boomte*ed ljven Fruitteler ligt voor op snoeischema Donker weer handicap voor glastelers Tuinders schakelen steeds meer uitzendkrachten in SPRUITEN EXCURSIE Drie nieuwe Prijs appels en peren hoog De laatste NTV Met de berichtgeving dat de glastuinbouw financieel goed draait is het niet iedere tuinder in WEST BRABANT eens. Op de meeste glastuinbouwbedrijven wordt een goed inkomen verdiend maar daar houdt het dan ook bij op. Landelijk gezien loopt het eigen vermogen te rug, en dat is geen goede zaak. Gaat dat nog even door dan kan het individuele bedrijf straks een nega tief jaar niet meer overbruggen. Om arbeidspieken op te vangen gaan steeds meer tuinders werken met uitzendburo's. In het Westland is het al lange tijd algemeen gebruik om met handmatige loonbedrijven te werken. De Kamer van Koophan del krijgt steeds meer werk met het inschrijven van dit soort bedrijven. Tomaten dieven, sla snijden e.d. kan in korte tijd niet meer in familiever band en met losse krachten ge klaard worden. Ook veel mensen uit de etnische minderheden beginnen op deze ma nier voor zichzelf. Op zich een goe de ontwikkeling. Enthousiaste en werklustige mensen die initiatief ontplooien mag men niets in de weg leggen. Nu er steeds meer bedrijven hun diensten aan gaan bieden komt er automatisch meer kaf tussen het koren. De financiële afwikkeling van het werk vindt plaats binnen het ka der van de ketenaansprakelijkheid. Na voltooiing van het werk krijgt de tuinder de rekening. Als betaling heeft plaatsgevonden is de zaak nog niet afgedaan. Het be drijf dat in opdracht van de tuinder heeft gewerkt moet nu zelf de so ciale premies afdragen. Gebeurt dat niet dan is de opdrachtgever de tuinder, alsnog aansprakelijk voor de premies. Als de belasting en de be- Zaterdag 1 februari hield de spruitenstudiec/ub van de Zeeuwse Groentetelers Organi satie een excursie naar het be drijf van P.M. Vijverberg/H.H. Bos in Ouwerkerk. Het was voor het eerst dat in februari -na het eigenlijke groeiseizoen- een be drijf werd bezocht. Peter Vijver berg: "Op dit moment kunnen de telers elkaar meer vertellen over hoe het seizoen is geweest en welke soorten de beste op brengst hebben gegeven dan in bijvoorbeeld november". Foto: Pieter Honhoff. drijfsvereniging geen geld hebben ontvangen hoeft dat nog niet te be tekenen dat het loonbedrijf onwel willend is. Misschien is er sprake van onwetendheid. Een goede voor lichting naar deze mensen toe is op zijn plaats. Toch wordt het voor de tuinbouw opletten geblazen. Door aanpassin gen van de wet komen de verant woordelijkheden anders te liggen. Verschillende tuinders die werk uit gaan besteden doen navraag bij de belasting en de bedrijfsvereniging. Vooraf informeren kan veel narig heid voorkomen. Voor een aantal mensen is het toch interessant om een poos zelfstandig te zijn. Met hard werken en resultaat laten zien kan een hoge bruto beloning be haald worden. Lapt men de afdracht van de premies aan zijn laars dan kan men zo het inkomen tijdelijk op voeren. Deze werkwijze komt nu nog zelden voor, maar een aantal tuinders is van mening dat, nu er landelijk meer loonwerkers komen, de mogelijkheden toenemen. De tuinder heeft in drukke periodes andere dingen aan zijn hoofd dan navraag te doen. Komt er iemand zijn diensten aanbieden dan is hij uit de nood. Mistig, donker, koud. Wel of geen winter? Zo is het weer in de BARO NIE, wellicht dat het elders niet be ter is. En dat donkere weer is voor de glastelers een zeer grote handi cap. De jonge komkommer-, tomaat- en paprikaplanten hebben licht nodig. Bij donker weer groeit het allemaal wel, maar niet zo als het zou moe ten. Het gewas, en dan met name het wortelstelsel, kan niet voldoen de uitgroeien. Dit kan tot gevolg hebben, dat wanneer de eerste vruchten aan de plant komen, deze plant niet genoeg buffer heeft opge bouwd om dit aan te kunnen. Wat weer kan leiden tot slechte vruch ten of in het ergste geval, slechte doorgroei van de plant. Dus in een later stadium opbrengstverlies. Licht, licht en nog eens licht, dat is wat de glastelers nodig hebben. Zij hebben liever 10 graden vorst