- Qb —field en goed Nog enkele Ekonomische actualiteiten 4i Accountantsunie ZLM Sociaal Landbouwadviseurs breken lans voor automatisering Eenvoudiger procederen bij kantonrechter Landbouwschap vraagt fiskale hulp voor bedrijfsverplaatser Omzet mengvoeders bij de ZON blijft groeien Uitbreiding kantoor Accountantsunie klaar Landelijke campagne over computergebruik izm. ic Voorlichting £2.EL/ Diverse nieuwe zaken zijn per 1 ja nuari 1992 ingevoerd zoals het Nieuw Burgerlijk Wetboek en de Brede Herwaardering. U hebt daar op deze plaats al het een en ander over kunnen vernemen. Een aantal regelingen zal naar verwachting dit jaar worden ingevoerd. Bovendien zijn voor sommige bestaande rege lingen enkele data in 1992 van belang. In aansluiting op het artikel van vori ge week passeren in het volgende nog enkele actualiteiten de revue. Nieuwe diersoorten Voor de bedrijven met meer dan 125 kilogram fosfaat in totaal (dus niet gemiddeld per hectare maar per bedrijf) geldt een registratieplicht voor de nieuwe diersoorten: scha pen, geiten, nertsen, konijnen, een den en vossen. De uiterste inleverdatum voor de mestregistra- tieformulieren nieuwe diersoorten is nu verschoven van 1 februari 1992 naar 1 maart 1992. De registratie formulieren zijn in november 1991 naar iedere geregistreerde houder van vee gestuurd. Ze dienen terug gestuurd te worden naar Bureau Heffingen in Assen. In januari is een landelijke campag ne begonnen om agrariërs achter de computer te krijgen. Aan de cam pagne werken mee: Rabobank Ne derland, software-producent Miconet (leverancier van o.a. Mifas en Van Waes), regionale dealers van hard- en software, tientallen ac countantskantoren, de suikerin dustrie (CSM, IRS en Suiker Unie) en GITS, de pas opgerichte organi satie die de teeltbegeleidingssyste men BETA en CERA vermarkt. Gedurende twee maanden worden in het gehele land voorlichtingsbij eenkomsten gehouden. Tienduizen den agrariërs hebben daartoe een persoonlijke uitnodiging gekregen. Twee van de initiatiefnemers zijn de Westelijke Accountantskantoren BV in Rijswijk en de Accountantsunie ZLM in Goes, 'groene' accountants kantoren met vestigingen in Noord en Zuid-Holland, Brabant en Zee land. "Of het nu om boekhoudpak- ketten, managementprogramma's, teeltbegeleidingssystemen of ande re vormen van automatisering gaat, de agrarische ondernemer kan daar veel baat bij hebben. Recente ont wikkelingen, zoals telebankieren en het koppelen van pakketten, voegen daar nog een dimensie aan toe", al dus de direkteuren drs. A.H. Lievaart en B. Veerbeek van de respektievelij- ke kantoren. Zij juichen het toe dat een in agrari sche kringen veel gebruikt boek- houdprogramma als MIFAS is gekoppeld aan het Rabo Telebankie ren en Girotel. "Met dergelijke soft- Het Landbouwschap wil dat boeren en tuinders die hun bedrijf verkopen en elders een nieuw bedrijf opzet ten, de inkomstenbelasting die over de verkoopwinst moet worden be taald in hun nieuwe bedrijf kunnen stoppen. De bedragen die hiermee zijn gemoeid lopen vaak op tot hon derdduizenden guldens. Willen zij in hun nieuwe bedrijf kun nen investeren dan moet vaak geld worden geleend. Doordat gemid deld zo'n 45 procent belasting moet worden afgedragen wordt in veel gevallen de financiering van het nieuwe bedrijf een onhaalbare kaart. Deze gang van zaken is volgens het Landbouwschap niet bevorderlijk voor het uitvoeren van overheidsini- Ondergrondse olietanks De invoering van het Besluit Op slaan in Ondergrondse Tanks (B.O.O.T.) is uitgesteld tot nog nader bekend te maken datum. Verwacht wordt dat medio 1992 dit het geval zal zijn. Tot die tijd zijn de onder grondse tanks uit de grond te halen zonder dat er extra complicaties te verwachten zijn vanwege strengere regels. Zuiveringsslib, champost Ook het gebruik van zuiveringsslib en champost zal dit jaar aan regels worden gebonden, waarschijnlijk per 1 april 1992 via het 3esluit Overige Organische Meststoffen (B.O.O.M.). ware heeft de boer snel en aktueel inzicht in zijn dagelijkse bedrijfsvoe ring. Hoe hij 'op de bank staat' weet hij dan met een druk op de knop". Met de tijd mee Lievaart en Veerbeek zijn ervan overtuigd dat agrarische automati sering inmiddels volwassen aah het worden is. "De meeste computer programma's die nu te koop zijn, voldoen goed. De kinderziektes zijn eruit. Als je kijkt naar een management-programma als Van Waes, lijkt dat nauwelijks meer op de oorspronkelijke versie. Het is pri ma afgestemd op de behoefte van de hedendaagse akkerbouwer en groenteteler". De voorlopers onder de agrariërs hebben daar