Voor de vrouw Cabaret in Nisse Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Agenda Gastvrouwen gezocht tijdens bondsreis Noord-Brabant Jubilea vier ambachten en Gravejansdijk Oproep aan alle PJZ-afde/ingsbestuurs/eden Jij komt toch ook naar de Kader dag op 15 februari a.s.! 21 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: PJ. de Rooy-Janse M.A. Postbus 42, 4424 ZG Wemeldinge De wapens van de vier ambachten. Op de 46e jaarvergadering van de afdeling Axel van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam de heer Mare de Smet, grif fier Zwarte-Sluispolder uit Assene de (België) en lid van 'de werkgroep '92' uitleg geven over de viering van 750jaarvierambachtenen 500 jaar Gravejansdijk. De heer De Smet ging in op het historische gedeelte van dit festijn en tevens vertelde hij over de te verwachten uitwisselin gen, activiteiten en publicaties. In 1242 zijn de toenmalige vier ge meenten Hulst, Axel, Boechout en Assenede gevoegd tot één bestuur lijke organisatie (ambacht). Nu bestaat dat gebied uit 125.000 in woners en 30 gemeenten met nog heel wat dorpen. Het gebied telt 9 heemkundige kringen. En vanuit die heemkundige kringen is het idee ontstaan om deze viering te publice ren in een boek, zodat de mensen de historie en het waarom van streekeigene dingen, gebeurtenis sen, besturen, geschiedenis, enz. kunnen lezen. 'Grenzen-over-bruggen' Het jaar van Europa 1992 kreeg als thema: 'Grenzen-over-bruggen', waarvoor in oktober 1991 een grote bijeenkomst in Sas van Gent werd opgezet. Er waren 1100 verenigin gen aangeschreven, waarbij je als vereniging kon inschrijven of mee denken rond het thema '1992'. B.v. een fietstocht langs een fietsroute door de vier ambachten, op eigen initiatief. Of b.v. samen met zuster verenigingen een gemeenschappe lijke activiteit organiseren. Kortom in 1992 vallen de grenzen weer weg en wordt de vier ambachten weer één gebied. In 1492 ontdekte Columbus Ameri ka, maar dichter bij huis gebeurde er ook iets groots. De Gravejansdijk werd aangelegd van Terneuzen tot in Boechoute, dit als frontlinie. Nog altijd is deze dijk in ons landschap aanwezig, hij is momenteel 27 km lang. Assenede Op de bijeenkomst 10 september 1991 te Assenede werden vrouwen organisaties uit 29 deelgemeenten uitgenodigd: KVO, NCB, NBvPl.vr. en de KVLV uit België. Er werd voor gesteld om b.v. gezamenlijk een bloemtapijt in de centra van de vier ambachten te maken. Alle aanwe zige groepen verklaren zich bereid om een 'verzustering' tot stand te brengen ter gelegenheid van een ac tiviteit op haar jaarprogramma in 1992. Er wordt voorgesteld om dit te doen met de bestuursleden van de landelijke vrouwenorganisaties. Het plan is een rondrit per bus door de vierambachten, met stopplaat sen en onder leiding van een Belgi sche en een Nederlandse gids die deskundige uitleg geven. Daarna een gezamenlijke maaltijd waarbij streekgerechten op het menu zullen staan. Dit plan is op 23 januari 1992 ver der uitgewerkt op een gemeen schappelijke vergadering. Vele groepen zullen hieraan meewerken, waaronder 28 duivenverenigingen houden een gezamenlijke activiteit, schaaktournooien, fietstochten, ge zamenlijke kerkdiensten, water- schappenroute, dorpenroute, enz.enz. Ook staan gezamenlijke bij eenkomsten van de landbouworga nisaties in de plannen. Grote manifest Op 26 september 1992 volgt in het De aankondiging van de Bondsreis Noord-Brabant van 11 t/m 15 mei 1992 kon u lezen in het november nummer van 'De Plattelandsvrouw'. Met het hele programma van de reis, wat er te zien zou zijn, enz.enz. Dat het programma goed aangesla gen is bij de leden blijkt wel uit het feit dat we 115 aanmeldingen heb ben gekregen. En al die Plattelands vrouwen moeten bij gastvrouwen worden ondergebracht. We doen dan ook een dringend be roep op Plattelandsvrouwen uit Midden-Brabant en van de afdelin gen Prinsenbeek, Zevenbergen en Hoge en Lage Zwaluwe om zich aan te melden als