met helder weer, dan 2 graden boven nul met donker, mistig weer. Tegen 'Fleur Center' wordt de nieuwe naam van het hoofdkantoor van Bloemenveiling Westland. Deze naam kwam als meest geschikte naar voren uit een prijsvraag die de veiling had uitgeschreven. Het Landbouwschap heeft drie boomkwekerijen bereid gevonden zich open te stellen als zogenaamd voorbeeldbedrijf voor de boomkwe kerijsector. Een voorbeeldbedrijf is een gewoon praktijkbedrijf waar de meest recen te en praktijkrijpe milieumaatregelen worden toegepast. Op de voor beeldbedrijven kunnen collega ondernemers ideeën opdoen voor gebruik op hun eigen bedrijf. Dit moet de bewustwording op milieu gebied vergroten. In de boomkwe kerij zijn nu zeven voorbeeldbedrijven actief, die elk op hun specifieke terrein een milieu vriendelijk aspect van hun bedrijfs voering kunnen laten zien. Het voorbeeld project in de boomkweke rij gaat het tweede jaar in. In het tweede projectjaar wordt in de boomteelt gewerkt met een enigszins gewijzigde opzet. Voor vijf bedrijven zullen open middagen worden gehouden. Fruittelers die vorig jaar tijdens de zware nachtvorst niet al te veel fruit hebben verspeeld doen goede za ken. De middenprijs van appels ligt op f 2,50. Peren iets lager. Er zijn geen signalen dat hierin verandering komt. Op de Europese markt is een tekort van 30%. Uitgesorteerde ap pels die normaal 20 cent doen bren gen nu 75 cent op. De verwerkende industrie moet noodgedwongen veel betalen. Handel met Oost Euro pa, om toch goedkoop aan grondstof te komen, is op niets uit gelopen. De kwaliteit was te slecht voor appelmoes. Boven verwachting is de kwaliteit op dit moment goed. Dit is in hoofd zaak toe te schrijven aan de manier van bewaren. Het ULO-systeem (Ul tra Large Oxygen) wordt steeds meer toegepast. Bij deze lage zuurstof bewaring brengt men, na inbrengen van het fruit in de koelcel, het zuurstofgehalte binnen 24 uur terug van 21% naar VA Het kool- zuurgehalte ligt, al naar gelang het ras, tussen de 1 en 3%. Op alle vei lingen wordt het ULO-systeem toe gepast. Fruittelers gaan steeds meer overschakelen op deze metho de. Een kostbare investering. Alleen al de stikstofgenerator kost, afhan kelijk van de capaciteit, zo'n f 50.000,-. Het natuurlijk proces van zuurstof verlaging in de luchtdichte cel duurt normaal 3 weken. Door de zuurstof binnen een dag eruit te halen en er stikstof voor terug brengen is het mogelijk om vrijwel het gehele jaar door kwalitatief hoogwaardig fruit te leveren. Bewaring in mechani sche koeling gebeurt alleen nog op bedrijven die het fruit tot december opslaan. Snoeien Vrijwel iedere fruitteler ligt in verge lijking met andere jaren voor op het snoeischema. Ideaal weer met wei nig wind past in het straatje van de snoeier. Toch is er volgens de fruit telers veel werk. Veel bedrijven wa ren vorig jaar voor de korte periode met flinke nachtvorst nog niet klaar vorst kan men tenslotte stoken en schermen. In de komkommer-, tomaat- en pa prikateelt is men op de meeste be drijven alweer begonnen met biologische bestrijding. Dit moet ook wel, al was het alleen al uit veil- oogpunt. Op de RBT gaat men dit jaar grootschalig van start met het veilen van milieubewust geteelde produkten. In de toekomst zal dit al leen nog maar toenemen. Een goe de zaak, waar de meeste telers helemaal achter staan. Het geeft wel meer schrijfwerk. Immers, iede re teler moet een registratie gaan Aan de meeste glastuinders op THOLEN gaan de spectaculaire ont wikkelingen die er op de tuinbouw- beurs in Bleiswijk te zien zijn deze week momenteel nog wat voorbij, al zullen de meeste glastuinders de ze beurs wel bezoeken voor o.a. de kontakten met kassenbouwers en zaadfirma's. Het is overigens de bedoeling dat dit de laatste keer is dat er in de veiling Bleiswijk een tuinbouwvakbeurs ge houden zal worden. Door het sa- met snoeien. Zij zijn toen gestopt met als gevolg dat er nu extra werk is. Bedrijven met een relatief oude boomgaard moeten meer snoeien. Om aan de kwaliteitseisen te kun nen voldoen is het noodzakelijk om nauwkeuriger de takjes weg te ha len, afhankelijk van