Hoe werken uw buitenlandse collega's? Transportbedrijven zien agrarische chauffeurs graag komen Voordeel consument door 'MacSharry' f 75,— per jaar Herverzekeren opnieuw in discussie Met de ZLM naar de SIMA in Parijs Oplossing koeien raadsel - Landbouwbeleid EG fors duurder, maar 20 De Gemeenschappelijke Personeels dienst Wegvervoer is op zoek naar (aankomend) chauffeurs uit de agrarische sektor. De dienst ziet de ze mensen graag komen, omdat ze gewend zijn om te gaan met land bouwwerktuigen en vrachtauto's. Tevens bestaat een groot gedeelte van de lading die in zuidwest- Nederland vervoerd wordt uit aard appelen, uien, suikerbieten en graan, produkten waarmee de agra riër bekend is. GPd Wegvervoer is een organisatie die in 1989 is opgericht door de CAO-partijen in het beroepsgoede- renvervoer over de weg. Er was bij de wegvervoerondernemingen een groeiende behoefte aan tijdelijke op vang. Aan de andere kant stapte een toenemend aantal ervaren chauffeurs uit de bedrijfstak, terwijl jongeren vaak onvoldoende op de praktijk waren voorbereid. Boven dien dreigde een tekort door het te ruglopende aantal schoolverlaters. Met drie diensten - uitzending, ar beidsreserve en scholing van chauf feurs - biedt GPdWegvervoer een antwoord op deze problematiek. De uitvoering van de werkzaamheden is, op basis van een regionale taak verdeling, in handen gegeven van de uitzendbureaus Randstad en Start. Voor het uitzenden van chauffeurs heeft GPdWegvervoer als enige or ganisatie ontheffing gekregen van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Visitekaartje Wat betekent dat nu in de praktijk? In onze regio moet u dan denken aan de bietencampagne, maar ook Uitvoering van het plan MacSharry levert de Europese consument jaar lijks ca. 75 gulden netto voordeel op ten opzichte van het huidige beleid. Dit blijkt uit een gezamenlijk onder zoek van het Centraal Plan Bureau, het Landbouw Economisch Insti tuut en de Stichting Onderzoek We reldvoedselvoorziening Uit het onderzoek blijkt ook dat her vorming van het EG- landbouwbeleid de Europese graan- exporten met twee derde doet da len. Daardoor zullen er minder handelspolitieke spanningen met andere graanexporteurs in de we reld optreden. Maar ook onder het MacSharryplan blijft de EG graan exporteren, terwijl de verwachte rundvleesoverschotten er evenmin door zullen verdwijnen. Het plan MacSharry - drastische prijsverlagingen gekoppeld aan inko menscompensaties voor de boeren onder de voorwaarde dat zij exten siever gaan produceren - voorziet in financiële compensaties voor de boeren die haast toereikend zijn voor het in stand houden van de in komens, zo blijkt uit het onderzoek. De toekenning van compensaties is afhankelijk van de specifieke be drijfsomstandigheden, en kleinere boeren worden hierbij sterk bevoor deeld. Grotere bedrijven worden zwaarder getroffen door de braak verplichting. Invoering van de voorstellen heeft wel aanzienlijke budgettaire gevol gen. De lasten van het EG- landbouwbeleid stijgen reëel met ruim één procent per jaar, waardoor ze in het begin van de volgende eeuw ca. negen miljard ECU (22,5 miljard gulden) hoger zijn dafi in een situatie van ongewijzigd beleid. Hoewel de consument daarvoor meer belasting zal moeten gaan be talen is hij per saldo toch beter af met de lagere prijzen voor land- bouwprodukten. het transport van aardappelen of ui en naar een bestemming in bijvoor beeld Italië. Een chauffeur met een agrarische achtergrond is dan het beste visitekaartje van het trans portbedrijf: hij weet immers hoe je