gastvrouw van 11 t/m 15 mei 1992. Wat wordt van u verwacht? domein Puyenbroek te Wachtebeke het grote manifest. Met zo'n 800 paarden, toneel en andere culturele activiteiten wordt dit een waar hoogtepunt. Op zondag 19 januari 1992 werd de Vier-ambachten-vuist, een prachtig beeld dat gemaakt werd door pastoor Omer Giellet geïnstalleerd in de kerk van Assenede.Het is een houtsculptuur en het hout ervoor werd gekapt van een circa 110 jaar oude beuk, die gegroeid is langs heen de Gravejansdijk. Het kunst werk is een oproep bij het begin van de oecumenische week '92; tot grensoverschrijdende samenwer king, tot zorg en liefde van de mens tot zijn medemens, tot zorg voor zijn totale samenleving, tot liefde en zorg voor de natuur en het leefmi lieu, alsook een uitnodiging tot moed om problemen te formuleren, aan te pakken en op te lossen. Het najaarsreisje van de afdeling - Logies met ontbijt voor 4 'nachten. - Uw gast(en) iedere morgen op een afgesproken plaats te bren gen en 's avonds weer op te halen. - Mocht u zelf niet de beschikking hebben over een auto, dan kunt u dit misschien met iemand van uw afdeling combineren. - Het is niet de bedoeling dat u aan het programma van die week deelneemt, maar wel bent u van harte welkom op de laat ste gezellige avond van donder dag 14 mei. U kunt zich als gastvrouw opgeven bij mevrouw Marianne van Beek-van Seist (tel. 04160-37264). Namens de commissie" Binnenland se Bondsreis in Brabant, Attie de Bruyn-Jonker Axel zal zeker naar het 'manifest' in september zijn en in augustus komt er een fietstocht naar 'het beeld'. Jubileumlied Een eigen lid heeft een prachtige bij drage geschreven aan het provincia le jubileumlied: De Bondsvrouw ziet graag om zich heen wil over grenzen kijken. Cultuur bezoek in een vreemd land, om kennis te verrijken. Je maakt contact en geeft een hand aan mensen in het buitenland. En over grenzen heen, zijn alle vrouwen één! Zo ook kwam het 'smeuïge Vlaam se' verhaal van de heer De Smet bij ons over. In ieder geval bracht hij het wel met erg veel enthousiasme en zien de leden de 'verzustering' van de vrouwenorganisaties tijdens dit jubileumjaar zeker wel zitten. S. Koster Redaktie Henk Tegels Op zaterdag 15 februari a.s. wordt in Gemeenschapscentrum "de Vroone" te Kapelle de kaderdag van de PJZ gehouden. Deze kaderdag is een dag, waarp (afdelings- bestuursledcen van de PJZ bij elkaar komen, om met elkaar te praten over de PJZ; wat gaat er goed, wat gaat er niet goed. Informatie, ge- dachtenuitwisseling èn gezelligheid zijn begrippen die op deze dag cen traal staan. De kaderdag wordt georganiseerd om de afdelingsbestuursleden meer inzicht te geven in: - wat een bestuurslid moet doen - wat de taak is van een afdeling - hoe de PJZ in elkaar zit - wat er goed gaat bij de PJZ en wat er minder goed gaat - hoe de zaken, die minder goed gaan, verbeterd zouden kunnen worden. Verder kun je op deze dag bestuursleden van andere afdelin gen ontmoeten en van hen horen wat zij allemaal organiseren, met welke problemen zij te kampen heb ben, hoe zij die problemen denken op te lossen, enz. enz. Voor wie is de kaderdag bestemd? De kaderdag is bedoeld voor alle huidige afdelingsbestuursleden én voor alle kandidaat-bestuursleden. Waarom zou je er naar toe gaan? Jij bent natuurlijk een van die bestuursleden, die alles al weet en alles goed doet. Toch moet ook jij naar deze dag toe komen. Want van jouw ervaringen kunnen anderen weer veel leren. Voor degenen, die nog niet zoveel van de PJZ weten, is dit dé ideale kans om hun kennis en inzichten te verruimen. Wat zijn de kosten? Deelname aan deze dag kost niets (alleen je inzet en tijd).. Zelfs de lunch tussen de middag en de kon- sumpties zijn gratis. Ook de reis kosten worden vergoed, op voorwaarde, dat je gezamenlijk (met volle auto's) naar Kapelle komt. Om 9.45 uur staat de koffie klaar en om 10.00 uur precies gaan we be ginnen. De dag zal om ongeveer 17.00 uur