het volume van de boom. De post voorlichting en onderzoek begint op de bedrijven mee te spe len. Nu is een teler alleen al voor de proeftuin f 100,— per ha kwijt. Daar komt jaarlijks bij. De voorlich ting gaat privatiseren. Alleen vergro ting van de bedrijfstak kan de kosten van voorlichting drukken maar daar zit de fruitteler niet op te wachten. Struktureel is er nog een overaanbod in Europa. Om gezond te blijven moet de bedrijfstak in Ne derland klein blijven. Voor beginners is het uit financieel oogpunt on doenlijk om met fruitteelt te begin nen. Ontbreekt het dan ook nog aan vakmanschap, dan kun je bij voor baat al zeggen dat het op een mislukking uitloopt. voeren m.b.t. zijn/haar gewasbe scherming. Als dit artikel verschijnt is de NTV alweer achter de rug. Op deze vak beurs zullen de milieu-investeringen wel vooropstaan. Veel telers zullen van de gelegenheid gebruik maken om zich te informeren aangaande deze problematiek. Zij zullen dit jaar en de komende jaren veel geld uit moeten geven voor milieuzaken. Te denken valt daarbij aan: recirculatie, opvangen regenwater, etc. Maar zo als ook in het verleden is gebeurd, de glastelers slaan zich ook hier wel weer doorheen. menvoegen van een aantal tuinbouwbeurzen wordt dit dan naar de RAI verplaatst. De beurs zal voor het merendeel weer in het te ken staan van de recirculatie en ont smetting van het voedingswater dat in de substraatteelten gebruikt wordt, en waarbij nu nog het over tollige water grotendeels in de bo dem verdwijnt. De doelstelling van de overheid dat dit zgn. drainwater medio '95 weer hergebruikt zal moeten worden is, gezien de vele apparatuur die er nu al voorhanden is, technisch wel haalbaar, maar het juiste water is op veel plaatsen niet voorhanden. Re genwater is goed (her) te gebruiken maar vergt een behoorlijke opper vlakte voor de aanleg van bassins. Dit is in het dicht beglaasde West land een probleem. Er wordt steeds meer druk op de ketel gezet om het een en ander toch te realiseren. Dat dit binnen deze gestelde termijn nooit kan, daarvan trekt men zich weinig aan. Ook blijft men er in onze vakbladen maar vanuit gaan dat in het jaar 2000 alle teelten onder glas los van de ondergrond geteeld moeten wor den. Terwijl hier veel onderzoeks kosten in gestoken worden, met nog maar weinig resultaten, weet men van te voren dat indien het goede teeltmedium gevonden wordt het economisch bij veel teelten vooralsnog niet haalbaar is. Ook gaat men er keihard vanuit dat voor de kleinere gezinsbedrijven de in vesteringen per m2 glas veel te hoog zijn en dat die dus maar moeten ver dwijnen. Er wordt nog veel te wei nig tegengas gegeven. Er wordt ook aan voorbijgegaan dat vooral bij de grondgebonden teelten het milieu ook kan worden ontzien. Met goed water, stomen en milieu bewust telen kan men al veel berei ken. Er zijn momenteel tal van glasbedrijven die in de grond telen en het milieu weinig geweld aan doen en geen afvalprobleem ken nen. Toch werd er voetstoots o.a. door CBT aangenomen dat telers van komkommers, paprika's en to maten in de grond en zeker hete- luchtbedrijven niet in aanmerking zouden komen voor deelname in het milieubewuste geteelde blok, wat men dit jaar op grote schaal in wil voeren voor deze produkten. Wanneer men ziet dat ook in ons gebied de herfsttomaten voor vrij wel 100% met hommels worden bestoven en mede daardoor voor een groot deel eventuele insekten- plagen biologisch worden onder drukt, en de grond regelmatig gestoomd wordt, dan slaat dit ner gens op. Om in deze met een vlinder op de doos kenbaar gemaakte blok te komen zal landelijk de biologische insektenbestrijding echter wel enorm toenemen. Hoe dit het aan staande seizoen gaat werken is nog afwachten, wanneer namelijk de in- sektendruk te groot wordt kan het gebeuren dat men chemisch in moet grijpen. Of dit veel kost wan neer men dan uit het blok moet weet niemand. De ontwikkelingen gaan geforceerd veel te snel. Het zou jammer zijn wanneer een be hoorlijk percentage hieraan niet kan voldoen en het gelag zou moeten betalen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19