met de lading om moet gaan. Er zijn diverse motieven om bij GPdWegvervoer te werken. Sommi ge chauffeurs willen zich oriënteren op verschillende deelmarkten en meer ervaring opdoen, eventueel aangevuld met bijvoorbeeld een ma- noeuvreerkursus of een opleiding voor het vervoer van bederfelijke goederen. Een andere groep staat voor de keuze om óf het ouderlijk agrarisch bedrijf over te nemen, óf een andere passende werkkring te zoeken. In beide gevallen zijn er mogelijkhe den bij de GPdWegvervoer. Voor meer informatie kunt u kontakt op nemen met de GPdWegvervoer, Piet Heinstraat 2b, 4461 GL Goes, tel. 01100-31834. U kunt vragen naar Joop van Gijs. In de CAO's voor land- en tuinbouw is bepaald dat het loon van zieke/ar beidsongeschikte werknemers aan gevuld wordt tot 100% van het loon. Deze verplichtingen zijn thans verzekerd bij de bedrijfsvereniging. De meeste CAO's lopen tot 1 maart 1993. Daarom moeten per 1 juni 1992 deze bovenwettelijke verzeke ringen opnieuw aangegaan worden. Gebeurt dit niet dan komen al deze verplichtingen voor rekening van de individuele werkgever, het KNLC is het eens met een be paalde vorm van herverzekeren. In landbouwschapsverband is een werkgroep van werkgevers en werk nemers ingesteld die voorstellen moet doen over het terugdringen van het ziekteverzuim. In de eerste week van maart worden in Parijs de bekende in ternationale landbouwvakbeur- zen onder de naam SIMA en SIA gehouden. In verband hiermee organiseert de ZLM op donder dag 5 en vrijdag 6 maart a.s. een geheel verzorgde reis naar Parijs. Aan de SIMA wordt deelgeno men door 1.000 standhouders uit 25 landen. Een groot deel van de tentoonstelling vindt in de open lucht plaats. Er zijn diverse demonstraties op het gebied van landbouwmechanisatie. Behalve op de SIMA kunt u een kijkje nemen op de internationale tentoonstelling van intensieve teelten en technologie en op de internationale tentoonstelling voor bulkproduktie en veevoer. Deze beurzen worden op loo pafstand van de SIMA ge houden. Tevens bestaat de mogelijkheid om een bezoek te brengen aan de SIA, de internationale land- bouwvakbeurs, die dit jaar voor de 101e keer wordt georgani seerd. Hier staat het vee cen traal. Het thema is: Innovatie 1992. De ZLM kan u deze geheel ver zorgde reis aanbieden voor f 200,— per persoon. Het volledige programma ziet er als volgt uit. Donderdag 5 maart 06.00 uur vertrek uit Goes koffiepauze te Kortrijk 12.00 uur aankomst op SIMA jn Parijs (lunch op eigen gele genheid) 18.00 uur sluiting SIMA 19.00 uur diner 21.00 uur rondrit door Parijs Vrijdag 6 maart 08.00 uur ontbijt 09.00 uur vertrek naar SIA (lunch op eigen gelegenheid) 15.30 uur vertrek uit Parijs 18.00 uur diner te Kortrijk (B) 00.00 uur aankomst te Goes Nadat wij het opgavestrookje hebben ontvangen, krijgt u zo spoedig mogelijk een kompleet programma thuisgestuurd. Slechts na betaling bent u inge schreven. Betaling geschiedt door overmaking van f 200,— p.p. op Rabobank Goes 3205.03.275 van de ZLM o.v.v. SIMA-reis. Deelname in volgorde van binnenkomst. Mochten er niet genoeg aanmeldingen zijn, dan kunnen wij deze reis helaas niet door laten gaan. Opgave door middel van ant- woordstrook, opsturen vóór 21 februari a.s. aan: ZLM, t.a.v. M. van Erk, Postbus 46, 4460 BA Goes. naam: - adres: postcode/woonplaats: geeft zich op voor de reis naar Parijs op 5 en 6 maart 1992 met personen. Het bedrag van f 200,— p.p. wordt binnen een week overgemaakt. Andere deelnemers: naam: adres: postcode/woonplaats: naam: adres: postcode/woonplaats: V Y Y Y X Y