ze daar wel licht waarde aan. Wat dat betreft heb ik goede verwachtingen', zegt Egberink optimistisch. 'Uiteraard moet wel worden voorkomen, dat de kosten geen zware last gaan vor men op individuele bedrijven'. Overgenomen uit "Standpunten". Claas hogedrukpers type Markant 65 Beekel 12 rijen bietenzaaimachine Sieger drainage middendrukreiniger Lebo drainage hogedrukreiniger Stekeltee 8 pakkenverzamelslee Claas combine Dominator 85 Zwaakweg 4, Nisse Tel. 01194-9365 -9254

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7