Streekplan zet ontwikkeling van bedrijven op slot VanderHave valt niets te verwijten Deze week Landbouw moet stelling nemen tegen uitspraken Van Rooy LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Koeiemest als verdovend middel s<Z?/^r2r&- Brabantse boeren massaal in verzet ZLM schrijft brief: Pag. 3 Kansen melkveehouderij in Zeeland Pag. 6 Tracénota Rijksweg 57 onevenwichtig Pag. 7 Emissiebeperking kost boeren 1,2 miljard Pag. 9 Nieuwe bietenrassen veelbelovend Pag. 10 Regels aardappelmoeheid Pag. 12 Waterschappen versoepelen regels beplanting Pag. 14 Mestafleveringsbewijs gewijzigd Pag. 15 Kring Langstraat toont drastische gevolgen "McSharry" Pag. 16 Reportage varkensbedrijf Pag. 17 Markante figuren in agrarisch Nederland Pag. 19 Tuinbouwklanken Pag. 20 Met de ZLM naar de Sima Minister beantwoordt Kamervragen: De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) vindt dat de georga niseerde landbouw stelling moet nemen tegen uitspraken, die staats secretaris mevrouw Yvonne van Rooy onlangs heeft gedaan over de Nederlandse opstelling in de GATT- onderhandelingen. Tijdens een ak- kerbouwconferentie van de Neder landse CBTB in Lunteren heeft mevrouw Van Rooy verklaard de be langen van de Nederlandse akker bouw ondergeschikt te willen maken aan andere Nederlandse (ex port) belangen. "Een en ander komt er op neer dat de staatssecretaris (namens de re gering?) het exportbelang van de zuivel veilig wil stellen via een extra forse afbraak van de prijsondersteu ning van de akkerbouwmarktorde- ningsprodukten. De ZLM is van mening dat een dergelijk standpunt niet alleen onaanvaardbaar is maar ook groot onrecht doet aan de ak kerbouw en dus voor de georgani seerde landbouw niet onweersproken mag blijven", aldus de ZLM in een brief aan het bestuur van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité. De ZLM is van mening dat de drie centrale landbouworganisaties in Landbouwschapsverband bij rege ring en parlement bezwaar moeten aantekenen tegen de uitspraken van de staatssecretaris en dringt aan op een evenwichtiger standpunt van de Nederlandse regering met betrek king tot het wereldhandelsoverleg (GATT). Komt de oplossing van het mestprobleem uit het Verre Oosten? Volgens een bericht op Teletekst nemen drugs verslaafden in Maleisie hun toevlucht tot koeiemest in plaats van de veel duurdere heroïne en hasj. Als een koe haar behoefte heeft gedaan, ontfermt de junk zich over de plak. Hij bedekt het bruine goud met een halve kokosnoot en snuift door een gaatje de dampen op. Binnen een mum van tijd verkeert hij in hogere sferen. Van stank heeft hij geen last. Wellicht maakt dit alternatief de Nederlandse landbouw in één klap een mi lieuprobleem armer en een ex portartikel rijker Drieduizend Brabantse boeren waren naar het Autotron geko men om hun protest tegen het ontwerpstreekplan te laten ho ren. (foto Olaf Smit). zlm-krant VRIJDAG 7 FEBRUARI 1992 80e JAARGANG No. 4105 als Brabant met relatief veel bedrijfs- opvolgers is deze ontwikkeling funest. Achter streekplan De vier aanwezige fraktievoorzitters, die ieder hun visie kenbaar mochten maken, slaagden er niet in de be zwaren weg te nemen. Ze bleken al lemaal in grote lijnen achter de filosofie van het streekplan te staan, "omdat de natuur al te veel schade heeft opgelopen". Wel drong VVD- er Need aan op een duidelijk inzicht in de economische effecten van het streekplan voor de agrarische sec tor, terwijl CDA-er Hoeben vond dat er meer geld uit Den Haag moet ko men om de plannen te realiseren zonder de boeren tekort te doen. Mevrouw De Nijs (D'66) pleitte voor vermindering van de veestapel VERVOLG PAGINA 3 "Streekplan weg ermee" schalde woensdagmiddag uit meer dan 3.000 kelen in het Autotron in Rosmalen. Boeren uit heel Brabant waren daar samengekomen om massaal protest aan te tekenen te gen de plannen die het provincie bestuur in het ontwerp-streekplan heeft neergelegd. "Een streekplan op kosten en ten koste van boeren en tuinders", zo verwoordde NCB- voorzitter Latijnhouwers het grote ongenoegen ten overstaan van de fraktievoorzitters van de grote par tijen in de Brabantse Staten en de twee veranwoordeiijke gedepu teerden. De