een belangrijke bijdra ge aan geleverd door telkens hun wensen en ervaringen kenbaar te maken aan de software producenten. Volgens Lievaart en Veerbeek is daarom nu het moment aangebroken waarop de rest van de agrarische ondernemers zonder pro blemen kan gaan automatiseren. In Goes, Schoondijke en Axel is de ze week een voorlichtingsbijeen komst over automatisering gehouden. In het werkgebied van ZLM zullen nog de volgende bijeen komsten plaatsvinden: maandag 17 februari om 13.15 uur in de Graan- beurs te Fijnaart, donderdag 20 fe bruari om 19.30 uur in Buurthuis 't Turfschip te Etten-Leur, woensdag 26 februari om 10.00 uur in AC Restaurant Nederweert te Weert. tiatieven. Het makkelijker maken van bedrijfsverplaatsing helpt bij voorbeeld de realisatie van woning- bouwlokaties, de totstandkoming van groenstrukturen of de aanleg van bossen en van wegen en spoor lijnen. Op dit moment geldt al een be lastingvrijstelling voor bedrijven die worden verplaatst door onteigening. Overigens zal de bedrijfsverplaatser wel moeten aantonen dat hij gaat verhuizen omdat door (wijziging van) het overheidsbeleid de konti- nuïteit of de rentabiliteit elders beter zijn gewaarborgd. Ook moet hij kun nen aantonen dat het geld dat bij de verkoop van zijn oude bedrijf vrij komt weer helemaal in het nieuwe bedrijf wordt geïnvesteerd. Het gaat om de niet-dierlijke meststoffen waaronder ook com post en zwarte aarde worden begre pen, evenals mengsels van dierlijke en niet-dierlijke meststoffen. Voor de dierlijke meststoffen geldt het al langer van kracht zijnde Besluit Ge bruik Dierlijke Meststoffen. Er zullen onder andere samenstellingseisen gaan gelden bij verhandeling en ge bruik, uitrijregels en hoeveelheids- normeringen en verplichte bemonstering en analyse. De exacte regeling zal nog bekend gemaakt worden. Bouwbesluit Aangekondigd is dat dit besluit per 1 juli 1992 in werking zal treden. In het Bouwbesluit staan technische voorschriften voor het bouwen of verbouwen van bouwwerken (zoals woningen, bedrijfsgebouwen). De gemeenteraad hoeft dan niet langer deze voorschriften vast te stellen in een bouwverordening. Zowel de burger als het bedrijfsleven weten dan, wanneer zij een bouwwerk wil Op 31 december j.l. heeft de coöpe ratie Z.O.N. in Eindhoven haar korte boekjaar 1991 over de periode 01-07 t/m 31-12-1991 afgesloten. De eerste indrukken van deze perio de in vergelijking met dezelfde pe riode van 1990, geven enige opzienbare resultaten te zien. De in het boekjaar 1990/1991 gereali seerde omzetstijging in de hoofd- produktgroep, de mengvoeders, heeft zich versterkt doorgezet. De omzetgroei was in genoemde perio de 10,4% tot ruim 65.000 ton. Sinds 1 januari is het er eenvoudiger op geworden om via de kantonrech ter een procedure te beginnen. Door middel van een standaardformulier maakt u zelf een dagvaarding om een procedure bij de kantonrechter te beginnen. De hulp van een advo caat is daarbij niet vereist, al kan niet ontkend worden dat zijn bijstand wel eens belangrijk kan zijn. Bij fie kantonrechter kunt u terecht voor geschillen inzake het huur recht, consumentenzaken en voor zaken met een financieel belang tot f 5.000,—. Dus de relatief kleinere geschillen. Daarom is het bij deze kwesties niet verplicht dat u zich laat bijstaan door een advocaat. U mag uw belangen zelf verdedigen. Omdat het voor de leek moeilijk is om het juridisch gebruik geheel te kennen, is er nu een formulier ont wikkeld waarmee de procedure wordt geopend. Dit formulier heet: dagvaarding ter inleiding van een ci viele procedure bij de kantonrechter en is ondermeer verkrijgbaar bij het kantongerecht, bureau voor rechts hulp en wetswinkel. Het door u in gevulde formulier kunt u opzenden naar het kantongerecht waaronder uw woonplaats valt. Bij huurzaken is dit het kantongerecht van de plaats waar het onroerend goed is gelegen. De griffier zal na ontvangst van het formulier u uitnodigen het verschuldigde griffierecht over te maken. Dit recht is verschuldigd door de partij die de procedure be gint en bedraagt tusen de f 65,— en f 215,— afhankelijk van de hoogte van het bedrag dat van de tegenpartij wordt geëist. Nadat uw betaling is ontvangen len bouwen, vooraf aan welke tech nische eisen dat bouwwerk moet voldoen. Asbestbesluit De regels voor het slopen van as best zijn per 1 februari 1992 ver scherpt. Bepaald is ondermeer dat er vooraf aan het slopen een mel ding moet worden gedaan bij de Ar beidsinspectie en dat er vooraf een werkplan dient te worden op gesteld. Bovendien zal vermoedelijk medio 1992 de verplichting