afgesloten worden. Een "must" Deze dag is bijna een "must" voor alle afdelingsbestuursleden. Laat zien dat je je verantwoordelijk voelt voor het goed laten draaien van de PJZ, zowel op afdelingsniveau als op provinciaal niveau. Wij zorgen er voor dat we op zater dag 15 februari aanwezig zijn. Ook wij moeten daarvoor dingen aan de kant zetten. Jij doet dat toch ook?! Daarom zien we je graag op zater dag 15 februari in de Vroone te Ka pelle. Tot dan! De leden van het Dagelijks Bestuur van de PJZ, Bram Dieleman Jos van Felius Anette Kuyper Reinier Schee/e Henk Tegels Ronald Timmermans Paul Versluys Peter Vijverberg Dat er ieder jaar toneel gespeeld wordt door de PJZ-afdeling 's-Heer Abtskerke-Nisse e.o. is niets bijzon ders. Maar dat er straks in februari door bovengenoemde plattelands jongerenorganisatie een cabaret voorstelling ten tonele wordt ge bracht kan gerust een unicum wor den genoemd. 't Is natuurlijk heel wat anders voor 't publiek, men is 't zo gewend: blijspel, drie bedrijven, verloting en hup... de dansvloer op. Niemand klaagde ooit. Herman Hannewijk, initiatiefnemer van dit gebeuren liep al enkele jaren rond met deze gedachte: "Iets an ders dan toneel, cabaret bijvoor beeld. Dat zullen de mensen toch ook wel leuk vinden?". Vorig jaar hakte hij de knoop door. Hij ging druk aan 't schrijven, sketches, lied jes, gedichtjes, met veel muziek. Hoofdzakelijk in dialekt, en zo origi neel mogelijk, 't Geheel speelt zich af op de dag dat 't schaapscheer- dersfeest is in Nisse. Veel slaat op de bewoners van Nisse e.o. Want je zelf op toneel zien, is toch apart nietwaar? In oktober jl. is er gestart met de re petities. Bijna alle spelers van vorig jaar deden weer mee. ledereen was nieuwsgierig en uiteindelijk enthou siast. En nu... 't loopt als een trein. Er komt natuurlijk veel bij kijken. Men is natuurlijk meer afhankelijk van licht en geluidseffekten, door dat 't allemaal losse stukjes zijn. Bij gewoon toneel is dat een stuk een voudiger. Jammer dat na de verbouwing van 't dorpshuis in Nisse 't podium - dat perfekt voldeed - verdwenen is. Nu moet er gewerkt worden met losse De spelers zijn ervan overtuigd dat het een geslaagde avond wordt. podiumstukken die elders vandaan gehaald moeten worden. Maar door ieders kreativiteit zal 't wel in orde komen. Normaal gesproken werd er ook op 's-Heer Abtskerke toneel gespeeld, maar doordat er veel tijd in 't opbouwen van 't podium gaat zitten, wordt daar dit jaar vanaf ge zien. Dat is natuurlijk jammer voor de mensen van 's-Heer Abtskerke. 't Dekor wordt gemaakt door Piet Minnaard, die al regelmatig in de prijzen is gevallen binnen de provin ciale PJZ-organisatie. Alle spelers zijn er van overtuigd dat 't een paar geslaagde avonden zul len worden. En dit kan enkel maar als de hoofdrolspelers ook aanwezig zijn, en daar hoort u bij: 't publiek! Optredens: vrijdag 21 en zaterdag 22 februari a.s. in "t Dorpsuus' te Nisse. Allebei de avonden beginnen om 19.30 uur en zaterdags is het bal na. Tot ziens! Herman Hannewijk Heinkenszand (tel. 01106-2852) Afd. Langstraat 7 februari: Jaarvergadering bestuursverkiezingen. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 7 februari: (in samenwerking met ZLM-kring Axel). Gezinsavond met o.a. PJZ-toneel, voordrachten, lied jes en dansen. Plaats: "de Halle" te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Kosten: f 7,50 (tot 14 jr. f 4,-). 14 februari: ledenvergadering bestuursverkiezingen. Plaats: café Cambrinus te Axel. Aanvang: 20.00 uur. Kandidaten die zich beschik baar willen stellen kunnen zich vóór de vergadering aanmelden bij de voorzitter. Tel.: 01150-12842. Afd. West Zeeuws Vlaanderen 8 februari: De bekendë band "Blue- sette" organiseert een balavond voor de Plattelands Jongeren. Plaats: Place Saint Pierre te Nieuw- vliet. Aanvang: 21.30 uur. Entree: f 10,-: Provinciaal: 15 februari: Kaderdag PJZ.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21