demonstratieve bijeenkomst, die luidruchtig, maar zeer gediscipli neerd verliep, was georganiseerd door de drie landbouworganisaties NCB, ZLM en CBTB. Doel was kracht bij te zetten aan de niet min der dan 5.000 bezwaarschriften die door en namens de boeren in Bra bant tegen het streekplan zijn inge diend. "Een plan dat zoveel verzet en emoties oproept, kan geen goed plan zijn" betoogde Latijnhouwers onder veel bijval in het langzaam volstromende Autotron. Spandoe ken lieten geen enkele twijfel bestaan over de stemming onder de boeren van wie enkele tientallen met de trekker waren gekomen. Namens de drie landbouworganisa ties onderstreepte Latijnhouwers het grote belang van de agrarische sector in Noord-Brabant (80.000 ar beidsplaatsen, 4,5 miljard netto toe gevoegde waarde en het beheer over 70% van het oppervlak). De belangrijkste bezwaren zijn: de grote onduidelijkheid en onzekerheid, die het streekplan voor de boeren schept, de ongelijke behandeling ten opzichte van natuur en land schap, gebrek aan visie op de land en tuinbouw, de onzekere toekomst voor de landbouw binnen de ecolo gische hoofdstructuur, de onduide lijkheid rondom eventuele financiële vergoedingen en het niet nakomen van gewekte verwachtingen, met name in het kader van ruilverkave lingen. Averechts "Dit plan zet de bedrijfsontwikkelin gen op slot. Het zal averechts wer ken. Boeren en tuinders zijn volop bezig zich aan milieu-eisen aan te passen, maar het streekplan laat hen volledig in het ongewisse. Ze beginnen er niet aan te investeren en zich financiële risico's op de hals te halen", zo verklaarde Latijn houwers. Ook vertegenwoordigers van de agrarische vrouwen en de agrarsche jongeren keerden zich fel tegen de provinciale voornemens, die volgens de landbouworganisaties verder gaan dan op basis van het landelijke beleid strikt nodig is. De overheer sende rol van natuur en landschap in het ontwerp-streekplan vermin dert de waarde van de agrarische bedrijven, waardoor financiering bij bedrijfsovername moeilijk en soms zelfs onmogelijk is. In een provincie VanderHave voldoet ruimschoots aan de voorwaarden die de overheid stelt voor het werken met genetisch gemodificeerde planten. Dit blijkt uit de antwoorden die minister Alders (VROM) mede namens minister Bukman (LNV) deze week heeft ge geven op schriftelijke vragen van het D'66 Kamerlid Ter Veer. In zijn antwoorden gaat minister Al ders uitvoerig in op het sluitende wettelijke systeem waarmee het on derzoek op het gebied van de gene tische modificatie in Nederland is omgeven. De situatie bij VanderHa ve wordt zelfs als voorbeeld ge noemd voor de wijze waarop informatie is gegeven aan alle be trokkenen in de directe omgeving en op landelijke schaal. Hierbij is men zelfs verder gegaan dan wettelijk voorgeschreven is. Zoals bekend hebben de aktiviteiten op het terrein van de biotechnologie onder meer tot doel de ziekteresistentie van ge wassen te verbeteren, waardoor het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen teruggedrongen kan worden. In verband met de veldproeven met gemodificeerde planten is Vander Have in gesprek met de Gewestelij ke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap over een nog af te sluiten convenant. In het convenant worden drie elementen opgenomen, namelijk: overleg tussen partijen over aktiviteiten en ontwikkelingen met betrekking tot het biotechnolo- gisch onderzoek bij VanderHave, voorlichting aan de betrokkenen in de omgeving en een schaderegeling voor het geval derden onverhoopt nadelige gevolgen zouden ondervin den van de proeven bij VanderHave. Conflict Onlangs kwam VanderHave in het nieuws in verband met een conflict met enkele boeren in Rilland. Het betrof een besmetting met verge- lingsziekte die in 1987 was ont staan vanuit de produktiekassen voor zaadbieten. Bij dit voorval, dat overigens niets met biotechnologie te maken heeft, waren in totaal on geveer 60 bietentelers betrokken. Met het overgrote deel van de telers is destijds een schadevergoeding overeengekomen. Enkele boeren weigeren tot nu toe akkoord te gaan met de voorgestelde schadere geling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1