gaan gelden dat de sloopwerkzaamheden dienen te worden uitgevoerd door een deskundige of onder toezicht van een deskundige. AAW/AWW Voor de entree-eis voor AAW (Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet) is een wetsvoorstel ingediend met als kenmerk meer te gaan kijken naar inkomensderving tengevolge van arbeidsongeschiktheid. De entree-eis houdt tot nu toe in dat men, om in aanmerking te komen Deze omzettoename is over de di verse diersoorten als volgt weer te geven: pluimveevoeders 13,6% varkensvoeders 7,7% rund veevoeders 0,7% totaal 10,4% Over heel 1991 heeft de Z.O.N. ruim 125.000 ton mengvoeders afge leverd. In 1991 kon wederom een aanzien lijke omzettoename in ruwvoeders worden gerealiseerd, te weten 51,5%. De afzet van de meststoffen stuurt de griffier het formulier aan getekend naar de wederpartij. Deze kan overigens weigeren het in ont vangst te nemen, waarna u ge dwongen wordt toch nog een deurwaarder in te schakelen. Vervol gens is de tegenpartij aan zet om als hij dit wenst zich te verdedigen. Ook dit schriftelijk verweer wordt aan de griffier gezonden, die het in kopie toezendt aan de eiser in het geding n.l. degene die de procedure is be gonnen. De kantonrechter kan in dien hij dit nodig vindt om nadere schriftelijke toelichting vragen. Daarna zal hij partijen oproepen om op een rechtbankzitting te verschij- ner). Er is dan voor de rechter nog gelegenheid om mondeling vragen te stellen. Daarna is het regel dat de kantonrechter direct zijn vonnis uit spreekt. En daarmee heeft het ge schil een einde gevonden. Geschillencommissie In een aantal gevallen is het bij con sumentengeschillen mogelijk om in plaats van de kantonrechter een an der orgaan n.l. de geschillencom missie te vragen een uitspraak over het geschil te geven. Deze commis sie die voor een bepaalde branche is ingesteld (b.v. reizen, recreatie, wo- voor de AAW, in het jaar voor ar beidsongeschiktheid een bepaald inkomen (in 1991 f 4.579,20) be haald moet hebben óf gedurende 6 maanden minstens 38 uur per week werkzaam is geweest. Gezien de benodigde tijd voor behandeling van het wetsvoorstel wordt invoering niet voor 1 juli 1992 verwacht. Invoering van de Algemene Na bestaanden Wet (ANW) die de Al gemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) gaat vervangen, zal vermoe delijk per 1 juli 1992 plaatsvinden. Voorzieningen gehandicapten De vorig jaar aangekondigde verla ging van de vergoeding voor voor zieningen voor gehandicapten wordt uitgesteld tot 1 januari 1993. Dit betekent dat gehandicapten in 1992 nog geen hogere eigen bijdra ge hoeven te betalen voor voorzie ningen als rolstoelen en extra hulp in het huishouden. Ook de halvering van de vergoeding voor vervoer is uitgesteld tot 1 januari 1993. Per 1 oktober zal de vervoersvergoeding wel met 10 procent worden verlaagd. Verder zal de uitvoering van een groot aantal voorzieningen, zoals woningaanpassing en vervoer, van af 1 januari 1993 door de gemeen ten worden geregeld. De gemeenten moeten dan zelf gaan bepalen hoe hoog de eigen bijdrage moet worden. Ook mensen van 65 jaar en ouder zullen dan van de voorzieningen gebruik kunnen maken. P.J.E. Mangnus nam toe met 1,8%. Hierbij is het goed in de analyse te betrekken de droogte van augustus en de 1e helft september 1990 die in Zuid Oost- Nederland bijna een volle strooiron- de van stikstofmeststoffen overbo dig maakte. Met andere woorden: de meststoffenafzet daalt verder. In geld heeft de Z.O.N. een omzet van ca. f 32.000.000,— behaald (exclusief B.T.W.). De eerste voorlo pige cijfers geven aanleiding, te spreken van een financieel goed verlopen boekjaar. ninginrichting, keukens, etc.) bestaat uit personen die in tech nisch opzicht de branche beter be hoort te kennen dan de kantonrechter. Deze technische kennis kan soms handig zijn om de klacht beter te herkennen. Overi gens wordt de afhandeling van de klacht juridisch net zo zorgvuldig gedaan als bij de kantonrechter. B. Veerbeek De uitbreiding van het kantoor van de Accountantsunie in Goes is klaar. Direktie en medewerk(st)ers zitten weer onder één nieuw dak aan Klein Frankrijk. In de afgelopen maanden is op het bestaande pand een nieu we verdieping van 300 m2 ge plaatst. Tijdens de verbouwing vond een aantal medewerk(st)ers van de Accountantsunie onderdak bij Ver zekeringen ZLM aan de andere zijde van de Ringbaan West. Aan de tijde lijke dislokatie is nu dus een einde gekomen. De officiële (her)opening van het kantoor zal op een nader te bepalen datum plaatsvinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4