Y X Y Y Y -A 1 Y -Y Y V V Y Y Y A A Y De vraag was hoe een (oud-)veehouder, die vanuit elk van de vier ra men van zijn huis negen koeien kan zien - zie tekening, en ook de ZLM-krant van 31 januari - één koe (die van de buurman) in kan scha ren zodat hij nog steeds vanuit elk raam precies negen koeien kan zien. Oplossing: de koe van de buurman komt in het middelste vierkant* links, en een van de koeien uit het vierkant linksboven verhuist naar het vierkant middenhoven. Er zijn nu weliswaar twee vierkanten met vier koeien (en een met twee), maar de veehouder kan vanuit elk raam nog steeds precies negen koeien zien. Overigens is het via dezelfde truc mogelijk om nog een koe in te scharen, zonder dat de wens van de veehouder (precies negen koei en zien uit elk raam) geweld wordt aangedaan. Door een zeer ongelij ke verdeling over de vierkanten kunnen er zelfs 12 koeien bij. Begeleidster van de stagebiederskursus Petra Geraedts geeft aan hoe het 'koeienvraagstuk' opgelost kan worden. Wenen, 3-7 spril, 5 daagse vlieg reis/verblijf in het elegante Hotel Stefanie. Wenen, de meest romanti sche stad van Oostenrijk, rijk aan historie temidden van een mooie na tuur. Programmapunten o.a.: rondrit Wenen; bezichtiging Schloss Schönbrunn; operettevoorstelling in Volksoper; bezoek oefeningen Spaanse Rijschool; bezichtiging Stephansdom en Kapuzinergruft; tocht door Nieder-Osterreich; be zoek agrarische bedrijven; tocht langs de Donau en door Wiener- wald. Geniet vijf volle dagen van 'Frühling in Wien'! Mallorca, 8-15 april, 8-daagse vlieg reis/rondreis per bus. Vakantie eiland Mallorca biedt meer dan zon, zee en strand. Het eiland is (qua na tuur) afwisselend: rode aarde, grijze grillige rotsen langs de kust, pijnbo men, sinaasappelgaarden en gezelli ge steden en dorpen. Enkele programmapunten: bezichtiging druipsteengrotten in Drach; rondrit Palma, hoofdstad van Mallorca; boottocht naar Puerto Pollensa; agrarische bezoeken. Wijzig uw me ning over het mooie Mallorca! Luxemburg, 13-17 april, 5-daagse busreis. Programmapunten o.a.: be zoek hoofdstad Luxemburg, met de oude vestingwerken; tocht door Müllerthal 'Klein Zwitserland', rijk aan natuurschoon met diepe dalen en bezaaid met rotsen; bezichtiging kasteel Vianden; agrarische bezoe ken; bezoek aan grote stuwmeer Esch-sur-Esch. Het kleinste land van de Benelux, met een grootse natuur! Berlijn, 24-27 april, 4-daagse bus reis/3 overnachtingen in hotel nabij Berlijn. Eén herenigd Berlijn, met tal van unieke en interessante beziens waardigheden als de Brandenburger Tor, Slot Charlottenburg, het be roemde Pergamonmuseum en de stad Potsdam, kortom, één van de interessantste hoofdsteden ter wereld. Madeira, 25 april-2 mei, 8-daagse vliegreis/7 overnachtingen in Hotel Quinta do Sol, Funchal. Madeira is een vulkanisch eiland in de Atlanti sche Oceaan. Door het gunstige kli maat zijn het gehele jaar door kleurrijke bloemen te bewonderen. Programmapunten o.a.: tocht naar Porto Moniz; bezichtiging agrarische bedrijven; bezoek aan markt in Fun chal en borduurfabriek; Madeira, pa rel in de Atlantische Oceaan! Tunesië, 9-16 mei, 8-dagse vlieg reis/rondreis per bus via: Sousse, Tozeur, Gabès, Tunis. Programma punten o.a.: melkfabriek; tochtje per dromedaris; naar oases van Tozeur en Nefta; bezichtiging Romeinse op gravingen van Sbeitla en holwonin- gen in Matamata. Proef de Oosterse sfeer in een boeiend Tunesië! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1992', kunt u bellen naar het Secre tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 20